Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bramka optyczna - wpływ światła zewnętrznego

CSun 03 Maj 2011 22:20 1025 1
  • #1 03 Maj 2011 22:20
    CSun
    Poziom 11  

Witam. Jestem w trakcie tworzenia chronometru balistycznego. Etap tworzenia softu na uC mam już za sobą, teraz walczę z bramkami optycznymi.
    Udało mi się stworzyć bramkę, która pięknie wykrywa obiekty o średnicy zaledwie 3 mm w polu 4 na 4 cm. Niestety dla różnych warunków oświetlenia zewnętrznego (natężenie podczerwieni w nim) potrzeba od nowa regulować potencjometr.
    Warunki w jakich testowałem bramkę wymuszają regulację w zakresie od 20k do 50k dla potencjometru 100k.
    Zacząłem się zastanawiać czy jest możliwość ułatwienia sobie życia, aby nie trzeba było za każdym razem ręcznie regulować POT'a. Wpadłem na pomysł automatycznej kalibracji po włączeniu urządzenia. Miało by się to odbywać... no właśnie jak?

1. Pomysł: da się zrobić, jednak nie ma to być jakiś mechaniczny potwór. Mianowicie potencjometr sterowany przez silnik krokowy...

2. Pomysł: zastosowanie potencjometru cyfrowego, jednak znalazłem tylko 8 bitowe i wydaje mi się, że ich przeskoki będą zbyt duże, a co za tym idzie istnieje duże ryzyko nie trafienia w wąski zakres potrzebny do skalibrowania bramki.

3. Pomysł: zastosowanie zewnętrznej fotodiody (w pobliżu tych do detekcji IR, ale nieoświetlonej przez diody) w celu dostosowania wartości napięcia progowego. Niestety, ta opcja choć myślę, że najefektywniejsza, to najbardziej skomplikowana.

4. Pomysł: układ który zamiast porównywać napięcia, będzie wykrywał jego zmianę. Jest możliwość zrobienia czegoś takiego w miarę łatwo?

Czy może mi ktoś doradzić co mogę zrobić, aby nie było potrzebne ciągłe ręczne regulowanie potencjometru?

Układ jaki zastosowałem:
    Bramka optyczna - wpływ światła zewnętrznego

0 1
  • Deimic Smart Home
  • #2 09 Maj 2011 22:46
    CSun
    Poziom 11  

Rozwiązane.

Sposób 3 okazuje się trudny do zrealizowania - porzuciłem go.

Sposób 4 wygrał. Wystarczyło zastosować kondensator, do chwilowego "buforowania" napięcia odniesienia. Obie nogi komparatora podłączone do dzielnika z fotodiodą poprzez diody, z tym że jedna noga dodatkowo będzie zawierała kondensator i rezystor.

Dzięki temu dało mi się uzyskać niewrażliwość na zmianę oświetlenia zewnętrznego i możliwość detekcji obiektów o średnicy poniżej 1 mm!

0