Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik różnicowoprądowy - zwarcie trzech faz równocześnie

30 Kwi 2011 16:39 11198 19
 • Poziom 1  
  Witam!
  Jak się zachowa wyłącznik w przypadku zwarcia doziemnego trzech faz równocześnie.
  Zadziała czy nie?
 • Testo
 • Poziom 13  
  Jeśli masz różnicówkę na 3 fazy to musi.
 • Testo
 • Poziom 23  
  Przy jakiejkolwiek upływności działa, wszystko jedno z której fazy, wiec logiczne że przy upływności z trzech faz zadziała także.
 • Poziom 33  
  Przy jednakowych prądach do ziemi/PE rcd nie zadziała, ale w przypadku zwarcia trudno o 3 jednakowe przebiegi prądów z dokładnością do setek miliamperów.
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Przy zwarciu doziemnym zadziała, bo do tego jest przewidziany. Może ciężko nazwać to zwarciem, bo wystarczy rezystancja ok 7k żeby uzyskać prąd 30mA.
  Przy zasilaniu urządzeń 3 fazowych pracujących z zerem pozornym [bez przewodu N] różnicówka działa przecież poprawnie, a nic przez N "nie wraca" do sieci.

  @czesiu, dlaczego miałby nie zadziałać RCD przy zwarciu do ziemi? Przecież dublujesz wtedy przewód N [ziemia] i część prądu na pewno popłynie ziemią. Można to wszystko rozrysować na rezystancjach zastępczych...
 • Poziom 33  
  Jeśli zasilamy np silnik 3 fazowy w gwieździe, to punktu środkowego do N nie łaczymy, bo popłyneły by tam jedynie niewielkie prądy wyrównawcze powstałe z niesymetrii napięć i obciążenia. Jeżeli mamy sytuację gdy obciążenie jest idealne równe i symetria faz jest prawidłowa to do N nie popłynie nic. Gdy zamiast do N podłączymy ten punkt do ziemi to też nic nie popłynie i rcd nie zadziała.
  Prądy upływowe od każdej fazy przy RCD 3 fazowym również "matematycznie" się znoszą jeśli są takie same.
 • Poziom 42  
  Witam!

  Jednoczesne doziemienie trzech faz jest również zwarciem pomiędzy tymi fazami. Czyli oprócz doziemienia (zwarcia L1-L2-L3-PE) mamy do czynienia również ze zwarciem międzyfazowym.
  Czyli zwarcie to może spowodować wyzwolenie wyłącznika RCD jeżeli prąd tego zwarcia przekracza sześciokrotnie prąd znamionowy wyłącznika.
 • Poziom 15  
  kkas12 napisał:
  Witam!

  Jednoczesne doziemienie trzech faz jest również zwarciem pomiędzy tymi fazami. Czyli oprócz doziemienia (zwarcia L1-L2-L3-PE) mamy do czynienia również ze zwarciem międzyfazowym.
  Czyli zwarcie to może spowodować wyzwolenie wyłącznika RCD jeżeli prąd tego zwarcia przekracza sześciokrotnie prąd znamionowy wyłącznika.


  RCD działa na prąd upływu w zakresie 0,5 - 1 prądu znamionowego (np. 30mA). Pierwsze słyszę żeby działał na sześciokrotność prądu znamionowego obciążenia styków(?????) np 25A??? Nie wiem o co tu chodzi... Proszę o wyjaśnienie tego prądu 6x prąd znamionowy.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista elektryk
  Garcia24 napisał:
  Pierwsze słyszę żeby działał na sześciokrotność prądu znamionowego obciążenia styków(?????) np 25A??? Nie wiem o co tu chodzi... Proszę o wyjaśnienie tego prądu 6x prąd znamionowy.


  Bo RCD nie jest urządzeniem idealnym. Jest to wynikiem istnienia asymetrii elektromagnetycznej - indukcyjności wzajemne - między uzwojeniami poszczególnych torów (faz) a uzwojeniem wtórnym są niejednakowe. Norma wymaga aby przy prądzie 6xIn jeszcze nie wyłączył, ale może wyłączyć już przy 7x czy 8x prądu znamionowego.

  Oczywiście jak zauważył Kolega Bronek ciężko jest wywołać zwarcie doziemne, które byłoby idealnie zrównoważone, a biorąc pod uwagę asymetrię uzwojeń przekładnika RCD - to tylko uszkodzony RCD nie wyzwoli w takiej sytuacji.

  Tak a propo uszkodzeń RCD (pisałem o tym na innym forum). Dwa miesiące temu robiłem przegląd instalacji w budynku biurowo- produkcyjnym. Na kilkanaście trójfazowych RCD Legranda 1/4 przestała wyłączać. Instalacja ma 5 lat.

  pzdr
  -DAREK-
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  @Darom, bo pewnie nikomu nie przyszło do głowy, żeby TEST wciskać co jakiś czas i się zastały. Dość częsta przypadłość ,przy tego typu zaniedbaniach.
 • Specjalista elektryk
  Miwhoo napisał:
  @Darom, bo pewnie nikomu nie przyszło do głowy, żeby TEST wciskać co jakiś czas i się zastały. Dość częsta przypadłość ,przy tego typu zaniedbaniach.


  Być może masz rację. Nie znam powodu ich uszkodzenia. Nie wyzwalały ani z przycisku TEST, ani z miernika. Leżą gdzieś u mnie, może należałoby się przyjrzeć dlaczego aż tak dużo padło. Ale teraz nie mam na to czasu.

  Dodane:
  RCD rzeczywiście nie były często testowane - tylko raz do roku. Jednak jeden z uszkodzonych RCD był testowany często - zasilał stołówkę z aneksem kuchennym. Były tam dwa czajniki, ktore podczas przerwy śniadaniowej były napełniane na full co doprowadzało do częstego "testowania" gdy woda się już gotowała i wylewał na podstawkę.

  pzdr
  -DAREK-
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 13  
  Kolego Darom sam byłem świadkiem jak podczas wymiany całej instalacji elektrycznej w dwóch pomieszczeniach na Politechnice Warszawskiej w 2006r. na 25 nowo montowanych nowych wyłączników różnicowoprądowych 16A tej właśnie firmy, 5 szt. po pierwszych testach nadawało się do śmieci.
  Zaraz po złożeniu całej sieci elektrycy przeprowadzali testy przyciskiem: Test, a następnie dokonali pomiarów prądów upływu – test wypadł pozytywnie. Dopiero po trzeciej próbie pomiarów okazało się, że 5 szt. przestało całkowicie działać, tzn. przestały reagować na przycisk: Test, pomiary oraz kontrolowane zwarcia. Dodam tylko, że wszystkie wyłączniki były nowe !!! Tak więc widzimy, że nie koniecznie urządzenie musi się zepsuć z powodu braku okresowych testów.
  Sam mam 2 szt. nieużywanych wyłączników różnicowoprądowych (10 A i 16A) tej firmy, które przez 4 lata przeleżały w pudełku.
  Jednak jak chciałem je ostatnio wykorzystać to okazało się, że przy dwukrotnym użyciu przycisku Test przestały całkowicie działać.

  Widać i w dzisiejszych czasach nowe lub nie zawsze używane musi oznaczać sprawne. Jednym słowem mówiąc kiepskie wykonanie to i kiepska praca.
 • Poziom 21  
  Witam
  RCD 3-faz. (4-pol) bez członu nadprądowego i przy zwarciu 3 faz równocześnie oraz RCD 1-faz ( 2 pol. ) i zwarciu L i N bez prądu upływu do ziemi lub PE może zadziałać jeżeli prąd zwarcia przekroczy 6-krotnie wartość prądu znamionowego RCD .
  A to z powodu tego że nie ma idealnej symetrii uzwojeń transformatora Ferrantiego w RCD . Pozdrawiam
 • Poziom 33  
  A te okopcone styki to pewnie krasnoludki zrobiły paląc fajki?
 • Specjalista elektryk
  Szkoda, że słaba jakość zdjęcia. Ogólnie co chciałeś nam powiedzieć przez te fotki - dostałeś to urządzenie na reklamacje ?

  pzdr
 • Poziom 13  
  Może i krasnoludki, ale chyba nie w tym wypadku, no chyba że te ze sklepu.
  Tak wyglądał po otwarciu niby nowy nie używany wyłącznik różnicowoprądowy, który kupiłem 4 lata temu.
  Przycisk Test został użyty może z 5 razy, po czym odmówił dalszej pracy.
  Stan styków jak co po niektórzy zauważyli daje wiele do myślenia, czy aby na pewno towar w dniu sprzedaży był rzeczywiście nowy. No chyba, że materiały użyte do budowy tego "cuda" należą do drugiej kategorii.
 • Użytkownik usunął konto