Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Philips FC9102 uszkodzone łożysko

kiwu 28 Kwi 2011 16:04 8875 14
  • #1 28 Kwi 2011 16:04
    kiwu
    Poziom 19  

Uszkodziło się łożysko w silniku, chcę odczytać symbol tego łożyska. Mam jednak problem ze zdjęciem turbiny tej aluminiowej. Zelmer ma np. nakrętke M8 a tu jest inaczej coś jak duża podkładka na wcisk ?. Jak zdjąć tą turbine ? w silniku jak w załączniku

3 14
  • #2 28 Kwi 2011 19:37
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 28 Kwi 2011 21:54
    kiwu
    Poziom 19  

Dziękuje za odpowiedź. Postaram się o zdjęcie. To coś na ośce wirnika bardzo mocno trzyma turbinę i chyba kolega ma racje.

0
  • #4 28 Kwi 2011 22:02
    PtasiorWro
    Poziom 27  

Witam.
    Te silniki są jednorazowe według producenta :D ale jak wiadomo polak potrafi. w 7 na 10 przypadków da rade go rozebrać.Turbina jest na wcisk i stojan z obudową tez jest na wcisk na 4 prętach. Zaczynaj od rozebrania tylnej pokrywy a potem na prasie wyjdzie ci turbina.Łożyska 629 i 608 lub 2x608.
    Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
  • #5 28 Kwi 2011 22:29
    kiwu
    Poziom 19  

Dziękuje, czy tylna obudowa to chodzi o to co zaznaczyłem na rysunku?. Zaznaczyłem też uszkodzone łożysko.

2
  • #6 28 Kwi 2011 23:12
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Łożysko które zaznaczyłeś da radę wymienić. Bardzo ciężko natomiast wymienić łożysko za turbinką. Zaczynasz rozbiórkę od drugiej strony (nie tej co podałeś na zdjęciu). Zbijasz blaszaną obudowę turbinki, później wyjmiesz cały zespół wirnik z turbinka i kierownicą oraz dwoma łożyskami. Zostanie ci tylko stojan w swojej obudowie. Mimo wszystko podejrzewam że łożysko od strony turbinki też będzie uszkodzone, a wtedy czeka cię ciężka praca lub zakup nowego silnika. Na allegro pod hasłem silnik odkurzacza można je znaleźć.
    powodzenia

1
  • #7 28 Kwi 2011 23:59
    PtasiorWro
    Poziom 27  

Tak to chodzi o tą obudowę, ale jak pisze kolega drugie łożysko też będzie do wymiany.Pamiętaj przed złożeniem dotrzeć komutator pumeksem do po montażu nie ma dojścia i będzie walić ogniem.

1
  • #8 29 Kwi 2011 10:45
    mczapski
    Poziom 38  

Pewno nie da się uniknąć zniszczenia tulei zwanej przez autora podkładką. Zapewne chodzi o tuleję wciskaną na gorąco. Do zdjęcia konieczne byłoby oprzyrządowanie i spore siły.
    Do wymiany chyba bardziej łożysko przy turbinie. I pytanie, czy jest możliwość demontażu silnika z zewnątrz, czy łby śrub od strony turbiny?

2
  • #9 29 Kwi 2011 22:25
    kiwu
    Poziom 19  

mczapski napisał:
    I pytanie, czy jest możliwość demontażu silnika z zewnątrz, czy łby śrub od strony turbiny?
    tego właśnie nie wiem, czy tam są łby śrub, czy tak jak koledzy piszą, że całość jest zbita na wcisk na czterach ośkach. Wkręciłem w imadło i biłem lekko narazie w obudowe turbinki jednk nic nie idzie, chyba to jest skręcone. Na załączonym zdjęciu widać metalową tuleje na wcisk i tak jak kolega pisał na gorąco jest pewnie wciskana.
    Chyba nie obejdzie się z kupnem nowego silnika.

1
  • #10 29 Kwi 2011 23:31
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

A czy nie wyciąga sie całego wirnika z założoną turbinką. Spróbuj podważyć plastikową kierownice pod turbinką i zobacz czy taki zespól nie wyskoczy, w wielu silnikach nierozbieralnych tak miałem.

Dodano po 1 [minuty]:

Ps. Najpierw wyjmij szczotki.

0
  • #11 03 Maj 2011 23:26
    kiwu
    Poziom 19  

Podważenie plastikowej kierownicy pod turbinką nic nie daje, zdaje się kierownica trzyma się na dwóch śrubach. Piszę zdaje się bo tu jeszcze nie dotarłem. Udało mi się tak jak koledzy piszą zbić od tyłu od uszkodzonego łożyska. Poszło nawet tak sobie i oddzieliłem stojan od wirnika. Została jednak turbina z łożyskiem, natomiast z drugiej strony rozsypało się uszkodzone łożysko w raz ze sprężyną, czy ta sprężyna jest potrzebna?. Łożysko to nie posiada żadnego oznaczenia, wymiary: szer.22 mm, średnica ośki 8 mm, wys. 7mm. Zapewne od strony wirnika jest identyczne ?. Czyli pytać się o dwa łożyska 608 ?.

0
  • #12 04 Maj 2011 01:21
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

W jakim stanie jest łożysko od strony turbinki ? Może jednak obejdzie sie bez wymiany co bardzo ułatwi sprawe. Tak chodzi o lozyska 608, ale nie byle jakiej jakości. Mogą być SKF.
    Sprężyna, a właściwie chyba podkładka sprężysta jest ważna i potrzebna. powinni ja mieć w sklepie AGD.

0
  • #13 04 Maj 2011 09:54
    kiwu
    Poziom 19  

Wirnik na tym jednym łożysku obraca się płynnie i bez jakiś oporów. Trzymając za obudowe turbinki a ruszając wirnikiem w bok wyczuwam niewielki luz, ale może to tak ma być.

0
  • Pomocny post
    #14 04 Maj 2011 11:33
    mczapski
    Poziom 38  

Trochę nietypowo przebiega demontaż, ale widocznie tak też jest możliwe. Łożysko (oczywiście w wersji ZZ lub 2RS) kosztuje ok 5 PLZ a zespół ok 150 PLZ więc warto kombinować jeśli ma się zacięcie. Owa sprężynka, czyli jak rozumiem podkładka sprężysta jest konieczna dla likwidacji luzów i możesz zastosować poprzednią. Teraz wybieraj poprzestanie na wymianie łożyska zewnętrznego lub dobieranie się do wewnętrznego.
    Moim zdaniem koniecznie musisz zdjąć obudowę zewnętrzną turbiny i pewno przeciąć tą tuleję/podkładkę. Jeśli dysponujesz prasą warto spróbować wyciskać.

0
  • #15 06 Maj 2011 18:36
    kiwu
    Poziom 19  

No i udało się w końcu uzdrowić ten silnik. Koniecznie musiałem zdjąć obudowę zewnętrzną turbiny, bo zatarło się to łożysko. Przy pierwszym podejściu nie chciało mi się wymieniać bo naprawdę dużo jest roboty. I to po krótkiej pracy zemściło się i nastąpiła blokada tego łożyska od turbinki. Udało mi się wybić łożysko z ośki. Zastosowałem 2x608. Serdecznie dziękuje wszystkim za pomoc.

1