Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony ekran kabla koncentrycznego

03 Maj 2011 17:04 5247 18
 • Poziom 9  
  Witam,

  podczas odkrywania kabli w tynku gipsowym uszkodziłem fragment zewnętrznej izolacji kabla koncentrycznego TV SAT oraz sam ekran. Jest uszkodzenie na ok. 4mm odcinku długości kabla. Duża część drucików w oplocie została pozrywana i oderwana część folii aluminiowej, ale nie na całym obwodzie kabla (uszkodzenie na ok. 1/3 obwodu), tak więc połączenie elektryczne środkowej żyły oraz ekranu w dalszym ciągu istnieje. Poprawiłem uszkodzona izolacje na przewodzie i dodatkowo zaizolowałem kabel izolacją termokurczliwą. Kabel pokryłem tynkiem. Czy taki defekt wprowadzi zakłócenia w jakości sygnału? Proszę o opinie.
 • TermopastyTermopasty
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  Niestety nie wiem jakiej jakości jest ten kabel. Zastanawiałem się czy zostawić kabel w takiej formie jak teraz czy może koniecznie trzeba go naprawić inaczej, np. wstawić złączkę w miejscu uszkodzenia? Wymiana kabla jest niemożliwa bo trzeba by go wypruć z otynkowanej ściany. Przyznam, że mam spory dylemat.
 • Poziom 15  
  Złączka zawsze wprowadza jakieś straty sygnału, więc lepiej zostawić w stanie takim jak opisałeś. Można było jeszcze wstawić "łatkę" z folii aluminiowej przed zaizolowaniem.
 • TermopastyTermopasty
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  pablo0048 napisał:
  Niestety nie wiem jakiej jakości jest ten kabel.

  Na kablach są wypalone nazwy tych kabli.
  Cytat:
  Zastanawiałem się czy zostawić kabel w takiej formie jak teraz czy może koniecznie trzeba go naprawić inaczej, np. wstawić złączkę w miejscu uszkodzenia?

  Wstawić tylko 2 sztuki złączki typu F i jedną beczkę typu F.
  Dobrze oprawić i skręcić kluczem płaskim 11mm .

  Dla przykładu :
  - dwie F-ki i jedna beczka F to tłumienie około -0,8dB - a zachowana jest koncentryczność linii przesyłowej .
  - pozostawienie jak jest - to dziura oplotu na powierzchni 1/3 ekranu i urwane druciki ekranu co powoduje - nie koncentryczność linii i zmniejszenie oporu w omach na masie. W przybliżeniu (na oko) to tłumienie w funkcji częstotliwości [licząc na 500MHz] -1,5dB do -2dB.
  Podobny przypadek miałem na częstotliwości 439MHz gdzie kabel H-1000 został uszkodzony w oplotu i po wykonaniu pomiarów sygnału na wyjściu popsutego kabla, wyszło mi -2,4dB . Podpowiem, że kabel H-1000 to coś dużo lepszego od kabla TV i jest to kabel o grubości 10mm .

  Po przykładzie widać - co i jak - .

  Decyzja należy do Ciebie.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Dzięki bardzo SP5ANJ za informacje. A gdyby, usunąć izolację i zastosować łatkę z folii aluminiowej, o które pisze Mirko? Czy Twoim zdaniem będzie to znacznie gorsze rozwiązanie niż zastosowanie złączek? Jaki może mieć to wpływ na jakość sygnału?
 • Poziom 15  
  Prawdę napisał SP5ANJ, tylko co będzie ze złączkami po czasie? Mam na uwadze, że kabel pozostanie pod tynkiem i złączki będą niewątpliwie korodować i tłumienie się pogorszy. Nawet do utraty przewodności. Więc zrywać tynk, czy wstawić wspomnianą "łatkę"?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 15  
  Niestety dętka, patrz rozważania SP5ANJ, z którymi się zgadzam. Być może za dużo siedziałem w biurze projektowym.
 • Poziom 9  
  Podczas samego uszkodzenia do środka mogły się również dostać drobiny tynku gipsowego. Tego raczej nie można wykluczyć. Czy z czasem może dojść do korozji oplotu? Przyznam, że nakładając koszulkę termokurczliwą nie wyczyściłem (nie odkurzyłem) fragmentu uszkodzonego przewodu.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Analizując wypowiedzi osobiście przyznam, że zastosowanie złączek spowoduje konieczność przecięcia przewodu środkowego oraz ekranu w całości. Jeżeli złączki ukryte w tynku, jak słusznie zauważono, mogą z czasem korodować (tego chyba nie można wykluczyć) to może być problem. Na ten moment czyli bez zastosowania złączek, ciągłość elektryczna zarówno przewodu środkowego jak i ekranu jest zapewniona i jedynym problemem jest uszkodzenie samego ekranu na 1/3 obwodu. Gdybym miał pewność, że uszkodzenie nie wpłynie w znaczący sposób na jakość sygnału to optowałbym za wariantem bez cięcia kabla.
 • Specjalista Sieci, Internet
  no tak, i tak źle, i tak niedobrze.

  Zawsze jest jakaś minimalna szansa, że z taką złączką po kilku, kilkunastu latach coś się stanie (rozkręci się, skoroduje, stracą kontakt łapki...) - zwłaszcza, jeśli zakładać będzie osoba niewprawiona. Złączki F muszą pasować do średnicy kabla i muszą być bardzo starannie założone. Odpowiednio mocno (ale nie za mocno) skręcone i zabezpieczone koszulką termokurczliwą, najlepiej z żelem (F-ka lubi się sama rozkręcać).
  Co do korozji - trzeba dobrze zaizolować. Dobrze zaizolowany F na antenie SAT, zdjęty po kilkunastu latach może wyglądać jak nowy. To samo w kablówce.

  Ale zostawienie kabla z dziurą w ekranie to z kolei prosta droga do problemów na odbiorze DVB-T (w analogu czy SAT może być tego nie widać). Parametry kabla lokalnie padły i nikt nie wie jak to wpłynie na transmisję sygnałów DVB-T, a one lubią być wrażliwe na takie historie. Dodatkowo, taka dziura to wprost idealna brama do wnikania w instalację rozprowadzającą DVB-T (na analog i SAT może mieć to dużo mniejszy wpływ) wszelkich zakłóceń elektrycznych z domu, które w złym układzie mogą skutecznie uprzykrzyć oglądanie.

  Właściwie to odizolowanie kilku cm kabla, a następnie szczelne i ścisłe owinięcie odizolowanego miejsca cienką folią przewodzącą (Al jeśli oplot i ekran są z Al, Cu jeśli są odpowiednio z Cu) tworząc jak gdyby odbudowę ekranu wcale nie jest takie złe. Następnie zaizolować szczelnie koszulką termokurczliwą z żelem i powinno spokojnie sobie w tej ścianie leżeć.
 • Poziom 9  
  No ciekawa koncepcja cheetah z tym ekranem z folii. O jakim żelu piszesz? Czy to jakiś specjalny żel do koszulek termokurczliwych? Z góry dzięki.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Musimy sobie zadać pytanie o jakich poziomach sygnału piszemy.

  Napisz może jaka jest długość całego kabla koncentrycznego od anteny do TV (wzmacniacza, splitera)[tego porwanego].
  Może się okazać, że kabla jest tak mało, iż propozycja pozostawienia go w takim stanie - będzie tak naprawdę słuszna.

  Podpowiem tylko, że złącza F + beczka jeżeli będą zatynkowane a tynk wyschnie - to piękna izolacja dla takiego złącza na wieki.
  Ważnym elementem jest woda w tynku przed jego wyschnięciem. :!:
  Możesz temu zapobiec przez dokładne/szczelne zaizolowanie tego kabla. Zaizoluj ten kabel dokładnie i bez pośpiechu.
  Takie porwane kable są pod tynkami już około 15 lat i jakoś sygnał nie spada. :D

  Chociaż dalej jestem za tym aby Fachowo podejść do zagadnienia i wykonać F-y w beczką .


  Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  Długość kabla od splitera do gniazdka szacuje na ok. 13 mb.
 • Specjalista Sieci, Internet
  pablo0048 napisał:
  No ciekawa koncepcja cheetah z tym ekranem z folii. O jakim żelu piszesz? Czy to jakiś specjalny żel do koszulek termokurczliwych? Z góry dzięki.

  nie, to specjalne osłony termokurczliwe z jakimś wypełniaczem od środka, który pod wpływem ciepła ogrzewanej koszulki rozpływa się pod nią, dokładnie uszczelniając całe połączenie. Przynajmniej ja się z takimi spotkałem, choć były na grubsze kable.

  Używa się to generalnie w telekomunikacji - zapytaj się może tam: Link

  Ale w sumie to myślę, że dwukrotne założenie standardowej koszulki termokurczliwej w twoim wypadku też powinno załatwić sprawę... niezależnie, czy dla łatania czy dla beczki. W końcu kabel będzie zamurowany i dopóki dom będzie używany, w ścianach wilgoci powinno być mało...
 • Poziom 9  
  A, gdyby wypełnić tą dziurę klejem przewodzącym epoksydowym na bazie srebra (np. ELPOX 15 (E-ZFIX))? Producent pisze o przewodności spoiny na poziomie 0,01 ohma. Klej zapewni osłonę elektryczną oraz uszczelni dziurę przeciwko wpływom wilgoci. Co o tym sądzicie?
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.
  pablo0048 napisał:
  Producent pisze o przewodności spoiny na poziomie 0,01 ohma. Klej zapewni osłonę elektryczną oraz uszczelni dziurę przeciwko wpływom wilgoci. Co o tym sądzicie?

  Producent wypisuje o przewodności elektrycznej w stosunku do "prawa oma" ale nic nie pisze o przewodności falowej z funkcji częstotliwości (impedancji) .

  Wydaje mi się, że to ZŁY pomysł. :cry:


  Pozdrawiam.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 32  
  Widać że prawie kabaret! Zostawić ten kabelek w spokoju izolując taśmą izolacyjną na odcinku uszkodzenia plus centymetr w lewo i w prawo.To nie laboratorium pracujące nad szumami kosmicznej drogi mlecznej tylko zwykła instalacja TV. Złączka ok ale mogą po czasie się styki utleniać a dostępu rozumiem już nie będzie. Poziomy sygnałów w takiej instalacji są na tyle wysokie że to wpływu nie powinno mieć żadnego.