Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metal Work Pneumatic
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Model układu sterowania rozproszonego stworzony na Profibusie

pavel.v 29 Kwi 2011 12:25 2848 16
  • #1 29 Kwi 2011 12:25
    pavel.v
    Poziom 9  

Witam,

Jako, że dopiero zaczynam zabawę z profibusem proszę Was o poradę. Muszę stworzyć następujący układ:
    Muszę połączyć sterownik SIEMENS C7 po profibusie z jakimś zbudowanym przeze mnie mikrokontrolerem posiadającym wejścia i wyjścia cyfrowe. Moje pytanie jest następujące. Czy ktoś zna lub tworzył mikrokontroler który łączy się właśnie po profibusie? Proszę o rady.

ps. ogolna koncepcja jest taka, że poprzez sterownik mialbym sterować we/wy rozproszonymi mikrokontrolera.
    Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

0 16
  • Metal Work Pneumatic
  • #2 29 Kwi 2011 13:14
    315-2DP
    Poziom 17  

pavel.v napisał:
    Witam,

Jako, że dopiero zaczynam zabawę z profibusem proszę Was o poradę. Muszę stworzyć następujący układ:
    Muszę połączyć sterownik SIEMENS C7 po profibusie z jakimś zbudowanym przeze mnie mikrokontrolerem posiadającym wejścia i wyjścia cyfrowe. Moje pytanie jest następujące. Czy ktoś zna lub tworzył mikrokontroler który łączy się właśnie po profibusie? Proszę o rady.

ps. ogolna koncepcja jest taka, że poprzez sterownik mialbym sterować we/wy rozproszonymi mikrokontrolera.
    Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam

No to się porwałeś... Ja o takim uC nie słyszałem.

Firma INTEX z Gliwic sprzedaje scalaki obsługujące Profibus.
    http://www.intex.com.pl/profibus/uklady-scalone/profichip.html

Tyle mogę Ci doradzić.

P.S. Nie lepiej kupić jakieś gotowe zdalne wejścia/wyjścia na Profibusa DP jak np. ET200S?

0
  • #3 29 Kwi 2011 16:15
    pavel.v
    Poziom 9  

Dzwonilem do firmy którą poleciłeś, niestety sprzedają tylko w hurcie min 5 szt + opłata manipulacyjna 50 euro, muszę poszukać gdzie indziej..

Moderowany przez bestler:

W tym dziale nie umieszczamy odnośników do aukcji. Proszę zamieścić zdjęcie, opis itp, ale nie link.

0
  • Metal Work Pneumatic
  • #4 29 Kwi 2011 21:06
    315-2DP
    Poziom 17  

Inna propozycja jest taka, żebyś dał sobie spokój z budowaniem własnych wejść/wyjść na Profibusa i zainwestował w gotowce których jest od groma. ;-)

Profibus DP to trudny protokół do którego nie ma jak w przypadku 1-wire, I2C, SPI masy przykładów w necie. Poza tym widziałeś kiedyś przykładowy plik GSD jakiegoś urządzenia na Profibusa DP?

0
  • #5 01 Maj 2011 12:44
    pavel.v
    Poziom 9  

Nie niewidzialem takiego pliku, ale cały czas szukam rozwiązań na internecie. Czy ktoś może mi powiedzieć czy w znalezionym przeze mnie na allegro mikontrolerze można zaimplementować profibusa DP.

Ewentualnie proszę o podanie jakiś przykładowych"gotowców których jest od groma" (nie może to być firma siemens)
    pozdrawiam

0
  • #6 01 Maj 2011 22:50
    Rariusz
    Specjalista Automatyk

Witam

Ale właśnie tych przykładów jest bardzo mało albo nie ma żadnych.

Pozdrawiam

0
  • #7 01 Maj 2011 23:16
    acid12
    Poziom 21  

profibus dziala na rs485, wiec wystarczy Ci konwerter z sieci rs485 na UART (np max485) i puscisz to na dowolnym uC wyposarzonym w UART (95% uC na rynku chyba).

druga sprawa, ... chyba sie porywasz z motyką na słońce, implementacja chociażby modbusa do najprostszych nie nalezy na start, a porownywanie modbusa do profibusa to jak mrówka do słonia na statku kosmicznym na orbicie Saturna ...
    znajdziesz pewnie na necie (stronie profibusa) specyfikacje (wkoncu protokół otwarty) ale na tym się skończą raczej materiały dostępne na necie odnośnie implementacji tego na jakimkolwiek uC

0
  • #9 02 Maj 2011 15:56
    pavel.v
    Poziom 9  

acid12 napisał:
    profibus dziala na rs485, wiec wystarczy Ci konwerter z sieci rs485 na UART (np max485) i puscisz to na dowolnym uC wyposarzonym w UART (95% uC na rynku chyba).

druga sprawa, ... chyba sie porywasz z motyką na słońce, implementacja chociażby modbusa do najprostszych nie nalezy na start, a porownywanie modbusa do profibusa to jak mrówka do słonia na statku kosmicznym na orbicie Saturna ...
    znajdziesz pewnie na necie (stronie profibusa) specyfikacje (wkoncu protokół otwarty) ale na tym się skończą raczej materiały dostępne na necie odnośnie implementacji tego na jakimkolwiek uC

do pociesznych Wasze posty nie należą. Jeśli uważacie że jest to niewykonalne lub bardzo trudne podajcie proszę jakieś przykłady połączenia po magistrali profibus sterownika siemens z gotowym mikrokontrolerem, ( chipy do których podsyłacie linki to są dostępne tylko hurtowo w mega chorych cenach...

0
  • #10 02 Maj 2011 17:46
    315-2DP
    Poziom 17  

pavel.v napisał:

do pociesznych Wasze posty nie należą. Jeśli uważacie że jest to niewykonalne lub bardzo trudne podajcie proszę jakieś przykłady połączenia po magistrali profibus sterownika siemens z gotowym mikrokontrolerem, ( chipy do których podsyłacie linki to są dostępne tylko hurtowo w mega chorych cenach...

Tu masz opis gotowych wejść/wyjść oddalonych ET200 Siemensa
    http://www.automatyka.siemens.pl/solutionandproducts_ia/794.htm

0
  • #11 02 Maj 2011 18:45
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Kiedyś interesowałem się zagadnieniem i ostał mi się taki plik /załącznik/.

Problem generalnie nie polega w sprzęcie tylko w sofcie. Np. w panelach Siemensa za komunikacje po Profibus odpowiada Max202 (widziałem w kilku różnych modelach). Procesory nie są jakieś wyczesane tylko takie ogólnie dostępne Microchipa. Niestety schody się zaczynają jeśli chodzi o napisanie softu...

0
    Załączniki:
  • #12 03 Maj 2011 22:53
    niemy
    Poziom 13  

Sprawa nie jest łatwa, ale też nie niemożliwa. Implementacja pełnego PROFIBUSa (wszystkie tryby i pełna diagnostyka) to faktycznie wyzwanie, ale stworzenie SLAVE'a który zgłasza się na sieci i wysyła jakąś jedną lub dwie dane to nie koniec świata.

0
  • #13 11 Maj 2011 15:30
    matt.b
    Poziom 10  

http://anybus.com/products/embeddedindex.shtml
    tu masz takie moduły do komunikacji, kontroler komunikuje się z nim za pomocą komunikacji szeregowej, bądź równoległej na wyjściu między innymi masz profibusa. Biblioteki, które implementujesz w mikrokontrolerze, do obsługi modułu umieszczone są na stronie. Zaletą takiego modułu jest jego zamienność, możesz bez konieczności zmian programu zmieniać moduły np. na Ethernetowy.

0
  • #14 16 Sie 2011 11:19
    pavel.v
    Poziom 9  

Niestety nie mogę korzystać z gotowych rozwiązań. Muszę wykonać taki układ sam. Zdobyłem układ SIEMENSA SPC3. Czy ktoś z Was miał do czynienia z tym układem.
    Pozdrawiam

0
  • #15 16 Sie 2011 15:33
    Ficek_F
    Poziom 11  

Zobacz na tej stronie (niestety jest po niemiecku)

http://www.see-solutions.de/projekte/projekte.htm

Jej autor zbudował uniwersalny moduł slave na Profibusa DP (SPS-Control (Butzenbus)) oraz ściemniacz oświetlenia który mozna do niego podłączyć (SPS-LightControl (Butzenbus)).

Przejrzyj stronę - z tego co pamiętam można też było znaleźć pliki GSD do tych modułów - sprawdzałem i STEP7 odczytywał je jako urządzenia które można było parametryzować.

Nawet gdybyś miał robić coś takiego samemu od podstaw to zawsze jest jakis początek.

Sam się do tego przymierzam, ale na razie brak mi czasu.

0
  • #16 23 Paź 2011 23:29
    kjastrza
    Poziom 1  

Cześć,
    Robiłem kiedyś urządzenie na SPC4. Układ SPC3 to chyba najlepszy wybór - ma zaimplementowany cały protokół Profibus-DP chyba w wersji DPV1 z tego co pamiętam, ale to i tak pewnie nie będzie miało znaczenia. Do SPC3 możesz podłączyć prawie każdy procesor i tylko wrzucać dane pod odpowiednie rejestry w układzie. Będzie trochę roboty, ale powinieneś dać radę ;)

0
  • #17 07 Lis 2011 21:15
    seciomen
    Poziom 2  

Panowie mam pytanie potrzebuje intouch najlepiej w wersji polskie oddam za tracer summit amerykański wynalazek scada full

0
  Szukaj w 5mln produktów