Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gainward 4870x2 strasznie sie grzeje

30 Kwi 2011 12:35 1758 10
  • Poziom 13  
    Witam ostatnimi czasy ta karta strasznie dziwnie sie zachowuje. Normalnie chodzila przy zmianach profilow wentylatora tak okolo 55 idle 75-79 load. Niedawno zauwazylem ze karta zaczela sie przegrzewac do 110 stopni w load, a w idle ciezko zbic ponizej 65. Wymienilem paste termoprzewodzaca na nowa, ale dalej jest tak samo..Co moze byc tego przyczyna ? (wentylator na karcie zmienia obroty wiec chyba nie jest zuzyty=wyje tak samo glosno jak kiedys) Karte czyscilem z kurzu. Obudowa to cm 690 z zainstalowanymi wszystkimi dodatkowymi wentylatorami. Prosze o pomoc.
  • Poziom 9  
    witam , tak najprościej sprawdź palcem czy nie parzy..., wtedy będziemy wiedzieli czy karta się naprawdę grzeje czy może czujnik oszukuje...
  • Poziom 13  
    Dales paste wszedzie czy tylko tam gdzie byla?
    Wymieniles pady termiczne czy zostaly te co byly?
    Zwrociles uwage na dokrecanie po wymianie pasty tak zeby sie karta nie wygiela?
  • Poziom 13  
    Paste nalozylem na oba gpu tak jak bylo, pady zostaly te same. X-clampy dociskajace procesory odgialem jeszcze troszke bardziej nawet zeby dociskaly mocniej. Miernikiem mierze temperature wylotowa powietrza i sie nawet mniejwiecej zgadza wiec sadze ze te temp sa realne.P.S weelk bardzo ladna ta twoja konstrukcja- podziwiam:)
  • Poziom 9  
    witam , skoro radiatory są gorące to znaczy że dobrze nałożyłeś pastę i zamontowałeś radiator , bo odbierają ciepło...,pokombinuj ze sterami może one mieszają...
  • Poziom 13  
    Dzieki leoryk :) Wyglada na to ze mniej wiecej wszystko gra od strony radiatorow. Jednak jedna z moich kart przegrzewala sie nie od strony radiatorow tylko od ztrony aluminiowego heat-spreader'a na gorze, ktory ma za zadanie odprowadzac cieplo z modulow pamieci zamontowanej na gornej czesci plytki. Ten aluminiowy heat-spreader jest tak uksztaltowany ze po dokreceniu jego sprezystosc powinna byc wystarczajaca dla dobrego kontaktu z modulami pamieci. Jednak u mnie po odkreceniu w celu wymiany pasty juz drugi raz nie dalo sie dokladnie tak skrecic. Wymienilem wiec wszystkie pady termiczne i zmontowlem na nowo. Niestety okazalo sie ze jest jeszcze bardziej goraca. Dopiero po dlugim dochodzeniu zorietowalem sie ze problem nie lezal po stronie radiatora ale od gory karty. Zamontowalem znowu nowe pady i paste. Skrecilem delikatnie karte i odpalilem. Na idle temperatury znowu wysokie, ale tego sie spodziewalem. Dorkecenie srob po pol obrotu kazdej - na goracej karcie. Temperatury os 3 stopnie w dol. Wylaczenie schlodzenie i powtorzenie tego samego cyklu kilkakrotnie ale delikatnie i bez przeciagniecia srob. Wszystko gra i buczy.

Na tych kartach temperatury komponentow po gornej stronie kary zawsze beda wyzsze a nizeli pod spodem. Dobre pady dobra pasta + WC i wszystko w granicach 30 - 35 stopni idle i do 50 load

Moze cie zaciekawic moj post na temat nakladania pasty termoprzewodzacej. moja odpowiedz na temat stosowania pasty termoprzewodzacej.

A co do sterow to nie bylbym raczej przekonany chociaz warto sprobowac. Zawsze to mniej inwazyjne :) Odinstalowac i dac windzie zainstalowac swoje...

ps. sory za brak polskich czcionek :)
  • Poziom 13  
    po glebszej analizie chyba masz racje. Karta swiezo po uruchomieniu ma ok 55 stopni po czym sie wolno rozgrzewa. Jak myslisz istnieje mozliwosc zeby pozbyc sie backplate i zainstalowac zamiast tego heatsinki? Czy by to poprawilo znaczaco temperaturki?
  • Poziom 13  
    Ja tez o tym myslalem... Caly dol kraty mam chlodzony glikolem a gora jest i tak ciepla. Ale przy duzej pojemnosci ukladu chlodzenia to nie jest problemem bo wystarczajaca ilosc ciepla jest odbierana z gorynych chipow przez plytke drukowana i podzespoly pod spodem do bloku.

Jak masz miejsce to mozesz sprobowac z radiatorami. Ja niestety nie mam miejsca no chyba zebym rzezbil jakies custom rady. U mnie po wymianie padow na 12W/mk wszystko grai buczy.

Moze jak masz miejsce to warto sprobowac dla testu poprostu polozyc jakies radiatory na backplate i dac troche pasty zeby sie przykleily. Wtedy moze da ci to rozeznanie bez ponownego rozbierania karty. Jak temp pojdzie w dol to znaczy ze idziesz w dobrym kierunku. Jezeli nie to poszukalbym problemu w kontakcie podzespolow z backplate. Jak masz czujnik albo termometr podczerwony to zmiez jak masz temperature backplate podczas obciazenia. Najlepiej w kilku miejscach i porownaj do odczytow z czujnikow na karcie w celu oszaczowani roznicy. Wez tez pod uwage ze czesto czujniki na karcie lubia sie mylic nawet o pare stopni.
  • Poziom 13  
    Mierzylem temperature wydmuchiwanego powietrza. Backplate bardzo nierownomiernie podgrzany od strony wywiewu powietrza prawie parzy, a ten od wewnetrznej jest chlodny. Tez myslalem o takim rozwiazaniu wymontowalem juz nawet heatpipe ze starej plyty glownej msi, tylko zastanawiam sie jak go dobrze przytwierdzic do tego metalowego ustrojstwa. Jest tam tez sporo roznego rodzaju naklejek.. Czy powinienem je usunac przed aplikacja ? A i wymontowalem jeszcze stary wentylator do procesora (wysokoobrotowy o srednicy hmmm 80mmm) Po polozeniu go od gornej strony karty gracicznej spostrzeglem ze stalo sie cos strasznie dziwnego. Przed tym zabiegiem podczas uruchamiania programu do regulacji obrotow wiatraka temperatury wygladaly tak, ze startowa byla okolo 80 stopni, po czym byla powolnie schladzana. Teraz jest odwrotnie - temperatura powoli rosnie zaczynajac od 55 stopni na najcieplejszym rdzeniu.
  • Poziom 13  
    A mozesz wrzucic screen temperatur z np. Everest aldo AIDA64.
    Umnie wygladaja tak temperaturey na postoju (przy temperaturze pomieszczenia 22C):

A co do naklejekt to przydaloby sie je usunac. A nie masz paru jakichs waskich/mniejszych radow zeby je tylko postawic w paru miejscach na backplate? Wtedy zmona by stwierdzic czy zwiekszenie powierzchni chlodzacej wpadlo na spadek temperatury srednie i wyczaic czy to problem kontaktem termicznym.
  • Poziom 13  
    U mnie to wyglada mniejwiecej tak z tym ze wentylator chodzi glosniej niz powinien i temperatura mimo tego jest o 10 stopni wyzsza(mialem 55 idle 75 full load)...temperatura pokojowa ok 25 stopni

Dodano po 1 [godziny] 10 [minuty]:

po drobnych-godzinnych modyfikacjach karty:
    -zmiana term padow
    -zdjecie backplate
    -zamontowaniu heatpipe nad 2 gpu
    -wklejenie ramsinkow
    -zmiana pasty termoprzedodzacej revoltec - noname

Wszystko wyglada w nastepujacy sposob....Ustawienie wiatraka nawet mniejsze bo okolo 40%

Mysle wiec ze skuces. I dzieki za wskazowki..Naprawde sie przydaly
    W stresie mam na mysli gre..modern warfare 2 na max detalach 1680x1050 temperatura najcieplejszego rdzenia to 65 stopni.