Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chieftec model: HPC-420-302 DF - jak przerobić, żeby uruchamiał się jak AT?

Qurak 29 Kwi 2011 22:21 6067 14
  • #1 29 Kwi 2011 22:21
    Qurak
    Poziom 17  

Witam

Wpadł mi ostatnio w ręce całkiem fajny ale uszkodzony zasilacz: Chieftec HPC-420-302 DF. Przez to, że w komputerze używam lepszego wpadł mi do głowy pomysł, żeby wykorzystać go do innych celów. Jednak znając główną bolączkę zasilaczy ATX (przetwornica stand-by) chcę się zapytać czy można usunąć ją z w/w. zasilacza i zrobić tak, żeby uruchamiał się jak zasilacz AT - włącznikiem. Nie chodzi mi tu o rozwiązanie typu połączyć zielony kabelek na stałe do masy. Chcę usunąć całkowicie przetwornicę stand-by (to przez nią mój zasilacz nie działał) i uzyskać w pełni sprawny zasilacz.

Analizując schematy ATX i AT znalazłem taką różnicę, że tranzystory kluczujące w AT mają bazę spolaryzowaną dzielnikiem rezystancyjnym, a w ATX nie. Wspomniany zasilacz jest na układzie scalonym SG6105D więc spróbowałem zrobić coś takiego: dodałem rezystory do baz tranzystorów kluczujących (270K) oraz zasiliłem układ scalony SG6105D przez najprostszy stabilizator z diodą zenera 5,1V a środek uzwojenia transformatorka sterującego podłączyłem bezpośrednio do wyjścia 12V.

Niestety zasilacz nie uruchamia się i słychać cykanie. Aha wywaliłem też aktywne PFC bo nie będzie mogło być zasilane zanim zasilacz się uruchomi. Czy mój pomysł jest możliwy do zrealizowania i jeżeli tak to co powinienem jeszcze zrobić aby się to udało.

Liczę na pomoc

Pozdrawiam

0 14
  • #2 29 Kwi 2011 23:50
    Brodi
    Poziom 28  

Też mnie to ciekawi. W teorii wystarczyło by podłączyć zwykłe 5V zamiast 5VSB w złączu ATX-20pin. Dalej w jakiś sposób oszukać elektronikę żeby nie sprawdzał 5VSB przed startem.

W tej chwili zrobiłeś nazwijmy to sprzężenie zwrotne, ale zasilacz nie wystartuje dopóki nie będzie 5VSB, a tego nie ma bo potrzebuje +12V, które jest dopiero po starcie zasilacza, i mamy błędne koło. Chyba, że źle zrozumiałem, a ja wole schematy :] Jak zareaguje zasilacz jak podasz mu to +5VSB z zewnętrznego źródła (bateria, inny zasilacz)?

0
  • #3 30 Kwi 2011 07:59
    Qurak
    Poziom 17  

To może oprzemy się o przykładowe schematy. Tu jest schemat tego Chiefteca:
    Link, a tu dałem przykładowy schemat zasilacza: AT 200W – na układach scalonych: TL494, LM339.

W zasilaczu AT kontrolerem jest układ TL494, który ma zakres napięć zasilania do 40V, a w moim jest SG6105, który pracuje przy napięciu 5V. Z przetwornicy stand-by wychodzą dwa napięcia +5Vsb i napięcie oznaczone VCC, które zasila środek uzwojenia transformatorka sterującego kluczami. Sądzę, że to są chyba wszystkie większe różnice jakie znalazłem.

Zasilacz nie sprawdza obecności +5Vsb bo w założeniu ono musi być cały czas i zasila układ scalony SG6105, który dopiero zaczyna generować impulsy sterujące jak wejście PS-ON podłączymy do masy. Ponadto samym zewnętrznym 5V nic nie zdziałamy bo nie bedzie zasilony środek uzwojenia transformatora sterującego.

Naprawdę ciekawi mnie dlaczego zasilacze AT o praktycznie identycznej topologii startowały bez problemu. Mój po przeróbkach próbuje wystartować bo słychac cykanie, a na wyjściach oscyloskop pokazuje mi skoki napięcia w rytm cyknięć, ale chyba jest to za małe napięcie aby ruszył SG6105.
    Tak mi się wydaje ale liczę, że z pomocą kolegów znających się na tym uda się ten zasilacz zmusić do pracy bez przetwornicy stand-by.

Pozdrawiam i liczę na dalsze wskazówki.
    Chieftec model: HPC-420-302 DF - jak przerobić, żeby uruchamiał się jak AT?
    Poprawiłem TONI_2003.

3
  • #4 30 Kwi 2011 08:34
    strucel
    Poziom 27  

Te inne cele to nie wymagały czasami wywalenia części prostowników? Układ scalony SG6105 to specjalizowany układ do zasilaczy ATX i ma wbudowany układ kontroli napiec. Jeżeli nie masz któregoś z nich to po prostu się wyłączy.
    Najlepiej zacząć od analizy PDF dla SG6105, ale na mój gust o wiele bardziej do takich przeróbek nadają się zasilacze na układzie scalonym TL494.
    Poprawiłem TONI_2003.

0
  • #5 30 Kwi 2011 09:07
    Qurak
    Poziom 17  

Układ scalony SG6105 można łatwo oszukać, żeby nie kontrolował tego co nie chcemy. Przeanalizowałem pdf-a i nawet gdybym chciał zostawić tylko jedno napięcie z tego zasilacza to da się ominąć wszystkie układy kontroli w SG6105.

Trochę się wcześniej pobawiłem tym zasilaczem i sprawdziłem na wszystkie możliwe sposoby (nawet z pominięciem niektórych prostowników) możliwości oszukania. Nie było żadnego problemu bo w układzie scalonym SG6105 są zaszyte same komparatory. Odpowiednio przeliczając dzielniki napięcia pozbywamy się ograniczeń. Wydaje mi się więc, że sterownika nie ma się co czepiać, ale ciekawe jakby się zachował układ gdybym zamiast SG6105 dał TL494, ale to chyba ostateczność i już dość poważna przeróbka.

Pytanie jest dlaczego skoro zasilacz „cyka” czyli próbuje ruszyć na wyjściu nie pojawiają się żadne napięcia aby zasilić układ sterowania. I myślę, że to jest klucz do rozwiązania tej zagadki, ale mnie brakuje pomysłów. Czekam więc na dalsze podpowiedzi, a za dotychczasowe dziękuję.
    Pozdrawiam...
    Poprawiłem TONI_2003.

0
  • #6 30 Kwi 2011 21:29
    darpajdp
    Poziom 22  

A zasilacz był sprawny przed przeróbką, bo jak nie to możemy sobie długo gdybać czemu nie startuje.

0
  • #7 30 Kwi 2011 22:05
    Qurak
    Poziom 17  

Zasilacz nie był sprawny, ale go naprawiłem :)
    Uszkodzony był rezystor R47 - 2,2MΩ po stronie pierwotnej przetwornicy stand-by.

Właśnie takie bezsensowne awarie oraz wysychające nagminnie kondensatory elektrolityczne sprowokowały mnie do przemyśleń nad wywaleniem całkowicie przetwornicy stand-by i w konsekwencji założenia tego tematu.

Pozdrawiam

PS.
    Dzięki TONI_2003 za poprawienie moich postów (są czytelniejsze). A czy Ty jako specjalista od zasilaczy komputerowych nie masz może pomysłu jak takie coś zrobić?

0
  • #8 30 Kwi 2011 23:24
    lisek
    Spec od monitorów

O konwersji zasilacza PSU ATX na AT poczytaj na linku tu.
    *Reszta odpowiedzi na Google, i między innymi takie parę słów...

Cytat:
    ...an ATX powersupply has two separate powersupplies in one case. There is the 'power good', 5 volt circuit that is in a continuously on state, as long as the power cable is on..between the psu and a wall socket. This 5 volts is what is used to turn the main supply on and off..this little feature is absent in an AT supply.....

0
  • #9 01 Maj 2011 00:14
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Qurak napisał:
    Naprawdę ciekawi mnie dlaczego zasilacze AT o praktycznie identycznej topologii startowały bez problemu. Mój po przeróbkach próbuje wystartować bo słychać cykanie, a na wyjściach oscyloskop pokazuje mi skoki napięcia w rytm cyknięć, (...)

Zasilacz AT startuje jako generator samodławny i trudno będzie to opisać, ale spróbuję.

Przyjrzyj się pewnej asymetrii w konstrukcji transformatora pośredniczącego pomiędzy układem sterującym, a kluczami - jedno uzwojenie więcej. Co prawda ze schematu nie wynika gdzie są początki i końce uzwojeń, ale tu te informacje są ważne.

Początek uzwojenia pierwotnego transformatora końcowego podłączony jest do dzielnika napięć wykonanego na dwóch (szeregowo połączonych kondensatorach elektroliycznych, zwykle o wartości 330µF/200V.

Jego potencjał to ok. 160V, a oba tranzystory kluczujące mają rezystory polaryzujące bazy o wartości 330K zatem mogą więc przewodzić.

Po włączeniu napięcia oba tranzystory mogłyby przewodzić, ale by mógł przewodzić dolny musi rozpocząć górny. Jeśli on zacznie przewodzić to spowoduje przepływ prądu przez uzwojenie pierwotne (jego początek to 160V, a koniec - przewodzący górny to 320V).
    Zapoczątkuje to przepływ prądu przez uzwojenie pierwotne transformatora końcowego oraz przez (szeregowo z nim) dodatkowe transformatora sterującego.
    Przepływ prądu w dodatkowym uzwojeniu wzbudzi strumień magnetyczny w rdzeniu a ten zaindukuje napięcia w uzwojeniach zasilających bazy obu tranzystorów kluczujących (2SC3308).

Oczywiście początki i końce obu w/w uzwojeń są wzajemnie odwrócone - zatem ów opisywany przepływ prądu w pierwszej chwili po włączeniu spowoduje "wzmocnienie" przewodzenia górnego tranzystora oraz pogorszenie przewodzenia dolnego.
    Taki stan trwa chwilę - dopóki trwa stan przejściowy, a po niedługim czasie wartość prądu (w uzwojeniu dodatkowym) ustali się i napięcia w uzwojeniach baz zanikną.

Przewodzenie dolnego tranzystora kluczującego poprawi się. Rozpocznie się przepływ prądu poprzez pierwotne uzwojenie transformatora końcowego oraz znów przez uzwojenie dodatkowe transformatora sterującego, ale tym razem w odwrotnym kierunku.
    Ten nowy kierunek spowoduje poprawienie przewodzenie dolnego klucza (odpowiednia polaryzacja napięcia z uzwojenia transformatora sterującego) oraz wyłączenie górnego.

Oczywiście do wygaśnięcia stanu nieustalonego, przy czym po chwili zacznie przewodzić górny klucz, po nim dolny itd.

W tym czasie uzwojenie pierwotne transformatora głównego zasilane jest prądem o zmiennym kierunku. Nie trzeba więc udowadniać, że pojawi się +5 V oraz +12V na wyjściach prostowników i filtrów.

Rozpocznie więc działanie układ kontrolera (TL494) ustalając odpowiednio szerokość impulsu tak by +5V było odpowiednio stabilizowane (wzmacniacz błędu - nóżka 1, sygnał +5V przez 4K7).

Ot i cała idea działania zasilacza AT.

Poprawiłem TONI_2003.

0
  • #10 01 Maj 2011 13:17
    TONI_2003
    Moderator

:arrow: Qurak
    Będąc już w pewnym wieku (mając czwórkę wnucząt) zaczynamy myśleć inaczej, a to sprowadza się do wniosku, że nie należy „wylewać dziecka wraz z kąpielą".

Innymi słowy dawniej kombinowano jak przerobić zasilacz AT tak by mógł pracować w końcowym stadium prawie jak zasilacz ATX (dorabiałem brakujące owe napięcie +3,3V), ale można to było robić sensownie tylko przy bardzo „wypasionych” zasilaczach AT. Oczywiście nie wszyscy to rozumieli, że można lecz nie ma sensu robić to z każdym zasilaczem AT...

Powracając jednak do Twego przypadku czy też Twej idei w spojrzeniu na ten zamysł można i chyba należałoby napisać prosto. Stworzenie zasilacza ATX i osławionej awariami przetwornicy PP miało sens, ale w innym wymiarze, a i zamiar jak wiemy był zgoła inny na potrzeby pewnej technologi. Lecz wiadomo nie od dziś, że zwykle innowacje na potrzeby powiedzmy chwili maja ujemne skutki czy też przypadki w postaci o, której założyłeś wspomniany powyżej wątek...

W chwili obecnej przetwornica PP po modernizacji (wyrzucenie kondensatora elektrolitycznego) w postaci tej najprostszej na tranzystorze bipolarnym zaczęła być mniej zawodna i przestała pociągać za sobą awarię oraz potrzebę wymiany większości podzespołów jednostki PC.

Przy pewnym innym podejściu do idei działania przetwornicy PP aby wykluczyć potencjalne zagrożenie gdy nie potrzebujemy aby nasz komputer chodził niejako 24 godziny na dobę możemy go wyłączać na listwie co ja np. czynię od zawsze...

Poniekąd mogę zaproponować aby zrobić mała innowację w działaniu zasilacza polegającą na tym, że przetwornica stand-by zasila wiatraczek, który może tym samym spełniać niejako rolę bezpiecznika gdy zasilacz pracuje niejako na biegu jałowym...

Oczywiście większość zastrzeżeń dotyczy strony pierwotnej zasilacza. Lecz stosując nowoczesne sterowniki w postaci układów scalonych innych niż znane nam układy scalone typu KA7500 czy zamienniki innych firm np. TL494, które są podatne na wszelkiego rodzaju przeróbki czy inne zastosowania zasilaczy ATX na tych starych już rozwiązaniach sterowników.

Jednak już od dłuższego czasu mamy całą plejadę znanych mniej lub bardziej układów scalonych różnych firm, które poprzez swoją strukturę wewnętrzną oraz inne rozwiązania i zależności zewnętrzne są trudniejsze do przeróbek (czytaj innych zastosowań) co czyni coraz więcej zapytań i brak możności przewidzenia wszelkich niedogodności z tym związanych.

Faktem jest jednak, iż przynajmniej mamy coraz mniej kosztownych dla nas wydatków powiązanych z awarią zasilaczy ATX, a tego faktu nie można uznać za bezzasadny w swej istocie.

Zatem pewnego rodzaju wnioski, zachcianki czy też innowacyjne rozwiązania mnie już nie interesują zostawiam je dla młodych, prężnych konstruktorów zasilaczy z odpowiednią wiedzą przynajmniej na poziomie inżynierskim. Aczkolwiek nie zamykam drogi przed innymi, ale w tym wypadku to pozom na zasadzie uda się metodą prób i błędów oraz podpowiedzi na forum to już chyba nie będzie zdawał egzaminu...

Oczywiście mogę się mylić i oby jednak tak było, ale to już zweryfikuje mijający szybko czas i nowe technologie.

0
  • #11 01 Maj 2011 18:00
    Qurak
    Poziom 17  

Witam

TONI_2003 ja wcale nie wymagałem od Ciebie gotowej odpowiedzi czy recepty jak to zrobić. Znam z forum Twoją wiedzę i doświadczenie i doceniam to dlatego myślałem, że czasami jedno słowo kogoś "dobrego" w danym temacie więcej pomoże niż drążenie tematu samemu przez kilka dni. Oczywiście ja też nie lubię wyważać otwartych drzwi ale podobieństwo schematów nie dało mi spokoju i myślałem, że sprawa będzie prostsza. Owszem znając bolączki zasilaczy ATX łatwiej i szybciej można je naprawić i używać dalej, aniżeli przebudowywać żeby awarii uniknąć. Przecież zawsze może się popsuć coś innego :) a chcąc dalej to eliminować zostanie nam sam obwód drukowany. Dlatego wszystko należy robić w granicach rozsądku. Mimo wszystko kolega W.P. podsunął mi pewien pomysł dlatego spróbuję go sprawdzić ;)

Kolego W.P. dzięki Ci za prosty i jasny opis sterowania tranzystorami kluczującymi w zasilaczu AT. Te kierunki nawinięcia uzwojeń nie dawały mi spokoju. Na schemacie Chiefteca początki uzwojeń są zaznaczone ale chciałem to porównać z transformatorkiem od zasilacza AT. Szukając w googlach natknąłem się na stronę odnośnie przeróbki zasilaczy ATX a dokładnie na materiały umieszczone przez autora strony. W tym dokumencie:
    http://www.sp9hvw.info/uploads/czasopisma/czasopisma_2.pdf
    na stronie 38 i 39 w oparciu o rysunek 5 wyjaśnione jest jak działa taki transformator (tak jak opisałeś) oraz jak powinny wyglądać jego uzwojenia. Porównując z chieftec-em widzę, że jedno z uzwojeń chieftec-a (od tranzystora Q4) jest nawinięte odwrotnie. To akurat będzie łatwo zmienić do sprawdzenia ale nie wiem czy prawidłowo będą wtedy nawinięte uzwojenia pierwotne transformatorka sterującego. Uruchamiał będę zasilacz oczywiście przez żarówkę :) a jak coś będzie nie tak to postaram się znaleźć trafko od zasilacza AT i podmienić bo miały chyba takie same wyprowadzenia.
    Jutro na warsztacie sprawdzę to w praktyce i dam znać. Mam tylko nadzieję, że z tymi uzwojeniami dobrze zrozumiałem.

Dziękuję za podpowiedzi.

Pozdrawiam

0
  • #12 01 Maj 2011 18:19
    TONI_2003
    Moderator

Zatem zamiast jednego słowa całe zdanie, a jednak czasami wystarczy tylko odlutować końcówki uzwojeń i by pasował inny transformator wystarczy piny do lutowania do płyty PCB nagrzać wyciągnąć i dać tam gdzie jest nam potrzebne (sprawdzone wielokrotnie w przeszłości)... :D

0
  • #13 07 Maj 2011 15:30
    Qurak
    Poziom 17  

Witam

Z braku wolnego czasu trochę się odwlekły testy. Niestety zamiana końców uzwojeń nic nie dała - zasilacz milczy i nawet już nie "cyka". Wziąłem więc kilka transformatorków sterujących z zasilaczy ATX i rozebrałem je w celu dokonania rewizji uzwojeń. Okazało się, że są nawinięte IDENTYCZNIE jak te w zasilaczu AT, z tego więc wniosek, że na schemacie chieftec-a kierunek uzwojeń jest oznaczony nieprawidłowo.
    W sumie temat został już wyczerpany bo nie ma prostego sposobu aby przerobić tytułowy zasilacz na AT, jednak nie zakończę jeszcze tematu i proszę również moderatorów o niezamykanie go. W celu nauki i przekonania się gdzie tkwi przyczyna porażki podłączę zamiast SG6105 układ TL494 jako kontroler i zobaczę czy wtedy zasilacz ruszy. Traktuję to już tylko dydaktycznie bo nie będzie to już najprostsza przeróbka, ale gdyby się udało to może ktoś z tej wiedzy kiedyś skorzysta.
    O wynikach poinformuję najszybciej jak będę mógł.
    Pozdrawiam i dziękuję za dotychczasową pomoc.
    Bartek

0
  • #14 07 Maj 2011 16:36
    lisek
    Spec od monitorów

Nie wiem ile w tym prawdy, ale w USA za 8-15$ sprzedają takie coś Link_ATX to AT Converter

Nie chce mi się dzisiaj myśleć bo to i weekend i "zmęczony jestem po piątku", ale patrząc na Link_AT motherboard power supply oraz Link_ATX power supply connector, a tam diabeł tkwi w kombinacji pięciu lub sześciu kabli...
    Może coś na tym Link lub poszukaj w google jako (ATX to AT Converter)...
    Można posłużyć sie dla pomocy artykułem o przeróbce zasilacza ATX na układzie scalonym SG6105 na zasilacz do CB - przeróbka okolic samego układu scalonego i jego towarzyszących elementów RC. Podstawa wszelkich działań na Linku.

Tutaj okazano jak jednym przełacznikem można włączać ATX jak AT.

0
  • #15 23 Cze 2011 07:38
    Qurak
    Poziom 17  

Witam

Dopiero teraz znalazłem chwilę czasu i podłączyłem TL494 zamiast SG6105. Częstotliwość TL-a ustawiłem taką samą jak układu SG6105 oraz dodałem polaryzację tranzystorów sterujących podobnie jak ma to miejsce w zasilaczu AT. Owszem zasilacz się uruchomił ale jego działanie nie było właściwe.

Generalnie zasilacz "cykał' i "ćwierkał", a napięcia miał zaniżone. Z tego wniosek, że albo nie wstrzeliłem się dokładnie z częstotliwością albo wymagane by były kolejne przeróbki i poprawki. Teraz wiem, że samego układu SG6105 nie da się zmusić do pracy bez przetwornicy stand-by, a zmiana kontrolera pociąga za sobą praktycznie policzenie elementów zasilacza od nowa. Dla wszystkich, którzy mieli by podobny pomysł - przeróbkę odradzam.

Dziękuje kolegom za wyjaśnienie mi wielu kwestii związanych z działaniem zasilaczy komputerowych.

Teraz do przeróbki tego zasilacza na jednonapięciowy brakuje mi tylko wiedzy jak policzyć nowy dławik wyjściowy, ale to już pytanie dla innego działu tego forum. Mam nadzieję, że na to pytanie też dostane odpowiedź.

Pozdrawiam i temat zamykam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo