Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz słuchawkowy LM4881 nie wzmacnia

mskojon 01 Maj 2011 17:33 1667 5
  • #1 01 Maj 2011 17:33
    mskojon
    Poziom 31  

Witam,
    Złożyłem wzmacniacz słuchawkowy na LM4881 ale mam z nim problem - głośność prawie w ogóle nie uległa zmianie. Wszystko złożyłem tak jak jest w nocie katalogowej, shutdown podłączyłem do gnd, kondensatory przy wyjściu mają 1000uF. Wzmacniacz zasilany jest z napięcia ok. 4V (ogniwo li-poly). Moje słuchawki mają 32Ω, więc wychodzi że moc powinna wynosić chyba ok. 50mW. Prąd oraz sygnał pobieram z telefonu (k800i). Dlaczego wzmacniacz nie wzmacnia sygnału?

0 5
  • #2 01 Maj 2011 21:13
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

mskojon napisał:
    Złożyłem wzmacniacz słuchawkowy na LM4881 ale mam z nim problem - głośność prawie w ogóle nie uległa zmianie. Wszystko złożyłem tak jak jest w nocie katalogowej, shutdown podłączyłem do gnd, kondensatory przy wyjściu mają 1000uF. Wzmacniacz zasilany jest z napięcia ok. 4V (ogniwo li-poly). Moje słuchawki mają 32Ω, więc wychodzi że moc powinna wynosić chyba ok. 50mW. Prąd oraz sygnał pobieram z telefonu (k800i). Dlaczego wzmacniacz nie wzmacnia sygnału?

Bo pewnie wzmacniacz w samym telefonie ma podobną moc wyjściową...

0
  • #3 01 Maj 2011 21:19
    kreslarz
    Poziom 35  

Istnieją dwie odmiany tego układu. Każda z nich ma inaczej oznaczone wyprowadzenia. Jeżeli Zastosowałeś układ w obudowie SOP, lub DIP, a na schemacie są wyprowadzenia dla MSOP, to już wiadomo dlaczego nie działa. Tu: Link masz notę aplikacyjną. Sprawdź jaki masz układ i jaki schemat aplikacyjny zastosowałeś.

0
  • #4 02 Maj 2011 15:25
    mskojon
    Poziom 31  

Wiem że są dwa typy, mam kostkę w obudowie SOP z oznaczeniem LM4881M.
    Jeśli wzmacniacz w telefonie rzeczywiście ma podobną moc to się rozczaruję. W jaki sposób mogę to sprawdzić? Dodam, że jeśli zmniejszę głośność w telefonie to moc wyjściowa również jest bardzo podobna bądź taka sama.

Edit
    To wygląda jakby był włączony bypass, ale wyprowadzenie BYPASS podłączone mam tak jak w nocie katalogowej - przez kondensator 1uF (ceramiczny). Cały schemat jest identyczny jak w nocie - za wyjątkiem SHUTDOWN które podłączyłem na sztywno do masy. Kondensatory przy wyjściu mają po 1000uF.

Edit2
    Już nie wiem czego może to być wina. Przez przypadek podłączyłem odwrotnie napięcie i kostka się nagrzała, ale testowałem już przed tym incydentem nawet pod napięciem 5V i także nie było różnicy w mocy. Wymieniłem wszystkie kondensatory smd aby upewnić się że mają odpowiednie wartości. Nie mam już nawet pomysłu co mogę jeszcze sprawdzić.

0
  • #5 02 Maj 2011 15:50
    LED5W
    Poziom 32  

mskojon napisał:
    Cały schemat jest identyczny jak w nocie - za wyjątkiem SHUTDOWN które podłączyłem na sztywno do masy. Kondensatory przy wyjściu mają po 1000uF.
    A jakie wzmocnienie ma ten wzmacniacz przy tych wartościach elementów? ;)

0
  • #6 03 Maj 2011 03:23
    zetdeel
    Poziom 38  

Jeśli rezystory Rf i Ri mają po 20kOhm, to wzmocnienie napięciowe wynosi 1V/V (0dB). Aby uzyskać większe wzmocnienie musisz zmniejszyć Ri. Przy Rf=20kOhm i Ri=2kOhm wzmocnienie napięciowe wyniesie 10V/V (20dB).
    Wzmacniacz słuchawkowy LM4881 nie wzmacnia

0