Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Junkers ZW20 KD podczas brania wody wzrasta ciśnienie w CO

piotrek303p 28 Apr 2011 22:23 4831 13
  • #1
    piotrek303p
    Level 11  
    Witam wszystkich.
    Od kilku dni mam problem z piecem. Jest ciepło więc CO jest wyłączone, a gdy odkręcę ciepłą wodę ciśnienie gwałtownie rośnie do tego stopnia, że otwiera się zawór naczynia wzbiorczego i spuszcza wodę z CO (dzieje się tak raz, czasem dwa dziennie). Po zakręceniu wody i ponownym odkręceniu wszystko wraca do normy. Piec ma 11 lat. Jesienią był mechanior bo kapała woda więc wymienił regulator przepływu wody i skasował mnie na 230zł :cry: Może ktoś wie co to może być i ewentualnie jaki może być koszt naprawy.
  • #2
    zybie
    Level 30  
    Uzupełnij ciśnienie w naczyniu przeponowym do wartości 0,6bara
  • #3
    piotrek303p
    Level 11  
    normalnie ciśnienie mam 1 bar, jak odkręcę wodę i jest coś nie tak to na manometrze w ciągu kilku sekund ciśnienie rośnie do prawie 4 barów, jaki więc jest sens ustawiać na 0,6, z resztą jak zawór zadziała to jest ok. 0,5 z tym, że przy tym ciśnieniu też się to zdarza
  • #4
    zybie
    Level 30  
    Kolego zle mnie zrozumiałeś mi nie chodziło o ciśnienie w instalacji CO, ale o ciśnienie w naczyniu przeponowym przy spuszczonej wodzie z kotła.
  • #5
    piotrek303p
    Level 11  
    Dobrze jutro to zrobię, ale czy to pomoże? Nieraz w naczyniu uzupełniałem ciśnienie, ale takich cudów jeszcze nie miałem. Wydaje mi się, że coś się czasem "zacina" i zamiast grzać CWU grzeje CO, a ponieważ pompa nie chodzi dochodzi wówczas do gwałtownego wzrostu ciśnienia. Niezbyt się znam, ale tak sobie to wyobrażam.
  • #6
    serwisszulborski.pl
    Heating systems specialist
    Dodatkowo należy sprawdzić drożność wężyka manometra. Usterka nie musi kończyć się wymianą części: naczynie można dopompować, do ... zależy od wielkości zładu c.o. i od ciś. statycznego instalacji + 0,2 bara. Manometr można udrożnić. Wszystko to są standardowe czynności konserwacyjne.
  • #7
    12B
    Level 21  
    piotrek303p wrote:
    a ponieważ pompa nie chodzi dochodzi wówczas do gwałtownego wzrostu ciśnienia.

    Pompa w kotle musi pracować zarówno podczas grzania c.o. jak i cwu. Jeśli się nie uruchamia ( lub uruchamia się zbyt późno) po odkręceniu kranu z ciepłą wodą to należy sprawdzić / wyregulować mikrostyk na regulatorze ilości wody.
  • #8
    serwisszulborski.pl
    Heating systems specialist
    Może być również awaria mikroprzełącznika jeśli wcześniej był wyciek wody z armatury wodnej (zaciek na czarnym płaskim elemencie od spodu z małą zaślepką). Oczewiście zacinanie się iglic góra-dół i regulacja ma znaczenie. Tuleje z góry i z dołu muszą być przesmarowane, nie może być zacieków i zawapnień. Dotyczy to również iglicy w armaturze gazowej...Właściwa regulacja, wymiana tulei, konserwacja armatury gazowej i wodnej lepiej powierzyć serwisantowi który zna dobrze ten model junkersa. Są to urządzenia już ponad 10 letnie - produkcja od 1997 i wymagają pewnych nakładów żeby je utrzymać w dobrym stanie technicznym.
  • #9
    piotrek303p
    Level 11  
    Nie wiedziałem, że pompa pracuje również podczas pobierania wody. Rzeczywiście gdy jest problem z szybki wzrostem ciśnienia to wówczas nie słyszę charakteystycznego buczenia więc wtedy chyba nie włącza się pompa.
    Jak pisałem wcześniej, był wymieniany regulator przepływu wody bo kapała woda i właśnie był zalany - "czarny płaski element z zaśepką" w którym jak rozumiem jest mikroprzełącznik. Proszę o informację czy rozebranie tej obudowy i dostanie się do mikroprzełącznika oraz jego wyczyszczenie jest możliwe i czy może pomóc? Jeśli tak to czy należy najpierw rozkręcić trzy śrubki na wkrętak gwiazdkowy, czy zacząć od wykręcania śrubki która jest pod zaślepką?
  • #10
    serwisszulborski.pl
    Heating systems specialist
    Odkręć trzy wspomniane śruby, oczyść styki gdzie podpięte są przewody i skręć z umiarem, czarna obudowa powinna być luźna bo może blokować kowadełko. Małą śrubką nie kombinuj.
  • #11
    piotrek303p
    Level 11  
    Dzięki bardzo. Jak wyczyszczę dam znać.
  • #12
    woking
    Level 1  
    Witam prosze o pomoc mam cisnienie na piecu 1.8 bar , a jak piec się włącza to ciś. rosnie aż do prawie 3 bar.i ciut więcej , a na naczynku wyrównawczym nie całe 1 bar.a jak rusza to dochodzi do 1.5 bar .Dopuszczajac ciśnienie to na piecu wskazówka nic się nie rusza ,a na naczynku idzie do 2 bar o co chodzi pierwszy raz mam takie zjawisko , a pare lat biega ten piec
  • #13
    serwisszulborski.pl
    Heating systems specialist
    Możliwe że zapchał się wężyk do manometru. Pozginaj wężykiem i obserwuj wskazówkę czy nie odchyla się nadmiernie.
  • #14
    piotrek303p
    Level 11  
    Witam.
    Sprawdzałem mikroprzełącznik w czarnej obudowie, ale jest on nierozbieralny, nie nosił śladów zalania (widać woda się nie dostała pod obudowę). Przewód do manometru nie był zatkany.
    Wezwałem mechanika, który przeprowadził przegląd pieca z czyszczeniem i uzupełnieniem ciśnienia w naczyniu i problem zniknął. :D