Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Siemens Siwamat xl 528 brak wirowania, model WM52800PL

daniel1666 04 May 2011 21:52 10589 2
 • #1
  daniel1666
  Level 13  
  Witam.
  Od kilku lat posiadam pralkę Siemens WM52800PL ostatnio zaczęły się z nią dziać dziwne rzeczy:
  1) kiedy puści się program np. bawełna 30 C pralka kończy pranie ale nie zawsze odwirowuje.
  2) kiedy puści się wirówkę, lub samo pukanie pralka też nie odwirowuje (zazwyczaj dzieje się tak kiedy skończyła jakiś program prania np. bawełnę nawet jeśli wykonała go poprawnie)
  3) jeśli po skończonym prawidłowo programie np. bawełna 30 C pralka nie chce włączyć wirówki,płukania wystarczy wyłączyć ją z gniazda na 30 min.. i wirowanie lub płukanie zaczyna działać.

  W czym może tkwić kłopot zdemontowałem panel (do którego nawiasem mówiąc nie ma schematu) ale tam poza kilkoma kondensatorami i masą oporników smd, i dziwnym układem B/S/H ME 10 (czy to jest jakiś mikrokontroler, można to gdzieś kupić) nie ma nic ciekawego.
  Jedyne co mogę podejrzewać to może trzy przekaźniki czy jest sens je wymieniać?
 • Helpful post
  #2
  henrykgr1
  Level 20  
  Witam.
  W takim przypadku zacząłbym od czyszczenia układu spustu wody, zaczynając od zbiornika, poprzez pompke i sam wąż spustowy.
  Następnie sprawdzić należy,hydrostat i drożność wężyka dochodzącego do niego.
  .
 • #3
  daniel1666
  Level 13  
  Chciałem zrobić jeszcze ostanie pranie przed rozebraniem pralki (nawet bez wirowania). Niemniej jednak po ok. kilku minutach kiedy zaczęło się podrzewanie wody z pralki zaczął się wydobywać niezbyt ciekawy zapach świeżej spalenizny :D. Na szczęście zdążyłem w porę wyłączyć pralkę więc nic nie ucierpiało.
  Z rurki łączącej filtr z pompką silnika wydobyłem kamień (zbrylony osad) wielkości 3cm. Po zdemontowaniu hydrostatu oraz całej reszty drobiazgów która była do niego podłączona czyli międzyjnymi pływaka z dziwną piłeczką w środku :D okazało sie że cały jest pokryty kamieniem po wyczyszczeniu w.w elementów wszystko działa jak trzeba. A tajmnyczy zapach przed praniem był spowodowany tym że z racji zapchania hydrostatu pralka włączyła grzałkę na sucho. Dzięki za podpowiedź.