Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

System VIRAT umożliwia przeszukiwanie materiału wideo

exti 03 Maj 2011 19:47 1933 7
 • System VIRAT umożliwia przeszukiwanie materiału wideoPrzeszukiwanie tekstu to dzisiaj pestka dzięki algorytmom rozpoznawania obrazów i twarzy coraz łatwiej także szukać wśród zdjęć, lecz przeszukiwanie materiału wideo do tej pory z technicznego punktu widzenia wydawało się odstraszające. Jednak DARPA (Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych) osiągnęła na tym polu co najmniej częściowy sukces.

  Został stworzony program o nazwie VIRAT, który umożliwi służbom militarnym i wywiadowczym przekopanie się przez ogrom nagrań z różnego rodzaju środków obserwacyjnych (satelitów, pojazdów bezzałogowych, itp.). Zamiast angażować ludzi do analizowania owego materiału, Departament Obrony będzie mógł zaprząc do tego zadania algorytmy.

  Chociaż wiele inicjatyw DARPA upadało lub było realizowanych w formie bardzo odległej od początkowych zamierzeń, to wygląda na to, że akurat ten pomysł wypali. Pojawiły się informacje, że VIRAT "będzie zastosowany w różnych militarno-wywiadowczych archiwach i systemach wideo". Zajmie się tym koncern Lockheed Martin, który otrzymał już pewną sumę pieniędzy na ten cel.

  Źródło:
  http://www.popsci.com/technology/article/2011-05/darpa-may-have-finally-created-decent-video-search-tool

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2390 postów o ocenie 100, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • #2
  elektrodom
  Poziom 20  
  I całkowicie skończy się prywatność w Internecie... Agencje rządowe będą znały nawet filmiki na Youtube na których jesteśmy...
 • #3
  Krzysiek16
  Poziom 24  
  Spokojnie, nam to nie grozi bo nie mieszkamy w Stanach :) A i tak to raczej niemożliwe, bo tych filmików jest tyle, że nie mają szans wszystkiego przejrzeć.
 • #4
  Ronin64
  Poziom 35  
  Ale zawsze mogą chcieć nas wyzwolić ;)
 • #5
  koczis_ws
  Poziom 26  
  Krzysiek16 napisał:
  Spokojnie, nam to nie grozi bo nie mieszkamy w Stanach :) A i tak to raczej niemożliwe, bo tych filmików jest tyle, że nie mają szans wszystkiego przejrzeć.

  A założymy się ? :D
  Jak będą mieli program , który będzie tyrał dzień i noc bez zmęczenia to mają szanse.
 • #6
  marik_te
  Poziom 22  
  Tylko nikt nie wie jakimi maszynami do obliczania dysponują,a wydaje mi się że nie byle czym. Więc spokojnie, dadzą redę przeszukać całego youtuba i inne.
 • #7
  daavid117
  Poziom 42  
  exti napisał:
  Chociaż wiele inicjatyw DARPA upadało lub było realizowanych w formie bardzo odległej od początkowych zamierzeń, to wygląda na to, że akurat ten pomysł wypali.


  Wiele z nich było całkowicie tajne lub zostało utajnione po otrzymaniu ciekawych wyników.

  Czego się czepiacie? Poziom "bezpieczeństwa" wzrasta! Jeszcze trochę państwo uchroni was nawet przed zacięciem się rozporkiem w toalecie...
 • #8
  elektrodom
  Poziom 20  
  Cytat:
  Wiele z nich było całkowicie tajne lub zostało utajnione po otrzymaniu ciekawych wyników.

  Zgodzę się, a nawet pójdę o krok dalej- powszechną praktyką jest oficjalne wykazywanie, że projekt został "anulowany" we wczesnej fazie badań, co jest bzdurą, badania są tyle, że gdzie indziej i bardziej utajnione, ale w razie wykradzenia danych przez obcy wywiad czy dziennikarzy to sprawy nie było- przecież badania zostały anulowane, na co są zresztą oficjalne dokumenty:D.


  Jeśli mowa o mocy obliczeniowej- hakerzy wykorzystują nieswoje komputery do penetrowania sieci, to czemu agencje rządowe miałyby tego nie robić?