Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

można policzyc dlugosc kabla ?

Kapsis 07 Lis 2004 16:12 1140 13
  • #1 07 Lis 2004 16:12
    Kapsis
    Poziom 25  

czy mozna obliczyc z mniejsza czy wieksza dokladnoscia potrzebna ilosc medium do stworzenia sieci LAN w budynku jesli sie zna ilosc komputerow i niektore dlugosci i odlegosci.chodzi o gwiazde oczywiscie.nie wiem czy musze liczyc dla kazdego kompa osobno bo to by bylo troche uciazliwe.czy jest jakis sprytny wzorek to uproszczajacy?kompow jest ponad 50 ®

0 13
  • #2 07 Lis 2004 16:50
    Kaszmirek
    Poziom 18  

Można jedynie oszacować albo zmierzyć dokładniej. Wg. mnie najlepiej jest najpierw zajrzeć na plany budynku i na podstawie tego kupić wstępnie kabel....
    Pozdrawiam

0
  • #3 07 Lis 2004 17:22
    Kapsis
    Poziom 25  

no tak tylko nie wiem czy mozna to jakos moze policzyc ze wzoru oczywiscie wyjdzie z nadmiarem.wymiary mam ale wiesz.ze gwiazda to kazdy kabel osobno dla kazdego kompa i nie wiem czy nie mozna tego czasami zrobic jakos prosciej niz arytmetyczne dodawanie ®

0
  • #4 07 Lis 2004 17:34
    adamjur1
    Poziom 39  

Trochę zdradzam tajniki projektowania i kosztorysowania ale w większości większych sieci przyjmuję się tzw średnią długość linii, dla małych budynków 35-45 m, dla dużych i rozległych ( z magazynami halami) 50 do 70. Zawsze są linie krótsze w granicach 15-20m i w prawidłowo zaprojektowanej sieci jest ich min 50%( z sewrerownią w centralnym punkcie sieci- nie budynku-z przekuciami przez stropy w linii serwerowni. Nie zawsze się tak da i dlatego średnie są od -do.
    Można oczywiście obejść z miernikiem laserowym( też mam przydaje się do obliczania koryt) cały budynek obmierzyć główne trasy kablowe lub posłużyć się dokumentacją, ale jedno nespodziewane obejście wiązką 50 kabli metrowego kłopotu budowlanego to już 100m więcej, z i ztej dokładności nici.Pozatym cena kabla w całości inwestycji nie jest tak znacząca, a pełne kartony czy szpule zawsze można oddać. Największa sieć jaką prowadziłem miał 1600 kabli i 11 szaf pośrednich.
    Pozdr.J.
    Upr proj IBM R&M i 3M

0
  • #5 07 Lis 2004 17:58
    Kapsis
    Poziom 25  

no ok ,chyba bede musial policzyc na piechote jednak,tez robilem sieci ale mniejsze po parenascie komputerow.ostatanio wizdialem jak pewien magister mial fajny wzor na srednie oszacowania kabla na szybko i dosc sprawnie mu to wychodzilo.niestety ,oczywiscie nie pameitam tego wzoru ®

0
  • #6 07 Lis 2004 18:07
    adamjur1
    Poziom 39  

ten wzór to pewnie iloś linii*średnia długoś+ 7%.Miałem też taki do wyznaczania średniej długości kabla z gabarytów budynku ale miał 25% dokładność. Z praktyki wiem że trzeba zawsze zawyżyć o ko 15%, najwyżej będie kabel do zwrotu. Obmiary z natury są sensowne do 30 linii.
    Acha te 7% we wzorze to współczynnik strat przy kartonach 305 m dla szpul 500 i 1000 przyjmuje się mniej
    Pozdr J.

0
  • #7 07 Lis 2004 19:44
    Kapsis
    Poziom 25  

w budnyku 3 pietrowym 14x9metrow-50 kompow wyszlo mi z zapasami rowno niemal kilometr tj 1000metrow

0
  • #8 07 Lis 2004 19:49
    adamjur1
    Poziom 39  

coś mało. Planujesz tylko po jednym kablu do każdego PC? tak się nie robi minimum 2 kable na stanowisko, jak ci jeden padnie, albo trzeba bedzie dołożyć jeden PC to leżysz. średni kabel wyszedł ci 20 mb, takie ilości przyjmuje się na biura obsługi szafa lada i parę na zapleczu. Ja przy tych gabarytach przjąłbym lmin 30m i to razy dwa dla podwójnych. w bankowych sieciach robi się punkty po 4 a czaasem po 6 linii.
    Pozdr. J.

0
  • #9 07 Lis 2004 20:09
    Kapsis
    Poziom 25  

u mnie medium jest swiatlowod,wiec jest roznica w cenie jesli wloze jeden kabel do kazdego kompa czy dwa..1000metrow a 2000..z 2 strony chyba nie trzeba do kazdego kompa dwoch kabli.wystarczy moze jeden dodatkowy na pomieszczenie ?odlegosci miedzy kompami sa male ®

0
  • #10 07 Lis 2004 20:21
    adamjur1
    Poziom 39  

no to od tego że to fibre powinieneś zacząć. Tam zapasy też trzeba zostawiiać spore, a jako standard przyjąłbym 4 włókna na pomieszczenie i taki kabel bym układał. Tp zmienia wszystkie obliczenia i metody.
    Pozdr. J.

0
  • #11 07 Lis 2004 20:39
    Kapsis
    Poziom 25  

no tak tylko ze mi chodzi o narazie sam zasieg a nie praktyczne dzialanie.przeciez w tubie jak sam wspomniales moze byc wiele wlokien i nie jest potzreba kladzenia nowych kabli...

0
  • #12 07 Lis 2004 20:43
    adamjur1
    Poziom 39  

Mozesz rozwinąć swoją wypowiedź- nie bardzo ją rozumiem
    Pozdr. J.

0
  • #13 07 Lis 2004 21:15
    Kapsis
    Poziom 25  

w tubie swiatlowodwej masz dowolna liczbe wlokien,zalezy jakie medium kupisz.mozna kupic przeciez z kilkoma wloknami wiec jedna tuba starczy do jednego pomieszczenia i nie trzeba dawac zapasu duzego bo beda jeszcze dodatkowe zapasowe wlokna w tej tubie.mi chodzilo tylko o wyliczenie teoretyczne dlugosci kabla.bez nadmiernych zapasow itp.

0
  • #14 07 Lis 2004 21:22
    adamjur1
    Poziom 39  

To rozumiem, ale trzeba przyjąć jakiś standard nie możesz kupować po 60m kabla 4 wł, 85 8 wł 120 16 wł. trzeba przyjąć jakiś standard np 6 włokien na pomieszczenie przy zarobionych wszystkich lub tylko czterech ( raczej opłaca się wszystkie bo w masie to mniej kosztuje). I na pewno kupisz taniej szpulę np 8 włóknowego niż kawałki z różną pojemnością.
    Taka budowę należy obliczać indywidualnie a skąd ci wyszło ten 1000 metrów? przy jakiej ilości włókien?
    Pozdr. J.

0
  Szukaj w 5mln produktów