Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprzęt stereo z dlna. Jak wszystko połączyć? Odtwarzanie filmów i muzyki.

walrus 02 Maj 2011 10:14 6806 6
  • #1 02 Maj 2011 10:14
    walrus
    Poziom 10  

Witam,

Zastanawiam się nad wyborem sprzetu audio do mieszkania,a nie mam za duzej wiedzy z tego tematu bo do tej pory miałem tylko mini wieże jvc, wiec prosze o ewentualne "wyprostowanie" moich planów.

Zalożenia:
    - pokoj 20m2
    - budzet 3-3,5k
    - telewizor Samsung UE32C6740
    - dekoder HD (Vectra)
    - bez odtwarzacza DVD (narazie)
    - dysk sieciowy Synology z DLNA
    - 75% muzyka (głownie rock), 25% filmy

Wydaje mi się, ze przeznaczenie sprzetu (jak i rozkład pokoju tez) sugeruje stereo, bo po co mi 5.1 i wiecej skoro wiem, ze tego nie bede uzywal.

Co z czym.
    Nie wiem teraz jak to wszystko łaczyc. Skoro mam 4 wejscia HDMI w telewizorze to wydaje mi sie, ze najprosciej bedzie wszytskie urządzenia (dokoder, pozniej odtwarzacz DVD, ew. cos jeszcze) łączyć do TV a potem wyjsciem optical out wyprowadzic dzwiek do wzmacniacza. Wtedy chyba nie potrzebuję żadnych systemów kina domowego tylko wystarczy mi zwykły amplituner (bo radio tez musi byc), zgadza sie ?

Druga sprawa, chce odtwarzać filmy i muzyke z dysku sieciowego po DLNA.
    Teraz odtwarzam bez problemowo filmy (tv podpiety do sieci LAN) ale słuchanie muzyki z posrednictwem TV to juz chyba slaby pomysl. Widzę, ze systemty kina domowego maja taka mozliwosc ale nie widze amplitunerow z taka mozliwoscia albo slabo szukalem. Widze ew. odtwarzacze typu Popcorn Hour ale nie wiem czy w takiej sytuacji byłoby mi to potrzebne ?

Trzecia sprawa - głosniki. Tu nie mam zadnego pojecia wiec prosze o jakies sugestie odpowiednie do budzetu. Granie glównie rockowe.

dzieki za pomoc
    pozdr, Jacek

0 6
  • #2 02 Maj 2011 10:49
    GanzConrad
    Poziom 21  

Własnie "przebrnąłem" przez podobny problem i doszedłem do wniosku, że bez odtwarzacza HDD się nie obejdzie (padło na Xtreamer Pro). Powód prosty: DLNA nie jest rewelacyjnym standardem, spotkałem sie z opiniami (teoretycznymi), że zdjęcia są dużo gorszej jakości niż poprzez podłączenie dysku po USB, filmy nie są odtwarzane tak jak po USB (różnice pomiędzy odtwarzanymi formatami po USB i DLNA - to już sprawdzone empirycznie przez kolegę). Ponadto TV (samsung) odtwarzając poprzez USB film mający ścieżkę dzwiękową 5.1 (np. DTS) "wypuszcza" przez wyjście optyczne dźwięk w stereo (jest o tym nawet w instrukcji), więc wszystkie filmy muszą iść z odtwarzacza HDD przez HDMI do amlitunera, nast. do TV.
    Z drugiej strony wątpię, abyś znalazł tani amplituner stereo obsługujący DLNA (funkcję tą mają ampli wielokanałowe z wyższej półki).
    Jeśli nie zależy Ci na 5.1 tylko stereo to i tak, będziesz musiał zorganizować coś do odtwarzania muzy/filmów z dysku - chyba, że wystarczy Ci wbudowana w TV odtwarzarka, a audio podłączycz pomiędzy TV i Amplitunerem wyjściem optycznym.
    Przede wszystkim zastanów się czy iść w kierunku 5.1 (budżet Ci na to pozwala)czy tylko stereo - tutaj można dużo zaoszczędzić.

0
  • #3 02 Maj 2011 15:19
    walrus
    Poziom 10  

no raczej pojde w kierunku stereo bo tak jak pisałem nie odczuwam potrzeby 5.1 :)
    nawet jesli zainwestowałbym w odtwarzacz (xtreamer / popocrn itp) to rozumiem, ze i tak nie włacze muzyki z dysku bez właczania TV?
    jesli tak to czy jest mozliwosc właczenia np. jakiejsc playlisty i wyłaczenia TV a dzwiek bezposrednio z odtwarzacza do amplitunera ?

jakie amplitunery stereo + glosniki polecacie w tej cenie ?

0
  • Pomocny post
    #4 02 Maj 2011 15:38
    GanzConrad
    Poziom 21  

niestety, musisz włączyć TV, aby włączyć muzykę. Playlisty oczywiście działają i nie wymagają już włączonego TV - jeśli podłączenie kabli pomiędzy odtwarzaczem i amplitunerem będzie omijało TV (czyli np: Popcorn => HDMI=> Amplituner=> HDMI => TV).
    Sprzętu niestety nie polecę bo celowałem w 5.1, więc mój wybór raczej Ci nie pomoże....

0
  • #5 03 Maj 2011 20:55
    walrus
    Poziom 10  

chyba jednak bede musial troche zweryfikowac zalozenia, bo np. nie wiedze za bardzo amplitunerow stereo z hdmi.
    chociaz do konca nawet nie wiem czy potrzebuje hdmi, jesli moge wszytsko wejscia video polaczyc do TV i wyprowadzic z niego dzwiek do amplitunera to zostaje tylko kwestia polaczenia bezposredniego amplitunera z odtwarzaczem hdd.

lub inna opcja, jest sens kupowac 5.1 jak wiem ze bedzie i tak uzywal tylko 2?
    jaki ew. sprzet 5.1?

0
  • #6 03 Maj 2011 21:12
    GanzConrad
    Poziom 21  

sądzę, że nie ma sensu na siłę inwestować w amplitunery 5.1-7.1 tylko dala HDMI i temu podobnych funkcji. Jeśli jesteś nastawiony na stereo to spokojnie możesz zainwestować w amplituner stereo za kilkaset złotych (tu odsyłam do podobnych topiców na forum), do tego dobre kolumny i budżet zamknie Ci się w połowie zakładanego lub niżej. Jedyne co proponuję to sparować wcześniej wszystkie interfejsy, byś nie musiał niczego przełączać (np do filmów jedna konfiguracja,a do muzyki druga). Nie wiem czy Twój dysk ma jakiekolwiek wyjścia audio i czy może być jednocześnie dyskiem multimedialnym, więc musisz zaplanować podłączenie go z amplitunerem, dodatkowo Dekoder HD (jeśli jest możliwość osobno audio do wzmacniacza i video do TV). Ja założyłem, że całość audio idzie przez amplituner (nie korzystam w żadnej opcji z głośników TV) i zrezygnowałem z połaczeń SP/DIF pomiędzy TV i Amplitunerem oraz całą ścieżkę audio/video puściłem po HDMI.
    Niestety kupując starszy amplituner stereo pewnie będziesz musiał robić połączenia po analogu, ale zawsze jest coś za coś.

0