Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dolina ciechocińska jaką antenę na DVB-T i na który nadajnik ją ustawić

henryy 30 Kwi 2011 12:01 10279 37
 • #1 30 Kwi 2011 12:01
  henryy
  Poziom 11  

  Witam.
  Mam pytanie jw temacie. Mieszkam niedaleko Ciechocinka. Do tej pory tv analogową na antenie siatkowej odbieram z Bydgoszczy.
  Pomierzyłem odległości w lini prostej do trzech nadajników:
  do Rachocina mam 62 km,
  do Bydgoszczy 55 km,
  do Gniezna 85 km.

  Najbliżej mam do Bydgoszczy, ale najmocniejszy nadajnik jest w Rachocinie.
  Dom jest wysoki, kalenica jest 10 m. nad terenem, antena może być jeszcze trochę wyżej, ale nie za dużo ze względu na pioruny.

  Będę wdzięczny za sugestie.

  0 29
 • #2 30 Kwi 2011 12:17
  irekr
  Moderator

  W Gnieźnie jak na razie nie ma żadnego nadajnika, będzie niedaleko Wągrowca ale to za jakiś czas.

  W Trzeciewcu ani w Bydgoszczy nie ma jeszcze emisji DVB, najbliższy masz w Rachocinie i w zasadzie jesteś w jego zasięgu.
  Do Rachocina z centrum Ciechocinka jest dokładnie 57 km i jeżeli po obróceniu posiadanej anteny będziesz odbierał w analogu TVP1 na kanale 39 i TVP2 na kanale 29 to MUX2 (komercyjny) na kanał 57 powinieneś odbierać, o ile na kierunku wschodnim masz otwarty teren a antena nie jest zasłonięta drzewami.
  Z odbiorem MUX3 k.35 mogą być kłopoty i do tego celu być może trzeba będzie założyć lepsza antenę.
  Na początek sprawdź odbiór na tym co masz obecnie.


  Dla rozszerzenia wiedzy zapoznaj sie ze stroną:
  http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t

  0
 • #3 30 Kwi 2011 17:09
  matis057
  Poziom 33  

  Z jakiego nadajnika niedaleko Wągrowca?
  Budowany jest jakiś nowy czy będzie wykorzystany jakiś obiekt?
  Z tego co mi wiadomo to we Wągrowcu jest 100W nadajnik TVP1 i TVP2, czy on też będzie wykorzystany?

  0
 • #4 30 Kwi 2011 20:05
  _cheetah_
  Poziom 37  

  Właściwie jedynym rozwiązaniem jest chwilowo Rachocin - masz tam oba mux-y, a odległość i profil terenu są w miarę OK, choć mapy zasięgów pokazują, że Włocławek jest na granicy zasięgu.

  Pierwsze co robisz, to odwracasz posiadaną antenę dokładnie na kierunek Rachocina -azymut możesz sobie określić tu: Link i sprawdzasz, czy masz odbiór.
  Wykaz częstotliwości mux-ów z Rachocina: Link

  I dopiero w zależności od wyników próby, można się zastanawiać się, co dalej.

  0
 • #5 30 Kwi 2011 21:13
  henryy
  Poziom 11  

  Sprawdziłem. Po odwróceniu na Rachocin obraz mam o wiele lepszy niż z Bydgoszczy. Mam pytanie. Na tej antenie mam dwa telewizory, czy można z jednej anteny "zaopatrzyć" w sygnał oba? Czy przy próbach na antenie siatkowej wyrzucić wzmacniacz i założyć symetryzator, czy może są inne sposoby? Na strychu mam starą antenę Yagi, która jest jak nowa, bo nie była nigdy używana. Pamiętam, że sygnał na niej z Rachocina był bardzo dobry, ale po zamontowaniu w niej wzmacniacza z anteny siatkowej. Nie wiem jakie to ma znaczenie, ale długość Yagi to ok. 150 cm. - 8 prętów poprzecznych i 9 dipol? Przepraszam za podwórkowy żargon, ale bliżej mi do muzyka niż do elektronika.

  0
 • #6 30 Kwi 2011 23:46
  _cheetah_
  Poziom 37  

  henryy napisał:
  Sprawdziłem. Po odwróceniu na Rachocin obraz mam o wiele lepszy niż z Bydgoszczy.

  ale tak dla pewności: odebrałeś DVB-T? Bo jakość samego obrazu nadawanego cyfrowo bywa prawie zawsze dużo lepsza niż przy odbiorze analogowym. Jakie masz wskazania poziomu i jakości sygnału DVB-T?

  henryy napisał:
  Mam pytanie. Na tej antenie mam dwa telewizory, czy można z jednej anteny "zaopatrzyć" w sygnał oba?

  tak, stosuje się standardowy rozdzielacz na dwa, np: R-2 Signala lub RM-2F Telmoru. Wtyczkę zwrotnicy zasilającej wzmacniacza podłącza się wtedy do wejścia takiego rozdzielacza.
  Jeśli zaś chce się mieć tę zwrotnicę zasilania przy telewizorze, to trzeba zastosować rozdzielacz z przejściem zasilania na jednym wyjściu, np: RZM-2F Telmoru.

  Instalację do odbioru DVB-T uruchamia się wtedy na jednym TV, a po uzyskaniu stabilnego odbioru włącza się rozdzielacz i sprawdza stabilność odbioru na obu TV. Zwykle jest OK. Jeśli nie, to oznacza konieczność dodania małego wzmacniacza lub podniesienia wzmocnienia używanego wzmacniacza.

  henryy napisał:
  Czy przy próbach na antenie siatkowej wyrzucić wzmacniacz i założyć symetryzator, czy może są inne sposoby? Na strychu mam starą antenę Yagi, która jest jak nowa, bo nie była nigdy używana. Pamiętam, że sygnał na niej z Rachocina był bardzo dobry, ale po zamontowaniu w niej wzmacniacza z anteny siatkowej. Nie wiem jakie to ma znaczenie, ale długość Yagi to ok. 150 cm. - 8 prętów poprzecznych i 9 dipol? Przepraszam za podwórkowy żargon, ale bliżej mi do muzyka niż do elektronika.

  Zasada odbioru DVB-T jest prosta: zawsze rozpoczynamy od anteny pasywnej, czyli bez wzmacniacza (nowoczesne anteny do DVB-T są produkowane prawie zawsze w wersji pasywnej w wyjściem 75Ohm, czyli podkręcamy do nich bezpośrednio kabel antenowy zakończony złączem F). Jednakże u Ciebie, z uwagi na profil terenu, może być problem na samym symetryzatorze i dwóch TV.

  Jeśli jednakże masz chęci do eksperymentowania, to możesz jak najbardziej sprawdzić antenę Yagi i siatkę, zarówno z symetryzatorem (używa się wtedy symetryzatora na IV/V pasmo) jak i ze wzmacniaczem. Telewizor pokaże wartości jakości, które pokażą lepszą kombinację. Stawiam na siatkę... :D

  Przy użyciu symetryzatora należy zamienić wtyczkę / zwrotnicę zasilania zwykła wtyczką antenową, a jeszcze lepiej kombinacją złącza F i przejściówki FF-IEC.

  Przy odbiorze na antenie pasywnej na dużej odległości istotny jest zwykle kabel antenowy - powinien być nowy, z dużym ekranowaniem (>90dB), średnica żyły wewnętrznej >1mm, kolor czarny (osłona z PE, do zastosowań zewnętrznych).

  Instalacje do odbioru DB-T były opisywane już wielokrotnie w szczegółach.

  0
 • #7 01 Maj 2011 00:00
  henryy
  Poziom 11  

  Dzięki za info. Sygnał cyfrowy będę dopiero sprawdzał. Dzisiaj zamówiłem dekoder fergusona ariva T60. Jak sprzęt skompletuję i zmontuję, to opiszę jak mi poszło, albo nie poszło.

  0
 • #8 01 Maj 2011 16:36
  ADEK1000
  Poziom 24  

  henryy napisał:
  Dzięki za info. Sygnał cyfrowy będę dopiero sprawdzał. Dzisiaj zamówiłem dekoder fergusona ariva T60. Jak sprzęt skompletuję i zmontuję, to opiszę jak mi poszło, albo nie poszło.


  Witam.

  OK, Czekamy na wyniki, liczę na OK odbiór DVB-T z kanałami komercyjnymi z RTCN Rachocin k. Sierpca na k.57 V pasma telewizyjnego.

  Ja bym ów eksperyment - odbiór DVB-T robił przy użyciu tej anteny i tego symetryzatora:


  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_21-21-60_A8745.htm

  http://www.dipol.com.pl/symetryzator_antenowy_sa_iv-v_C0002.htm


  Siatka do DVB-T się w ogóle nie nadaje.
  A ta 8 el. Yaga jest tylko na kanały 21-39 (IV pasmo telewizyjne), pewnie jest to stara 8 el. Yaga na IV pasmo do odbioru TVP1 na k.29 oraz TVP2 na k.39 (moc obu nadajników z RTCN Rachocin to 1 MW ERP).


  Na prawdę polecam :)

  na tym zestawie będzie naz 100% OK :)

  W razie pytań śmiało Proszę je zadawać.
  Z chęcią odpowiem (odpowiemy).

  Pozdrawiam.

  -Adam-

  0
 • #9 01 Maj 2011 18:15
  _cheetah_
  Poziom 37  

  ADEK1000 napisał:
  Siatka do DVB-T się w ogóle nie nadaje.

  możesz twierdzenie rozwinąć?

  0
 • #10 01 Maj 2011 18:30
  ADEK1000
  Poziom 24  

  _cheetah_ napisał:
  ADEK1000 napisał:
  Siatka do DVB-T się w ogóle nie nadaje.

  możesz twierdzenie rozwinąć?


  Witam,
  Nie nadaje tzn. nie odbiera DVB-T lub źle, kiepsko odbiera,
  Siatka bez przedwzmacniaczem praktycznie, wg "polskiego wykonania" praktycznie nie ma zysku, a nawet jeśli ma zysk to niewielki lub nawet minusowy (zysk).
  Pozdrawiam,
  -Adam-

  0
 • #11 01 Maj 2011 19:05
  _cheetah_
  Poziom 37  

  ADEK1000 napisał:
  Nie nadaje tzn. nie odbiera DVB-T lub źle, kiepsko odbiera

  bez urazy, mam wrażenie, że powtarzasz zasłyszane mity... Nic nie mam do kadry technicznej pewnej firmy, ale konkurencja to zawsze jest konkurencja, zwłaszcza jeśli robiu się pokaz na polu antenowym... a nie robi się nigdy takich imprez po nic...

  Polecam poczytanie forum emitela czy satkuriera (o, na przykład tu jest ciekawostka: Link ) - tam znajdziesz masę przykładów na nadzwyczajnie dobre sprawowania się polskich "siatek" na dalekich odbiorach, deklasujących wręcz popularne Yagi...

  Przy okazji po raz kolejny powtarzam, że siatka to nie jest szczyt marzeń przy dalekim odbiorze, ale jest to zupełnie przyzwoity typ anteny, i wbrew rozpanoszonym twierdzeniom, nawet te w "tragicznych" wykonaniach i tak sobie dobrze dają radę. Tak naprawdę, to moim zdaniem bardzo trudno jest całkowicie zepsuć siatkę w wykonaniu, o wiele trudniej niż np. przy Yadze.

  ADEK1000 napisał:
  Siatka bez przedwzmacniaczem praktycznie, wg "polskiego wykonania" praktycznie nie ma zysku, a nawet jeśli ma zysk to niewielki lub nawet minusowy (zysk).

  znowu bez urazy, ale zdziwiłbyś się widząc bardzo dobre 'polskie wykonania' "siatek" i jednocześnie totalne badziestwo w Yagach. Oczywiście, zdarzają się w śród siatek 'curioza', ale tak samo, jak w wykonaniach innych typów. I nie ma tu reguły, jak nieznany jest producent...

  Ile 'siatek' miałeś w ręku i założyłeś w swoim życiu?

  A, i nie wiem, czy zauważyłeś, że henryy ma bardzo dobre odbiory w analogu. A Ty uważasz, że badziew, który dobrze odbiera w analogu nie będzie w ogóle odbierał w cyfrze?


  EDIT:
  dlaczego, proponując swoje długie, profesjonalne Yagi, nie wskazujesz jednocześnie na sposób ich montażu? Bo przecież długa Yaga, aby zachować swoje parametry, musi być umiejscawiana w takim miejscu, gdzie występuje jednorodne pole elektryczne, czyli typowo, na wysokim, co najmniej kilkumetrowym maszcie (vide AZART-y). A w przypadku typowych domowych montaży przyściennych czy kominowych pól jednorodnych co do zasady nie ma.

  I wtedy pozostaje badziewiasta 'siatka', bardzo dobrze radząca sobie z racji konstrukcji w takich przypadkach...

  0
 • #13 01 Maj 2011 20:30
  ADEK1000
  Poziom 24  

  Brencik napisał:
  Wpisy kolegi ADEK1000 sugeruję traktować z przymrużeniem oka, dziwnie się ten użytkownik zachowuje i ma bardzo dziecinne teorie i sposób pisania.
  http://forum.radiopolska.pl/index.php?app=core&module=search&do=user_posts&mid=3566
  Siatki owszem są niekiedy dobre ale to głównie kwestia jakości wykonania, konstrukcji itp.


  Witam
  Bzdury i ... lepiej nie będę kończył
  OŚWIADCZAM, jestem dorosły, znam fizykę i elektronikę, i stwierdzam, że jedynym typem anteny OK jest antena kierunkowa typu Yagi oraz antena logarytmiczno-periodyczna. A siatka to "siatka do grilla" a nie antena. Siatka jest co najwyżej pseudoanteną, a tzw. płytka wzmacniacza do anteny siatkowej bublem jakich mało. Nawet UKE zabrania stosowania siatek jako "anten". Więc proszę mnie nie dyskryminować w oczach innych, nie obrażać mnie nie pouczać itp. szczerze radzę i wiem co mówię i piszę. Jeśli wieloelementowa Yaga nie jest wystarczająca to należy - nie stosować pseudo anteny siatkowej - tylko należy wzmocnić sygnał z Yagi np na UHF selektywnie strojonym wielozakresowym wzmacniaczem budynkowym np. firmy TELKOM-TELMOR np WWK-861. Siatek nie zakładałem nikomu, bo to złom jakich mało. Zysk siatki bez przedwzmacniacza (w 99% przesterowanego silnymi sygnałami lokalnymi i wzbudzającym się pod byle powodem) to max. 2 - 3 dBd co stanowi mniej niż nawet najmprostsza 8 el. Yaga na UHF k.21-60 np ta:
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_11-elementowa_dipol_11-21-60_A1112.htm
  Taka jest prawda, a czy komuś to się podoba czy nie to ... szczerze ...
  Praw Fizyki nie zmienimy.
  Siatkowa antena nadaje się co najwyżej bez przedwzmacniacza w promieniu do 10 km od nadajnika przy zachowaniu w miejscu instalacji tej anteny optycznej widoczności z w/w nadajnikiem.
  PS: W normalnych czasach przed 1989 r. nigdzie na świecie nie stosowano anten szerokopasmowych tylko sprawdzone i pewne fizycznie anteny tj. jednokałowe lub pasmowe anteny typu Yagi (w ZSRR nazywane "Wołnowoj Kanał") oraz anteny LPA czyli logarytmiczno-periodyczne, lecz też nie tak tandetne jak to teraz sprzedaje się w Polsce....
  Pozdrawiam,
  -Adam-

  0
 • #14 01 Maj 2011 20:55
  Brencik
  Poziom 26  

  Anteny "siatkowe" stosowana już w latach 70-tych na zachodzie kiedy ciebie jeszcze na świecie nie było.
  Antena siatkowa zapewnia zysk około 10-12dB - zachęcam do korzystania z literatury z lat 80 - np. Janusz Bator "Anteny i instalacje antenowe" str 198.
  Dolina ciechocińska jaką antenę na DVB-T i na który nadajnik ją ustawić

  0
 • #15 01 Maj 2011 20:59
  henryy
  Poziom 11  

  Widać, że forum żyje.
  Z długą yagą byłby problem w montażu. Musiałbym ją zamontować przy kominie na 3-4 metrowym maszcie. Co zrobić, żeby to się nie bujało w czasie wiatru? Czy yaga musi być zawsze ponad dachem? Czy nie można jej zamontować na szczycie, gdzie z tyłu anteny będzie ściana? No i wrócę do tematu mojej starej ośmioelementowej yagi. Będzie się nadawała, czy od razu ją spisać na straty?
  Pozdrawiam.

  0
 • #16 01 Maj 2011 21:03
  Brencik
  Poziom 26  

  Niestety przy kominie nie da rady bo do komina nie można montować żadnych innych rzeczy gdyż zabrania tego prawo budowlane. Tak naprawdę do komina nie możesz nawet sobie zegara naściennego w domu powiesić.

  0
 • #17 01 Maj 2011 21:09
  henryy
  Poziom 11  

  nie wiedziałem, że nie można niczego montować na kominie, jak i zapewne wielu moich sąsiadów na osiedlu. W takim razie czy mogę zamontować na szczycie domu?

  0
 • #18 01 Maj 2011 21:15
  _cheetah_
  Poziom 37  

  henryy napisał:
  nie wiedziałem, że nie można niczego montować na kominie, jak i zapewne wielu moich sąsiadów na osiedlu. W takim razie czy mogę zamontować na szczycie domu?

  a życie sobie. Na maszt powyżej trzech metrów wysokości też teoretycznie potrzebne jest zezwolenie... :D

  W praktyce zawsze jest tak, że szuka się takiego miejsca na montaż anteny, gdzie jest najlepszy sygnał i możliwość zawieszenia anteny. Niestety, w ogólności czym większa (dłuższa) antena, tym więcej wolnej przestrzeni wokół siebie potrzebuje. Dlatego, w warunkach domowych lepsze są krótsze anteny, czy wręcz siatki.

  Spokojnie zacznij próby od tego co masz.


  ADEK1000 napisał:
  Zysk siatki bez przedwzmacniacza (w 99% przesterowanego silnymi sygnałami lokalnymi i wzbudzającym się pod byle powodem) to max. 2 - 3 dBd co stanowi mniej niż nawet najmprostsza 8 el.
  Yaga na UHF k.21-60 np ta:
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_11-elementowa_dipol_11-21-60_A1112.htm
  Taka jest prawda, a czy komuś to się podoba czy nie to ... szczerze ...
  Praw Fizyki nie zmienimy.

  # zysk anteny panelowej typu 'siatka' to max 14dBi [4 x dipol szerokopasmwy plus reflektor]. To mówi fizyka i żadne zaklęcia tego nie zmienią.

  # dla ścisłości - ta antena to nie jest czysta Yagi - to połączenie Yagi i anteny reflektorowej...

  0
 • #19 01 Maj 2011 21:58
  irekr
  Moderator

  henryy
  Wszelkie anteny typu YAGI nie lubia ściany za sobą ani w bezpośrednim sąsiedztwie. Niewątpliwe jest to ich wadą. Im wyżej w wolnej przestrzeni tym lepiej.


  Z uporem maniaka będę powtarzał że:
  Złom sprzedawany jako "antena siatkowa" jest dokładnym zaprzeczeniem tego co w pierwotnej wersji było podstawa sukcesu tej anteny.

  Antena ma dwie zasadnicze wady:
  1. Zastosowanie odwracania fazy na linii zasilającej pomiędzy parami zewnętrznych elementów jest dobre tylko dla wąskiego zakresu częstotliwości; prawa fizyki mówią wyraźnie że jeżeli dana linia długa dobrana dla częstotliwości np 500 MHz ma długość równą 1/2 czyli 30 cm fali to dla częstotliwości 800 MHz połowa fali to 19 cm i odcinek 30cm jest już długością nie 1/2 fali a prawie 0,8 fali czyli elementy skrajnie są zasilane niemal w przeciwfazie i "zysk" anteny szybko spada.
  Pozostawiam na boku odległość pomiędzy elementami, optymalna ze względu na zysk i charakterystykę jest 0,9 fali, wiadomo ze nie da się zrobić tego dla całego pasma od 470 do 800 MHz.
  Producenci usiłują dokonać korekty fazowej prze dołożenie elementów biernych przed dipolami, ale nie rozwiązuje to problemu.
  Podobnie w stosunku do oryginału dokonano jeszcze jednej istotnej zmiany: dla oszczędności materiału zmniejszono odległość miedzy dwoma środkowymi elementami co jeszcze bardziej pogorszyło szerokopasmowość anteny.
  Poszerzenie pasma pracy tej anteny to dalsze pogorszenie dopasowania elementów między sobą. Wielkości dopasowania kiedyś były do przyjęcia, dla emisji cyfrowych szerokopasmowych WFS wewnątrz jednego kanału już jest niedopuszczalnie duży, szczególnie w górnych częściach pasma.

  Kolego Brencik: proszę dokładnie zapoznać się z zaprezentowanym materiałem, szczególnie z sensem rysunku 10.12 (po lewej u dołu). Dla przypomnienia odległość 0,5 fali nie jest jednakowa dla całego zakresu częstotliwości. A pasmo TV jest od 470 do 860 MHz

  2. Zastosowane materiały. Połączenie stalowej ocynkowanej czy (jeszcze gorzej) chromowanej/kwasoodpornej blachy z aluminiowym drutem to podstawowy błąd technologiczny. Oryginalne anteny tej konstrukcji były wykonywane w całości z aluminium.
  Proponuję zapoznać się z tematem:
  http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&cd=1..._6WSBg&usg=AFQjCNGDWoMEx3Z4tn1BoGD_6bQ6wELiIQ
  To tez są prawa fizyki.

  Czy można zrobić dobra antenę siatkową? Można, i będzie ona lepiej pracować niż prosta antena typu YAGI na analogiczny zakres częstotliwości. Ale nie z materiałów z których produkowany jest złom (w sensie dosłownym bo jest to złom stalowy) sprzedawany wszem wokoło...
  I nie przy zastosowaniu takiego jak w tych "wyrobach" układu połączeń dipoli.

  0
 • #20 01 Maj 2011 22:04
  LeDy
  Poziom 43  

  ADEK1000 napisał:
  _cheetah_ napisał:
  ADEK1000 napisał:
  Siatka do DVB-T się w ogóle nie nadaje.

  możesz twierdzenie rozwinąć?


  Witam,
  Nie nadaje tzn. nie odbiera DVB-T lub źle, kiepsko odbiera,
  Siatka bez przedwzmacniaczem praktycznie, wg "polskiego wykonania" praktycznie nie ma zysku, a nawet jeśli ma zysk to niewielki lub nawet minusowy (zysk).
  Pozdrawiam,
  -Adam-
  Następny co pisze głupoty? Od irka się zaraziłeś? Jak ci podam , że na siatce ze wzmacniaczem siła 67% i 73% a jakość 97% to uwierzysz?

  irekr napisał:


  Z uporem maniaka będę powtarzał że:
  Złom sprzedawany jako "antena siatkowa"
  Do kompletu dołączam maniaka. To mamy teraz dwóch.

  0
 • #21 01 Maj 2011 22:06
  Brencik
  Poziom 26  

  Uwierzy, ale siatka musi być kupiona w dipolu hhe.

  Proponuję tylko nie dać się wciągnąć w jałową dyskusję z adek1000, który pod kilkoma nickami próbuje trollować forum radiopolska.

  0
 • #22 01 Maj 2011 22:19
  irekr
  Moderator

  Zero argumentów fachowych .....
  Najprościej nie odnieść się do meritum sprawy tylko tak po prostu stwierdzić że "głupoty"....
  Stara metoda: "moje musi być na wierzchu, bo ja tak mówię......"


  Szanowny KOLEGO LeDy: weź tą "siatkę" na poligon pomiarowy, popatrz co ona naprawdę jest warta, mocno się zdziwisz....

  Ja to zrobiłem, i będę dziękował chłopakom z Kathreina. Oni tez mi pokazali model pomiarowy tej anteny jaki był produkowany w latach 70tych, maja u siebie "w magazynku", niewiele ma wspólnego z tym co mamy w sklepach.

  Ta antenę można zrobić naprawdę dobrze, ale nie w tej formie w jakiej jest sprzedawana. To naprawde dobra antena ale nie w takim wykoaniu.
  TYLE....

  I poprosimy o rzetelne argumenty i analizę techniczna a nie czcza gadaninę....

  I nie kupuję siatek, tym bardzie w Dipolu....

  0
 • #23 01 Maj 2011 23:12
  ADEK1000
  Poziom 24  

  LeDy napisał:
  ADEK1000 napisał:
  _cheetah_ napisał:
  ADEK1000 napisał:
  Siatka do DVB-T się w ogóle nie nadaje.

  możesz twierdzenie rozwinąć?


  Witam,
  Nie nadaje tzn. nie odbiera DVB-T lub źle, kiepsko odbiera,
  Siatka bez przedwzmacniaczem praktycznie, wg "polskiego wykonania" praktycznie nie ma zysku, a nawet jeśli ma zysk to niewielki lub nawet minusowy (zysk).
  Pozdrawiam,
  -Adam-
  Następny co pisze głupoty? Od irka się zaraziłeś? Jak ci podam , że na siatce ze wzmacniaczem siła 67% i 73% a jakość 97% to uwierzysz?

  irekr napisał:


  Z uporem maniaka będę powtarzał że:
  Złom sprzedawany jako "antena siatkowa"
  Do kompletu dołączam maniaka. To mamy teraz dwóch.


  Witam,
  Dziękuję kolego IrekR za ratunek.
  A Panom Brencik i LeDy przypominam że fizyka jest jedna na całym świecie i jest ona nie zmienna. Brawo brawo - "no to mamy teraz 2 maniaków, co wg Pana LeDy gadają głupoty" - Szczerze to dziękuję za ten komplement - uczę się od najlepszych, np IrekR, Kondensator itp. :)
  Pozdrawiam :)
  -Adam-

  Dodano po 2 [minuty]:

  Operator forum napisał:
  Uprasza się o spokój w wątku bo posypią się warny i bany.


  Ja już będę spokojny.
  Tylko Proszę zrozumieć na tym forum są ludzie, którzy gadają głupoty i wmawiają je laikom i chcą zmienić prawa fizyki które są od zawsze nie zmienialne.

  Dla konkluzji anteny to: dipole 1 elementowe, Yagi, logarytmiczno-periodyczne
  Pseudoanteny to: anteny siatkowe, szerokopasmowe, anteny pokojowe, druty i anteny-kabelki.

  To tyle.

  Pozdrawiam,

  -Adam-

  0
 • #24 01 Maj 2011 23:43
  _cheetah_
  Poziom 37  

  Fakt, z prawami fizyki i faktami się nie dyskutuje.

  @ LeDy i Brencik - szkoda czasu, to henryy ma problem -ale ma już w czym wybierać...

  0
 • #25 02 Maj 2011 17:47
  henryy
  Poziom 11  

  Będę musiał kupić koncentryk w dipolu i zastanawiam czy nie kupić od razu antenę. Przeglądając ofertę na kanały 35 i 57 (586 MHZ i 762MHZ) podchodza mi dwie, ta druga ma większy zysk. Tyle teoria, a co mówi praktyka i doświadczenie?

  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_profesjonalna_uhf_atv_21-21-60_A8745.htm

  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...czno_-_periodyczna_log_2-69_digital_A4015.htm

  0
 • #26 02 Maj 2011 17:50
  Brencik
  Poziom 26  

  Nic nie musisz. Co najwyżej możesz.
  I dlaczego w tym nieszczęsnym dipolu?
  Do czego ci te anteny? Co będziesz odbierał? Z jakiej lokalizacji? Jakie nadajniki? Jaka odległość? Jak mamy doradzić jak nie mamy jak?

  0
 • #27 02 Maj 2011 18:11
  henryy
  Poziom 11  

  Brencik, dzisiaj byłem w sklepie elektronicznym. mają tylko biały, a jak spytałem o skuteczność ekranowania, to sprzedawca jakoś dziwnie na mnie patrzył.
  Bedę odbierał sygnał dvb-t z Rachocina z odległości ok 60 km.

  Są inne dobre miejsca w internecie na takie zakupy? Jak regulamin zabrania na forum, to chętnie na priva.

  0
 • #28 02 Maj 2011 19:34
  Brencik
  Poziom 26  

  W internecie są setki sklepów.
  http://www.inel.com.pl/
  http://www.karel.pl/
  http://sklep.satserwis.pl/category/oferta-sat-serwis i masa innych, google nie kłamie.
  Skuteczność ekranowania kabla koncentrycznego jest podobna u różnych producentów i głównie zależy od jakości wykonania ekranu.
  JA stosuję na zewnątrz biały i nie mam problemów z nim przez wiele lat.
  Antenę to mogę ci zaproponować ATX-107. http://img214.imageshack.us/i/qweer.jpg/

  0
 • #29 02 Maj 2011 20:13
  LeDy
  Poziom 43  

  henryy napisał:
  Bedę odbierał sygnał dvb-t z Rachocina z odległości ok 60 km.

  Antena siatkowa, odległość ok 55km i takie parametry odbioru: na siatce ze wzmacniaczem siła 67% i 73% a jakość 97% .
  P.S. Kto mi poda link do anteny parabolicznej na IV-V pasmo. ?

  0