Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel PAT 86Sonel PAT 86
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiary elektryczne miernikiem MPI 525

28 Kwi 2011 21:27 8581 12
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich
  W mojej firmie do badań elektrycznych używamy miernika wielofunkcyjnego MPI 525 firmy sonel. Chciałbym tym miernikiem zmierzyć Impedancje pętli zwarciowej Układu zasilania wentylatora. w szafie sterowniczej zainstalowana jest linia zasilająca silnik wentylatora składająca sie z rozłącznika bezpiecznikowego mocy oraz falownika. Z falownika przewodem ekranowanym ułożonym w korytku kablowym przewód biegnie do silnika napędu. Według kolegów z firmy podczas pomiarów należy zrobić bypas falownika na jednej fazie, pozostałe fazy rozewrzeć i w ten sposób mierzyć pętle zwarciową. Moje pytanie jest takie czy takie postępowanie jest właściwe?? Podamy w tym momencie jedną fazę na silnik. Może na czas pomiarów powinno sie wykręcić przewody z tabliczki zaciskowej silnia?? Moje kolejne pytanie to gdzie powinno sie mierzyć tą pętle zwarcia w szafie czy może na zaciskach silnika?? Moję nstępne pytanie dotyczy pomiaru rezystancji izolacji powyższym miernikiem. Mamy w nim możliwość określenia 3 czasów pomiaru t1,t2,t3. Czy jest jakaś zależność opisująca wielkości tych czasów. Podczas pomiarów miernik wylicza parametry AB1 i AB2. Do czego służą te parametry??
  Jestem początkującym pomiarowcem więć proszę o łagodne traktowanie:)
  Za każde wskazówki będę niezmiernie wdziędzny.

  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Sonel PAT 86Sonel PAT 86
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Pamiętaj, że zabronione jest podawanie zasilania na wyjście falownika! ponieważ może to spowodować jego uszkodzenie.

  Należy odłączyć wszystkie 3 przewody na wyjściu falownika, zrobić mostek na jedną fazę i mierzyć na zaciskach silnika.
  W praktyce nie ma czasu na takie zabawy na produkcji, robi sie to na "przedłużaczu" bez rozłączania czegokolwiek.

  Pomiar izolacji: nie znam obsługi tego miernika ale czasy t1, t2, t3 oraz AB1, AB2 to na 99% współczynniki absorbcji.
 • Sonel PAT 86Sonel PAT 86
 • Pomocny post
  Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Czasy t1-t3 możesz ustawiać dowolnie, chodzi o to, że każdy mierzony przewód lub kabel działa jak kondensator i potrzebuje pewnego czasu na naładowanie się, czas ten w MPI-525 jest sygnalizowany poprzez ciągły dźwięk [ograniczenie prądowe]. Rezystancję powinno odczytywać się po minucie od początku przyłożenia napięcia pomiarowego. Ja u siebie mam t1=15s, t2=30s, t3=60s. Podgląd w tych trzech czasach daje ogólny pogląd na jakość mierzonej izolacji. Do ok 15-20s trwa ładowanie, po ok. 30s odczyt się stabilizuje, po 60s jest już niezmienny. Przeważnie pomiar odczytywany po czasie t2 i t3 jest taki sam, lub bardzo podobny. Nie mówię tu o znacznych długościach przewodów i kabli.

  Wiadomo, że im mierzony przewód / kabel dłuższy, tym większą ma pojemność i dłużej będzie się ładował, dlatego masz możliwość zmiany czasów t1-t3.

  Ab1 i Ab2 to współczynniki absorbcji obliczane z zależności:
  Ab1=Rt2/Rt1
  Ab2=Rt3/Rt2
 • Poziom 9  
  Dziękuję koledzy za cenne wskazówki. Mam pytanie, czy moglibyście polecić mi jakąś literaturę, która opisywałaby w sposób praktyczny wykonywanie pomiarów?
 • Poziom 37  
  http://www.sonel.pl/media/files/pdf/Przewodnik_MPI_v2.pdf
  http://www.sonel.pl/media/files/pdf/Przewodnik_MRU_v1_www.pdf
  Na stronie sep w opracowaniach jest artykuł na temat pomiarów a typowo z literatury książkowej to ja sobie cenie książkę niegrubą ok 300str. pana W. Orlika pt. ``Badania i pomiary elektroenergetyczne dla praktyków`` i jeszcze mam książkę pana Z. Gryżewski pt. ``Prace pomiarowo- kontrolne przy urządzeniach elektroenergetycznych o napięciu do 1kV`` choć nie polecam bo za mała treść, ale skoro ją dostałem to przeczytałem :D
  Jeśli chodzi o tą pierwszą to ma jeszcze poruszone tematy badania kondensatorów, akumulatorów, narzędzi , urządzeń dźwigowych,transformatorów energetycznych.
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Sonel do mierników załącza poradniki. Ja dostałem do MPI "Przewodnik po normie PN-HD 60364-6" oraz instrukcję obsługi.

  Jeśli będziesz chciał więcej, to kol. zdzisiek1979 podał przykłady. Jeśli nie masz do Świdnicy tak jak ja 700km, to wybierz się na szkolenie z obsługi MPI-525. Mają program specjalnie dedykowany do posiadaczy tych mierników. Zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem mierników.

  Przeszukaj też dział "Elektryka Instalacje i Sieci " bo sporo juz o pomiarach było.

  Pozdrawiam.
  Miwhoo.
 • Poziom 13  
  Czasów t1 i t2 bo t3 jest zbędne, nie ustawiamy dowolnych!!!!!! pierwszy pomiar ma byc po 15s a drugi po 60s i tylko wtedy możemy wyznaczyc wspolczynnik absorbcji R60/R15!!!
 • Poziom 11  
  mam pytanie, gdyz zdalem egzaminy sep kat. d oraz e mam pytanie jakie dobre mierniki/miernik kupic?
 • Poziom 13  
  MPI520 i na początek wiecej Ci nie trzeba
 • Poziom 11  
  a jak jest z jego kalibracja? ponoć lepsze mierniki nie potrzebuja kalibracji co 13 miesiecy, jak to sie ma w praktyce ?

  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

  Ta sama uwaga co w sąsiednim wątku.[kkas12]
 • Poziom 37  
  Jak będziesz często i gęsto używał to zarobi na kalibracje a jak mało to nie musisz zaraz go kalibrować tylko sobie porównywać jego wskazania by mieć pewność że działa. Jak byś miał zlecenia w firmach z certyfikatem ISO to chyba obowiązkowo musisz je mieć ale w 100% głowy nie dam choć od nas wymagali zaraz na początku by były aktualne daty kumpel z nimi negocjował to nie wiem dokładnie ale to był warunek by mieć u nich robotę ale opłaciło się :D
  Te 13 miesięcy to bardziej dodatkowy zysk dla sonela a na prezentacjach tłumaczą że warto wysyłać do nich bo przy okazji może jakaś usterka wyjść na jaw i naprawia od ręki przy okazji wzorcowania :D a dodatkowo przedłużenie gwarancji możesz zyskać :D
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Nie dołączacie kopii świadectwa wzorcowania do protokołu?
 • Poziom 16  
  Był niedawno tu taki wątek poruszany.
  Nie trzeba co roku wzorcować mierników. Nie wymagają tego żadne przepisy.
  Sam powinieneś określić jak często należy go wzorcować. Wiesz gdzie, ile i jak był używany.
  Nie dołączam kopii świadectwa wzorcowania do protokolów. Jeszcze nikt się nie przyczepił.