Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja Lutownicza Pe 3/99 Moja wersja

czyzyks 30 Apr 2011 17:47 8298 9
  • Stacja Lutownicza Pe 3/99 Moja wersja
    Witam
    Prezentowana stacja jest moją wersją stacji z Pe 3/99. Stacja powstała ponieważ transformatorówka już nie wystarczała. Powstała ona końcem zeszłego roku ale dopiero ostatnio zadbałem o jej wygląd. Jest ona w pomalowanej na czarno obudowie ATX. Panel przedni wykonałem z pomalowanej blachy aluminiowej, naniosłem napisy KALKOTEXT'em, na co przykleiłem folie przeźroczystą (niestety napis min i max wyszedł krzywo i przykrywa go gałka od potencjometru). Całość czeka na obramowanie dookoła panelu ale jeszcze nie wpadłem na pomysł z czego je wykonać oraz wymianę śrubek na czarne z łbem wpuszczanym.

Transformatory to 2 sztuki 12V 2,5A. Zastosowałem takie bo trafiła się okazja do taniego ich nabycia. w przyszłości zamierzam je wymienić na jeden.

Zmiany względem oryginału to zastosowanie optotriaka sterującego triakiem zamiast przekaźnika i dodanie odczytu temperatury nastawy ( przełącznik obok wyświetlacza oznaczony G i N).

Kalibracji dokonałem miernikiem UNIT-30C co mi wyszło nawet z dość dużą z dokładnością.

Kolba jest to PENSOL-IRON-N.

Całość mnie wyniosła w okolicach 100zł
    Stacja Lutownicza Pe 3/99 Moja wersja Stacja Lutownicza Pe 3/99 Moja wersja Stacja Lutownicza Pe 3/99 Moja wersja Stacja Lutownicza Pe 3/99 Moja wersja
    W rzeczywistości panel wygląda dużo lepiej jednak folia w połączeniu z lampą błyskową daje taki efekt
    Pozdrawiam

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    czyzyks
    Level 13  
    czyzyks wrote 83 posts with rating 32, helped 2 times. Live in city Bielsko-Biała. Been with us since 2008 year.
    elektro155
    Level 26  
    Ten układ scalony w obudowie dip40 to jakaś atmega czy ICL7107?
    dedopl
    Level 27  
    Stacja robiona w pośpiechu albo "na kolanie" :)

Panel przedni 2/5 osobiście bym ją zrobił od podstaw np laminowana kartka z opisem.
    PCB nie wiele widać ale nie nagannie zrobione, glut i ta plątanina kabli i niepotrzebnych wtyczek, nie lepiej goldpiny? chyba że robione z odzysku ale wtedy znacznie mniej niż <100zł.

ps.
    Możesz wrzucić schemat modyfikacji co do oryginału, albo wzór PCB
    Grzegorz_madera
    Level 36  
    Też wykonałem taką stację i mam pytanie do autora: jaka histereza temperatury jest w Twojej stacji? Nie chodzi mi o histerezę ustawioną na komparatorze, ale o różnicę temperatury między włączeniem i wyłączeniem grzałki odczytaną na wyświetlaczu.
    krakarak
    Level 41  
    Nad płytką to powinieneś kolego popracować. W tej chwili przedstawia sobą żałosny widok - skrzyżowanie pająka z PCB. Te listki taśmy izolacyjnej pod wpływem temperatury na 100% się wyprostują i odkleją, z osłony punktów pod napięciem nici. Powinieneś zastosować koszulki termokurczliwe. Być może to zdjęcie zniekształciło obraz - ten brązowy kondensator obok zielonego oraz mostka - czy nie jest wybrzuszony ?
    Rafał 116
    Level 17  
    Wrzuć jakiegoś linka ze schematem albo sam schemat bo niemoge znaleźć tego w googlach. Ile czasu zajmuje nagrzanie się kolby do temperatury pracy?
    czyzyks
    Level 13  
    Witam
    Schemat jest w tym linku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4424647#4424647
    Aż sprawdziłem i kondensator nie jest spuchnięty.

Tutaj jest zmiana przekaźnika na optotriak:
    Stacja Lutownicza Pe 3/99 Moja wersja

Temperatura nastawy jest z środkowej nóżki p3

Nagrzewa się niecałą minute do 300°C

Grzanie załącza się jak temp spadnie ok. 7°C poniżej ustawionej i wyłącza zaraz po jej przekroczeniu. Jednak termopara nie nadążą za temp grota i po odłączeniu grzania temp na wyświetlaczu rośnie o ok. 10°C

Jeśli chodzi o estetykę to przedni panel zrobię na nowo. Taśmę izolacyjną też wymienię i pomyślę o zastąpieniu wszystkich wtyczek jedną. Ale to dopiero po maturach.
    Pozdrawiam
    Rafał 116
    Level 17  
    Ile dałeś za tą kolbę bo sie tak zastanawiam czy warto sobie takie cos zrobić. Na razie używam jakiejś taniej lutownicy grzałkowej z przyczepionym na niej czujnikiem i do tego termostat nagrzewa sie jakieś 3-4 minuty tak aby można było nią coś zrobić. Ogólnie fajnie ci to wyszło może estetyka troche nie tego ale u mnie nie jest lepiej :wink:
    czyzyks
    Level 13  
    Ja dałem 38zł choć TME są za 25zł.
    No mogłem się bardziej postarać ale jak na pierwszą poważniejszą konstrukcje to jestem zadowolony. A dzięki uwagom kolegów wyżej będę wiedział na co zwracać uwagę przy poprawie tej konstrukcji i budowie innych.