Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

WSE200 - brak możliwości spawania aluminium

Rubinh 28 Kwi 2011 20:42 3056 5
  • #1 28 Kwi 2011 20:42
    Rubinh
    Poziom 24  

Witam. Spawarka TIG model WSE200 wg opisu użytkownika podczas pracy (spawania aluminium) zaczęła w pewnym momencie gubić łuk i włączyła się kontrolka przekroczenia temperatury. Sprawdziłem podzespoły ale nie znalazłem uszkodzeń. Obawiam się, że użytkownik stosuje niewłaściwe parametry. W celu zweryfikowania tych ustawień zrobiłem zdjęcie płyty czołowej. Może znawcy przedmiotu wypowiedzą się w temacie?.
    WSE200 - brak możliwości spawania aluminium

0 5
  • #2 29 Kwi 2011 11:02
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Witam . Aluminium spawa się prądem stałym z biegunowością ujemną . Jedynie cienkie blachy o grubości do 1,5 mm spawa się z biegunowością dodatnią . Natężenie prądu dobiera się w zależności od grubości złącza . Jako gaz ochronny używamy czysty argon , lub mieszanka hel plus od 7% do 35 % argon . Przy spawaniu ręcznym długość łuku ok. 1,5 mm . Pozdrawiam .

0
  • #3 29 Kwi 2011 20:40
    Rubinh
    Poziom 24  

Dzięki za informacje kazimierzbrejta, ale mi chodzi o obsługę konkretnie ww maszyny. Nie mając instrukcji trudno się rozeznać, która gałka czemu służy. Jej użytkownicy na pewno tą wiedzę posiadają. Nie chciałbym naprawiać sprawnego urządzenia bo tak sugeruje jego właściciel który, ponadto, uparł się, że ustawienia które zastosował są jedyne.

0
  • #4 04 Maj 2011 07:48
    Rubinh
    Poziom 24  

Ponawiam prośbę o bliższe informacje dot. obsługi TIG-a WSE200 w zakresie spawania aluminium a zwłaszcza opisu funkcji poszczególnych "pokręteł" i ich ustawień. Informacje kol. kazimierzbrejta choć cenne to nie pokrywają się z informacjami producenta ww sprzętu i są wręcz sprzeczne (prąd stały - prąd zmienny).
    Pomocna byłaby dokumentacja ww spawarki. Może ktoś posiada?.

0
  • #5 04 Maj 2011 13:44
    kazimierzbrejta
    Poziom 22  

Witam . Przy spawaniu aluminium prądem stałym z biegunowością ujemną 70% ciepła łuku wydziela się na złączu , a 30% na elektrodzie . Przy spawaniu z biegunowością dodatnią rozkład ciepła przedstawia się odwrotnie . Przy spawaniu prądem przemiennym rozkład ciepła jest po 50% . Oczywiście każda metoda ma swoje wady i zalety . Przy spawaniu z biegunowością ujemną uzyskuje się wąską spoinę przy głębokim przetopieniu i można spawać złącza o dużej grubości . Wadą jest duże zanieczyszczenie spoiny warstwą tlenków i innych zanieczyszczeń co trzeba bardzo dokładnie usuwać . Z biegunowością dodatnią spawa się złącza o bardzo małej grubości , ale uzyskuje się złącze o bardzo wysokiej jakości dzięki czyszczeniu katodowemu z warstewki tlenków . Prądem przemienny spawa się złącza o małej i średniej grubości . W zastosowaniach przemysłowych preferuje się nieraz spawanie prądem przemiennym , gdyż metoda ta łączy w sobie zalety spawania prądem stałym i przemiennym , gdyż w dodatniej połówce zachodzi zjawisko czyszczenia katodowego , a w ujemnej zwiększone przetopienie złącza . Niestety jest to metoda bardzo wymagająca , jak dobór elektrod i umiejętności operatora . Podałem Ci to krótko jak to wygląda ze strony technologicznej , natomiast ze strony technicznej nie mam możliwości udzielenia pomocy . Pozdrawiam .

0
  • #6 04 Gru 2011 09:46
    Rubinh
    Poziom 24  

Brak dokumentacji (schematu) uniemożliwił naprawę. Teoria spawania jest, oczywiście, pomocna ale "po omacku" niewiele można zdziałać. Schematu nie zdobyłem, spawarkę oddałem właścicielowi. Temat zamykam

0