Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana starego ( jak świat ) domofonu na TK-6

Phate25 05 Maj 2011 08:02 4349 6
  • #1 05 Maj 2011 08:02
    Phate25
    Poziom 8  

Witam wszystkich.
    Od razu chciałbym zaznaczyć że w dziedzinie elektroniki jestem naprawdę zielony.

Dotychczas w mieszkaniu miałem założony jakiś stary domofon ( nawet nie znalazłem nigdzie firmy - taki no name ) i chciałbym go zmienić na nowszy ( może nie super dobry ale przynajmniej nowszy )
    Poniżej zamieszczę zdjęcia dotychczasowej instalacji oraz schematu unifonu TK-6
    Prosiłbym o instrukcję dokładnie jaki kolor przewodu pod jaki numerek podłączyć.

Stary domofon:

Nowy domofon:

Schematy nowego domofonu:

0 6
  • #2 05 Maj 2011 09:26
    marcinek.p
    Poziom 12  

Witam ...

Niewiele w tym elektroniki ... troszkę ścieżek i kilka przełączników.
    Mam problem ze zdjęciem starego unifinu, jak dla mnie niewyraźne ze względu na pył, prawdopodobnie papierowe okrągłe naklejki i kąt zdjęcia.

Na początek, jeżeli dolny przełącznik służył do otwierania to na pewno:

5 i 6 - biały i niebieski kolejność dowolna...
    Jeżeli dobrze widzę to jedna z ścieżek ostro zniszczona (ta po max prawej stronie) do niej przylutowany przewód ni to szary ni to ciemno niebieski(przynajmniej ja go tak widzę) do zacisku nr 2. Zielony to najpewniej mikrofon czyli zacisk nr 4. Brązowy i żółty to wywołanie i głośnik... i tu mały problem... spróbuj żółty na zacisk nr 1 brązowy na zacisk nr 3. Gdyby coś można je zamienić i nic poza nieprawidłową pracą się nie stanie.

Byłbym zapomniał. Jak wszystko ok podłączone to po podniesieniu słuchawki nie powinno być słychać żadnego buczenia, żadnych pisków, świstów itp, oczywiście w granicach rozsądku nie jest to sprzęt hi-fi :)...
    Jak przyłożysz słuchawkę do ucha powinien być słyszalny szum ulicy, oraz w głośniku powinieneś również słyszeć samego siebie, tzn np dmuchnięcie w mikrofon...

0
  • #3 07 Maj 2011 18:45
    Phate25
    Poziom 8  

Niestety mam nadal problem z podłączeniem unifonu.
    Pomóżcie.

Przedstawie poniżej opcje które próbowałem i może coś dacie rady wymyślić:

1. żółty
    2. szary
    3. brązowy
    4. zielony
    5. biały
    6. niebieski

Przycisk do otwierania działa ( biały i niebieski nie ruszamy bo one działają ). Słychać w słuchawce co się na dole dzieje ale nie słychać na dole co się mówi do słuchawki w mieszkaniu. Nie słychać dzwonka w mieszkaniu po wciśnięciu na dole numeru domu ani nie słychać jak ktoś otworzy sobie na dole drzwi poprzez kod.

1. szary
    2. żółty
    3. brązowy
    4. zielony
    5. biały
    6. niebieski

jak wyżej

1. szary
    2. żółty
    3. zielony
    4. brązowy
    5. biały
    6. niebieski

jak wyżej

1. żółty
    2. szary
    3. zielony
    4. brązowy
    5. biały
    6. niebieski

jak wyżej

Dodatkowo mam pytanie: na jaki system ustawić 3+1 czy 5+1. Wydaje mi się że 5+1 bo wtedy przycisk 5 i 6 działa

Proszę o pomoc

0
  • #4 07 Maj 2011 18:54
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Zwieracze musisz ustawić w pozycji wyłączonej.
    Zobacz czy nie masz ściszonego mikrofonu jak i wywołania. Są do tego dwa potencjometry montażowe widoczne na zdjęciu. Co prawda ten od dzwonka reguluje się nawet po zamknięciu obudowy, ale ten od mikrofonu tylko przy otwartej.
    Uważam jednak, że źle zlokalizowałeś przewód masowy. W takim przypadku będą objawy podane wyżej, tzn. nie działa mikrofon i wywołanie.
    Na moje oko to masa będzie zielony i ma być przyłączony na zacisk nr 2.

0
  • #5 07 Maj 2011 22:30
    Phate25
    Poziom 8  

Troszke jaśniej poproszę.

Zwieracze w pozycji wyłączonej to znaczy jak ?

Ten potencjometr który sie reguluje przy otwartej obudowie jest gdzie dokladnie i jak nim manipulować ?

Masa zielony czyli zamienić zielony z szarym tak ? ( zielony do 2 a szary do 4 ) ?

0
  • #6 08 Maj 2011 10:11
    zybex
    Pomocny dla użytkowników

Phate25 napisał:

Zwieracze w pozycji wyłączonej to znaczy jak ?

Przecież sam dałeś zdjęcie instrukcji gdzie jest to pokazane. Jak mimo to nie wiesz jak, to po prostu je wyjmij całkowicie.
    Phate25 napisał:

Masa zielony czyli zamienić zielony z szarym tak ? ( zielony do 2 a szary do 4 ) ?

Właśnie tak. Szary to mikrofon a zielony to masa.

0
  • #7 09 Maj 2011 08:50
    Phate25
    Poziom 8  

Zybex dzięki, zamieniłem te dwa kable i wszystko śmiga aż miło.

Pozdrawiam i uważam temat za zamknięty

0