Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Mastercook PFD-104 - nie grzeje wody

damian_d 29 Kwi 2011 12:40 6195 9
  • #1 29 Kwi 2011 12:40
    damian_d
    Poziom 13  

Witam mam następujący problem posiadam pralkę mastercook PFD-104, która niestety uległa awarii :(. Podczas włączenia programu prania idzie on normalnie tylko ze pralka nie nagrzewa wody. Woda pozostaje cały czas zimna a program idzie dalej. Po skonczeniu płukania i odwirowaniu wody wyświetla komunikat o błedzie F04. Sprawdziłem w instrukcji i wg instrukcji ten kod błedu mowi o tym, że pralką sie nie załącza co jakoś nie bardzo ma sie do rzeczywistości. Domyślam się żeby zacząć sprawdzanie od grzłki i termostatu tylko mam pytanie w jaki sposób powinien się zachowywać termostat? W którym momencie powinien przewodzić a w którym nie ? Chyba, że macie jakieś inne pomysły co mogło paść i co ewentualnie mam sprawdzić. Z góry dziękuje za pomoc:)

EDIT: prosiłbym również o podanie jaki opór mniej więcej powinna mieć grzłka wyczytałem jeszcze o czujniku NTC chciałby sie dowiedzieć również gdzie on się znajduję ui jaki powinien mieć opór.

0 9
  • Pomocny post
    #2 29 Kwi 2011 16:16
    peter falk
    Specjalista AGD

Grzałka ma nominalną rezystancję 25,4Ω, a NTC od ok. 50kΩ do 60kΩ w normalnej temperaturze . F04 w tym typie pralki sugeruje uszkodzenie blokady :? - dziwne, skoro pralka działa. Brak podgrzewania - na wyświetlaczu F06. Termostat (czujka NTC i bezpiecznik termiczny w jednej obudowie) znajduje się na dnie zbiornika pralki - łatwo poznasz - idą do niego dwa przewody (do styków z lewej strony) w kolorze białym (do czujki NTC), jeden zdajsie czarny i szary (to prąd na grzałkę poprzez bezpiecznik termiczny - prawa strona termostatu). Wyprowadzenia bezpiecznika bardzo lubią się topić, a nawet wręcz wyskoczyć z korpusu termostatu.
    Ja się tu produkuję, a patrze , że tu gotowiec :)
    :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic688918.html

1
  • #3 01 Maj 2011 12:02
    damian_d
    Poziom 13  

No wiec po sprawdzeniu na chwilę obecną wiem następujące rzeczy. Czujnik NTC posiada rezystancja prawidłową natomiast ogranicznik grzałki nie ma przejścia wogóle. Jednak mierzyłem napięcie na włączonej pralce między kabelkiem który idzie do grzałki a zerem i troszke mnie to zastanowiło co to napięcią ktore tam występowało ok.30 V. i bład jest też ciekawy bo instrukcja to podaje również jako bład blokady. A blokada działa prawidłowo (blokuje drzwi i pralka się rózwnież uruchamia). Troszkę to dziwne po wymianie dam znać co dalej :). Rezystancja grzałki wydaje się być ok czyli grzałka prawdopodobnie sprawna.

0
  • #4 01 Maj 2011 15:23
    zhudomel
    Specjalista AGD

Skoro zadziałał ogranicznik, to może być zakamieniona grzałka.

0
  • #5 01 Maj 2011 17:53
    damian_d
    Poziom 13  

Co polecacie w takim przypadku grzałke również wymienić?
    EDIT: czy jezeli wymontuje grzałkę bedę mogł ja z powrotem zamontować? Na tym termiostacie również osadzona była dość spora ilośc kamienia.

0
  • Pomocny post
    #6 01 Maj 2011 19:30
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wymontuj grzałkę , oczyść z kamienia i zamontuj powtórnie smarując jej uszczelkę czymś śliskim ( wazelina, mydło w płynie ,itp) .Będziesz musiał również powtórnie zazbroić rozłączone zabezpieczenie ogranicznika temperatury.

0
  • #7 01 Maj 2011 20:18
    peter falk
    Specjalista AGD

machefi napisał:
    Wymontuj grzałkę , oczyść z kamienia i zamontuj powtórnie smarując jej uszczelkę czymś śliskim ( wazelina, mydło w płynie ,itp) .

A skutek tej operacji będzie taki:
    :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9170302#9170302 :D

machefi napisał:
    Będziesz musiał również powtórnie zazbroić rozłączone zabezpieczenie ogranicznika temperatury.

Niby jak? Wrzucając termostat do lodówki? Ogranicznik sam się przecież resetuje w 20°C pod warunkiem, że nie spalony.
    Grzałka 3 dychy, niewiele więcej termostat - nie widzę sensu we wtykaniu zużytych części ponownie do tej pralki :|

0
  • #8 01 Maj 2011 20:25
    cezet

peter falk napisał:

Ogranicznik sam się przecież resetuje w 20°C pod warunkiem, że nie spalony.
    :|

Ten ogranicznik się sam nie resetuje :cry:

0
  • #9 01 Maj 2011 22:16
    machefi

peter falk napisał:
    machefi napisał:
    Wymontuj grzałkę , oczyść z kamienia i zamontuj powtórnie smarując jej uszczelkę czymś śliskim ( wazelina, mydło w płynie ,itp) .

A skutek tej operacji będzie taki:
    :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9170302#9170302 :D

machefi napisał:
    Będziesz musiał również powtórnie zazbroić rozłączone zabezpieczenie ogranicznika temperatury.

Niby jak? Wrzucając termostat do lodówki? Ogranicznik sam się przecież resetuje w 20°C pod warunkiem, że nie spalony.
    Grzałka 3 dychy, niewiele więcej termostat - nie widzę sensu we wtykaniu zużytych części ponownie do tej pralki :|
    :arrow: 1) . Nie można wsadzać wszystkich grzałek i wszystkich chcących je wyjąć do jednego wora , jedne grzałki wychodzą trudno ale inne za dotknięciem śrubokręta , tak jak i ludzie gdzie jedni nie mają wyczucia w palcach a drudzy traktują wkrętakiem jak chirurdzy. :arrow: 2). niby tak że bimetal można przegiąć na drugą stronę.

0
  • #10 03 Maj 2011 14:39
    damian_d
    Poziom 13  

Na chwilę obecną czekam na termostat bo nie mieli w sklepie na stanie. Wymontowałem grzałkę. Troszke była zakamieniona. oczysciłem ją w miare i zamontowałem ponownie bez problemów raczej :) Po założeniu termostatu dam znać co i jak.

EDIT:
    po wymianie termostatu pralka działa i grzeje wode ;). Problem uważam za rozwiązany dziękuje wszystkim za pomoc:)

0