Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odzyskanie danych z padającego WDC 80GB

Tomasito79 06 Maj 2011 14:34 4298 45
    helmud7543
    Poziom 43  
    Dobra, to ile masz w końcu skopiowane (biorąc pod uwagę wcześniejsze próby)?
    Tomasito79
    Poziom 8  
    Na dysku było około 30-35Gb danych, udało mi się wyrwać zaledwie kilkaset Mb, metodą kopiuj/wklej na drugi dysk.
    Programu do odzysku danych użyłem w stosunku do tego dysku pierwszy raz.
    Nie wiem co się skopiowało na dysk docelowy, bo tak jak pisałem wyżej pojawia się komunikat, że dysk jest niesformatowany i nie mogę na niego wejść..
    helmud7543
    Poziom 43  
    Może wypowie się jeszcze jakiś specjalista od HDD - ja tu widzę tylko serwis HDD Recovery...
    Tomasito79
    Poziom 8  
    To znaczy, że ciągle możliwe jest odzyskanie danych?
    helmud7543
    Poziom 43  
    Tak, ale nie w domu zdaje się (pewności nie mam bo nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, ale zdaje się, że do dysków WD nie ma terminali, są różne zaawansowane programy ale w tej sytuacji nie mogę żadnego polecić bo nie znam skutków, jak jest pod BIOS nie wykrywany to np: mogła się głowica urwać, może jeszcze ktoś się wypowie na ten temat). Firma odzyskująca dane odtworzy to co jest na niezniszczonych częściach talerzy - tyle mogę powiedzieć (jeśli głowica się urwie to ramię potrafi jeździć po talerzu i go rysować niszcząc oczywiście dane).
    Tomasito79
    Poziom 8  
    Brzmi dość brutalnie :|

Nie jestem fachowcem tym bardziej, ale wydaje mi się, że to sprawa elektroniki może być. Jakiś padający układ czy bezpiecznik.. Zaczęło się od zawieszenia kompa i hard resetu. Być może zawieszenie był spowodowane jakimiś bad sectorami. Mam nadzieję, że talerze są całe.

Czy wcześniejsze objawy (patrz pierwszy post) mogą coś powiedzieć?
    Mam na myśli te problemy I/O ze screena HDTune.
    helmud7543
    Poziom 43  
    Oczywiście talerze mogą być całe, lub nieznacznie uszkodzone a winna jest głowica. Na podstawie wiedzy jaką posiadam, uważam, że to nie są to objawy uszkodzonej elektroniki. Brak wykrywania dysku to często wina braku możliwości odczytu firmware (a to jest na talerzach w części zwanej service area, niedostępnej dla systemu <obszar dostępny dla użytkownika do zagospodarowania to user area>, więc w razie uszkodzenia części nośnika zawierającej firmware albo głowicy dysk przestanie być wykrywany, w elektronice jest tylko loader inicjujący pracę dysku po podłączeniu zasilania). To tak z grubsza, bo szczegółów nie znam.
    Tomasito79
    Poziom 8  
    Masz rację.
    Na chwilę obecną nie będę tego tykał. Dość już napsułem.
    Wydaje mi się, że pozostaje jedynie profesjonalny serwis.
    Czy ktoś mógłby mi polecić taki Data Recovery serwis w okolicach Szczecina?
    Proszę mnie nie odsyłać do szukajki google.
    Zależy mi na obiektywnej opinii kogoś kto kiedyś korzystał z takich usług i był w stu procentach zadowolony.
    Zależy mi na serwisie który naprawdę zna się na swojej robocie.

Dziękuję wszystkim za chęć pomocy i pozdrawiam,
    Tomasz
    The Doors
    Poziom 17  
    Czy dźwięki jakie wydaje dysk się zmieniły ? Czy dysk nie stuka?
    Zgodnie z regulaminem nie polecamy konkretnych firm odzyskujących dane.
    helmud7543
    Poziom 43  
    Specjaliści HDD zarejestrowani na elektrodzie mają/pracują w serwisach odzyskiwania danych - ich może zapytaj (jest conajmniej 3 bardzo kompetentnych - nie będę pisał kto bo nie wiem czy to zgodne z regulaminem).
  • Pomocny post
    msthhk
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    W przypadku uszkodzenia głowicy dysk WD800BB-75CAA0 będzie stukał dość głośno, co autor z pewnością by zauważył.
    Jak widać po SMART z pierwszego postu, dysk posiada bardzo dużo badsektorów, podczas kopiowania pojawiło się ich z pewnością dużo więcej. Copyr byłby w tym przypadku rzeczywiście najlepszym wyjściem, bo część dysku byłaby już skopiowana do obrazu, a nie plikami. Takie dyski trzeba kopiować całe, póki się da.
    Podsumowując, możliwa jest degradacja głowicy, możliwe jest niewychodzenie w gotowość ze względu na badsektory w strefie serwisowej, uszkodzenie powierzchni jest wątpliwe, chociaż nie jest niemożliwe.
    Tak jak pisano wcześniej, pozostaje Ci poszukać profesjonalnych usług.
    laptokowiec
    Poziom 27  
    Możesz spróbować darmowej wersji HDClone. Ponieważ masz dużo badów wyłącz DMA i FastCopy.
    Pozwala ona na przeskakiwanie badów.
    Wszystko co się da skopiowac bez problemu jest kopiowane.
    W ostatnim etapie program próbuje czytać bady raz jeszcze.
    msthhk
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    autor napisał:
    Niestety nie widać go w biosie..
    Tomasito79
    Poziom 8  
    Witam,
    Dysk nie stuka inaczej niż zwykle.
    Copyr niestety nie działał (patrz posty wyżej)
    Co do tych trzech specjalistów, to jeżeli na forum nie można to proszę wysłać informację na maila sztukaszuka(malpa)wp.pl
    Dziękuję i pozdrawiam.
    Tomasz
    PS. W celu dodatkowej informacji zamieszczam fotki pacjenta. A nuż komuś wpadnie coś do głowy.
    Odzyskanie danych z padającego WDC 80GB Odzyskanie danych z padającego WDC 80GB Odzyskanie danych z padającego WDC 80GB Odzyskanie danych z padającego WDC 80GB
    Tomasito79
    Poziom 8  
    Tak właśnie zrobię.
    Dziękuję jeszcze raz wszystkim którzy chcieli mi pomóc :spoko:
    Pozdrawiam,
    Tomasz