Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik - sterowanie silnikiem indukcyjnym jak serwem

29 Kwi 2011 13:01 5019 11
  • Poziom 29  
    Witam.

Szukam jakiegoś sprytnego falownika który będzie w miarę potrafił kontrolować silnik 0.25kW w stylu serwo napędów.
    Konkretnie chodzi o to że mam silnik, w falowniki na START podaje krótki impuls ok. 0.4sek i aby takie krótkie obroty silnika były jak najbardziej powtarzalne. Teraz mam falownik Eurotherm 650 i silnik raz obróci się o pół obrotu raz jeden obrót a raz w ogóle itd.
  • Poziom 14  
    Chodzi Ci o to, że chciałbyś sterować przy pomocy PWM?

Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Obojętnie jak.
    Ważne abym mógł mieć większą kontrole nad silnikiem niż teraz mam przy tym skalarnym falowniku. Może w opcji wektorowej było by lepiej
  • Spec od Falowników
    Witam,
    polecam seria 8400 StateLine, świetnie zachowuje właściwości serwa w połączeniu ze "zwykłymi" silnikami
    pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Zastosuj enkoder na wałku silnika lub na przekładni jeśli taka jest wpuść sygnał w sterownik tam go obrobisz i wysterujesz falownik (sposób wypróbowany zastosowałem w 3 maszynach dokładność 3 mm na 15 m enkoder miał tylko 100 inp na obrót i montowany był na wale przekładni) bez enkodera żaden falownik nie sprawi że silnik będzie działa jak servo
  • Poziom 29  
    darekplc napisał:
    Zastosuj enkoder na wałku silnika lub na przekładni jeśli taka jest wpuść sygnał w sterownik tam go obrobisz i wysterujesz falownik (sposób wypróbowany zastosowałem w 3 maszynach dokładność 3 mm na 15 m enkoder miał tylko 100 inp na obrót i montowany był na wale przekładni) bez enkodera żaden falownik nie sprawi że silnik będzie działa jak servo

Wiem o tym dlatego napisałem ze kontrolować silnik w stylu serwo napędów.
    Enkoder nie ma za bardzo miejsca. Nie potrzebuje wielkich dokładności Ten skalarny po prostu nie radzi sobie z tym bo nie jest do tego stworzony.

Jaka może być cena tego 8400 StateLine 0.25kW?
  • Specjalista Automatyk
    Witam

Może falownik wektorowy ?. A jak chcesz coś bez enkodera
    to falownik z bezpośrednim sterowaniem momentem DTC tylko nie wiem
    jak się taki falownik zachowa dla małych mocy silnika bo przy większych
    spisuje się bardzo dobrze.

Pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    Obawiam się że przymałych mocach będzie wesoło chodzi o magnesowanie się silnika... enkodera może być ciężko prosty enkoder drobisz z kawałka stali i czujnika indukcyjnego to stary sprawdzony patent jak nie chcesz robić serwa do cnc :)
  • Poziom 19  
    fantasta napisał:
    darekplc napisał:

Wiem o tym dlatego napisałem ze kontrolować silnik w stylu serwo napędów.
    Enkoder nie ma za bardzo miejsca. Nie potrzebuje wielkich dokładności Ten skalarny po prostu nie radzi sobie z tym bo nie jest do tego stworzony.

Jaka może być cena tego 8400 StateLine 0.25kW?

8400 StateLine wystarczy do zrobienia wektora bez sprzężenia zwrotnego. Jeżeli chciałbyś użyć sprzężenia zwrotnego (enkoder HTL) to wtedy potrzebna jest wersja HighLine
  • Poziom 29  
    Tylko czy poradzi sobie aby obracać mi silnik o 1/2 obrotu w np 0.4sek i utrzymać taka powtarzalność?
  • Poziom 19  
    fantasta napisał:
    Tylko czy poradzi sobie aby obracać mi silnik o 1/2 obrotu w np 0.4sek i utrzymać taka powtarzalność?

Z małymi bezwładnościami na osi silnika i bez pracy w trybie pozycjonowania możnaby się pokusić na wektorze bez sprzężenia enkoderowego
  • Poziom 29  
    Wstawiłem na próbę z innej maszyny budżetowego wektorowego LG IC5.
    Daje sobie rade i to nawet nawet.

Najśmieszniejsze jest to ze tak zaawansowaną technologie trzeba było użyć, już myślałem o serwie, a przed remontem sterował to radziecki pierwowzór falownika i dawał sobie z tym rade bardzo dobrze przez 30lat.

Falownik - sterowanie silnikiem indukcyjnym jak serwem