Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik Moeller EC4P, codesys easy soft, Praca Dyplomowa - Sterowanie szklarni

RobotykaPW 02 Maj 2011 19:12 3123 4
  • #1 02 Maj 2011 19:12
    RobotykaPW
    Poziom 9  

Witam wszystkich automatyków.

Na początek szczere wyznanie:
    Nie ukończyłem studiów, gdyż nie potrafiłem napisać pracy dyplomowej. Studia nie nauczyły mnie praktycznie niczego, a moja wiedza na temat zagadnienia jest szczątkowa...

Długo próbowałem zmierzyć się z moim problemem sam, jednakże teraz wiem iż bez pomocy z zewnątrz zwyczajnie nie poradzę sobie. Chciałbym wyraźnie podkreślić iż nie chodzi mi o coś na zasadzie "nie potrafię, więc zróbcie to za mnie". Proszę o wskazanie drogi, literatury, sposobów na to by nabyć umiejętność samodzielnej pracy ze sterownikami programowalnymi, jak również pomysłów odnośnie samej pracy. Chciałbym się wreszcie czegoś nauczyć.

Temat to "Zaprezentowanie możliwości sterownika PLC na przykładzie sterowania obiektem szklarniowym". Sterownik który mam wykorzystać to Moeller EC4P.

Mój promotor niezbyt orientuje się w zagadnieniu. Zostałem postawiony w sytuacji w której sam muszę wymyślić a później zrealizować założenia. W moim wyobrażeniu sterownik miałby sterować i pełnić funkcję regulatora:

- temperatury
    - wilgotności powietrza i podłoża
    - naświetlenia
    - nawadniania

Wyniki miałbym zaprezentować na symulacji w środowisku Codesys EasySoft, oraz na "fizycznym" sterowniku. Dysponujemy laboratoryjnym modelem (układ sterownika z lampkami stanu we/wy, potencjometry do zadania wielkości analogowych), na którym mógłbym przedstawić chociaż część programu.

No i... jestem w kropce od samego początku. Nie orientuję się na jakiej zasadzie steruje się temperaturą w szklarni. Nie potrafię programować. Mimo że mam "wolną rękę" w interpretacji tematu, nie mam pojęcia od czego zacząć. Jakie obrać założenia. Co mógłby robić ten program i jak to zrealizować..?

Tutaj pragnę zwrócić się do was z gorącą prośbą o pomoc, z nadzieją że nie zmarnuję kolejnego roku na rozwożeniu kanapek po Warszawie i zostanę kiedyś jednym z was. Jeśli wskażecie mi drogę...

Zdesperowany Student (w sumie już nie, bo skreślili) :cry:

• #2 02 Maj 2011 20:54
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Wietrzenie (czyli utrzymywanie temperatury):
    W najprostszym rozwiązaniu - dwie uchylne połacie dachu otwieranie przez przekładnie silnikami elektrycznymi. Przy większych szklarniach mogą być otwierane boki górne, boki dolne i "szczyty" (krótkie boki).
    Najlepiej ustawić dwa progi temperatury (min i max) np. 16/18 st.
    Jeżeli temperatura jest poniżej zadanej min to wtedy wietrzniki się zamykają analogicznie - jeżeli powyżej górnej to się otwierają.
    Praca otwieranie/zamykanie odbywa się skokami: kilka minut postoju, a następnie kilka/kilkanaście sekund pracy silnika - tak by w praktyce otrzymać "skok" wietrznika np. 5 cm (podniesienia/opuszczenia). Kolejne kilka minut - stabilizacja temperatury i kolejny skok (lub postój jeżeli temperatura jest w "widełkach") - to tak w skrócie najprostsze wietrzenie szklarni (utrzymanie zadanej temperatury)

• #3 02 Maj 2011 22:16
    adamac2
    Spec od PLC

Kolego zgłoś się do mnie na e-maila adamac2(malpa)wp.pl to prześle tobie przedruk (zdjęcia) artykułu na temat sterowania w szklarni. Sterownik inny ale będziesz miał większe pojęcie o ogólnej koncepcji sterowania, jakie urządzenia, jaki algorytm. Zawsze będziesz miał też ewentualną pozycję w bibliografi:)

Jak opracujesz koncepcje to w Codesysie też tobie pomogę, bo programuje trochę w tym środowisku.

• #5 02 Maj 2011 23:30
    RobotykaPW
    Poziom 9  

Dziękuję Panowie za pomoc. Nabrałem trochę wiary w siebie.
    Postaram się poprowadzić ten temat tak by miał jak największą wartość merytoryczną, dla osób które będą miały kiedyś z tym problem.

Aktualnie staram się zebrać wszystkie swoje pomysły, wątpliwości etc. tak żeby pytać konkretnie i nie robić chaosu. :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME