Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Literatura dotycząca zabezpieczeń elektrycznych

28 Kwi 2011 16:05 5740 13
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Witam.

  Chciał bym się zapytać kolegów i koleżanek co moglibyście mi polecić odnośnie literatury o tematyce zabezpieczeń nn. Chodzi mi o jakieś książki, artykuły w miarę sensownie napisane a przede wszystkim aktualne z obowiązującymi normami i rozporządzeniami.
  Ostatnio przeglądałem parę pozycji, publikacji (zarówno w literaturze jak i internecie) ale one najczęściej są tak pomotane że jedna publikacja przeczy drugiej i się robi mętlik w głowie.

  Pozdrawiam: JohnySpZOO :)
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Przede wszystkim tradycyjnie Henryk Markiewicz "Bezpieczeństwo w elektroenergetyce", oraz " Instalacje elektryczne" - tutaj jest dużo o zabezpieczeniach i dość aktualne dane.
  Także polecam dodatkowo poza konkursem - Alain Charoy - Kompatybilność Elektromagnetyczna wszystkie cztery tomy.
  Dodatkowo opracowania stąd:
  http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=665
  http://bezel.com.pl/index.php/pomiary-elektryczne/sprawdzanie-rodkow-ochrony.html
  http://www.edwardmusial.info/
  http://www.ochrona.net.pl/
  http://www.sep.com.pl/opracowania.htm
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Dzięki wielkie kolego Miniax :)
  A czy ktoś jeszcze mógłby coś interesującego polecić? Zakładam jak na razie że wszyscy jeszcze w pracy lub w drodze do domu :D
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  1. Charoy 1/2/3/4 - bdb, ciekawe i potrzebne.
  Wbrew pozorom "zabezpieczenia" i EMC są bardzo powiązane.
  2. INPE: czasopismo (prenumerata !), książki, strona internetowa: http://www.redinpe.com/ wszystkie zakładki.
  3a. Zagraniczne książki fachowe - głównie w j. angielskim, trochę w niemieckim, rosyjskim i innych - te prawdziwe papierowe są bardzo drogie, ale i w internecie jest co szukać (aby tylko było komu i kiedy czytać...)
  3b. Zagraniczne fachowe strony i fora - część materiałów płatna / dla członków - ale jak się wie co i jak...
  Linki nieraz dawałem i ja w dziale "przydatne linki" na f. SEP i ISE - nie zawsze są aktualne, trzeba się spieszyć bo coraz mniej wartościowych materiałów jest "ogólnodostępnych". Przykład:
  http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&am...&jfile=viewtopic.php&f=31&t=12082
  http://www.nist.gov/pml/quantum/spd.cfm
  >>[ W przypadku materiałów "amerykańskich" trzeba brać poprawkę na inne napięcia i systemy zasilania ]<<
  4. np. "Inżynier Budownictwa" - bywają tam ciekawe "elektryczne" artykuły (nie mylić z "artykułami mniej lub bardziej sponsorowanymi" !) np. ostatnio 03 i 04 2011) o RCD (Politechnika Gdańska - dr. Musiał i współpracownicy)
  http://www.inzynierbudownictwa.pl/
  Starsze materiały częściowo dostępne na stronie np.:
  http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,ma...u_wylacznikow_roznicowopradowych_-_cz__i,4537 (następna część w tej chwili na razie "w papierowym")
  http://www.inzynierbudownictwa.pl/technika,ma...oczesne_instalacje_uziemiajace_w_budynkach,33
  5. OSTROŻNIE z "firmowymi poradnikami bogatych firm" https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1960394.html (niestety coraz więcej "artykułów" i "książek" to "prawdy sponsora" nie mające wiele wspólnego z "prawami fizyki" - trzeba mieć dobrą wiedzę aby nie dać się "wkręcić" (wyjątki np. ->1, częściowo (2) i 3).
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Dzięki wielkie kolego :)
  Wieczorem przejrzę to na spokojnie :)
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  witam.
  Ze starszych opracowań, ale szerszy zakres ;
  Józef Żydanowicz, Marian Namiotkiewicz - Automatyka zabezpieczeniowa w elektroenergetyce ( podręcznik akademicki - stary, ale dobry)
  Pozdrawiam.
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Również kolego HeSz dziękuję :)
 • Poziom 36  
  JohnySpZOO napisał:
  Również kolego HeSz dziękuję :)
  Uważaj Kolego, miłe słowo którego użyłeś, ma niestety bardzo poważne skutki na Elektrodzie: przeważnie temat jest zamykany !

  Do Moderatorów:
  Proszę nie zamykać ciekawego tematu, aby mógł on być uzupełniany w trakcie postępu wiedzy i zmian przepisów !
  Dzięk... To jest... Mam nadzieję że to rozumiecie i temat będzie rozwijany....
 • Poziom 39  
  kondensator napisał:
  Uważaj Kolego, miłe słowo którego użyłeś, ma niestety bardzo poważne skutki na Elektrodzie: przeważnie temat jest zamykany !

  W przypadku podziękowania, faktycznie temat jest zamykany bo świadczy to o tym, że autor otrzymał satysfakcjonującą odpowiedź- czyli rozwiązanie tematu, jednak zawsze przed zamknięciem moderator weryfikuje odpowiedzi :wink: czy rozwiązanie tematu faktycznie padło. Jak pewnie zauważyłeś, kol. JohnySpZOO już 3 razy podziękował a temat wciąż pozostaje otwarty :)
  Proszę tylko proponować interesującą literaturę lub opracowania w postaci linków a nie uprawiać nagonkę na ich autorów. Jeśli komuś nie podoba się zawartość nie musi tego czytać a tym samym proponować.

  Mam jedynie nadzieję, że teraz kol. JohnySpZOO swoje podziękowania wyrazi w inny sposób niż do tej pory- pisząc do każdej pomocnej wiadomości podziękowania. Skoro ktoś dostał "pomógł" to jest to oczywiste jak to, że podziękowania w twoim imieniu wysyłane są na skrzynkę email :)
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Wiem koledzy o co chodzi :)

  Temat jak na razie pozostawiam otwarty gdyż faktycznie, informacji nigdy za wiele a sama tematyka zabezpieczeń jest obszernym i ważnym zagadnieniem, szczególnie zagadnienia związane z projektowaniem i doborem nastaw.
  Często osoby wydające publikacje na ten temat piszą ogólnikowo (czasami nie wiadomo o co chodzi w przypadku nieznajomości tematu) albo sama publikacja jest 'przeterminowana', nieadekwatna do obecnych realiów - technika przecież idzie cały czas do przodu :) i każdy chcąc czy nie cały czas się uczy :)

  P.S. Gdyby ktoś był w posiadaniu jakichś ciekawych opracowań donośnie powyższej tematyki to prosił bym o wrzucenie informacji :)


  Pozdrawiam JohnySpZOO
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Witam.

  Jako iż mam możliwość podjęcia pracy w pewnej firmie w charakterze pomocnika osoby zajmującej się zabezpieczeniami typowo elektroenergetycznymi, chciał bym zapytać się Państwa o literaturę związaną z zabezpieczeniami większych odbiorów (silniki o napięciu zasilania powyżej 1kV) jak i stacji transformatorowych oraz linii SN. Czy ktoś ową tematyką się zajmował? Ewentualnie mógłby udzielić jakichś porad?

  Pozdrawiam: JohnySpZOO :)
 • Poziom 12  
  Książki autorstwa Panów:
  1. Synal, Elektroenergetyczna Automatyka Zabezpieczeniowa
  2. Winkler, Wiszniewski, Automatyka Zabezpieczeniowa w systemach elektroenergetycznych
  3. Żydanowicz, Elektroenergetyczna Automatyka Zabezpieczeniowa
  4. Machowski, Kacejko, Zwarcia w układach Elektroenergetycznych

  Czwarta pozycja to teoria zwarć w SEE. Bez tego nie ma co podchodzić do EAZ. Ogólnie EAZ sama w sobie jest zagadnieniem zwyczajnie trudnym i dziwi mnie, że ktoś zatrudnia osobę bez wykształcenia w tym kierunku. No ale, tak jak mówię - jeśli chodzi o zabezpieczenia SN i WN, to najpierw należy poznać teorię zakłóceń występujących w tych sieciach, podobnie sprawa ma się z silnikami i transformatorami wyższych mocy. Wymienione przeze mnie książki to podstawy podstaw - do tego dochodzą oczywiście DTRki wszystkich terminali zabezpieczeniowych, które można spotkać w praktyce zawodowej, ponadto zabezpieczenia wiążą się nierozłącznie z automatyką elektroenergetyczną (SPZ, SZR, ZS, LRW, APP, AUPZ, AWSC i inne - jeśli skróty te nic Ci nie mówią to pora zacząć to zmieniać). Czeka Cię dużo pracy a ja życzę powodzenia :)
 • Poziom 36  
  Elektronika łączy się nierozdzielnie z elektryką, EMC, PQ i inne sprawy są wspólne:
  http://www.electronicsprotectionmagazine.com/
  Warto odwiedzać.
  Lista przykładowych (e...)lektur do szukania:
  http://www.electronicsprotectionmagazine.com/ep_books.html#emi
  Autorzy to już "klasycy" swoich dziedzin (np. Wiliams, Ott, Montrose)
  Wiele ciekawych książek jest na rosyjskich stronach (i nie tylko po rosyjsku).
 • Poziom 35  
  @ JohnySpZOO
  Piszę tutaj w temacie, który w/g mnie zbyt szybko zamknąłeś.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2275185.html
  Rozważ, proszę, czy nie będzie solidniejsze mocowanie czteropunktowe kołkami rozporowymi Φ12mm na bazie np arkusza blachy 4x200x200mm z przyspawanym uchem. Jesli czegoś nie ma w sklepie, to trzeba zlecić wykonanie tego czegoś. Cegła jest niejednorodną wypalaną gliną i osobiście wziąłbym jeszcze parę innych okoliczności pod rozwagę przed decyzją jak wykonać to mocowanie.
  Pozdrawiam