Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

"Drugie życie" dla akumulatorów z samochodów elektrycznych

exti 29 Apr 2011 20:31 6110 4
 • "Drugie życie" dla akumulatorów z samochodów elektrycznychKlienci kupujący obecnie samochody elektryczne mogą oczekiwać 8- do 10-letniego okresu żywotności akumulatorów, po czym będą musieli je wymienić za dosyć znaczną cenę. Do tej pory nikt nie ma dobrego planu na to, co zrobić z takimi zużytymi akumulatorami, których będzie się pojawiało coraz więcej wraz ze wzrastającą popularnością pojazdów napędzanych elektrycznie.  Rządy, przedsiębiorstwa oraz organizacje środowiskowe wciąż pracują nad tą sprawą i każde z nich ma inne podejście do niej. Firma General Motors połączyła siły z ABB, które zajmuje się technologiami energetycznymi, a Nissan współpracuje z 4R Energy, aby rozwiązać ten problem. Także amerykańskie Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej działa w tym kierunku i ma pewne koncepcje. Jako że wyeksploatowane akumulatory z pojazdów nie są do końca bezużyteczne, a jedynie ich zmniejszona pojemność już nie pozwala na dalsze napędzanie silników, można ich użyć na przykład do podtrzymywania napięcia w sieciach elektrycznych lub do gromadzenia energii pozyskiwanej z alternatywnych źródeł - ogniw słonecznych czy wiatraków. Jeśli przyjęłoby się to w praktyce, wytwórcy mogliby wypożyczać akumulatory konsumentom - ci pokrywaliby jedynie część kosztów. Oczywiście to wszystko będzie miało sens, o ile nie upowszechnią się nowe typy akumulatorów, tańsze i o dłuższej żywotności, albo np. ogniwa wodorowe.

  Źródło:
  http://www.physorg.com/news/2011-04-exhausted-electric-vehicle-batteries.html

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  exti
  Level 32  
  Offline 
  exti wrote 2418 posts with rating 151, helped 10 times. Live in city Wrocław. Been with us since 2008 year.
 • #2
  piokrza
  Level 27  
  Płacić za zużyte akumulatory? Jeśli już, to rządy powinny je rozdawać za darmo w ramach projektów ekologicznych...

  Co do re-użytkowania zużytych akumulatorów - co zrobić zatem z tonami małych akumulatorków ("paluszków"), które zawierają takie szkodliwe substancje, jak choćby kadm, ołów czy rtęć?
 • #3
  Vein
  Level 22  
  piokrza wrote:
  Płacić za zużyte akumulatory? Jeśli już, to rządy powinny je rozdawać za darmo w ramach projektów ekologicznych...


  Pamiętaj, że nie ma nic "za darmo", koszt akumulatora zostałby poniesiony przez całe społeczeństwo w podatkach.

  Co do takiego recyklingu to ma mały sens, nie można odzyskiwać materiałów użytych do konstrukcji? W końcu złoża litu nie są niewyczerpane.
 • #4
  maszkotek
  Level 16  
  Powyższy problem przestanie mieć znaczenie dla użytkownika samochodu w momencie upowszechnienia się stacji wymiany akumulatorów. To koncern będący właścicielem akumulatora zadecyduje o jego dalszych losach tak by osiągnąć jak najwyższy zysk. Miejmy tylko nadzieję że kupienie i wykorzystanie patentu od GM/ABB będzie bardziej opłacalne niż utopienie leniwych ogniw w oceanie.

  @piokrza: skąd pomysł żeby rozdawać cokolwiek za darmo? Nie mam nic przeciwko, ale jaki w tym sens? (Oprócz tego że zostaniemy beatyfikowani kiedy wszystko oddamy. ;) )
 • #5
  exti
  Level 32  
  piokrza wrote:
  Płacić za zużyte akumulatory?


  Chyba czegoś tutaj nie zrozumieliście, albo i ja nie napisałem tego do końca jasno. Wypożyczanie miałoby dotyczyć nowych akumulatorów. Po wyeksploatowaniu trafiałyby z powrotem do wytwórców.