Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie 8051 poprzez bluetooth (Android)

29 Kwi 2011 15:27 6737 4
  • Poziom 9  
    Witam, chciałem przedstawić mój projekt. Zestaw startowy ZL2MCS51 sterowany poprzez bluetoooth, dodatkowo zamontowany panel LCD gdzie wyswietlane sa wiadomosci wysyłane przez użytkownika. W zasadzie projekt robiony na zaliczenie, ale chcialem sie podzielic owocem mojej pracy, ewentualnie gdyby ktoś potrzebował kody źródłowe to dorzucam. Na początek specyfikacja:

Moduł Bluetooth BTM-222:
    - Zamontowana antena wewnętrzna Bluetooth chipowa SMD, 2.45GHz, zysk 1.5dBi.
    - 2 diody LED sygnalizujące połączenie "Connect" i przesył danych "DATA".
    - Zasilanie modułu 5V - wbudowany konwerter 5V -> 3V.
    Płytka została kupiona na allegro, została tylko podłączona a ja wyłącznie zajmowałem się stroną softwerową.

Zestaw startowy ZL2MCS51:
    - Dołączony wyświetlacz LCD
    - mikroprocesor: AT89C51RD2

Android: Samsung Galaxy S 2.3.3

Zrzuty układu:
    Sterowanie 8051 poprzez bluetooth (Android) Sterowanie 8051 poprzez bluetooth (Android) Sterowanie 8051 poprzez bluetooth (Android)

Zrzuty aplikacji na androida:
    Sterowanie 8051 poprzez bluetooth (Android) Sterowanie 8051 poprzez bluetooth (Android) Sterowanie 8051 poprzez bluetooth (Android)

Film prezentujący działanie układu:

Link
    Załączniki:
  • Moderator na urlopie...
    Witaj, czy mógłbyś nieco więcej powiedzieć o samej aplikacji na Androida i ewentualnie podesłać jakieś linki na ten temat?
    Byłbym bardzo wdzięczny bo sam przymierzam się do podobnego sterowania tyle, że na rodzinie AVR.
    A z 8051 też może się pobawię, bo pracuję aktualnie nad przerobieniem starego programatora do 8051 z wersji LPT na wersję COM
  • Poziom 9  
    piotrva napisał:
    Witaj, czy mógłbyś nieco więcej powiedzieć o samej aplikacji na Androida i ewentualnie podesłać jakieś linki na ten temat?
    Byłbym bardzo wdzięczny bo sam przymierzam się do podobnego sterowania tyle, że na rodzinie AVR.
    A z 8051 też może się pobawię, bo pracuję aktualnie nad przerobieniem starego programatora do 8051 z wersji LPT na wersję COM

Głównie bazowałem na samplach od google:
    http://developer.android.com/resources/samples/BluetoothChat/index.html
    Szukanie urządzeń odbywa się poprzez klase DeviceListActivity.java z sampla. Trzeba uprzednio sparować urządzenia w menu. Wazne jest też UUID aby się połączyć poprzez kanał RFCOMM:

private static final UUID MY_UUID = UUID.fromString("00001101-0000-1000-8000-00805F9B34FB");

i dorzuce taką wstawke:
    Code:

// We need two things before we can successfully connect
                 // (authentication issues aside): a MAC address, which we
                 // already have, and an RFCOMM channel.
                 // Because RFCOMM channels (aka ports) are limited in
                 // number, Android doesn't allow you to use them directly;
                 // instead you request a RFCOMM mapping based on a service
                 // ID. In our case, we will use the well-known SPP Service
                 // ID. This ID is in UUID (GUID to you Microsofties)
                 // format. Given the UUID, Android will handle the
                 // mapping for you. Generally, this will return RFCOMM 1,
                 // but not always; it depends what other BlueTooth services
                 // are in use on your Android device.

Ja do programowania używałem kabla USB->COM , za 15 zeta kupiony ;) Na początku miałem problemy z Flipem, blad timeout ale wystarczyło zastosował odpowiednią kombinacje RST i PSEN (w moim przypadku oba na low).
  • Poziom 10  
    Witam, jaki uzyskałeś maksymalny zasięg na tej wewnętrznej antenie bluetooth?
    Chcę zbudować centralę domową sterowaną między innymi za pomocą telefonu i btm 222 dodatkowo mógł byś powiedzieć czy łatwiej napisać aplikacje na androida czy j2me gdyż nie zabierałem się jeszcze nigdy za pisanie aplikacji na telefon:)
    z góry dziękuje za odpowiedź
  • Poziom 9  
    Jesli chodzi o zasięg to okolo 5-6 metrow gdy urzadzenie bylo w osobnym pomieszczeniu wiec raczej nie bedzie sie nadawal bez jakiejs dodatkowej anteny. Jesli chodzi o pisanie aplikacji to zdecydowanie latwiej na androida, to byla moja pierwsza aplikacja i duzo latwiej bylo mi znalesc cokolwiek pod niego.