Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrypt mikrotika wysyłający sygnał na port rs232

exequtor 01 Maj 2011 23:14 2584 4
  • #1 01 Maj 2011 23:14
    exequtor
    Poziom 14  

Witam mam nadajnik zbudowany na mikrotikach,
    potrzebuję skrypt który będzie powodował wysyłanie pingu a następnie reagował na wynik wysyłając sygnał na port rs232,
    z którego zamierzam odczytać ten stan i wykorzystać w innym urządzeniu.
    Do portu zamierzam podpiąć zestaw uruchomieniowy z procesorem AVR,
    oprogramowanym tak by sterował wyposażeniem serwerowni – wentylacja, twardy reset.
    Płytka uruchomieniowa EvB 4.3 v3

0 4
  • #2 01 Maj 2011 23:24
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

Do serwerowni to bardziej ethernet i UDP :)
    Ale po rs232 się zrobi może być w basomnie? i który port mogę wykorzystać i ile krańcówek ?

0
  • #3 02 Maj 2011 00:39
    exequtor
    Poziom 14  

mikrotik 411
    Zaakceptuje każde rozwiązanie oparte na EvB 4.3 v3 – nie ograniczam ilości końcówek ani nie wyznaczam portu. Za słabo się jeszcze na tym znam żeby coś narzucać. Środowisko BASCOM bardzo mi odpowiada przynajmniej na razie gdy eksperymentuję z AVR.
    Mój pomysł wziął się z restartera który działał w nieskończonej pętli jako urządzenie podłączone do portu RS232 mikrotika. Pętla działająca na kontrolerze, co określony czas była zerowana impulsem z mikrotika na którym pracował skrypt odpowiedzialny za pingowanie oraz ustawianie odpowiedniego stanu na porcie RS232 – impuls zerujący. Serwerownia urządzeń radiowych mikrotik to zazwyczaj mała skrzynka zamontowana dość wysoko na dachu i staramy się w niej oszczędzać porty ethernet zarezerwowane do połączenia z innymi urządzeniami. Dlatego chciałem skorzystać z RS232.
    Zgromadziłem już kilka programów realizujących różne przydatne funkcje napisanych dla tego zestawy uruchomieniowego (EvB 4.3 v3).

Skorzystanie z przystawki ethernet rozważałem ale wydaje mi się że łatwiej i taniej będzie skorzystać ze skryptu działającego na mikroniku.

W tej chwili najbardziej zależy mi jednak na pomocy ze skryptem działającym na mikrotiku który pozwoli mi zapanować nad określonym pinem portu RS232 mikrotika. Ten pin będzie zaś monitorowany przez któryś z portów AVR i interpretowany jako sygnał do wszczęcia dalszych działań. Wydaje mi się że nie trzeba nawet realizować komunikacji na RS232 ograniczając się do sterowania stanem jednego pina.
    Dotychczas moje poszukiwania zaprowadziły mnie do: http://mikrotik.net.pl/wiki/Monitor_UPS , ale nie wiem czy zdołam to przekształcić na coś kompatybilnego z EvB 4.3 v3.
    Bardzo dziękuję za zainteresowanie moim problemem.

0
  • #4 02 Maj 2011 23:16
    gts1991
    Użytkownik obserwowany

Sorry pogubilem sie.

0
  • #5 03 Maj 2011 18:16
    exequtor
    Poziom 14  

Reasumując działanie całego układu ma być współpracą pomiędzy dwoma urządzeniami mikrotikiem który pozwala na uruchamianie skryptów a zestawem EvB 4.3 v3 – który pozwoli na podłączenie różnego rodzaju zewnętrznych czujek i przekaźników do włączania innych urządzeń wspierających działanie całego obiektu.
    Do współpracy chcę wykorzystać port RS232 mikrotika bo Ethernet rezerwuje sobie do wykorzystania w sieci.
    Dlatego potrzebuje skrypt mikrotika pozwalający na sterowanie stanem na RS232 i podawanie sygnałów do odczytania przez EvB 4.3 v3, który na nie zareaguje zgodnie z zadanym programem.
    W skrócie ma to być watchdog rozbity na dwa urządzenia, mikrotik wysyła ping i uspokaja EvB 4.3 v3 a w razie awarii EvB 4.3 v3 uruchomi odpowiednie procedury ratunkowe i naprawcze.
    EvB 4.3 v3 – tym czasem monitoruje temperaturę, zasilanie albo wilgotność – jako warunki mogące wpływać na działanie serwerowni i rejestruje ich wartości. Porównanie w czasie da użytkownikowi podpowiedz co jest przyczyną awarii.

0