Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie TV do wejścia phono

Incubus67 29 Kwi 2011 08:21 3362 10
  • #1 29 Kwi 2011 08:21
    Incubus67
    Poziom 8  

Mam amplituner Denon DRA-275RD. Słuchając radia lub płyt CD ustawiam głośność na ok. 25% max mocy wyjść. i jest dla mnie ok. Kupiłem Telewizor Toshiba z wyjściem audio L+P+Sub. Podłączyłem telewizor L+P do amplitunera do wejścia Tape-1 i jest bardzo cicho. Muszę ustawiać na 50-60% by było dostatecznie głośno. Zauważyłem że podłączając do wejścia Phono jest ok. Głośność ustawiam na 15-20% oraz uzyskuje bardzo głębokie basy jakbym miał subwoofer. Mam tylko pytanie . Czy takie podłączenie ( wejście phono było zarezerwowane dla gramofonu) jest bezpieczne dla telewizora i wzmacniacza ?

0 10
  • #2 29 Kwi 2011 09:00
    kazikszach
    Poziom 33  

Nic się nie uszkodzi, ale masz nienaturalny dźwięk gdyż wejście phono ma nieliniową charakterystykę( korekcja RIAA do wkładki magnetycznej) stąd dużo basu.
    Lepiej pod inne wejście lub zobacz czy w tv masz może regulację poziomu sygnału na tych wyjściach.

0
  • #3 29 Kwi 2011 09:41
    Incubus67
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedź. Ale jest dobrze bo TV daje mi dużo wysokich tonów a mało niskich. Uzyskując basy z amplitunera, korzystam jednocześnie z głośników z TV jak i z kolumn podłączonych do Denona. Dzięki temu efekt jest b. dobry. Bałem się tylko czy nie jest podawane zbyt wysokie napięcie na przedwzmacniacz w ampli. A dźwięk jest faktycznie trochę zniekształcony przez zbyt dużą ilość niskich tonów.

0
  • #4 29 Kwi 2011 10:12
    Pablo1964
    Moderator

Twoje obawy są słuszne. Możliwość uszkodzenia przedwzmacniacza to jedno. Zachodzi także prawdopodobieństwo uszkodzenia kolumn zniekształconym sygnałem.

0
  • #5 29 Kwi 2011 11:17
    Incubus67
    Poziom 8  

Czyli jeśli dobrze rozumiem, jest ryzyka dla przedwzmacniacza i dla kolumn ( w końcu nie są to subwoofery). Hmm chyba jednak podłącze się do wejścia tape we wzmacniaczu.Trochę szkoda byłoby mi kolumn (B&W). Zbyt duże ryzyko

0
  • #6 29 Kwi 2011 11:36
    kazikszach
    Poziom 33  

Kolumny można uszkodzić tylko przesterowanym sygnałem, powstają nieparzyste harmoniczne, które mogą uszkodzić głośniki średnio i wysokotonowe.
    Nic nie piszesz, że masz przesterowany dźwięk tylko dużo basów.
    Skoro wzmacniacz wejściowy się nie przesterowuje, to nie powinien się uszkodzić, ale ja bym nie słuchał dźwięku zmienionego przez charakterystykę RIAA.

0
  • #7 29 Kwi 2011 11:58
    Incubus67
    Poziom 8  

Dźwięk nie jest przesterowany. Jest tylko b.dużo niskich tonów. Podłączyłem teraz Tv wyjściem słuchawkowym do wejścia tape we wzmacniacza. W Tv mam możliwość regulacji głośności słuchawek. Ustawiłem na 80 % i jest tak samo jak z CD . Jakość też b. dobra. Chyba takie rozwiązanie będzie najlepsze i najbezpieczniejsze dla kolumn i wzmacniacza. Jak myślicie?

0
  • #8 29 Kwi 2011 12:06
    kazikszach
    Poziom 33  

Chyba znalazłeś optymalne rozwiązanie.

0
  • #9 29 Kwi 2011 13:00
    Pablo1964
    Moderator

Incubus67 napisał:
    Telewizor Toshiba z wyjściem audio L+P+Sub

Sprawdź, czy w menu nie można wyłączyć subwoofera. Wtedy pełny sygnał pójdzie na L+P. Byłoby to lepsze i wygodniejsze od korzystania z wyjścia słuchawkowego.

0
  • #10 29 Kwi 2011 15:21
    Incubus67
    Poziom 8  

Niestety nie ma możliwości sterowania wyjściem AV + sub. z poziomu telewizora (model 40SL736G). Co prawda wyjście słuchawkowe jest z boku tv ale jest dobrze zamaskowane przez co nie psuje ogólnego wyglądu. Ale te basu które były po podłączeniu do wejścia phono naprawdę robiły wrażenie. Tylko trochę strach o kolumny. Jakbym przełączył po słuchaniu CD ( dość głośnym ) na phono by puścić coś z Tv mogłyby tego głośniki w kolumnach nie przeżyć.

0
  • #11 29 Kwi 2011 15:24
    Pablo1964
    Moderator

No właśnie. Między innymi także dlatego lepiej nie używać takiego połączenia...

0