Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyłącze oraz instalacja elektryczna w remontowanym obiekcie użyteczności pub.

kami111 29 Apr 2011 15:09 2502 6
  • #1
    kami111
    Level 17  
    Koledzy mam tego typu dylemat, w mojej miejscowości (wieś) gmina podjęła się remontu świetlicy korzystając z dofinansowania UE. Zakres robót są to prace począwszy od gresów do szalowania poprzez wymianę instalacji elektrycznej, instalacja do budynku doprowadzona jest linią napowietrzną (4 linki) zakotwiczoną do szczytu budynku który będzie szalowany.
    Licznik umiejscowiony wewnątrz obiektu połączony przewodem 4X3.5mm aluminium przez bezpieczniki topikowe. Ekipa która prowadzi remont niema zielonego pojęcia jak powinna wyglądać instalacja elektryczna mimo ze zarzeka się ze wie wszystko i do tego nie otrzymała żadnych planów nowej instalacji, a mało tego dziś inspektor nadzoru stwierdził ze licznik zostaje w środku podłączony tak jak jest podłączony, powiem szczerze ze trochę mnie to zszokowało, aluminium nadal?


    Moje pytanie do ludzi znających temat jest następujące, co musi zawierać instalacja w obiekcie użyteczności publicznej?
    Czy licznik zgodnie z przepisami może pozostać wewnątrz budynku?
    Czy przyłącze od linek do licznika może to być nadal aluminium?

    Pozdrawiam
  • Helpful post
    #2
    piter244
    Level 23  
    Szanowny kolego. Podczas wykonywania prac o takim zakresie powinno się przewidzieć również modernizacje instalacji, w tym przyłącza. Oczywiście powinien być na takie prace projekt. Natomiast jeśli zapadła decyzja że przyłącz, tzn. od słupa do licznika nie będzie modernizowany, to bez zgody energetyki nie wolno tam nic przerabiać gdyż wiąże się to z rozplombowaniem układu pomiarowego, zabezpieczeń przedlicznikowych itp. A"propo nie ma przewodu 4x3,5mm2. Może być 4x4mm2. Wszystko musi zostać tak jak jest. Ja natomiast radził bym wystąpić jednak do zakładu energetycznego o w/wym zgodę i dokonał modernizacji, z wyniesieniem układu pomiarowego na zewnątrz budynku, wymianą starych przewodów i zabezpieczeń przedlicznikowych. W porównaniu do pozostałego zakresu prac remontowych nie będzie to jakiś kosmiczny koszt
  • #3
    kami111
    Level 17  
    Sytuacja jest taka, ze inwestorem jest gmina przy wsparciu środków UE, Wykonawca został natomiast wyłoniony w przetargu, następnie jak to w życiu bywa zlecone to zostało podwykonawcy który następnie znalazł jeszcze jednego podwykonawce który zrobi wszystko, a ja z ramienia sołtysa jako jego Syn wspólnie kontroluje te prace.


    Mój niepokój wzbudził zamiar jak to określili "ciągnięcia kabli" bo wiem ze skończy się to tym iż zostanie to podłączone jak widzę do istniejących bezpieczników topikowych i "już świeci" o normach dotyczących tego typu budynków nie wspominając.

    Stąd jako że elektrykiem nie jestem (mimo ze wiem jak co i gdzie na swoje potrzeby podłączyć) moje pytanie brzmi jak powinna - musi wyglądać instalacja w budynku użyteczności publicznej ? jakie posiadać zabezpieczenia?

    Czy przebudowa instalacji wewnątrz pomieszczenia wymaga robienia dokumentacji? w tym przypadku zostało usunięte wszystko aż do licznika.


    Kwestia przyłącza jest sporna gdyż nalegają aby pozostawić to jak
    jest obecnie, ale myślę ze rozwiąże się to w momencie szalowania gdyż linki zakotwiczone są przez izolatory wobec szczytu na jakieś kilka cm co moim zdaniem nie wystarczy na podłożenie szalówki, ale to czas pokarze.



    P.S. przepraszam za zamieszanie, ale grubość przewodów podałem orientacyjnie nie mając świadomości ze takie w szeregu nie istnieją :D
  • Helpful post
    #4
    elektryk83
    Level 14  
    Jeśli masz kolkego linię napowietrzną z drutu nieizolowanego to trzeba zgosić do ZE o wymianę na ASXn i będzie spokój z izolatorami i ociepleniem. Co za tym idzie wymiana przyłącza z alu na midz jedna robota Pytanie o topiki i instalację to wezwij elektryka niech pomierzy i wtedy wszystko będzie jasne .Pozdrawiam
  • Helpful post
    #5
    piter244
    Level 23  
    Rozdzielnia wewnętrzna za licznikowa, może powinna zostać wymieniona na S-ki. Po remoncie instalacji elektrycznej wymagane jest sporządzenie dokumentacji po wykonawczej, oraz wykonanie pomiarów i sporządzenie protokołu. Szczegóły poniżej
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4961956#4961956

    Bardzo sporo oferuje też wujek Google po wpisaniu zapytania.Artykuły profesorów z SEP
  • Helpful post
    #6
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    kami111 wrote:
    jak powinna - musi wyglądać instalacja w budynku użyteczności publicznej ? jakie posiadać zabezpieczenia?

    Czy przebudowa instalacji wewnątrz pomieszczenia wymaga robienia dokumentacji? w tym przypadku zostało usunięte wszystko aż do licznika.


    1. Zwracam uwagę, że wykonanie czegokolwiek bez dokumentacji, albo nie zachowanie innych procedur może zakończyć się koniecznością zwrotu pomocy UE. Już takie przypadki w Polsce były.

    2. Nie wyobrażam sobie wykonywania instalacji elektrycznej w takim obiekcie bez dokumentacji technicznej. Przecież to musi odebrać straż (pod względem ppoż). W takich obiektach gromadzi się czasami sporo ludzi i podpadają one pod określoną kategorię ZL. Wprawdzie Straż może być łagodna, ale na brak dokumentacji i nie uzgodnienie z nimi projektu zareagować musi.
    Więc mogą być później problemy.

    3. A tak w ogóle to nie ma jakichś specjalnych różnic pomiędzy instalacją w domu prywatnym i obiekcie innym. Instalacja ma być bezpieczna i tu, i tu. Różnice wynikają przede wszystkim ze względu na powierzchnię i kubaturę obiektu. Ale żeby mówić konkretnie, to trzeba by ten obiekt znać. Na pewno wymagany będzie wyłącznik ppoż., trzeba by rozważyć oświetlenie awaryjne itp.

    Warto zapoznać się z tym: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663309.html
    oraz tym: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663312.html
  • Helpful post
    #7
    piter244
    Level 23  
    Ewakuacyjne także. Nie napisałem wcześniej bo jakoś mi wyszło z głowy ;-)