Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aparat fotografi( )zny

07 Nov 2004 12:34 1824 3
  • Level 11  
    Cześc! Mam maly problem z aparatem fotograficznym Kodaka Star 875 AF i mam prosbę, czy ktoś mógł by mi opisać zasadę dzialania apararu fotograficznego. Nie jest to aparat cyfrowy. Chodzi mi głównie o lampę błyskową kiedy się załącza przez jakie obwody płynie prąd(przetwornica, kondensator Flash'a, fotodiody, i przycisk (do robienia zdjęć). Nie chodzi mi o szczegółowy opis może to by schemat blokowy albo adres do strony z tymi informacjami. Proszę o pomoc.
    [h]
  • Level 38  
    Bywają różne rozwiązania. Nie wiem jak jest konkretnie to rozwiązane w tym aparacie ale najczęściej jest tak, że przetwornicę włącza się oddzielnym przełącznikiem i ładuje ona kondensator główny do określonego napięcia (250 - 300V). Po osiągnięciu tego napięcia układ automatyki wyłącza przetwornicę i tylko co jakiś czas przetwornica "próbkuje" doładowując ewentualne straty. Tak przygotowana lampa błyskowa czeka na odpowiednią komendę do błysku. Może to być manualnie zrobione lub automatycznie. W układzie manualnym przy każdym naświetleniu filmu (niezależnie od warunków oświetleniowych i ustawień przesłony i czasu) lampa błyska bo ustawione w odpowiednim miejscu styki zwierane są przez otwierającą się migawkę. Pamiętać przy tym należy, że prawidłowe zdjęcie z lampą błyskową można zrobić tylko przy odpowiednim czasie otwarcia migawki (dla różnych migawek i modeli aparatu mogą to być różne czasy - od 1/30 do 1/125). Jest to tzw. czas graniczny. Poniżej niego zdjęcia można robić, jednak przy krótszym otwarciu migawki mogą powstać tylko częściowo naświetlone pasy z tego powody, że zwykle przy tych wyższych czasach stosowane jest tzw. naświetlanie szczelinowe i ekspozycja odbywa się przez przelatującą przed negatywem - szczelinę. Przy migawkach centralnych czas do robienia zdjęć z lampą jest zwykle krótszy ale też jeśli ustawimy za krótki to powstanie niedoświetlenie ekspozycji na brzegach. Przy automatycznym doświetlaniu fotografowanego obiektu przy pomocy lampy błyskowej, jej błysk jest wyzwalany dopiero wtedy gdy pomiar światła (automatyczny) wykazuje niedoświetlenie. Wtedy automat uruchamia lampę błyskową. Oczywiście wszystkie inne czynności odbywają się tak jak przy manualu. Jeśli chodzi o automatykę to jest jej kilka odmian i trudno jest tutaj wszystkie je opisać.
  • Level 11  
    Mam jeszcze jedno pytanie. Z czego zbudowana jest przetwornica. W moim aparacie na kondensator nie jest przekazywane żadne napięcie nawet po zakryciu fotodiód. Czy moze to byc przetwornica ,czy inny układ.
  • Level 38  
    Przetwornica zbudowana jest z transformatora (lub dławika) i układu elektronicznego (generator). Napięcie z bateryjek jest zamienione na przebiegi zmienne a transformator je podnosi do wartości 200 - 300V. Może też być układ beztransformatorowy (tzw. powielacz napięcia). To napięcie jest następnie prostowane i ładuje ono kondensator (elektrolityczny 200 - 600uF/300 - 400V), który jest podłączony bezpośrednio do palnika (i na tym palniku jest ok. 250V napięcia stałego. Błysk następuje w chwili zwarcia się styków (przy migawce) i wytworzeniu przez transformatorek zapłonowy impulsu wysokiego napięcia. Fotodiody pracują w zupełnie innym układzie, układzie pomiaru światła.