Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Montaż klimatyzatora LG MU3M19

29 Kwi 2011 22:43 3657 12
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie.

Zamierzam zamontować u siebie w domu klimatyzację MULTI LG MU3M19 (jedna jednostka zewnętrzna 5,3 KW- 6,3KW)plus 3 jednostki wewnętrzne CA07AW (2,1 KW każda )

Chcę pociągnąć rurki,powiesić jednostki a resztę zostawię autoryzowanemu serwisowi LG (zakielichowanie,podłączenie i uruchomienie).

Moje pytanie:

Dwie jednostki wewnętrzne będą miały instalację po 12,5m czyli 12,5m każda rurka,trzeci klimatyzator jest bardzo blisko jednostki zewnętrznej około 2,5m rura,powiedziano mi że mam do trzeciego klimatyzatora dać rurki po 5m i nadmiar zwinąć za jednostką zewnętrzną inny montażysta powiedział mi że tak się nie robi i teraz zgłupiałem,będzie dużo słabiej chłodzić że będzie to odczuwalne jak jedna jednostka będzie bardzo blisko ? Można zrobić pętelkę za jednostką,wpłynie to na wydajność ?

Proszę o pomoc
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 39  
    Nadmiar rur w pomieszczeniu klimatyzowanym nie wpłynie ujemnie na chłodzenie, ale ja także nie widzę potrzeby wydłużania tego krótkiego odcinka, co prawda ma tam jakiś wpływ na ciśnienie ssania, lecz do takich zastosowań jest to pomijalne.
  • Poziom 11  
    Rury do jednostek idą na samym poddaszu (strych) i schodzą do pokoi. Na poddaszu jest przez lato gorąco. A jeżeli zwinę nadmiar za jednostką zewnętrzną będzie chłodzić dobrze, czy może sprężarka się uszkodzić abo będą się cuda działy że raz będzie dobrze a raz źle ?

Dodano po 3 [minuty]:

Jednostki wewnętrzne i zewnętrzna będą na mniej więcej tym samym poziomie wewnętrzne ciut niżej od zewnętrznej.
  • Poziom 15  
    jannaszek napisał:
    Nadmiar rur w pomieszczeniu klimatyzowanym nie wpłynie ujemnie na chłodzenie, ale ja także nie widzę potrzeby wydłużania tego krótkiego odcinka, co prawda ma tam jakiś wpływ na ciśnienie ssania, lecz do takich zastosowań jest to pomijalne.

Ano ma taki wpływ że jak będzie zbyt mała długośc tej instalacji to ciecz będzie zalewała sprężarkę przez co ta długo nie popracuje...
  • Poziom 20  
    crizz100 napisał:
    jannaszek napisał:

Ano ma taki wpływ że jak będzie zbyt mała długośc tej instalacji to ciecz będzie zalewała sprężarkę przez co ta długo nie popracuje...

Czynnik chłodniczy ma odparowywać w parowniku a nie w (izolowanym) przewodzie ssawnym. Poza tym sprężarki chłodnicze są zazwyczaj wyposażone w separator cieczy na ssaniu.
  • Poziom 15  
    Pokaż mi splita z takim separatorem, jezeli uklad jest odpowiednio zamontowany to freon odparowuje wparowniku jezeli rurociagi sa za krótkie ciecz nie moze całkowicie odparować i wraca zalewając sprężarkę, efekt ten sam co przy przeładowaniu czynnikiem.
  • Poziom 20  
    Sam piszesz, że czynnik odparowuje w parowniku. Gdzie tu rola rurociągu ssawnego (izolowanego)? Nawet opory przepływu na tych pięciu czy dwóch metrach są nieznacząco małe.
  • Poziom 15  
    crizz100 napisał:
    Pokaż mi splita z takim separatorem, jezeli uklad jest odpowiednio zamontowany to freon odparowuje wparowniku jezeli rurociagi sa za krótkie ciecz nie moze całkowicie odparować i wraca zalewając sprężarkę, efekt ten sam co przy przeładowaniu czynnikiem.

A może inaczej - to Ty pokaż splita który nie ma oddzielacza ;]

prawie każda sprężarka rotacyjna stosowana w małych klimatyzatorach ma taki oddzielacz

przykład oddzielacza - rozcięty oddzielacz cieczy
    http://www.chlodnictwo.info.pl/index.php/arty...ddzielacz-cieczy-maej-sprarki-rotacyjnej.html

Niektórzy producenci zalecają wydłużenie przewodu jeżeli jest mała odległość

i nie chodzi ty raczej o odparowanie w rurociągu a dławienie przez niego wprowadzone
  • Poziom 39  
    Cytat:
    i nie chodzi ty raczej o odparowanie w rurociągu a dławienie przez niego wprowadzone

Te teorie, tym razem o dławieniu, są z deka chore.
    Długość rury izolowanej na bezpieczeństwo maszyny, ma tu wpływ, jak księżyc na rozwój kaczek.
    Cytat:
    [quote="drucik131"]Rury do jednostek idą na samym poddaszu (strych) i schodzą do pokoi. Na poddaszu jest przez lato gorąco. A jeżeli zwinę nadmiar za jednostką zewnętrzną będzie chłodzić dobrze, czy może sprężarka się uszkodzić abo będą się cuda działy że raz będzie dobrze a raz źle ?

Dodano po 3 [minuty]:

Jednostki wewnętrzne i zewnętrzna będą na mniej więcej tym samym poziomie wewnętrzne ciut niżej od zewnętrznej.

Możesz zwinąć na zewnątrz, ale należy zadbać o izolację termiczną, aby uniknąć strat energii.
    Poziomy urządzeń nie są istotnne, w klimatyzatorach znaczna prędkość par, zapewnia zawsze powrót oleju.
    Moderowany przez mrhari:

.

• Poziom 15  
    Kolego jannaszek, długość rur jeżeli chodzi o małą odległość raczej nie ma znaczenia choć widziałem przypadki gdzie był z tym problem.

Może spójrz na ten temat z tej strony- klimatyzator jest napełniony jakąś ilością czynnika dopasowaną do pewnej odległości. Jak wydłużasz rurociąg to co robisz ? Zakładam że robisz- "dobijasz gazu "

Tylko co w przypadku jak rurociąg jest krótszy niż zalecany ??
    Ujmujesz gazu ? Dlatego niektórzy zalecają zostawienie kawałka rury.
    Ten właśnie kawałek rury wprowadza też jakiś tam opór- niewielki ale zawsze, sprężarka będzie odsysać z parownika nieco mniej prawda ?

To wszystko są niewielkie wartości jak również niewielka ilość czynnika ale razem jak się to poskłada to wychodzi trochę, choć nie powinno to zaważyć na działaniu układu.

Raczej rzadko widzi się zostawiony odcinek rurociągu w tym celu.

Przeważnie takie rozwiązanie można spotkać w przypadku klim z marketu gdzie są zarobione końcówki i klimę montują amatorzy nie posiadający odpowiedniego sprzętu.

Pozdrawiam
    Moderowany przez mrhari:

.

• Poziom 39  
    Kolego musisz pojąć tu pewne istotne rzeczy: postać ciekła, zawór rozprężny, temperatura odparowania .
    W rurze ssawnej ma być i normalnie jest postać gazowa.
    Jeśli z jakichś przyczyn (a są takie np: zalodzony parowacz, lub zatrzymany wentylator) linia ssąca napełni sie cieczą, to długość tej izolowanej rury w niczym nie pomoże, bo ta ciecz nie odparuje, natomiast będzie zassana do samej sprężarki, o ile nie odparuje w przewidziany sposób, jeden podałeś wcześniej.
    Istotnie wielu nie ma nawet bertownicy pewno też nie robią próżni? i zwija te rury przy jednostce zewnętrznej.
    Sądzę że na tym zakończymy.
    Moderowany przez mrhari:

.

• Moderator AGD i automatyka
    Konkludując należy powiedzieć iż montaż układu winien być przeprowadzony zgodnie z zaleceniami producenta.
    Instrukcja montażu z pewnością przewiduje maksymalną jak i minimalną długość instalacji. Jeśli producent nie określił minimalnej długości to należy wykonać ją jak najdłuższą tak by zapewnić układowi tzw. pułapkę olejową.
    Instrukcję montażu można skorygować poprzez wiedzę wyniesioną z doświadczenia.
    Pominę milczeniem to gdzie i dlaczego czynnik odparowuje.
    Temat zamykam.
  • Moderator AGD i automatyka
    mrhari napisał:
    Jeśli producent nie określił minimalnej długości to należy wykonać ją jak najdłuższą tak by zapewnić układowi tzw. pułapkę olejową.

Mea culpa.
    Miałem na myśli że instalacja ma być jak najkrótsza. Tzn że nie trzeba owijać budynku rurami. ;)

Dziękuję za zwrócenie uwagi.