Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

projekt C.O., wymiarowanie rur i przepływu wody

brachu_sq8diett 02 May 2011 13:17 31079 15
Automation24.pl
 • #1
  brachu_sq8diett
  Level 16  
  Witam,
  Mój znajomy buduje dom. Początkowo ogrzewanie miało być wspólne z sąsiadem, ale zrezygnował z takiej opcji i chce mieć własne centralne ogrzewanie na paliwo stałe - kocioł na węgiel z podajnikiem. Projekt, który dostał uwzględnia tylko podłączenie grzejników do działającej instalacji dlatego chciałem wykonać nowy projekt. Instalacja ma być wykonana z miedzi.
  Zrobiłem obliczenia zapotrzebowania na ciepło i rozrysowałem instalację, ale nie do końca rozumiem jak wykonać obliczenia średnic rur i przepływu. Mam informacje jak obliczyć instalację ogrzewania wodnego grawitacyjnego, ale nie wiem jak to się ma do pracy z pompą obiegową.
  Może ktoś mi podpowiedzieć jak wykonać takie obliczenia poparte przykładem?
  Jeśli macie linki do stron, gdzie jest to dobrze opisane to prosiłbym o takie.
  projekt C.O., wymiarowanie rur i przepływu wody
  projekt C.O., wymiarowanie rur i przepływu wody projekt C.O., wymiarowanie rur i przepływu wody projekt C.O., wymiarowanie rur i przepływu wody
 • Automation24.pl
 • #2
  nikt_ważny
  Level 17  
  A więc słuchaj "brachu" :-) (to taki mały żart - chyba się nie pogniewasz)
  To nie jest takie proste , ale też nie jest skomplikowane.
  Wzór na obliczenie przepływu jest ogólnodostępny.
  projekt C.O., wymiarowanie rur i przepływu wody
  Istnieje także wzór na "wymiarowanie" rur , jednak jest on skomplikowany i chyba lepiej skorzystać z gotowych rozwiązań.
  Takim rozwiązaniem są specjalne tabele (dostępne w necie).
  Tabela powiązań przepływu względem średnic rur to tzw. "nomogram" doboru średnic np. przewodów C.O lub w zależności od potrzeb.(zimną wodę też się dobiera chociaż mniej rygorystycznie i trochę pod innym kątem np. ilość punktów czerpalnych i zachowanie odpowiedniego ciśnienia przy odkręconych kranach).
  Prosiłeś o przykład a więc:
  Obliczenia są dokonane dla źródła ciepła o mocy 20kW
  ΔT = 20°C
  Zapomniałem nadmienić że w tradycyjnym ogrzewaniu dwururowym prędkość przepływu powinna się zawierać w granicach 0,8 m/s (zbyt wolny przepływ to większe schłodzenie a zbyt duży to szumy instalacji , przepływ powinien się zawierać między 0,6 a 1,0 niektóre źródła podają 1,2 m/s)
  Jest to duży skrót ale na potrzeby tego wątku chyba wystarczy.
  Dla przytoczonego przykładu (20000/1,163*20 = 859,84)
  Teraz należy poszukać na nomogramie odpowiednich parametrów.
  Przepływ około 859,84
  prędkość zbliżona do 0,8 m/s
  średnica (która to przeniesie)
  projekt C.O., wymiarowanie rur i przepływu wody
  ps. Ten fragment nomogramu jest dla rur typu PEX.
  Dla innych rur są inne nomogramy.
 • #3
  marseluss_2009
  Level 24  
  co do tego "posiada wiele unikalnych właściwości m.in.energooszczędność, jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła," to bym się kłócił miedziucha ma temperaturę taką jak czynnik który w niej płynie właśnie dla tego że jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, i w porównaniu do PP jest średnio energooszczędna
 • Helpful post
  #4
  pawol
  Level 22  
  A po co sie ścierać z obliczeniami?

  Jak już wiesz, mądrzy ludzie wynaleźli nomogramy.
  Też zgłębiałem temat ostatnio i wynalazłem je w sieci dla stali plastiku i miedzi. Patrzysz na osiach na wymagane moce, przepływy i masz średnice i prędkości cieczy. Z tych tabel wykukasz dosłownie wszystko. Np. dobierając rurę do grzejnika 2kW patrzysz na moc-prędkość i masz rurę.

  PS. Jeśli robisz w miedzi to prędkość cieczy ustal na poziomie 0,5 m/s bo powyżej masz szumy i niszczenie warstwy tlenków miedzi chroniących przed korozją.
 • Automation24.pl
 • #5
  Sja08
  Level 13  
  Witamm, pozwolę sobie odkopać stary temat gdyż w wolnym czasie chce pomóc znajomym i zamontować im ogrzewanie centralne w domu jeszcze z piecami kaflowymi. Czy ktoś słyszał o jakimś programie gdzie można podać ile i jak mocne grzejniki będą i wyskoczy jaka średnica rury powinna do nich iść? I drugie pytanie czy jeżeli przy grzejnikach mam nastawę wstępną( kryzowanie) to średnica rury jest dalej taka ważna jak bez kryzowaniania?
 • #7
  Sja08
  Level 13  
  Nie to ja wiem że przez kryzowanie mogę dopieścić każdy grzejnik i przepływ wody w nim ale czy z pieca ma wyjść rura 1 1/4" wtedy trujnik na dwie strony i już lecimy rura i 1" lub 3/4" a przy ścianach - rozdzielniach znowu zmniejszamy i już do każdego grzejnika lecimy rurka 1/2" nawet do tego co metr od rozdzielacza jak do tego 10 metrów od rozdzielni? Czy mimo kryzowania powinno się przestrzegać zasady redukowania rur czy można na to jakoś przymknąć oko?
 • #8
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Naprawdę, chcesz budować tego typu instalacje w nowym domu metodą sprzed 30 lat?
  Wyjdzie bardzo drogo i nic poza tym, instalacja w układzie otwartym za kilka lat bedzie zasyfiona czarno-rudym mułem ze względu na stały dostęp tlenu.
  A właściciel skazany na czarny syf i codzienne wizyty w kotłowni. Przecież ten nowy dom będzie służył kolejne dziesiątki lat , a już na starcie wszystko jest przestarzałe.
 • #9
  Sja08
  Level 13  
  To jakbto powinno według ciebie wyglądać?
 • #11
  Sja08
  Level 13  
  Nie no będą dwie pompki na grzejniki i podlogowke
 • #12
  krzych101
  Level 12  
  andrzej lukaszewicz wrote:
  Naprawdę, chcesz budować tego typu instalacje w nowym domu metodą sprzed 30 lat?
  Wyjdzie bardzo drogo i nic poza tym, instalacja w układzie otwartym za kilka lat bedzie zasyfiona czarno-rudym mułem ze względu na stały dostęp tlenu.
  A właściciel skazany na czarny syf i codzienne wizyty w kotłowni. Przecież ten nowy dom będzie służył kolejne dziesiątki lat , a już na starcie wszystko jest przestarzałe.


  Kolego bzdury piszesz w październiku wymieniałem jeden pion rura stalowa na rurę miedzianą fi 35 w instalacji która która została zrobiona w roku 1987 , ponieważ nowe piece powrót mają na wysokości około 40cm od podstawy , a zależało mi aby mieć w razie czego ogrzewanie grawitacyjne jak chcesz mogę ci przesłać zdjęcie rur w środku i na zewnątrz wyglądają jak nowe żadnego syfu, wodę z instalacji spuszczałem tylko przy wymianie pieca średnio raz na 10 lat bo nie było takiej potrzeby
 • #13
  Sja08
  Level 13  
  Też się z tym zgodzę że aż takiego strasznego syfu nie mam. Od 1992 roku mam ogrzewanie z pompką i grzejniki z termostatem i nic się nie zapychalo i nie zapycha. Fakt woda jest czarna jak spuszczałem ją ale to te może raz na 5 lat przy jakimś remoncie przebudowie. Także system otwarty i zapychające się układa to raczej nie u mnie. Ok ale nie odbiegajmy od tematu.
 • #14
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Syf nie zbiera się na pionie, bo niby czemu tylko w najniższych częsciach instalacji - zdejmijcie jakikolwiek grzejnik i wylejcie z niego co tam zalega. Wasze przypadki mnie nie przekonują, bo często spotykam się ze starymi instalacjami stalowymi (nawet 50-letnimi) i w pionach nic nie ma, ale na dnie kotła, grzejników jest bardzo dużo mułu. Robiłem płukanie takich instalacji i trwało to kilka godzin do zadowalającego efektu. Oczywiście mułu będzie znacznie mniej w instalacji zamknietej. Moja propozycja to wyeliminowanie kotła stałopalnego, i instalacja z rur z tworzyw sztucznych w systemie z rozdzielaczem.
  Budowa instalacji w nowym domu z pionami w miedzi + głązki + grzejniki+ kocioł podajnikowy to wyjdą już bardzo duże pieniądze, za które można zbudować nowoczesne bezobsługowe i tańsze w eksploatacji ogrzewanie przystające do aktualnych i przyszłych trędów .
 • #15
  Sja08
  Level 13  
  A czy możesz coś zaproponować co masz na myśli? Dodam że dom nie jest jakoś super docieplony, ma 10cm styropianu i ocieplony dach, okna 3 szybowe. Podłogowke w ok 20% powierzchni resztą grzejniki panelowe.
 • #16
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Moje uwagi dotyczą nowego domu i postu autora @brachu_sq8diett .