Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

segway clon - diy własna konstrukcja

glob9 22 Maj 2012 21:28 63982 120
  • Computer ControlsComputer Controls
    Adam Szeliga
    Poziom 2  
    Witam. Wykonanie super, napiszcie jaka to część jest zabudowana w przegubie kierownicy, czy to tuleja wahacza? Podzielcie się jakimiś szczegółami.
    dino2
    Poziom 11  
    Tak, jest to tuleja metalowo-gumowa od wahacza.
    Adam Szeliga
    Poziom 2  
    A z jakiego auta? :| Mogę prośić o jakiś maleńki rysuneczek?
    dino2
    Poziom 11  
    Silentblock pochodzi od "Poloneza"
    slawko_k
    Poziom 33  
    Padi super konstrukcja
    Ale zdradź jakie akumulatory tam masz.
    Bo zwykłe tanie żelówki 12V 20Ah to prądu za dużo nie dadzą
    bartods
    Poziom 16  
    Witam, mam pytanie czy któryś z kolegów ma może płytki do Whellie II w formacie Eagle ? Potrzebuję ponieważ wszystkie płytki frezuje a nie mogę przekonwertować formatu T3001 gdyż nie posiadam pełnej wersji programu TARGET. Chyba że ktoś zna sposób na konwersję tego formatu wprost do G-CODE lub HPGL. Szukałem już chyba wszędzie programu do przekonwertowania lecz nigdzie nie mogłem znaleźć, kupowanie programu na parę płytek nie ma dla mnie sensu. Pozdrawiam.
  • Computer ControlsComputer Controls
    dino2
    Poziom 11  
    Nie znajdziesz PCB w wersji na Eagle.Do produkcji generowano pliki PS prosto z tej wersji programu
    bartods
    Poziom 16  
    Cytat:
    PST (Personal Storage Table) to format, który umożliwia przechowywanie kopii e-maili, wydarzeń z kalendarza i innych danych związanych z takimi produktami jak Outlook, Windows Messaging czy Microsoft Exchange Client.

Nie znam tego formatu, czy mógłby ktoś powiedzieć jak ten typ plików jest używany przy produkcji, z tego co widzę ten format nie jest powiązany z produkcją PCB .
    dino2
    Poziom 11  
    To jest plik postscript do produkcji foto maski
    citrofan
    Poziom 10  
    Padi napisał:
    Co do kosztów, to nie są one jakieś powalająco niskie, jak i strasznie wysokie... Wszystko zależy od możliwości (maszyny, umiejętności, wiedza). Ostateczne koszta podam po ukończeniu projektu. Napewno będą powalająco niskie w stosunku do ceny nowego Segway`a X2 :-P

Obecnie szykuję się do gięcia blachy na zakrycie spodu pojazdu i tunelu środkowego.
    LCD zostawiam na sam koniec.

Chciałbym na sezon 2012, aby projekt był ukończony. (robię go w celach reklamowych firmy, jak i dla czerpania przyjemności z jazdy i reakcji potencjalnych przechodniów na ulicach Lublina)

Widzę kolego Padi że projekt już praktycznie ukończony. W takim razie mógłbyś już podać przybliżone koszty wykonania całości?
    83marcin
    Poziom 2  
    gdzie kupić jakieś fajne koła do tej konstrukcji ??
    83marcin
    Poziom 2  
    Widziałem z tej stronki, słabo tak naprawdę widać te koło nie wiem jak z mocowaniem na zębatkę , 16" nie będzie za dużo ?? Myślałem o 12" , może jakieś Polskie strony??
    Freddy
    Poziom 43  
    Dobre są od skuterka Piaggio.
    bartods
    Poziom 16  
    Szanowni koledzy mam takie pytanie, rozpocząłem pracę na Wheelie II ze strony gerold-online.de i ELEKTOR lecz po rozpoczęciu zauważyłem parę nieścisłości. Posiadam płytę w wersji:CPU_Wheelie-II_v3.5.1 i oprogramowanie w wersji WOF.200. Wszystko zaczerpnięte ze strony Gerold-a. Po analizie schematu i programu zauważyłem że linie SDA i SCL według schematu to PC1 i PC0, dodatkowo żyroskop i akcelerometr to MINIMU-9, natomiast w kodzie linnie SDA i SCL to PC4 i PC5 , dodatkowo w kodzie wartości z żyroskopu i akcelerometru odczytywane są poleceniem getadc, z noty katalogowej wynika że komunikacja z MINIMU-9 odbywa się tylko poprzez SDA i SCL co jest nie tak? Czyżby MINIMU-9 pokazany na schemacie był błędnie ? W takim razie jakie czujniki są przypisane do tej wersji kodu ? Przeniosłem schematy do Eagle-a ze względu na frezarkę i brak pełnej wersji TARGET3001! Jeśli ktoś będzie zainteresowany postaram się wszystko udostępnić. Płytę zaprojektowałem bazując się na schemacie, uległa zmniejszeniu.

segway clon - diy własna konstrukcja segway clon - diy własna konstrukcja

slawko_k
    Poziom 33  
    config sda i scl są złe ale nie są brane pod uwagę gdy używa się sprzętowego i2c.
    obsługiwane są czujniki analogowe a nie cyfrowe. możliwosć podpięcia czujników cyfrowych zostawili sobie chyba na przyszłość.
    Ja zamierzam przerobić soft pod jakieś cyfrowe imu np mup6050 z racji znacznie niższej ceny i pełnych 3 osi.
    Co do błędów w sofcie to znajdziesz ich znacznie więcej.
    Niektóre wyglądają na zrobione specjalnie żeby utrudnić uruchomienie.
    bartods
    Poziom 16  
    Dziękuję za odpowiedź, więc jakie czujniki były zastosowane do wersji WOF200 ? Zauważyłem również brak LED BALANCE (wycięto kod dla sygnalizacji diodami :/ ) . Prócz tego diody wskazujące poziom naładowania są tylko zadeklarowane, a dalej nic. Czy ma ktoś normalną wersję oprogramowania do WHEELIE II, widziałem że jeden kolega ukończył budowę i nawet wystawił na aukcji. Może byłby skłonny udostępnić co nieco.
    slawko_k
    Poziom 33  
    Ja dopiero buduję ale podpytywałem "zaawansowanych" userów i ponoć WOF105 używają.
    WOF200 korzysta z 2 kierunkowych czujników kół.
    bartods
    Poziom 16  
    Właśnie przeprogramowałem na wersję WOF 105 , szukam w kodzie uchybień. Po podłączeniu zasilania brak reakcji BALANCE LED. Na razie tylko sama płyta bez czujników. Pytanie z jakich czujników (żyro i akcelerometr) korzysta WHEELIE II w wersji WOF105 ? W kodzie nie ma wzmianki o typie :/.

Przepraszam , jest reakcja, coś zaczyna się dziać. Wykrywa brak Akcelerometru i Żyroskopu. Zawsze to już coś.
    slawko_k
    Poziom 33  
    IDG300+ADXL320, IDG500+ADXL320 lub cokolwiek podobnego lub innego byle potem w kodzie dopasować. Ja w zasobach znalazłem IDG655+ADXL335 i po korekcie wygląda że chyba jest ok
    Freddy
    Poziom 43  
    Można ewentualnie zastosować cyfrowy żyroskop, ale trzeba zmienić oprogramowanie.
    bartods
    Poziom 16  
    Co do ADXL320 to mam na stanie, więc nie będę się już przesiadał na inny. Pozostaje sprawa IDG300 lub IDG500, możliwe że też mam, podobno są stosowane w WII-lotach, i jak się okazuje mam jeden który może zaginąć :P. Biorę się za rozkręcanie :)

Niestety w WIIlocie jest akcelerometr :/. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jakie błędy są jeszcze w sofcie WOF105 ?
    bartods
    Poziom 16  
    Widziałem ten PDF, przepraszam ale skojarzyłem go z oryginalnym softem. Przy okazji niezły pomysł. Na dole widziałem wzmiankę WOF105.1 . Lutuje teraz mostki H, płytę też zaprojektowałem po swojemu na podstawie płyty ze strony GEROLD-a .
    Czekam teraz na resztę części, teraz już nie mam odwrotu. Moja córka wkręciła się w ten projekt i pogania mnie teraz :) . Pozdrawiam

slawko_k
    Poziom 33  
    Ładnie to przemalowałeś do eagla. Masz zapał i czas.
    Taniej i prościej było odgrzać żelazkiem z wydruku prosto z tego targeta3001 lub nawet zlecić dowolnej firmie do wykonania. Trochę firmowe płyteczki by kosztowały ale i tak chyba taniej by wyszło niż siedzieć te kilka czy kilkanaście godzin i to samemu projektować.
    Ale szacun za robotę.
    bartods
    Poziom 16  
    Nie zawsze chce iść na skróty, co do wytrawiacza to od kiedy ukończyłem swoją frezarkę CNC powiedziałem sobie że definitywny koniec z wytrawianiem, zapał może i tak, czas jednak tylko wieczorami i w przerwach w pracy, przy okazji rysując schemat bardziej przykładam się do analizy schematu. Mam jedną osobę dla której zamierzam ukończyć ten projekt, u której uśmiech na buzi i duma z tatusia wynagradza mi cały trud z nawiązką :) (ze wzmacniacza była tak dumna że wszystkie dzieci w szkole wiedzą co oznacza słowo HOLTON i analizator widma akustycznego, a ma dopiero 7 lat) . Jeśli ktoś chce to załączam gotowe pliki z GCODEM. W końcu ideą forum jest to aby sobie pomagać. Fajnie by było gdyby projekt się rozwinął także na Polskim forum, niestety na stronie ELEKTOR troszkę zamarł. Tworzę powoli pełną dokumentacje na temat Wheelie II, i chciałbym aby ktoś kto będzie zaczynał z nim przygodę nie natrafił na większe problemy. Przy okazji jeśli ktoś będzie frezował to podpowiadam frez grawerski ze stopką MAX 0.2 mm. W każdym .rar są płytki na warstwę górną i dolną. Prędkość posuwu jest ustawiona na 250 mm/min, mi przynajmniej najlepiej się frezuje przy tej prędkości.
    slawko_k
    Poziom 33  
    No ładnie.
    Pokaż te płytki jak wyfrezujesz bo ja też mam frezarkę ale odwrotnie niż u Ciebie po 1 wyfrezowanej płytce powiedziałem sobie że nigdy więcej już tego nie zrobię i wróciłem do termotransferu.

Te dwa goldpiny mógłbyś dać rozsunięte jak w oryginale żeby sie pomiędzy czujniki zmieściły.