Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

denon dra 545rd - brak regulacji basu w lewym kanale

xdomin 04 May 2011 18:13 1952 12
    xdomin
    Level 9  
    Witam!

Chciałem się poradzić co mogę zrobić w przypadku, gdy na lewym kanale nie działa regulacja niskich tonów. Uszkodzone potencjometry wykluczam ponieważ na kanale prawym wszystko jest ok. Co więcej, mam dwie pary wyjść głośnikowych A i B na obu jest taki sam efekt. Sprawdzałem na wszystkie możliwe sposoby wysterowanie lewego kanału i zachowuje się tak jakby nie był wrażliwy na zmianę wartości na potencjometrze - dźwięk jest identyczny jak ten na prawym kanale nie wysterowanym (potencjometr na środku skali)

Co mogło się zepsuć ? Jakieś pomysły ?
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Dlaczego wykluczasz uszkodzone potencjometry? Czy sprawdziłeś potencjometr regulacji niskich tonów, a dokładnie sekcję regulującą w lewym kanale? To, że na obydwu parach zacisków głośnikowych jest tak samo, nie powinno dziwić, albowiem mamy do czynienia ze wzmacniaczem stereofonicznym?

GM
    User removed account
    User removed account  
    xdomin
    Level 9  
    Tak to amplituner stereofoniczny. Jest jeden potencjometr do dwóch kanałów. Tak jak już mówiłem, gdy balansem przejdę na kanał prawy to regulacja niskich tonów działa więc potencjometr jest sprawny wg mnie. Przepinałem kable sygnałowe na inne wejścia, kable głośnikowe i wydaje mi się, że to coś bardziej poważnego może sekcja przedwzmacniacza albo końcówki mocy ?

p.s Trochę dokuczliwa usterka ponieważ gdy zwiększam bas tylko jedna kolumna gra wyraźniej. W momencie gdy potencjometr jest w pozycji środkowej (brak podbicia niskich tonów) obie kolumny grają jednakowo.
    zimny8
    Level 33  
    Kolego,masz 2 zestawy głośnikowe,a jeśli nie to zamień L z P bo albo masz spalony bass na L albo posłuchaj kolegów i sprawdz ten potencjometr, widziałeś kiedyś jak wygląda stereo potencjometr.
    xdomin
    Level 9  
    zimny8 wrote:
    Kolego,masz 2 zestawy głośnikowe,a jeśli nie to zamień L z P bo albo masz spalony bass na L albo posłuchaj kolegów i sprawdz ten potencjometr, widziałeś kiedyś jak wygląda stereo potencjometr.

przepinałem kanały, cały czas jest tak samo....

to co znaczy "spalony bas" ? do wymiany sam potencjometr czy coś innego ?
    z tego co widziałem to ten potencjometr ma 6 nóżek

wymiana tego potencjometru w takim razie to ostateczność... myślałem, że to jakaś drobnostka - nie widziałem, że potencjometr stereo może być "spalony" tylko na L a na R działać poprawie
    Byneq
    Level 27  
    Człowieku, masz dwie sekcje potencjometru po jednej dla każdego kanału. Nie wymyślaj bzdur, tylko zrób to co Ci napisali mądrzejsi od Ciebie. Jak już sprawdzisz to możesz szukać dalej.
    User removed account
    User removed account  
    xdomin
    Level 9  
    Paniki wrote:
    Spalony bas, to chodziło o głośnik w kolumnie.
    potencjometr ma 6 nóżek dlatego, że to są najprawdopodobniej złączone dwa potencjometry w jeden i dlatego trzeba sprawdzić go ;)

sprawdzałem na kilku różnych zestawach głośnikowych... cały czas taki sam objaw.
    Byneq
    Level 27  
    Autor napisał że zamieniał kable głośnikowe.
    xdomin
    Level 9  
    Byneq wrote:
    Człowieku, masz dwie sekcje potencjometru po jednej dla każdego kanału. Nie wymyślaj bzdur, tylko zrób to co Ci napisali mądrzejsi od Ciebie. Jak już sprawdzisz to możesz szukać dalej.

dobra, dzięki za info - tak zrobię

jeszcze małe pytanie - gdzie dostanę taki potencjometr co ma te 6 nóżek w jednym rzędzie ? przykładowo na allegro są takie co mają dwa rzędy po 3 nóżki
    User removed account
    User removed account  
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    xdomin wrote:
    ...

dobra, dzięki za info - tak zrobię

jeszcze małe pytanie - gdzie dostanę taki potencjometr co ma te 6 nóżek w jednym rzędzie ? przykładowo na allegro są takie co mają dwa rzędy po 3 nóżki

Funkcjonalnie to jest to samo. Pozostanie Koledze problem adaptacji mechanicznej.
    Wątek zamykam. Jeśli pomiary wykażą sprawność potencjometru oryginalnego lub inne usterki stwierdzone, proszę o info na PW, a dyskusja będzie mogła toczyć się dalej.

GM