Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Matlab simulink ---> workspace m-plik

29 Kwi 2011 09:59 5313 4
 • Poziom 9  
  Witam. Zmodelowałem sobie w matlab simulink regulator PID idealny (przynamniej taką mam nadzieję).Matlab simulink ---> workspace m-plik Wszędzie czytałem o "workspace" oraz "m-plik" dzięki którym można w pewny sposób zmieniać poszczególne bloki (przynajmniej tak to zrozumiałem). Moje pytania brzmią:
  Gdzie jest ten cały "workspace" ?
  Czy mogę w nim zmieniać parametry poszczególnych bloków tak aby np. wyszedł mi bloczek o Td lub Ti (czasem różniczkowania, całkowania) , bądź stworzyć z bloków transmitancję która nas interesuje ?
  Czy można zrobić tak aby podczas prezentowania takiego schematu nie było na nim żadnych liczb, tylko sam opis np. blok gain opisuje jako kp, a gdzieś w workspace wpisuje wartość parametru która będzie stała ?
  Czy mój schemat jest prawidłowy dla regulatora PID idealnego ?

  P.S Dodam, że chciałem zrobić dla tego regulatora charakterystyki i jestem początkujący. Proszę o wyrozumiałość oraz naprowadzenie do tematu.
 • Poziom 30  
  Jak uruchomisz matlaba to w głównym oknie zwykle po lewej stronie jest wokrspace, jeżeli nie ma to musisz włączyć to okno;) (desktop - zaznacz workspace) Dane do worksapce wprowadzasz wprost z command window. Co do reprezentacji danych - dla przykładu przy wzmocnieniu - klikasz 2 razy i zamiast liczby podajesz parametr (nazwę zmiennej z worksapce) np kp ;)
 • Poziom 21  
  a m-file to poprostu plik z kodem matlaba, dzieki niemu mozna w pewien sposob uproscic sobie zycie.
  np robisz petle FOR gdzie k=1:30 a w srodku robisz sim "model.mdl" i np wypisujesz cos na ekran albo obrabiasz dane ktore mozesz sobie wyeksportowac zmodelu (bloczek toWorkspace).
  dzieki temu automatycznie twoj model wykona sie dla 30 roznych wzmocnien k :)
 • Poziom 30  
  Swoją drogą nie zdziwię się, jak ten temat wyląduje za chwil parę w koszu bo to o co pytasz jest podstawami pracy ze środowiskiem Matlab ;)
  W sieci jest pełno tutoriali, pomocy jak i sam help Matlab'a wile może pomóc - wystarczy chcieć z niego skorzystać.
 • Poziom 9  
  Dzięki karolku za wytłumaczenie o to mi dokładnie chodziło :)
  Teraz tylko mam pytanko.
  Jak np. chce sobie zrobić z tych bloków transmitancję, to jak to się wykonuje ? Chodzi mi o to że blok gain jest kp reszta to czas całkowania oraz różniczkowani. Jak zrobić z tranfer fcn np całkowanie , a integrator różniczkowanie ?