Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiór DVB-T z Raszyna tylko nocą?

pow123ers 28 Apr 2011 16:38 6930 35
e-mierniki
    pow123ers
    Level 10  
    Witam, Mieszkam 100KM w linii prostej od nadajnika Warszawa/Raszyn. Dokładnie 30KM od Radomia w stronę lublina. Sprawdzałem profil terenu z mojej miejscowości do nadajnika i wychodzi na to że nie mam żadnych przeszkód w oglądaniu DVB-T z tego nadajnika. Zakupiłem więc profesjonalną antenę kierunkową yagi-uda 21 elementów na pasmo 39-69 (15-18.5dB max). i wzmacniacz LNA-177. Zainstalowałem antenę na wysokości 8m niedaleko dachu(blaszana dachówka). Skróciłem kable antenowe do minimum. Zastosowałem zasilacz tuż przed rozdzielaczem na 2 TV. Warto zaznaczyć że mam 2 TV SAMSUNG z wbudowanym tunerem DVB-T z MPEG4. I problem polega na tym że Telewizję Cyfrową mogę odbierać Tylko w godzinach około 19 wieczorem do około 4 rano. W dzień wyświetla mi się brak sygnału. Niestety nie mam możliwości sprawdzenia jaka jest jakość sygnału i moc bo mój TV tego nie obsługuje. Nie mniej jednak mając taki sprzęt powinienem odbierać przynajmniej programy analogowe z tego nadajnika bez takiego śniegu na ekranie jaki mam. Proszę o pomoc w tej sprawie. Być może ktoś już miał taki problem i jakoś go rozwiązał. Ja osobiście szukałem pomocy na różnych forach i nic nie znalazłem.
  • e-mierniki
    irekr
    Moderator
    A z jaka jakością na tej "miejscówce anteny" odbierasz analogi z Raszyna?
    Czasami pomaga przestawienie anteny trochę w lewo lub prawo, w górę lub w dół....
  • e-mierniki
    pow123ers
    Level 10  
    właśnie chodzi o To że odbieram analogi ze śniegiem. A właśnie w Tym momencie znów mam możliwość odbioru DVB-T ale bardzo tnie. Taka sama sytuacja jest Co dzień, że dopiero wieczorem mam możliwość odbioru.
    wachcio
    Level 24  
    Ja w samsungu jakość sygnału cyfrowego sprawdzam w menu>test diagnostyczny>informacja o sygnale. Mam tak w TV i monitorze z tunerem więc i u Ciebie powinno to działać
    pow123ers
    Level 10  
    O dzięki. Więc tak, Odbiór u mnie wygląda następująco.
    Siła sygnału 51 zeruje się co pół sekundy i w tym samym momencie poziom błędów wynosi 10. Oscyluje tak cały czas.
    wachcio
    Level 24  
    Wskazania są orientacyjne i w każdym TV mogą być inne nawet jeśli jednakowy model. U mnie np. do poprawnego odbioru potrzeba ok 60-65 i max 2-3 poziom błędu.
    User removed account
    Level 1  
    pow123ers
    Level 10  
    _cheetah_ wrote:
    Profil terenu jest taki sobie, jesteś poniżej krzywizny ziemi, więc z sygnałem różowo u ciebie nie jest.

A Gdybym Antenę wycelował na Łódź? Będzie możliwość odbioru DVB-T z Łodzi?
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.

Na mapie wyszło mi od miejscowości Zwoleń do Nadajnika Raszyn/Łazy około 89km.

Co nie zmienia faktu, że sygnał jest za słaby. Tak na "oko" to brakuje mu jakieś +9dB z tym poziomem sygnału.

-----

Podpowiem tylko, że w emisji analogowej masz sygnały dużo bliżej :
    Przysucha - http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1F
    Święty Krzyż - http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.aspx?obiekt=DODR_E1F

-----

Pozdrawiam.
    pow123ers
    Level 10  
    Czyli nie będę mógł odbierać Cyfrówki w dzień? Może zainstalować zamiast wzmacniacza, symetryzator i jakiś filtr, a dopiero wzmacniacz? Nie chcę wydawać pieniędzy w błoto. Może ktoś zna lokalizacje posta, tego Usera ze Zwolenia który odebrał sygnał?. PS: w Tym momencie, sygnał wzrósł do 80% a Poziom błędów opadł do 2/10
    pow123ers
    Level 10  
    Czytałem na jakimś poście że ta antena nie spełnia wymagań. A może mój wzmacniacz przesterowuje sygnał?
    irekr
    Moderator
    W Twojej okolicy nie ma tak silnych nadajników by przesterowały wzmacniacz.
    Może na początek spróbuj podnieść antenę jak najwyżej ponad metalowy dach, najlepiej zamocować ją od strony stacji i do szczytu dachu lub szczytowej ściany, możliwie jak najwyżej. Przy takiej odległości każdy metr wysokości jest bezcenny.
    User removed account
    Level 1  
    pow123ers
    Level 10  
    Otóż antena jest zainstalowana na ścianie szczytowej od strony nadajnika, w moim przypadku na północ. Obliczyłem azymut kąta między nadajnikiem a mniej więcej moim domem i ustawiłem antenę 30 stopni w lewo patrząc na północ. Nic się nie dzieje. Jutro spróbuję wydłużyć maszt o 2 metry tak aby wystawał około 50 cm ponad dach. Co o tym myślicie?
    User removed account
    Level 1  
    pow123ers
    Level 10  
    A Co myślicie o ścianie frontowej budynku. Antena będzie wisiała niżej ale za to będzie miała wolną przestrzeń. Dodam że na tej ścianie wisiała 2 tyg temu siatka i również odbierała kanały cyfrowe w porach wieczorowych. Ale jest jedno ale. Mam dach 2 spadowy i akurat ze strony elewacji frontowej mam spadek dachu. Do tego 20 m od domu Stoi 15m drzewo. które latem przysłoni widok anteny.
    User removed account
    Level 1  
    irekr
    Moderator
    Najwygodniejszym układem jest mocowanie masztu do ściany ale antena niech wystaje te minimum 2 metry ponad dach. Szczególnie metalowy.
    Nie da się tak ustawić że drzewo nie przesłania kierunku..?
    pow123ers
    Level 10  
    Tak Da się w taki sposób ustawić. Jest kilkumetrowy prześwit między drzewami. Ale też muszę powiedzieć coś o liniach energetycznych, które wiszą na poziomie moich okien w domu na 2 piętrze. Będą przeszkadzały? Na ścianie szczytowej nie mam niestety dużego pola manewru, ponieważ mam tam małe okienko i trochę się boje przez nie wychylać(to wysokość około 3 piętra) a na ścianie frontowej mam dosyć duże pole manewru ponieważ jest balkon. Czy mógłbym dokręcić rurę 3m do balkonu?

Dodano po 21 [minuty]:

Odbiór DVB-T z Raszyna tylko nocą?

Daje obrazek, żeby zobrazować moje pomysły.

Dodano po 1 [minuty]:

Oczywiście nadajnik jest od strony patrzenia na obrazek.
    SP5ANJ
    Widać z rysunku, że najlepszym dla sygnału jest montaż na dachu ale również mądrym i bezpieczniejszym jak i prostym jest montaż na balkonie.

Montaż balkonowy około 1 godzinka.
    Montaż na dachu to już 3 godzinki.

Jeżeli kierunek do nadajnika jest w prawo na rysunku - to śmiało instaluj na balkonie.

Pozdrawiam.
    mczapski
    Level 39  
    Wprawdzie dyskutują fachowcy, ale wtrącę swoje grosze.
    Ja uparcie próbowałbym odbioru bez wzmacniacza, czyli konieczny symetryzator za grosze (chociaż przy tym rozwiązaniu chyba jest). Dopiero w zależności od wyników dalsze działania. Oczywiście do prób sygnał bezpośrednio na odbiornik. Antenę oczywiście nad dach, ponieważ brak pewności, czy nie odbiera się bliżej nieznanych odbić (chociaż na antenie silnie kierunkowej to mniej prawdopodobne). A jeśli wzmacniacz to raczej na maszcie w puszce przyłączeniowej. Warto upewnić się do ukierunkowania anteny w poziomie (czy aby nie patrzy w górę). Być może lokalne uwarunkowania są na tyle niekorzystne, że nigdy nie odbierzesz dobrze.
    Trochę nasuwa mi się myśl aby tą antenę nieco pozbawić kierunkowości jako, że sygnał może wędrować bez przerwy.
    pow123ers
    Level 10  
    Panowie a może to wina separatora. Pamiętam że był uszkodzony, i sam go naprawiłem, a do tego kabel antenowy tam jest dolutowywany na krótko. Co o tym myślicie? Być może to jest cały mankament konstrukcji. Aha i jeszcze uwaga _cheetah_ napisał że w nocy jest lepsza propagacja sygnałów TV. Nie wydaję mi się że o 9 rano też tak jest., Dziś rano miałem miłą niespodziankę, po skróceniu kabli i ponownym ustawieniu anteny, wszystkie kanały grały do 9. około 8 miałem 100% sygnału i 0 błędu na MUX-2 i 3 o dziwo, bo jeden z nich nadaje sygnałem 50KW!
    User removed account
    Level 1  
    pow123ers
    Level 10  
    Panowie wymieniłem separator i wzmacniacz. Wzmaka dałem od siatkówki SWA-2000/4T a separator nowy ze sklapu. Antenę wypoziomowałem i gra. Tylko strasznie rwie sygnał. Co zrobić? Zastosować jakiś wzmak liniowy czy coś?

-------
    *Wzmak- wzmaczniacz dla jasności
    pow123ers
    Level 10  
    Panowie zauważyłem że to samochody zrywają sygnał DVB-T. Mieszkam 20m od krajowej 79 więc jest dosyć ruchliwa. Ale gdy na drodze jest pusto DVB-T odbiera jak złoto. Co zrobić? Zastosować jakiś filtr? a może zamiast wzmacniacza w puszce zamontować Symetryzator a wzmacniacz założyć osobno? Zda to egzamin?
    User removed account
    Level 1  
    pow123ers
    Level 10  
    Panowie, zmieniłem maszt, dałem antenę 50cm ponad dach. Wszystko grało pięknie przez godzinę. Właśnie zerwało połączenie. Co może być przyczyną takich zrywów? Może wymienić kable antenowe? Moja instalacja to: Antena+wzmacniacz SWA 2000+Kable 3,5+separator+wtyczka anetenowa do separatora+10cm kabla+złącze F+rozdzielacz sygnału na 2 odbiorniki+(złącze F+4m kabla+wtyczka odbiornik)x2
    SP5ANJ
    Witam.
    pow123ers wrote:
    Moja instalacja to: Antena+wzmacniacz SWA 2000+Kable 3,5+separator+wtyczka anetenowa do separatora+10cm kabla+złącze F+rozdzielacz sygnału na 2 odbiorniki+(złącze F+4m kabla+wtyczka odbiornik)x2

Jakoś to jest skomplikowane.
    Co to są - kable 3,5 . :?: :cry:

Zacznij od tego abyś podłączył : antenę + wzmacniacz + kabel koncentryczny + separator z wtykiem do TV - Tylko do jednego odbiornika TV i zobacz co się dzieje i jakie masz poziomy jakości sygnału DVB-T.

Pozdrawiam.
    LeDy
    Level 43  
    A ja proponuję dać antenę siatkową ze wzmacniaczem. Moje ostatnie osiągnięcia z odległości ponad 40km:Siła 78 i 88% a jakość 100%