Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiary elektryczne miernikiem MPI 525

pawel_82_ 28 Apr 2011 21:27 9328 12
NDN
  • #1
    pawel_82_
    Level 10  
    Witam wszystkich
    W mojej firmie do badań elektrycznych używamy miernika wielofunkcyjnego MPI 525 firmy sonel. Chciałbym tym miernikiem zmierzyć Impedancje pętli zwarciowej Układu zasilania wentylatora. w szafie sterowniczej zainstalowana jest linia zasilająca silnik wentylatora składająca sie z rozłącznika bezpiecznikowego mocy oraz falownika. Z falownika przewodem ekranowanym ułożonym w korytku kablowym przewód biegnie do silnika napędu. Według kolegów z firmy podczas pomiarów należy zrobić bypas falownika na jednej fazie, pozostałe fazy rozewrzeć i w ten sposób mierzyć pętle zwarciową. Moje pytanie jest takie czy takie postępowanie jest właściwe?? Podamy w tym momencie jedną fazę na silnik. Może na czas pomiarów powinno sie wykręcić przewody z tabliczki zaciskowej silnia?? Moje kolejne pytanie to gdzie powinno sie mierzyć tą pętle zwarcia w szafie czy może na zaciskach silnika?? Moję nstępne pytanie dotyczy pomiaru rezystancji izolacji powyższym miernikiem. Mamy w nim możliwość określenia 3 czasów pomiaru t1,t2,t3. Czy jest jakaś zależność opisująca wielkości tych czasów. Podczas pomiarów miernik wylicza parametry AB1 i AB2. Do czego służą te parametry??
    Jestem początkującym pomiarowcem więć proszę o łagodne traktowanie:)
    Za każde wskazówki będę niezmiernie wdziędzny.

    Pozdrawiam
  • NDN
  • Helpful post
    #2
    12robert12
    Level 28  
    Pamiętaj, że zabronione jest podawanie zasilania na wyjście falownika! ponieważ może to spowodować jego uszkodzenie.

    Należy odłączyć wszystkie 3 przewody na wyjściu falownika, zrobić mostek na jedną fazę i mierzyć na zaciskach silnika.
    W praktyce nie ma czasu na takie zabawy na produkcji, robi sie to na "przedłużaczu" bez rozłączania czegokolwiek.

    Pomiar izolacji: nie znam obsługi tego miernika ale czasy t1, t2, t3 oraz AB1, AB2 to na 99% współczynniki absorbcji.
  • NDN
  • Helpful post
    #3
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Czasy t1-t3 możesz ustawiać dowolnie, chodzi o to, że każdy mierzony przewód lub kabel działa jak kondensator i potrzebuje pewnego czasu na naładowanie się, czas ten w MPI-525 jest sygnalizowany poprzez ciągły dźwięk [ograniczenie prądowe]. Rezystancję powinno odczytywać się po minucie od początku przyłożenia napięcia pomiarowego. Ja u siebie mam t1=15s, t2=30s, t3=60s. Podgląd w tych trzech czasach daje ogólny pogląd na jakość mierzonej izolacji. Do ok 15-20s trwa ładowanie, po ok. 30s odczyt się stabilizuje, po 60s jest już niezmienny. Przeważnie pomiar odczytywany po czasie t2 i t3 jest taki sam, lub bardzo podobny. Nie mówię tu o znacznych długościach przewodów i kabli.

    Wiadomo, że im mierzony przewód / kabel dłuższy, tym większą ma pojemność i dłużej będzie się ładował, dlatego masz możliwość zmiany czasów t1-t3.

    Ab1 i Ab2 to współczynniki absorbcji obliczane z zależności:
    Ab1=Rt2/Rt1
    Ab2=Rt3/Rt2
  • #4
    pawel_82_
    Level 10  
    Dziękuję koledzy za cenne wskazówki. Mam pytanie, czy moglibyście polecić mi jakąś literaturę, która opisywałaby w sposób praktyczny wykonywanie pomiarów?
  • #5
    zdzisiek1979
    Level 38  
    http://www.sonel.pl/media/files/pdf/Przewodnik_MPI_v2.pdf
    http://www.sonel.pl/media/files/pdf/Przewodnik_MRU_v1_www.pdf
    Na stronie sep w opracowaniach jest artykuł na temat pomiarów a typowo z literatury książkowej to ja sobie cenie książkę niegrubą ok 300str. pana W. Orlika pt. ``Badania i pomiary elektroenergetyczne dla praktyków`` i jeszcze mam książkę pana Z. Gryżewski pt. ``Prace pomiarowo- kontrolne przy urządzeniach elektroenergetycznych o napięciu do 1kV`` choć nie polecam bo za mała treść, ale skoro ją dostałem to przeczytałem :D
    Jeśli chodzi o tą pierwszą to ma jeszcze poruszone tematy badania kondensatorów, akumulatorów, narzędzi , urządzeń dźwigowych,transformatorów energetycznych.
  • #6
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Sonel do mierników załącza poradniki. Ja dostałem do MPI "Przewodnik po normie PN-HD 60364-6" oraz instrukcję obsługi.

    Jeśli będziesz chciał więcej, to kol. zdzisiek1979 podał przykłady. Jeśli nie masz do Świdnicy tak jak ja 700km, to wybierz się na szkolenie z obsługi MPI-525. Mają program specjalnie dedykowany do posiadaczy tych mierników. Zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem mierników.

    Przeszukaj też dział "Elektryka Instalacje i Sieci " bo sporo juz o pomiarach było.

    Pozdrawiam.
    Miwhoo.
  • #7
    pax3
    Level 13  
    Czasów t1 i t2 bo t3 jest zbędne, nie ustawiamy dowolnych!!!!!! pierwszy pomiar ma byc po 15s a drugi po 60s i tylko wtedy możemy wyznaczyc wspolczynnik absorbcji R60/R15!!!
  • #8
    Sobecki Racing
    Level 12  
    mam pytanie, gdyz zdalem egzaminy sep kat. d oraz e mam pytanie jakie dobre mierniki/miernik kupic?
  • #9
    pax3
    Level 13  
    MPI520 i na początek wiecej Ci nie trzeba
  • #10
    Sobecki Racing
    Level 12  
    a jak jest z jego kalibracja? ponoć lepsze mierniki nie potrzebuja kalibracji co 13 miesiecy, jak to sie ma w praktyce ?

    3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

    Ta sama uwaga co w sąsiednim wątku.[kkas12]
  • #11
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Jak będziesz często i gęsto używał to zarobi na kalibracje a jak mało to nie musisz zaraz go kalibrować tylko sobie porównywać jego wskazania by mieć pewność że działa. Jak byś miał zlecenia w firmach z certyfikatem ISO to chyba obowiązkowo musisz je mieć ale w 100% głowy nie dam choć od nas wymagali zaraz na początku by były aktualne daty kumpel z nimi negocjował to nie wiem dokładnie ale to był warunek by mieć u nich robotę ale opłaciło się :D
    Te 13 miesięcy to bardziej dodatkowy zysk dla sonela a na prezentacjach tłumaczą że warto wysyłać do nich bo przy okazji może jakaś usterka wyjść na jaw i naprawia od ręki przy okazji wzorcowania :D a dodatkowo przedłużenie gwarancji możesz zyskać :D
  • #12
    Miwhoo
    Electric installations specialist
    Nie dołączacie kopii świadectwa wzorcowania do protokołu?
  • #13
    MrMazi
    Level 16  
    Był niedawno tu taki wątek poruszany.
    Nie trzeba co roku wzorcować mierników. Nie wymagają tego żadne przepisy.
    Sam powinieneś określić jak często należy go wzorcować. Wiesz gdzie, ile i jak był używany.
    Nie dołączam kopii świadectwa wzorcowania do protokolów. Jeszcze nikt się nie przyczepił.