Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Pomiary elektryczne miernikiem MPI 525

pawel_82_ 28 Kwi 2011 21:27 8275 12
  • Pomiary elektryczne miernikiem MPI 525

Poziom 9  

Witam wszystkich
    W mojej firmie do badań elektrycznych używamy miernika wielofunkcyjnego MPI 525 firmy sonel. Chciałbym tym miernikiem zmierzyć Impedancje pętli zwarciowej Układu zasilania wentylatora. w szafie sterowniczej zainstalowana jest linia zasilająca silnik wentylatora składająca sie z rozłącznika bezpiecznikowego mocy oraz falownika. Z falownika przewodem ekranowanym ułożonym w korytku kablowym przewód biegnie do silnika napędu. Według kolegów z firmy podczas pomiarów należy zrobić bypas falownika na jednej fazie, pozostałe fazy rozewrzeć i w ten sposób mierzyć pętle zwarciową. Moje pytanie jest takie czy takie postępowanie jest właściwe?? Podamy w tym momencie jedną fazę na silnik. Może na czas pomiarów powinno sie wykręcić przewody z tabliczki zaciskowej silnia?? Moje kolejne pytanie to gdzie powinno sie mierzyć tą pętle zwarcia w szafie czy może na zaciskach silnika?? Moję nstępne pytanie dotyczy pomiaru rezystancji izolacji powyższym miernikiem. Mamy w nim możliwość określenia 3 czasów pomiaru t1,t2,t3. Czy jest jakaś zależność opisująca wielkości tych czasów. Podczas pomiarów miernik wylicza parametry AB1 i AB2. Do czego służą te parametry??
    Jestem początkującym pomiarowcem więć proszę o łagodne traktowanie:)
    Za każde wskazówki będę niezmiernie wdziędzny.

Pozdrawiam

0 12
  • Szkolenia SEP
  • Pomocny post
    Poziom 28  

Pamiętaj, że zabronione jest podawanie zasilania na wyjście falownika! ponieważ może to spowodować jego uszkodzenie.

Należy odłączyć wszystkie 3 przewody na wyjściu falownika, zrobić mostek na jedną fazę i mierzyć na zaciskach silnika.
    W praktyce nie ma czasu na takie zabawy na produkcji, robi sie to na "przedłużaczu" bez rozłączania czegokolwiek.

Pomiar izolacji: nie znam obsługi tego miernika ale czasy t1, t2, t3 oraz AB1, AB2 to na 99% współczynniki absorbcji.

1
  • Szkolenia SEP
  • Pomocny post
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Czasy t1-t3 możesz ustawiać dowolnie, chodzi o to, że każdy mierzony przewód lub kabel działa jak kondensator i potrzebuje pewnego czasu na naładowanie się, czas ten w MPI-525 jest sygnalizowany poprzez ciągły dźwięk [ograniczenie prądowe]. Rezystancję powinno odczytywać się po minucie od początku przyłożenia napięcia pomiarowego. Ja u siebie mam t1=15s, t2=30s, t3=60s. Podgląd w tych trzech czasach daje ogólny pogląd na jakość mierzonej izolacji. Do ok 15-20s trwa ładowanie, po ok. 30s odczyt się stabilizuje, po 60s jest już niezmienny. Przeważnie pomiar odczytywany po czasie t2 i t3 jest taki sam, lub bardzo podobny. Nie mówię tu o znacznych długościach przewodów i kabli.

Wiadomo, że im mierzony przewód / kabel dłuższy, tym większą ma pojemność i dłużej będzie się ładował, dlatego masz możliwość zmiany czasów t1-t3.

Ab1 i Ab2 to współczynniki absorbcji obliczane z zależności:
    Ab1=Rt2/Rt1
    Ab2=Rt3/Rt2

1
    Poziom 9  

Dziękuję koledzy za cenne wskazówki. Mam pytanie, czy moglibyście polecić mi jakąś literaturę, która opisywałaby w sposób praktyczny wykonywanie pomiarów?

0
    Poziom 37  

http://www.sonel.pl/media/files/pdf/Przewodnik_MPI_v2.pdf
    http://www.sonel.pl/media/files/pdf/Przewodnik_MRU_v1_www.pdf
    Na stronie sep w opracowaniach jest artykuł na temat pomiarów a typowo z literatury książkowej to ja sobie cenie książkę niegrubą ok 300str. pana W. Orlika pt. ``Badania i pomiary elektroenergetyczne dla praktyków`` i jeszcze mam książkę pana Z. Gryżewski pt. ``Prace pomiarowo- kontrolne przy urządzeniach elektroenergetycznych o napięciu do 1kV`` choć nie polecam bo za mała treść, ale skoro ją dostałem to przeczytałem :D
    Jeśli chodzi o tą pierwszą to ma jeszcze poruszone tematy badania kondensatorów, akumulatorów, narzędzi , urządzeń dźwigowych,transformatorów energetycznych.

0

Sonel do mierników załącza poradniki. Ja dostałem do MPI "Przewodnik po normie PN-HD 60364-6" oraz instrukcję obsługi.

Jeśli będziesz chciał więcej, to kol. zdzisiek1979 podał przykłady. Jeśli nie masz do Świdnicy tak jak ja 700km, to wybierz się na szkolenie z obsługi MPI-525. Mają program specjalnie dedykowany do posiadaczy tych mierników. Zajęcia teoretyczne i praktyczne z wykorzystaniem mierników.

Przeszukaj też dział "Elektryka Instalacje i Sieci " bo sporo juz o pomiarach było.

Pozdrawiam.
    Miwhoo.

0
    Poziom 13  

Czasów t1 i t2 bo t3 jest zbędne, nie ustawiamy dowolnych!!!!!! pierwszy pomiar ma byc po 15s a drugi po 60s i tylko wtedy możemy wyznaczyc wspolczynnik absorbcji R60/R15!!!

0
    Poziom 11  

mam pytanie, gdyz zdalem egzaminy sep kat. d oraz e mam pytanie jakie dobre mierniki/miernik kupic?

0
    Poziom 13  

MPI520 i na początek wiecej Ci nie trzeba

0
    Poziom 11  

a jak jest z jego kalibracja? ponoć lepsze mierniki nie potrzebuja kalibracji co 13 miesiecy, jak to sie ma w praktyce ?

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

Ta sama uwaga co w sąsiednim wątku.[kkas12]

0
    Poziom 37  

Jak będziesz często i gęsto używał to zarobi na kalibracje a jak mało to nie musisz zaraz go kalibrować tylko sobie porównywać jego wskazania by mieć pewność że działa. Jak byś miał zlecenia w firmach z certyfikatem ISO to chyba obowiązkowo musisz je mieć ale w 100% głowy nie dam choć od nas wymagali zaraz na początku by były aktualne daty kumpel z nimi negocjował to nie wiem dokładnie ale to był warunek by mieć u nich robotę ale opłaciło się :D
    Te 13 miesięcy to bardziej dodatkowy zysk dla sonela a na prezentacjach tłumaczą że warto wysyłać do nich bo przy okazji może jakaś usterka wyjść na jaw i naprawia od ręki przy okazji wzorcowania :D a dodatkowo przedłużenie gwarancji możesz zyskać :D

0

Nie dołączacie kopii świadectwa wzorcowania do protokołu?

0
    Poziom 16  

Był niedawno tu taki wątek poruszany.
    Nie trzeba co roku wzorcować mierników. Nie wymagają tego żadne przepisy.
    Sam powinieneś określić jak często należy go wzorcować. Wiesz gdzie, ile i jak był używany.
    Nie dołączam kopii świadectwa wzorcowania do protokolów. Jeszcze nikt się nie przyczepił.

0