Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

w czym narysowac wykres 2d

clark1234 29 Kwi 2011 22:05 2855 5
  • #1 29 Kwi 2011 22:05
    clark1234
    Poziom 8  

Witam serdecznie;

Chciałem zapytać bardziej doświadczonych użytkowników w czym w miarę łatwo ale także wydajnie rysować wykresy.?
    Chce narysować wykres 2d z danych, które będą wczytane z pliku tekstowego. Plik zawarte są 2 kolumny danych:
    1) czas pomiaru;
    2) wartość pomiaru;
    Jakieś pomysły.?
    Z góry dziękuję, pozdrawiam

0 5
  • #2 29 Kwi 2011 22:31
    excray
    Poziom 39  

Do rysowania wykresów swego czasu używałem programu Grapher.

0
  • #3 29 Kwi 2011 23:09
    clark1234
    Poziom 8  

chce zrobić jakaś aplikacje okienkową. zastanawiam się nad delphi, moze builder, co Wy na to.??

0
  • #4 29 Kwi 2011 23:18
    marcinj12
    Poziom 40  

W najnowszym Visual Studio 2010 (już w wersji Express) jest komponent do Chart do rysowania wykresów. Nie używałem jeszcze, ale wygląda zachęcająco. Masz do wyboru C#, VisualBasic lub C++.

0
  • #5 01 Maj 2011 17:16
    sevare
    Poziom 13  

Narysowalbym to w javie, na jPanel uruchomilbym Graphics i laczyl liniami poszczegolne pkt. Prosty sposob a zlozonosc obliczeniowa nie jest duza. Jedyne co wypada sprawdzic to asymptoty, wtedy wiesz ktore pkt ze soba nie laczyc. Jezeli bedziesz korzystal z tego typu sposobu opisze dokladnie co i jak. jakies 20-30min pisania

0
  • #6 01 Maj 2011 20:06
    Mad.
    Poziom 18  

Tak jak wspomniał marcinj12, w .NET 4 dostępna jest kontrolka Chart. Też jeszcze z niej nie korzystałem, ale oglądałem bogaty tutorial z przykładami od Microsoftu. Na pierwszy rzut oka, kontrolka ma duże możliwości.
    http://archive.msdn.microsoft.com/mschart w zakładce Download jest wspomniany tutorial dla Windows Forms (exe jak i projekt z Visual Studio).

Zanim odkryłem, że w .NET 4 jest Chart, skorzystałem z bardzo fajnej biblioteki ZedGraph (licencja LGPL). Można pisać w C# lub VB.
    Strona projektu: http://sourceforge.net/projects/zedgraph/files/ ("zedgraph interactive demo" - znajdziesz tam plik exe z przykładami wykresów, można powiększać itp.)
    Tutorial C#: http://www.codeproject.com/KB/graphics/zedgraph.aspx

Tworzenie wykresów przy pomocy tej biblioteki, jest bardzo proste. Standardowo jest wbudowana opcja zooma, zapisywanie wykresu do pliku graficznego, czy drukowanie. Jest też automatyczna zmiana rozmiaru wykresu wraz z rozciąganiem okna. Zauważyłem tylko jeden minus podczas korzystania z tej biblioteki. Przy logarytmicznym typie osi, po powiększaniu obszaru, oś nie jest podpisana. Nie ma takiego mankamentu przy osi liniowej. Tam po każdym zoomie, oś jest automatycznie podpisywana. Więcej minusów nie zauważyłem.

Edit:
    Biblioteka ZedGraph nie jest już dalej rozwijana, z pomocą (oprócz dostępnych tutoriali) od osób trzecich będzie ciężko. Na ich forum jest cisza... Odwrotnie będzie z kontrolką MS. Wydaje mi się, że dużo łatwiej będzie coś przerobić w MSChart, niż w ZedGraph - przesłonić jakieś metody itp. To tak na marginesie, bo często może to być ważne kryterium. Osobiście chyba bym polecał MSChart, lepsza perspektywa na przyszłość ;)

0