Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Drugie życie" dla akumulatorów z samochodów elektrycznych

exti 29 Apr 2011 20:31 6134 4
 • "Drugie życie" dla akumulatorów z samochodów elektrycznychKlienci kupujący obecnie samochody elektryczne mogą oczekiwać 8- do 10-letniego okresu żywotności akumulatorów, po czym będą musieli je wymienić za dosyć znaczną cenę. Do tej pory nikt nie ma dobrego planu na to, co zrobić z takimi zużytymi akumulatorami, których będzie się pojawiało coraz więcej wraz ze wzrastającą popularnością pojazdów napędzanych elektrycznie.

  Rządy, przedsiębiorstwa oraz organizacje środowiskowe wciąż pracują nad tą sprawą i każde z nich ma inne podejście do niej. Firma General Motors połączyła siły z ABB, które zajmuje się technologiami energetycznymi, a Nissan współpracuje z 4R Energy, aby rozwiązać ten problem. Także amerykańskie Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej działa w tym kierunku i ma pewne koncepcje. Jako że wyeksploatowane akumulatory z pojazdów nie są do końca bezużyteczne, a jedynie ich zmniejszona pojemność już nie pozwala na dalsze napędzanie silników, można ich użyć na przykład do podtrzymywania napięcia w sieciach elektrycznych lub do gromadzenia energii pozyskiwanej z alternatywnych źródeł - ogniw słonecznych czy wiatraków. Jeśli przyjęłoby się to w praktyce, wytwórcy mogliby wypożyczać akumulatory konsumentom - ci pokrywaliby jedynie część kosztów. Oczywiście to wszystko będzie miało sens, o ile nie upowszechnią się nowe typy akumulatorów, tańsze i o dłuższej żywotności, albo np. ogniwa wodorowe.

  Źródło:
  http://www.physorg.com/news/2011-04-exhausted-electric-vehicle-batteries.html

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2419 posts with rating 159, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.
 • #2
  piokrza
  Level 27  
  Płacić za zużyte akumulatory? Jeśli już, to rządy powinny je rozdawać za darmo w ramach projektów ekologicznych...

  Co do re-użytkowania zużytych akumulatorów - co zrobić zatem z tonami małych akumulatorków ("paluszków"), które zawierają takie szkodliwe substancje, jak choćby kadm, ołów czy rtęć?
 • #3
  Vein
  Level 22  
  piokrza wrote:
  Płacić za zużyte akumulatory? Jeśli już, to rządy powinny je rozdawać za darmo w ramach projektów ekologicznych...


  Pamiętaj, że nie ma nic "za darmo", koszt akumulatora zostałby poniesiony przez całe społeczeństwo w podatkach.

  Co do takiego recyklingu to ma mały sens, nie można odzyskiwać materiałów użytych do konstrukcji? W końcu złoża litu nie są niewyczerpane.
 • #4
  maszkotek
  Level 17  
  Powyższy problem przestanie mieć znaczenie dla użytkownika samochodu w momencie upowszechnienia się stacji wymiany akumulatorów. To koncern będący właścicielem akumulatora zadecyduje o jego dalszych losach tak by osiągnąć jak najwyższy zysk. Miejmy tylko nadzieję że kupienie i wykorzystanie patentu od GM/ABB będzie bardziej opłacalne niż utopienie leniwych ogniw w oceanie.

  @piokrza: skąd pomysł żeby rozdawać cokolwiek za darmo? Nie mam nic przeciwko, ale jaki w tym sens? (Oprócz tego że zostaniemy beatyfikowani kiedy wszystko oddamy. ;) )
 • #5
  exti
  Level 32  
  piokrza wrote:
  Płacić za zużyte akumulatory?


  Chyba czegoś tutaj nie zrozumieliście, albo i ja nie napisałem tego do końca jasno. Wypożyczanie miałoby dotyczyć nowych akumulatorów. Po wyeksploatowaniu trafiałyby z powrotem do wytwórców.