Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opinia na temat solarów domowej roboty

jerzyimonika 04 Maj 2011 18:55 4311 7
 • #1 04 Maj 2011 18:55
  jerzyimonika
  Poziom 9  

  Witam.
  Proszę o opinię i pomoc.
  Zrobiłem sobie dwa kolektorki ale nie bardzo zagadały. Harfa z rurki miedzianej 16mm, położona na pomalowanej sprayem blasze alu, ta z kolei jest na izolacji z wełny.
  Od góry, w odległości ok.10-15mm położona szyba okienna na uszczelce. Wszystko oczywiście w skrzynce drewnianej, szyba jest na uszczelce.
  Kolektory są połączone w ten sposób, że podgrzana woda z jednego wchodzi do dalszego podgrzewania do drugiego.
  No i nie bardzo chce to działać.
  Znalazłem gdzieś schemat, że harfa powinna być z góry przykryta np. cienkim arkuszem czarnego alu.
  Proszę jakąś mądrą głowę o poradę bo żona się ze mnie nabija.
  Pozdro.

  0 7
 • #2 04 Maj 2011 19:37
  fredpostrach
  Poziom 27  

  Fotka mile widziana . A nic nie piszesz o pompie o sterowaniu nic tam niema ??? napisz na PM adres mail wyśle ci plik .

  0
 • #3 04 Maj 2011 19:47
  Zygaqra
  Poziom 34  

  Jeżeli nie dałeś pompki, zadbaj aby woda ogrzana jako medium o mniejszej gęstości miała możliwość poruszania się w górę tylko wtedy jest szansa, że układ zadziała. Pomyśl jednak o pompce.

  0
 • #4 04 Maj 2011 20:34
  jerzyimonika
  Poziom 9  

  Sorki, pompka z byłego CO jest zabudowana, sterowanie niestety w trakcie wymyslania, póki co - tak trochę na wyczucie za pomocą programatora (głupie wiem). Fotki zapodam jutro, wstyd przyznać ale jestem w robocie. Pozdro.

  0
 • #5 04 Maj 2011 20:48
  piracik
  Moderator - Systemy Grzewcze

  Nie wiem jak w tych soloarach własnej roboty, ale w fabrycznych przepływ cieczy solarnej to jakieś 1l/m do 3l/m. Pompka CO puszczona na pierwszym biegu będzie dawała jakieś 6l/m. Może warto byłoby przydławić pompkę?

  Dodano po 1 [minuty]:

  Tym bardziej, że twoje panele mają duże średnice rurek. Więc potrzeba więcej czasu aby woda/płyn się nagrzał.

  0
 • #6 04 Maj 2011 21:36
  fredpostrach
  Poziom 27  

  Ale tu wystarczy pompka 6W , typowa pompa od CO bedzie za mocna . Jedyne rozwiązanie przy takiej typowej pompce od CO to dodatkowe sterowanie termostatyczne na wyjściu z kolektora.

  0
 • #7 05 Maj 2011 10:31
  jerzyimonika
  Poziom 9  

  Dzięki za wiadomości, spróbuję dać parę fotek, są paskudnej jakości ale innych na razie nie posiadam. Solarki dziś ściągnąłem z strychu dlatego są zakurzone, uszczelki pod szybami do wymiany no i widać gołym okiem, że rurki miedziane nie na całej swej długości dolegają do blachy aluminiowej. Spróbuję dociągnąć obejmami, zobaczymy. Skrzynki będzie trzeba poprawić. Odległość rurki od szyby jednak ok. 2 cm, czyli od blachy - ok.3,6 cm. Dałem pompę CO ponieważ kolektorki są w odległości ok. 10 m od domu. W bojlerze podłączenie do płaszcza poprzez trójniki z pieca CO (oczywiście z zaworami). Przy okazji wymiany pieca chcę postawić bojler 200 l z dwoma wężownicami. Poprzednio miałem solarki z grzejników panelowych i chodziły lepiej. Połączenie pomiędzy kolektorkami a bojlerem mieszne- częściowo wężami a częściowo rurkami PVC do ciepłej wody. Oczywiście wszystko ocieplone.Tak jak pisałem wcześniej, widziałem gdzieś schemat solara gdzie harfa była na ociepleniu i na rurkach była położona cienka blacha aluminiowa, dopiero wyżej- szyba. Stąd moje pytanie, czy według szanownych kolegów poprawiłbym efektywność moich wypocin przykrywając harfę blachą? Pozdro.

  2
 • #8 05 Maj 2011 22:27
  piracik
  Moderator - Systemy Grzewcze

  Na początek zadbaj aby wszystkie rurki dokładnie przylegały do blachy !!!

  1