Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić dokładną i pełną kopię nowego LARKA 43.3 na wszelki wypadek?

cepilek 28 Apr 2011 20:28 22833 44
 • #1
  cepilek
  Level 26  
  Jak zrobić dokładną i pełną kopię nowego LARKA 43.3 na wszelki wypadek?
  I nie chodzi mi tylko o pliki mapy ale i o pliki systemowe a także te ukryte i gdzie one są ukryte w tym modelu LARKA, bo nie chce mi w nim działać komenda mesada... Zamierzam pobawić się nim w celu poprawy napisów w menu źle przetłumaczonych i w pełni nie do końca przetłumaczonych...
  Ten napis E-book odstaje wyraźnie od norm polskiego języka:
  Jak zrobić dokładną i pełną kopię nowego LARKA 43.3 na wszelki wypadek?
  Na stronie Larka na razie nie ma dostępnych aktualizacji z poprawkami...
 • #2
  Pontikos
  Level 38  
  Ten tego, Panie Kolego, a w ktorym miejscu odstaje od j. polskiego wyrazenie "E-book" ? Konkretnie od zasad nazw obcojezycznych, przyjmowanych wprost?
  Skladniowo, flexyjnie, lexykalnie, interpunkcyjnie, ortograficznie?..
  Moze jestem zbyt nowoczesny, ale mnie takowy zapis nie razi..

  Ibuk, czytalko, cyfr-kniga, a moze "poczytaj mi mamo" bylo by przyjazniejszym zamiennikiem? ;) No nie kumam tematu :D Znaczy, nie pojmuje Kolegi intencji :)
  ..bo kto dzis pamieta proby polonizacji w latach 90-tych takich nazw jak "interface" , czy "dyskietka" :).. ten sie bedzie smial z prawie oficjalnego "miedzymordzia" :P

  pelen backup: odpalasz na urzadzeniu explorera, karte masz w urzadzeniu i kopiujesz na nia foldery flash i flash2 (sciezke do Resident Flash2 wpisujesz z reki, klawiatura)
 • #3
  cepilek
  Level 26  
  Co do sposobu eliminacji E-booka to można to poprawić bez problemu tak sam jak słowo "wyaszeniu":
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1982882.html
  Natomiast u mnie w nawigacji nie ma nazw flash, flash2 czy Resident Flash2. Znajduję w internecie ciągle pojęcia typu: zrób kopię ROM, zrób kopię RAM, kopię flash itd itp..
  Znalazłem programy DiskRW i ROMExtractor - czy one się przydadzą jakoś do kopiowania? Czy ktoś ich używa i robi sobie "głębsze" kopie pamięci - interesuje mnie jakie programy polecacie z własnego doświadczenia i jak ich używacie dla WINDOWS CE 5.0 jaki ma LARK 43.3 jak zdążyłem już ustalić tak aby bezproblemowo wymieniać się potem kopiami? Co stosujecie i jak, czy możecie napisać w skrócie? Interesują mnie opinie różnych osób, a nie tylko jednej osoby... Z tego co ustaliłem, to StorageCard jest pamięcią zewnętrzną, NANDFLash pamięcią wewnętrzną ale nie wiem gdzie znajdują się i w jakiej pamięci w tej hierarchii pozostałe katalogi: Plugins, My documents, profiles, Program Files, Temp, Windows i plik Control panel.lnk?
  Jak zrobić dokładną i pełną kopię nowego LARKA 43.3 na wszelki wypadek?
  Czy na podstawie struktury katalogów jaką załączam lub innych materiałów i jakich możecie mi napisać jaka pamięć jest zastosowana w tym modelu nawigacji: ROM czy RAM i które katalogi i pliki do jakiej pamięci należą? I które kopiować, czy jest sens kopiować wszystkie, a jak nie ma sensu, to których nie kopiować?
  Ponadto mam pytanie: wczoraj jak kopiowałem wszystko z użyciem ActiveSync z komputera oraz z użyciem Total Commandera spod Windows CE to katalog Plugins nie znalazł się w kopiach, natomiast w Windows Commanderze pod Windows CE dzisiaj jest ten katalog, czyli lepiej wykonywać kopię w Total Commanderze pod Windowsem 5.0 czy z poziomu komputera i Active Sync, czy też wykonać oboma sposobami, czy też Active Sync zostawić w spokoju? W moim przypadku też mam w Total Commanderze pod Windows CE w nawigacji wpisać ręcznie z klawiatury ekranowej ścieżkę do Resident Flash2? Czy jakoś to zrobić inaczej bo wpisywanie nic u mnie nie daje - co robię źle?
  A robię chyba coś źle bo skąd wziął mi się ten katalog Plugins, czy ktoś ma ten typ LARKAa i jest tam ten katalog na dziewiczym Larku? Nie przypominam sobie abym go od wczoraj zakładał...
  Jeszcze jedno mam pytanie: Czy możliwe jest na takiej nawigacji działanie wirusów? Na razie wszystko działa OK...
  Czy jakiś program, na przykład Total Commander Power Pack z komputera mógł zainstalować ten katalog Plugins samodzielnie? Pytam albowiem ma on właśnie pluginy, a ja ich wcale nie instalowałem, ale używałem Total Commandera Power Pack do komunikacji z nawigacją w celu poprawy wyświetlania napisów - patrz link na samym początku tego postu? Posiadam jeszcze zrzut z 24 kwietnia spod Exploratora Windows CE i nie ma tam tego katalogu Plugins?
  Jak zrobić dokładną i pełną kopię nowego LARKA 43.3 na wszelki wypadek?
  Ale jest za to nazwa "Bazy Danych" - czy to jest to samo co "Plugins"? Róznica w nazewnictwie wynika z tego, że Total Commander pod CE jest po angielsku a Explorator pod CE jest po polsku? No ale czemu katalog My Documents nie został przetłumaczony bo w obu przypadkach nazwa jest ta sama - pewnie taka sama niedoróbka jak z tym E-book? Trochę mnie to zbija z tropu, bo tu jest Recykled a wcześnej nie ma i nie wiem w końcu co zostało skopiowane a co nie gdy wczoraj robiłem kopie zapasowe i czy dobrze one zostały zrobione w takiej pogmatwanej sytuacji, że coś jest widoczne a coś niewidoczne, coś dostępne a coś niedostępne jak tym mesada?
  Dziwi mnie fakt, czemu nie został skopiowany katalog Plugins przez Total Commandera spod CE gdy wczoraj robiłem kopię zapasową? Czy znaczy to, że katalog ten jest w ROM czy w RAM i dlatego nie daje się kopiować?
  Czy to znaczy, że ten katalog tam był od nowości i jest nadal, tylko nazwy są wyświetlane różne? Urządzenie to samo a w dwóch różnych programach nazewnictwo struktury katalogów tak różne?
 • #4
  koala106
  Level 39  
  \\Plugins jest folderem "wirtualnym" obecnym tylko w Total Commanderze - nie ma tam żadnych plików - tylko wtyczki programu Total Commander.
  Resident Flash 2 w tym modelu Larka nie występuje.
 • #5
  cepilek
  Level 26  
  Czy da się i czy mogę bezkarnie pousuwać z tego katalogu wszystkie czy niektóre podkatalogi czy pliki, bo wydaje mi się, że wcześniej ich tam nie było i jest ich już tam za dużo, zwłaszcza w podkatalogu REGISTRY. Co prawda są one krótkie i nie zajmują sporo pamięci, ale wyłączanie nawigacji nie gubi tych plików - one zostają tam nadal, więc znowu takie wirtualne chyba nie są?
  Jak zrobić dokładną i pełną kopię nowego LARKA 43.3 na wszelki wypadek?
  Chciałem ustalić czy wzrokowo więcej teraz jest zajętego miejsca w jakiejś pamięci i zapuściłem program WR-Tools ResInfo i pokazuje mniej więcej to samo co wcześniej, ale teraz właśnie zaczęło mnie zastanawiać co on w ogóle pokazuje i czy jest to wiarygodny program, bo pokazuje jakąś pamięć Program - czy jest to pamięć wewnętrzna RAM czy ROM? No i pokazuje zajętość pamięci Storage Memory - to jednak nie jest pamięć mojej karty zewnętrznej bo ja mam kartę o pojemności 4 GB, czy on w tej opcji Storage Memory pokazuje zajętość pamięci NANDFlash? Trochę mi to wychodzi co chwila pokręcone w zrozumieniu... Raz Storage dotyczy pamięci zewnętrznej a tu dotyczy wewnętrznej w tym ResInfo?
  Jak zrobić dokładną i pełną kopię nowego LARKA 43.3 na wszelki wypadek?Jak zrobić dokładną i pełną kopię nowego LARKA 43.3 na wszelki wypadek?

  W następnej zakładce jest Storage a tam NandFlash, czy NANDFlash to obszar wydzielony ze Storage Memory? No i wreszcie pokazuje tutaj moje 3,7 GB w Storage Card. :)
 • #6
  koala106
  Level 39  
  To nie są pliki tylko wpisy w rejestrze Windows CE - nic tam nie usuwaj jak nie wiesz co usuwasz - usuniesz za dużo - nawigacja się nie obudzi.
  Co do zrozumienia kwestii rodzajów pamięci i opisów programów - wszystko jest w internecie - google i do dzieła:)
 • #7
  cepilek
  Level 26  
  Nie jest tak tragicznie z pamięcią więc je tam zostawiam. Ciekawi mnie tylko nadal główna kwestia tematu postu: jak i czym wykonać najpełniejszą kopię, bo raz już wykonywałem a tu się okazuje, że nie ma w tym co wykonywałem właśnie tych katalogów z Plugins...
 • #8
  Pontikos
  Level 38  
  1. w jakim celu masz zamiar backupowac cos co nie istnieje (Plugins- katalog virtualny - napisal wyraznie Koala!)

  2. skopiowanie folderow NANDFlash oraz StorageCard (pamieci nieulotnych) w Twoim przypadku calkowicie rozwiaze sprawe. Oczywiscie JESLI zmian bedziesz dokonywal w ww. folderach. Pozostale foldery sa VIRTUALNE- o tym juz pisalem !!!

  3. kopie ROM/ Firmware (np. romdumpem itp.) wykonuje sie wylacznie wtedy, kiedy masz zamiar edytowac Firmware - tj. modyfikowac ROM lub Rejestry.
 • #9
  cepilek
  Level 26  
  Powtarzam pytanie: Czy NANDFlash to obszar wydzielony ze Storage Memory?
  Chodzi mi fizycznie gdzie i która pamięć się mieści i w jakim procesorze czy elemencie urządzenia. Tego się nie doszukałem... Potrzebuję czasem tylko podszeptu jak nie mogę czego znaleźć lub zrozumieć .
 • #11
  cepilek
  Level 26  
  Przeczytałem i nadal nie wiem czy Storage Memory 1024 KB czyli 285 KB used i 738 KB free z grafiki wyżej to jest: ROM czy RAM i gdzie fizycznie się to mieści? Wiem, że w urządzeniu ale dalej też nie wiem po lekturze gdzie logicznie i fizycznie mieści się NANDFlash? Czyli nie rozumiem ich własnego położenia fizycznie względem siebie. A Program Memory 42,7 MB (11 MB used i 31,6 free) z grafiki wyżej to jest to ROM czy RAM? I gdzie fizycznie jest on usytuowany wględem w/w nazw? Rozumiem z tego tyle tylko, że NANDFlash to jest Flash? No i pojąłem, że Storage Card to jest moja pamięć zewnętrzna w postaci karty zewnętrznej - dodatkowej 4 GB Kingstona. Czyli połowę pojąłem, ale drugiej połowy a zwłaszcza ich wzajemnego powiązania nie moge pojąć bo nazw Storage Memory ani Program Memory wyświetlanej w WR-Tools ResInfo nie wyświetla ani druga ani trzecia grafika w tym wątku od góry spod Total Commandera i Exploratora.
 • Helpful post
  #12
  Pontikos
  Level 38  
  Zaczac od technicznego slownictwa - tj. gdybys jednak zechcial na podstawie przekazanych juz tu informacji (wymienionych typow/organizacji pamieci) siegnac do Wikipedii, wiedzial bys o wiele wiecej niz po przeczytaniu odpowiedzi brzmiacej "TAK".

  A Proponuje tez zaczac od sposobu zadawania pytan niedyskredytujacego Forumowiczow dzielacych sie z Toba wiedza.

  Na wszystkie pytania dot. [ struktura pamieci w Windows CE - skladnia dla Google, zebys nie uzyskal "sprzecznych" wynikow ;) ] oparte na solidnej lekturze wskazanych wczesniej zrodel (google, Wikipedia, Microsoft/msdn, itp.) chetnie Koledze odpowiemy.
 • #13
  cepilek
  Level 26  
  Wracając do głównego tematu wątku, to nie wiem co mam jeszcze zamiar modyfikować i kiedy też nie wiem, więc uważacie, że kopie katalogów StorageCard i NANDFlash załatwią wszystko? A co z kopią rejestrów - czy też wykonywać jakimś programem do tego? A kopia ROM/Firmware o jakiej piszecie to co to jest dokładnie - czy to jest to coś co powstaje programem typu ROMDump czy RAMExtractor i podobnymi i ma to ktoś z Was do tego modelu? Jakich programów używacie aby standard pasował do wzajemnej wymiany w razie czego i dla wzajemnej pomocy poprzez wymianę?
 • #14
  Pontikos
  Level 38  
  Mowiac prosto - to Ty piszac "wyliczanka" na temat pracowicie i w pelni dobrych intencji podzielenia sie wiedza, przygotowanej dla Ciebie listy typow, nosnikow i funkcjonalnosci pamieci, dyskredytujesz nasza chec pomocy i po prostu ignorujesz przekazana wiedze.
  Obawiam sie ze to nie pomaga wzajemnej pomocy.

  Jesli sobie zyczysz, a specjalnie dla Ciebie, na podstawie podanych Zrodel, byc moze przygotuje opracowanie pt. "Pamiec w Mobilnych Systemach Windows - dla Opornych" (opierajac sie na popularnonaukowym cyklu opracowan ksiazkowych)

  Tylko boje sie ze Moderator wytnie opracowanie, zgodnie z IMHO sluszna zasada: "Nie tolerujemy lenistwa intelektualnego" ;)

  DOBRZE radze, zanim zaczniesz pisac bzdury typu "czym lepiej robic backup - ROMdumpem, czy RAMextractorem" - ZAPOZNAJ SIE z NAZWENICTWEM i funkcjami poszczegolnych typow pamieci .


  ODPOWIEDZI na Twoje pytania:

  ad pyt. 1 - NIE. Backupuj ten rodzaj pamieci, ktory masz zamiar modyfikowac
  ad pyt. 2 - TAK. ActiveSync, RegRemote.
  ad pyt. 3 - NIE. implikacja sprzeczna.
  ad pyt. 4 - Wszystkich wymienionych w watku.

  Nastepne uzyskasz, gdy zapoznasz sie z typami i funkcjonalnoscia pamieci w susyemach mobilnych :)
 • #15
  cepilek
  Level 26  
  Ja boję, że właśnie niezrozumienie przeze mnie i przez innych tych rodzajów pamięci i ich własnego powiązania, którego nie mogę się doczekać w tym wątku może być przyczyną podobnych kłopotów jak te co opisałeś z padnięciem komuś nawigacji - czytałem o tym i chyba wiem o jaki wątek chodzi.. Dlatego może opracuj to dla opornych takich jak ja - bardzo proszę! A jak moderator wytnie to podeślij na priv. Napisz też coś zrozumiałego dla opornych o firmware...
  Tak mi lepiej pasuje:
  Jak zrobić dokładną i pełną kopię nowego LARKA 43.3 na wszelki wypadek?
 • #16
  Pontikos
  Level 38  
  Na PRV podesle tylko tym osobom, ktore przedstawia zaswiadczenie od Admina Sieci, ze zablokowal Google i Wikipedie ;)

  Na poczatek na prawde proponuje (bo prosic nie bede, to Twoja wiedza!) bys zapoznal sie dokladnie z haslami z jak to nazwales, "wyliczanki" - pamiec w urzadzeniach z Windows CE dzieli sie najczesciej na:

  1. ROM - tam siedzi firmware (Windows i wirtualne pliki/foldery)
  2. RAM - pamiec operacyjna (np. optymalizacja procesow ja zwieksza)
  3. Flash - Pamiec nieulotna na urzadzeniu - czesto na program nawigacyjny
  4. Storage - karta pamieci (SD, MS, CF) - najczesciej na dodatkowe aplikacje i dane

  Postaraj sie zrozumiec, ze sensowna informatyka, w tym, nawet modyfikacje plikow textowych [copy - paste-save- replace - suc(K)cess! ], nie opieraja sie na czyms tak prostym jak instalacja Windows XP - "plytka w CD i cegla na enter" ;)
  Posiadanie podstaw teoretycznych NIE BOLI, a podnoszi nie tylko prestiz takiego Informatyka :) CZasem ustrzega tez przed kompromitacja :)
 • #17
  cepilek
  Level 26  
  Wielkie dzięki za linki i proponowaną wiedzę! Idę się dokształcać a w międzyczasie zgodnie z tematem wątku czekam na inne propozycje (nazwy programów), doświadczenia itp. w wykonywaniu kopii zapasowych...
 • #18
  Pontikos
  Level 38  
  Zyczysz sobie Kolego setke alternatywnych nazw programow wykonujacych te same kopie?
  Sposob wykonania kopii zapasowych byl opisywany na tym Forum, jest takze w instrukcjach programow.
  Jakiego DOSWIADCZENIA oczekujesz? Chetnie pomoge, jesli sprecyzujesz pytanie. Nie oczekuj jednak manuala typu: "co-po-kolei-kliknac"..

  BTW, Opracowanie w przygotowaniu :)
 • #19
  cepilek
  Level 26  
  Albowiem gdyby ktoś odpowiedział na wszystkie moje pytania na przykład w drugim moim poście tego wątku, przytaczam jedno z nich: Czy na podstawie struktury katalogów jaką załączam lub innych materiałów i jakich możecie mi napisać jaka pamięć jest zastosowana w tym modelu nawigacji: ROM czy RAM i które katalogi i pliki do jakiej pamięci należą? To nie zadawałbym potem głupich pytań z RAM-extraktorem na przykład. Może i to pytanie okaże się, że było głupie ale dlaczego nikt mi o tym nie pisze i nie wyprowadza z błędu i nie odpowiada?

  Błądzenie ma swoje skutki i przyczyny…
 • #20
  Pontikos
  Level 38  
  IMHO, w tym przypadku przyczyna bladzenia jest permanentna niechec do przyswajania wiedzy.

  W tym urzadzeniu zastosowano wszystkie cztery rodzaje pamieci.

  Do backupowania kazdego z trzech rodzajow pamieci sluza inne programy.
 • #21
  cepilek
  Level 26  
  A backup firmware co to jest dokładnie i jak się to ma do tych pamięci i jak się go wykonuje i czym i jak z powrotem wgrywa?
  I dalej: Czy NANDFlash to obszar wydzielony ze Storage Memory? Co to jest w końcu dokładnie to Storage Memory i Program Memory?
 • #22
  dvd79
  Level 14  
  To ja do tej "dyskusji" dodam swoje kilka groszy.
  Pełną kopię ROM'u (albo firmwara - jak kto woli) wykonasz programem DiskRW. No, może nie do końca, bo jak widzę po screenach to jest navi na procku Mesada (kat. $MSD$). W tym przypadku potrzeba jeszcze zgrać eboot'a z pamięci. Później to co zgrałeś programem DiskRW trzeba obrobić aby dało się to wgrać spowrotem w razie awarii. Do kompletu będą potrzebne jeszcze pliki UPD, IPL_NAND (lub inna nazwa pliku - zależy co w eboocie jest),logo.bin, Conf.msd oraz całe oryginalne menu. Później przy odzysku tego potrzeba czary-mary żeby to wgrać. Jak się upierasz to na moim chomiku jest w katalodu z firmwarem do Manty instrukcja zrobienia dumpa z manty serii MS, czyli mesada.
 • #23
  cepilek
  Level 26  
  Wielkie dzięki dvd79! Właśnie dojrzałem chyba po Twoim poście do sprecyzowania chyba moich pragnień: chciałbym zrobić takiego „dumpa” o jakim piszesz, aby mieć 100 % pewność, że zadziała w razie awarii jak zacznę się bawić i coś uwalę. Bo do tej pory wykonałem różne kopie ale żadnej nie jestem pewny, że zawiera wszystko to co potrzebne do postawienia z powrotem nawigacji do życia bez udziału serwisu. A dlatego nie jestem pewny, bo są pliki ukryte, niby je skopiowałem z katalogu mesada, są pliki ukazujące się i znikające, są nie dające się kopiować poprzez ActiveSync ale Total Commanderem spod CE dały się skopiować, no i jest kilka plików, które nie dają się skopiować nawet Total Commanderm ale jakoś już nie pamiętam czym dało mi się je skopiować. Czacha mi paruje od końskiej dawki RAMU I ROMU, w dniu dzisiejszym, więc Twoją dawkę strawię jutro OK? A dzisiaj już dobranoc piszę! Dziękuję Pontikos!
 • #24
  Pontikos
  Level 38  
  To moze ja zamieszcze zapowiadane Opracowanie - "Pamięć mobilnych Systemów Operacyjnych Windows z cylku dla opornych"

  Kolege Cepilek prosze by zapoznal sie z "nazwologia" i spokojnie sie zastanowil, gdzie chcesz grzebac i co zbackupowac- bo backupowanie calosci (np. dump firmware) mija sie w Twoim przypadku raczej z sensem.

  A Ciebie DVD79 - jesli masz oczywiscie czas i chec, i jako ze masz wiedze wieksza ode mnie - prosze na prv - lub tutaj, do wspolnej publikacji, o wszelkie uwagi, zmiany, uzupelnienia, del-bzdury dla "wersji poprawiona i uzupelniona" Opracowania :)
  Oczywiscie bazujemy na zalozeniu "poradnika for dummies" -ew mozemy zrobic tez wersje proffesional, dostepna dla zaawansowanych!
 • #25
  dvd79
  Level 14  
  co do tego poradnika to jak puszczasz wersję nie skończoną to nie żądaj za nią punktów. jeśli chodzi o pamięć ROM. widziałeś taką w nawigacji? bo ja nie. ROM=Read Only Memory. w nawigacji jest tylko pamięć RAM i NAND-Flash. obydwie zapisywalne. do RAM'u nie ma co się dobierać bo to tylko "pamiięć podręczna", ważny jest NAND w którym siedzi cały firmware który jest kopiowany do ramu przez bootloader i przez niego uruchamiany. Bootloader też siedzi w NAND'ie.

  wydaje mi się że wszystko na ten temat napisałem w swoim poprzednim poście.
 • #26
  Pontikos
  Level 38  
  1. Uwazam ze wklad pracy i wiedza wlozona w przygotowanie Przewodnika jest adekwatna. POdstawowa wiedza systematyzujaca zagadnienie jest zawarta- oczywiscie bedzie uzupelniana! Jesli ktos czuje sie pokrzywdzony - zwracam punkty (Tobie przekazuje zwrot)!
  2. Masz racje + dlatego wlasnie Ciebie prosilem o korekte !! Pomozesz skorygowac moj blad poprawiajac poradnik? (tak by byl zrozumialy dla laika)
 • #27
  dvd79
  Level 14  
  Poradnik zaczęty i od razu do korekty. Pomyślę nad tym, podopisuję conieco i zamieszczę na forum.
 • #28
  cepilek
  Level 26  
  Taki poradnik dla opornych w którym nic nie napisałeś Pontikos od siebie z praktyki a zwłaszcza z praktyki chociażby zbliżonej do Larka 43.3 a wszystko skopiowane z Wikipedii czy z materiałów znalezionych w GOOGLE to mi nic nie daje. Dalej nie rozumiem jak się to ma do Larka 43.3.
  A dlatego, że dvd79 jak się okazuje polecił mi swojego chomika a ja tam byłem i już 2 tygodnie temu i ściągnąłem stamtąd materiały i wykonałem zgodnie z instrukcją do Manty na kształt i podobieństwo te pliki o jakich się tam pisze w instrukcji i dlatego że je wykonałem a nie wiem co dalej i chciałbym zrozumieć to piszę te teksty i wypociny, bo w czasie tworzenia tych plików już pod Disc Readerem nie powstają u mnie pliki o nazwie NAND.. coś tam tak jak w instrukcji jest dosyć dokładnie nawet pokazane, bo u mnie program DiscReader tworzy pliki o nazwach DSK1.. seria numerków,
  DSK2_0_73400320.img
  DSK3_0_862978048.img
  No i nie wiem od dwóch tygodni, który dotyczy NAND a drugi to czego dotyczy? A może razem tworzą kopię pamięci NAND u mnie? Dlatego z uporem maniaka dopytuję o te pamięci a nikt nie odpowiada albo i odpowiada tak, że ja nic nie rozumiem nadal czy te pliki jakie stworzyłem .img to razem tworzą NAND Flash czy któryś z nich osobno a może w ogóle źle zakładam od początku, że te pliki mają dotyczyć NAND Flash co jest możliwe? Zrozumiałem, że te numerki to określają wielkość pliku i obszaru skopiowanego i dlatego dopytuję, czy NAND u mnie mieści się w STORAGE Memory i co to jest Program Memory i jak się to ma do siebie wzajemnie, bo próbuję dojść, który plik dotyczy NANDFlash i od czego jest chociażby po wielkości wskazywanej u mnie różnego rodzaju pamięci co Wam zademonstrowałem na grafice. No i tu dochodzimy właśnie do sedna sprawy. Ty Pontikos mnie raczysz teorią a nie praktyczną radą – te teksty to ja czytałem już chyba kilka razy dawno temu i wczoraj ze 4 razy od nowa, bo wiadomo, że technika idzie do przodu i mogłem coś przeoczyć, więc trzeba aktualizowąć wiedzę – ja potrzebuję jednak rady praktyka a nie kopię wiedzy z Wikipedii czy GOOGLE… Ja potrzebuje się dowiedzieć, który powstały plik dotyczy NAND FLASH ? No i teraz tak faktycznie potrzebuję podszeptu co dalej z tymi plikami co je mam i który wykorzystać do czego i w jaki sposób aby w przyszłości bezkolizyjnie zrobić sobie odzysk Larka 43.3 bo w tej instrukcji dvd79 z chomika nic dalej nie ma? Zrozumiałem też, że plik DSK1…..img dotyczy Storage Card, czyli karty pamięci zewnętrznej, ale kopię tej karty to mam już w dwóch egzemplarzach, więc nie chcę się tym zajmować a pozostałymi dwoma plikami. Który jest do czego i jak je dalej wykorzystać w powiązaniu ze stworzonymi także plikami eboot.nb0 i logo.bmp?
  Jak zrobić dokładną i pełną kopię nowego LARKA 43.3 na wszelki wypadek?
  A wszystko przez to mi się miesza, że Total Commander pokazuje inne nazwy, Explorator inne, Wr-Tools ResInfo inne a Disc Reader jeszcze inne - jakieś DSK1, 2, 3 - patrz wyżej... No i napisałeś dvd79: Do kompletu będą potrzebne jeszcze pliki UPD, IPL_NAND (lub inna nazwa pliku - zależy co w eboocie jest),logo.bin, Conf.msd oraz całe oryginalne menu. Później przy odzysku tego potrzeba czary-mary żeby to wgrać. Możesz coś bliżej napisać skąd i jak dalej?
 • #29
  dvd79
  Level 14  
  cepilek, moja instrukcja dotyczyła manty z serii MS (czyli na procku MStar). w Larku będzie zupełnie inaczej. Odesłałem cię do niej żebyś miał pogląd co powinno się znajdować w backupie.

  teraz jeśli chodzi o DiskRW. zrób obraz DSK1 i w jakimś hexedytorze poszukaj ciągu liter ECEC lub TINYNK. jeśli znajdzie to pierwsze to powinien i to drugie znaleść. jak nie to zrób obraz DSK2 i tego samego szukaj. jak tu nie znajdzie tych "tekstów" to poszukaj ich w DSK3. ten DSKx który będzie zawierał te "teksty" będzie nam potrzebny do wykonania firmwara oraz do wydobycia oryginalnego menu.

  stawiam że to będzie DSK2.

  po screenach widzę że wydobyłeś eboot'a, więc w hexedytorze sprawdź czy w offsecie 0x40 jest tekst ECEC. jak tak to wporządku, jak nie to trzeba będzie kombinować i szukać eboota w pamięci.

  to samo dotyczy lobo.bmp. sprawdź czy faktycznie jest to obrazek czy jakieś śmieci z pamięci.

  piszesz że w mojej instrukcji na chomiku nic nie ma. bo nie ma... każda nawigacja jest inna. opisana tam metoda nie jest uniwersalna dla wszystkich nawigacji i dlatego piszę w niej żeby powstałe pliki mi podesłać.

  poza tym napisałem taki programik który się nazywa Navirmware. ostatnia wersja to 6.0. w nim możesz próbować coś zrobić. a tak wogóle to jest to program do przeróbki obrazu z DiskRW na firmware. w twoim przypadku wybierz z listy którąś z Mant serii MS. w wyniku powstanie ci tylko jeden plik który jest tylko fragmentem całego firmwara. pisałem już o tym wcześniej.

  także jak będziesz miał potrzebne pliki to podeślij je do mnie.

  DSK3 być może też będzie potrzebny, ale to się okaże dopiero
 • #30
  cepilek
  Level 26  
  OK wielkieeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee dzieki dvd79 - jak zrobię to wszystko to się odezwę, logo.bmp to krzaczki a nie .bmp a ECEC i TINYNK w całym eboocie brak - już czuję schody... resztę potem....