Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kondensator na niższe napięcie niż fabryczny.

piotrekn95 02 Maj 2011 12:40 6285 17
  • #1 02 Maj 2011 12:40
    piotrekn95
    Poziom 24  

Czy można zastosować kondensator Jamicon 4700 uF na 35V zamiast starego kondensatora Elwa na 40V?

Mierząc miernikiem napięcie na starym kondensatorze wynosi ono 38V.

Czy można było by to zamontowac?

0 17
  • #2 02 Maj 2011 12:46
    radio-service
    Poziom 35  

Nie można .

0
  • #3 02 Maj 2011 12:47
    piotrekn95
    Poziom 24  

Dodam że na braku wysterowania wzmacniacza napięcie wynosi około 38V, przy około połowie mocy przysiada do 36V.

Dodano po 33 [sekundy]:

A można połączyć szeregowo dwa kondensatory aby zwiększyć napięcie pracy ?

0
  • #4 02 Maj 2011 12:58
    radio-service
    Poziom 35  

Też nie , bo zmaleje Ci wypadkowa pojemność . Tak więc jakby nie patrzył tak d...pa z tyłu :) . Ale zawsze możesz dać kondensator na wyższe napięcie :) .

0
  • #5 02 Maj 2011 15:35
    piotrekn95
    Poziom 24  

No wiem że na większe napięcie, pytałem bo takich mam dużo nowych,
    myślałem sobie że te 5 volt to jakoś toleruje ale po co ryzykować.

0
  • #6 02 Maj 2011 18:32
    Rafik94
    Poziom 14  

ale jak masz 4 takie to możesz zastosować obwód zastępczy z odpowiednią pojemnością wypadkową

0
  • #7 02 Maj 2011 18:36
    radio-service
    Poziom 35  

Rafik94 napisał:
    ale jak masz 4 takie to możesz zastosować obwód zastępczy z odpowiednią pojemnością wypadkową

Rozwiązanie mało eleganckie ;) .

0
  • #8 02 Maj 2011 18:48
    Rzuuf
    Poziom 43  

Jeśli w tym miejscu już padł kondensator (bo go wymieniasz), to kondensator słabszy padnie tym łatwiej.
    Uwzględnij też, że zgodnie z Normą napięcie w sieci może być wyższe o 10% od '"przepisowego" 230V (czyli 253V zamiast Twojego 220V, które mieści się w dolnej tolerancji -10% dla 230V).

Sztuka projektowania opiera się na uwzględnieniu najgorszego przypadku, a nie na pobożnych życzeniach, opartych na szczytach optymizmu.

0
  • #9 02 Maj 2011 21:15
    luke666
    Poziom 33  

Napięcie znamionowe kondensatora powinno być większe lub równe napięciu panującemu w układzie.

Ostatnio spotkałem się z opinią, że kondensator elektrolityczny można poddać działaniu większego napięcia niż napięcie znamionowe i po pewnym czasie kondensator przeformuje się na wyższe napięcie ze względu na samoczynne zwiększenie się grubości dielektryka. Równocześnie powinna zmaleć pojemność takiego kondensatora.

Prawdą natomiast jest, że producenci testują kondensatory pod zwiększonym napięciem, często nawet dwukrotnie większym niż znamionowe ale przez określoną długość czasu (np. kilkadziesiąt sekund).

Dodając do tego proces technologiczny, gdzie warstwa dielektryka w folii kondensatora jest mało równomierna śmiem twierdzić, że kondensatory mogą pracować z napięciem wyższym od znamionowego ze względu na pewien "margines bezpieczeństwa". Na pewno mogą to być chwilowe wzrosty napięcia, ale praca ciągła z podniesionym napięciem może zakończyć się usterką, przez np. przegrzanie kondensatora (wyższe napięcie=większy prąd upływu, większe grzanie warstwy dielektryka).

0
  • #10 02 Maj 2011 21:34
    radio-service
    Poziom 35  

Powiem szczerze że wstawienie w oryginale kondensatora o napięciu 40V gdy panuje tam 38V też nie jest rozwiązaniem prawidłowym . Ja osobiście wstawił bym kondensator o napięciu 50V .

1
  • #11 03 Maj 2011 19:38
    piotrekn95
    Poziom 24  

Niestety za komuny na wszystkim oszczędzali i dlatego pewnie tam się znajdował taki kondensator.

Mam pytanie. Czy kondensator załóżmy na 100V na dużo niższym(przykładowo 15V) napięciu będzie dłużej pracował niż np , taki na 30V?
    Pojemność oczywiscie identyczna.

0
  • #12 03 Maj 2011 20:02
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

piotrekn95 napisał:

Mam pytanie. Czy kondensator załóżmy na 100V na dużo niższym(przykładowo 15V) napięciu będzie dłużej pracował niż np , taki na 30V?

Tak. Niektórzy producenci w danych technicznych kondensatorów podają orientacyjny czas pracy bez utraty parametrów lub uszkodzenia.

0
  • #13 03 Maj 2011 20:03
    radio-service
    Poziom 35  

piotrekn95 napisał:
    Niestety za komuny na wszystkim oszczędzali i dlatego pewnie tam się znajdował taki kondensator.

Odpowiedź brzmi nie , ale założenie kondensatora "na styk" jest rozwiązaniem co najmniej niezgodnym ze sztuką projektowania :) .

0
  • #14 04 Wrz 2011 23:15
    Loloss
    Poziom 10  

Dlaczego nie? Nie kwestionuję wypowiedzi, po prostu proszę o wyjaśnienie, ponieważ sam mam problem z doborem odpowiedniego kondensatora, do swojego starego wzmacniacza (UNITRA WS 301 S). Otóż "kończy się" już znajdujący się tam kondek o pojemności 2 x 4700uF 30V. Jako, iż o kupnie takowego można raczej zapomnieć, więc pozostaje zamontowanie dwóch połączonych szeregowo. Ale... Też nie mogę nigdzie znależć odpowiednich, czyli o pojemności 4700 mikro i napięciu 30V. Stąd moje pytanie - czy mogę zastosować "zamienniki" o identycznej pojemności, lecz o większym napięciu, np. 35V (najbardziej zbliżone, jakie udało mi się znależć), lub 50V? Jeśli tak, to które lepiej zastosować - 35, czy 50 Voltów?
    Dzięki!
    Pozdro!

0
  • #15 05 Wrz 2011 07:49
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Loloss napisał:
    Dlaczego nie? Nie kwestionuję wypowiedzi, po prostu proszę o wyjaśnienie, ponieważ sam mam problem z doborem odpowiedniego kondensatora, do swojego starego wzmacniacza (UNITRA WS 301 S). Otóż "kończy się" już znajdujący się tam kondek o pojemności 2 x 4700uF 30V. Jako, iż o kupnie takowego można raczej zapomnieć, więc pozostaje zamontowanie dwóch połączonych szeregowo. Ale... Też nie mogę nigdzie znależć odpowiednich, czyli o pojemności 4700 mikro i napięciu 30V. Stąd moje pytanie - czy mogę zastosować "zamienniki" o identycznej pojemności, lecz o większym napięciu, np. 35V (najbardziej zbliżone, jakie udało mi się znależć), lub 50V? Jeśli tak, to które lepiej zastosować - 35, czy 50 Voltów?
    Dzięki!
    Pozdro!

Lepszy będzie na 50V, ale i wielkościowo większy od tego na 35V.

0
  • #16 05 Wrz 2011 08:18
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 05 Wrz 2011 08:34
    jacekko0
    Poziom 31  

Loloss jeżeli jesteś zainteresowany Loloss to posiadam jeszcze kilka sztuk NOS 2x4700uF/40V (4700+4700szeregowo) prod. Elwa po 10zł/szt.+porto.
    Kondensator na niższe napięcie niż fabryczny.

0
  • #18 01 Lut 2012 21:33
    8piotr8
    Poziom 11  

W przypadku wzmacniaczy audio lepiej jest zastosować kondensatory w zasilaczu o tej samej lub nieco większej pojemności, ale nigdy o niższym napięciu. Jeśli można coś doradzić to w dobrych (wykonanych z wysokiej jakości elementów) wzmacniaczach dobrze jest zastosować kondensatory, legendy rubycon black gate które zawierają pył grafitowy podobno bardzo dobry przy odfiltrowaniu zakłóceń z zasilania lub elna , jensen. W konstrukacjach polskich wzmacniaczy lampowych - pocahontas stosowane są również polskie unitra elwik.

0