Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ivy Bridge będą pierwszymi procesorami z 3D tranzystorami Tri-Gate

exti 04 Maj 2011 22:35 3301 3
 • Ivy Bridge będą pierwszymi procesorami z 3D tranzystorami Tri-GateIntel poinformował dzisiaj, że nadchodzący procesor Ivy Bridge jako pierwszy na świecie będzie wykorzystywał nowe, trójwymiarowe tranzystory nazywane Tri-Gate.

  Owa trójwymiarowość polega na tym, że bramki tranzystora tworzą strukturę przestrzenną i sterują przepływem prądu z trzech stron, a nie tylko z jednej. Daje to 37% wzrostu wydajności w układzie wykonanym w technologii 22 nm, a w układzie wykonanym w obecnym procesie 32 nm pozwoli na uzyskanie takiej samej wydajności przy dwukrotnie mniejszym zużyciu energii.

  Tranzystor Tri-Gate podobno nie tylko pokonał ograniczenie narzucone przez prawo Moore'a, lecz także umożliwił ich "znaczne przekroczenie", jak twierdzi Intel. W miarę ulepszania procesów produkcyjnych bramki tranzystora będą mogły "rosnąć" w górę, przez co efektywność tej technologii będzie rosła jeszcze bardziej.

  Ivy Bridge będzie masowo produkowany pod koniec tego roku i pojawi się w sprzęcie na początku przyszłego. Na początku zostaną w niego wyposażone pecety i laptopy, lecz Intel zaznaczył, że ta technologia może być także zastosowana w procesorach Atom do telefonów i tabletów.

  Źródło:
  http://www.electronista.com/articles/11/05/04/intel.details.ivy.bridge.and.3d.transistor.tech/

  Fajne! Ranking DIY
 • #2
  gosztekseba
  Poziom 31  
  Nooo proszę :D Takie powinny być nowinki - "obecnym procesie 32 nm pozwoli na uzyskanie takiej samej wydajności przy dwukrotnie mniejszym zużyciu energii" to jest najważniejsza zaleta. Zwiększy się długość działania na jednej baterii w laptopach.
 • #3
  wlw_wl
  Poziom 38  
  To raz, a dwa jakie nowe rekordy osiągniętych częstotliwości będą na LN2, ho hooo...
 • #4
  nawyk

  Poziom 10  
  Tylko skoro "bramki będą rosnąć w górę", to ciekawe jak sprawa będzie wyglądała z efektywnym odprowadzaniem ciepła ze środka struktury... Przecież wciąż będzie się nagrzewać