Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator temperatury, termostat dla każdego

pawelloo3 03 Maj 2011 01:17 14177 15
  • Regulator temperatury, termostat dla każdego

Założenia:
    Urządzenie powstało na potrzeby moich pupili. Potrzebują one podwyższonej w miarę stałej temperatury otoczenia. Jak wiadomo - odpowiednia temperatura jest niezbędna do prawidłowego rozwoju niektórych zwierzątek.

Opis konstrukcji:
    Regulator utrzymuje stałą temperaturę w dwóch tymczasowych terrariach pająków. Układ w większości skopiowany jest z artykułu "Elektronika dla wszystkich" z lipca 2000 roku. Zmodyfikowałem w tym projekcie element wykonawczy, którym jest optotriak i triak zamiast przekaźnika. Dzięki temu zabiegowi mogłem zmniejszyć histerezę do ok. 0,5°C. Zależało mi na bardzo małych odchyleniach temperatury. Dodałem również diodę sygnalizującą pracę sterownika. Sterownik posiada dwa tryby pracy - ręczny i automatyczny, realizowane za pomocą przełącznika. Jak widać na zdjęciu, miałem problemy z zmieszczeniem tego wszystkiego do obudowy, przez co trzeba było trochę pokombinować. Panel przedni nie posiada opisu, ponieważ nie jest mi on potrzebny. Użytkownikiem urządzenia jestem tylko ja :) Temperaturę ustawiam na podstawie pomiaru termometru.

Załącznik
    W załączniku wzór ścieżek płytki regulatora temperatury, odbicie lustrzane.

Podsumowanie:
    Co do kosztów, to nie pamiętam cen poszczególnych elementów. Część rzeczy miałem. Resztę kupowałem na raty przy okazji innych zamówień. Nie liczyłem się specjalnie z kosztami, liczy się frajda z budowania przydatnych układów :) Regulator całkowicie spełnił moje wymagania. Nie było żadnych problemów w jego uruchomieniu. W końcu to prosty układ :) Działa bezawaryjnie już kilka miesięcy.

Zdjęcia:

Regulator temperatury, termostat dla każdego Regulator temperatury, termostat dla każdego

Zapraszam do oceniania.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    pawelloo3
    Poziom 14  
    pawelloo3 napisał 193 postów o ocenie 63, pomógł 1 razy. Jest z nami od 2008 roku.
  • PCBwayPCBway
    nmos
    Poziom 20  
    Układ działa, ale nie jest bezpieczny. Minimalna odległość elementów metalicznych strony pierwotnej (230V) od wtórnej (nie izolowanej od użytkownika) powinna wynosić prawie 8mm po laminacie. Przewody znajdujące się pod napięciem 230V i stykające się z elementami strony wtórnej powinny mieć podwójną izolację. Przy braku podwójnej izolacji metalowa część obudowy powinna być podłączona do przewodu ochronnego. Użytkowanie tego urządzenia może być niebezpieczne.
  • PCBwayPCBway
    pawelloo3
    Poziom 14  
    Nie ze wszystkim co napisałeś się zgodzę. Jeśli dobrze rozumie odległość, o której mowa jest zachowana. Jest to urządzenie, które nie jest poddane żadnym drganiom czy wstrząsom, więc żadne przetarcie kabli mu nie grozi. Ale dziękuje za konstruktywną krytykę. Będę o tym pamiętał, przy realizacji następnych projektów.
    LORDUS
    Poziom 14  
    No wszystko ładnie, prosto i działa, jedną rzeczą co bym zmienił to jest gałka od potencjometru a poza tym super :)
    GeTaS
    Poziom 12  
    Moim zdaniem bardziej poręczny jest tu regulator RT-2 z racji bardziej poręcznej obudowy.
    No ale co DIY to DIY :P
    Mad.
    Poziom 18  
    Warto dodać, że zmiana standardowego zakresu wymaga trochę zabawy :evil: Metodą prób i błędów trzeba dobierać różne rezystancje, żeby wstrzelić się w założony zakres. Trochę to denerwujące podczas składania układu. Dlatego też jeśli kogoś będzie interesować zakres 20 - 60 stopni C, to w załączniku umieściłem wartości rezystorów (+ przy okazji przykładowy panel).

Słaby ten DIY. Brak zmodyfikowanego schematu (optotriak i triak, zmiana histerezy), jeśli ktoś chciałby skorzystać z przeróbki. Jeśli umieszcza się przerobiony prosty układ, to według mnie takie informacje należałoby dodać.
    perkins1
    Poziom 12  
    Cytat:
    Moim zdaniem bardziej poręczny jest tu regulator RT-2
    a widział kolega jak wygląda taki RT-2 w środku? bo ja tak montaż jest tak niechlujny że wszystkie rt2 nadają się do poprawki .Projekt ok.
    pawelloo3
    Poziom 14  
    Nikt nie wykorzysta gotowego panelu, ponieważ jak opisano w artykule sondą pomiarową jest dioda. Parametry diod są zróżnicowane. Nie znajdziesz 2 takich samych. W zależności od tego, jaką diodę zastosujemy, będziemy mieli w innym miejscu na potencjometrze zadaną temperaturę. Każdy musi sam sobie wyskalować podziałkę. Co do modyfikacji, wrzucam obrazek z naniesionymi zmianami. Histerezę i zakres temperatur, każdy ustala sobie według potrzeb. Wystarczy poczytać artykuł.
    Regulator temperatury, termostat dla każdego

Link do artykułu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2674843#2674843
    GeTaS
    Poziom 12  
    Co do jakości RT-2 nie mam zastrzeżeń. Jedynie co mi nie odpowiada to te ręcznie robione PCB- ścieżki robione pisakiem. Miałem dwie sztuki i żadna nie popsuła się przez kilka lat użytkowania.

I na koniec pytanie do pawelloo3
    : a cóż to za ptaszniki zasługują na takie dzieło :P??
    kulfon16
    Poziom 13  
    zdaje mi sie czy obudowa jest plastikowa, z tworzywa 5mm? można było troche inaczej zrobić obudowe, tzn. dać od środka nawet jakieś kątowniczki, nagwintować i poskręcać. co jak dla mnie ważniejsze, inaczej zamocować potek, cofnąć go troche do tyłu, tak aby nie było widać nakrętki... ale co tam, ważne że spełnia swoje zadanie ;) pod względem elektrycznym ja nie mam zastrzeżeń, choć kable mogłyby być krótsze ;)
    Maticool
    Poziom 20  
    pawelloo3 napisał:
    Jest to urządzenie, które nie jest poddane żadnym drganiom czy wstrząsom, więc żadne przetarcie kabli mu nie grozi.
    Przetarcie może i nie, ale widziałem osobiście już izolacje przewodów, które po pewnym czasie kontaktu z innymi, dosłownie się "stapiały". Najgorsze jest to, że nie była to wina temperatury (ponieważ w/w przewody np. długo leżały nieużywane w szufladzie) tylko jakichś reakcji chemicznych. Nigdy nie wiesz na jakie kable trafisz...
    nmos
    Poziom 20  
    Minęło już trochę czasu, ale chciałbym uzupełnić moje uwagi. Co do odstępów izolacyjnych - na zdjęciu widac ścieżkę wchodząca pod MOCa - nie ma możliwości zachowania prawidłowego odstępu izolacyjnego. Rysunek płytki zawarty w kolejnym poście nie zawiera już tego błędu. Co do izolacji przewodów - tu sprawa jest bardziej złożona. Przewody podłączone do napięcia 230V muszą mieć podwójną izolację. Nie może być tak, że przewód 230V z pojedynczą izolacją styka się z przewodem od potencjometra, termistora czy strony wtórnej transformatora, który ma równiez pojedynczą izolację. W przystępny sposób te zagadnienia są zasygnalizowane na http://www.zelt.pl/serwis/index.php?id=258 i http://instalacje-elektryczne.wip.pl/instalac...dowlanych/izolacja-podstawowa-czesci-czynnych . Wymaganie podwójnej izolacji w urządzeniach niepodłączonych do styku ochronnego nie jest uzależnione od tego, czy są narażone na wibracje, czy nie. Najprosztszą metodą uzyskania podwójnej izolacji w Twoim przypadku jest nałożenie na przewody podłączone do 230V koszulek w postaci rurki igielitowej lub termokurczliwej - nie trzeba jej obkurczać. Podwójna izolacja nie jest wymagana w miejscu, którego nie mozna dotknąc lub nie ma w nim możliwości zetknięcia się przewodów lub elementów znajdujących się po stronie niskonapięciowej.
    Urządzenia wykonywane na własne potrzeby należy wykonywać zgodnie z zaleceniami bezpieczeństwa dla urządzeń wprowadzanych do sprzedaży, czyli z dyrektywami wymaganymi do uzyskania znaku CE. Są co najmniej dwa powody takiego działania. Pierwszy to własne bezpieczeństwo, drugi wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Wyjaśnię na przykładzie. Jeśli urządzenie spowoduje pożar, to w przypadku jego nieprawidłowej konstrukcji firma ubezpieczeniowa ma prawo odmówić wypłaty ubezpieczenia. O innych bardziej przykrych konsekwencjach nie bedę wspominał.
    Rozpisałem się...., ale to dlatego, że sprawy bezpieczeństwa w urządzeniach elektronicznych często są odsuwane na margines. Konstruktorzy zadawalają się stwierdzeniem, że urządzenie działa i nic niebezpiecznego sie nie dzieje. Warto poświęcic trochę czasu i poszukać na necie informacji o bezpiecznym konstruowaniu. Nie przypadkiem w instrukcjach obsługi urządzeń elektrycznych jest mowa o wykwalifikowanym personelu dokonującym naprawy.
    pawelloo3
    Poziom 14  
    Cały spis elementów masz w temacie. Elementy, które użyłem do modyfikacji masz podane na obrazku. Dla przypomnienia jest to optotriak moc3041 jakiś triak 400V 4A lub podobny i rezystory. Co do ustawienia zakresu temperatur użyj rezystory podane przez kolegę Mad. . Reszta elementów podana w pdfie pod linkiem podpisanym "link do artykułu" życzę powodzenia. Co do rad na temat bezpieczeństwa, przyjąłem poprawie błędy. Pozdrawiam:)