Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inteligentne budynki - soft do AVT5291 / AVT5217 / AVT5222

05 Maj 2011 09:24 1561 2
  • Poziom 36  
    Hejka.

Jeśli ktoś ma duży potencjał w tworzeniu oprogramowania PC Windows / Linux i miałby ochotę zaistnieć / napisać coś z potencjalnie dużym wzięciem / rozreklamować swoją osobę na łamach prasy to podpowiem coś ciekawego. Popularne pismo wypuściło serię modułów pracujących w sieci RS485: AVT5291 (Sterowany za pomocą RS-485 i RC5 odtwarzacz komunikatów MP3) / AVT5217 (Uniwersalna karta wyjść z interfejsem RS485 i mikrokontrolerem AVR) / AVT5222 (Moduł wejść cyfrowych z interfejsem RS-485) nie istnieje jednak do tych modułów żadna aplikacja sterująca (są to moje układy ale nie czuję się na siłach merytorycznych i czasowych, by stworzyć coś wygodnego / eleganckiego do sterowania nimi). Sterownika sprzętowego / elektronicznego też tworzyć nie planuję, w moim przekonaniu mija się to z celem. Już lepiej kupić sobie za parę groszy oszczędną płytkę Intel Atom D410 i napisać soft (przy okazji łącząc całość z internetem, co globalnie zwiększa możliwości systemu). Ale to już nie moja działka. Gdyby ktoś miał jednak ochotę - to podpowiadam i zapraszam.

Można się ewentualnie zastanowić czy lepiej stworzyć

a) aplikację pod Windows lub
    b) na konsolę Linux-a (programowanie logiki automatyki bezpośrednio w plikach tekstowych) - wygodniejsze, gdy w budynku / firmie pracuje non stop serwer na Linuxie - wówczas może od razu pełnić rolę sterownika automatyki.

Soft powinien bazować na zegarze czasu rzeczywistego PC i pozwalać na wygodne wprowadzanie logiki automatyki (w zależności od zaprogramowanej logiki wysyłanie po RS232 (>RS485) w sieć kodów sterujących i odbieranie (i logowanie) napływających odpowiedzi i podejmowanie na ich podstawie kolejnych decyzji).

Zakładając, że soft może mieć duże wzięcie (konkurencja dla drogich - stricte komercyjnych systemów automatyki domowej) wydaje mi się, że jest to dobra okazja do rozreklamowania ewentualnego autora programu.
  • Poziom 12  
    Witam

To był kiedyś temat mojej pracy magisterskiej - sieć urządzeń połączonych razem przez RS485. Napisałem do tej sieci dwie aplikacjie pod windows. Jedna słuzyła do wykrywania urządzeń pracujacych w sieci i ich konfiguracji ( np. parowanie włącznika aby załączał światło np w 2 pokojach, zmiana czasu jakiegos timera , łączenie urządzeń w grupy logiczne itd ). Druga aplikacja pokazywała stan wszystkich urządzeń i pozwalała na sterowanie z komputera każdym urządzeniem. Z tego co pamiętam miałem jakąś bazę danych, gdzie były tam trzymane informacje o urządzeniach jakie mogą występować w sieci - czy to jest aktor czy sensor, jakie ma paramatery, ktore z nich sa konfigurowalne, adres fizyczny adres logiczny itd.

Z tego co zauwazyłem te kity bazają również na atmega8 i maja soft w bascomie, ja tak samo robilem ;)

Pozdrawiam
    Krzychu
  • Poziom 36  
    Ja zastanawiam się nad logiką programowania logiki automatyki zdarzeń.

Przykładowe zdarzenie mocniej skomplikowane: Jeśli godzina 12.00 i 12. kwietnia 2011 oraz jeśli wejście 1 karty wejść 1 oraz wejście 2 karty 2 są równe 1 to włącz przekaznik 3 na karcie 3 oraz przekaznik 4 na karcie 4 a takze odtworz komunikat 6 na playerze 6.

Inteligentne budynki - soft do AVT5291 / AVT5217 / AVT5222

Opis:

- Zdarzenie składa się z dwóch części - 1. Zbieranie danych wejściowych, 2. Wynik.

- Data rozpoczęcia jest automatycznie przepisywana do daty zakończenia, oczywiście można ją zmienić, jeśli zdarzenie ma być aktywne jakiś okres czasu
    Po wpisaniu godziny rozpoczęcia w pole godzina zakończenia wstawiana jest wartość nie istotne. Można to zmienić.

- Źródłem informacji może być jeden z modułów obecnych w systemie lub któraś z zapamiętanych odpowiedzi
    - Operacją,
    -- gdy źródło informacji = moduł - jest któraś z operacji dostępnych dla danego modułu
    -- gdy źródło informacji = Odpowiedź-X - jest operator logiczny oraz, lub , żaden
    - Parametrem,
    -- gdy źródło informacji = moduł - jest parametr operacji, czyli liczba z przedziału 0...99
    -- gdy źródło informacji = Odpowiedź-X - jest któraś z użytych odpowiedzi
    W polu odpowiedź należy z rozwijanej listy wybrać jedną z wolnych odpowiedzi (wyświetlane tylko wolne)

W tym przykładzie do Odpowiedź-3 została zapisana wartość logiczna iloczynu (oraz) danych: Odpowiedz-1 Odpowiedz-2

Teraz sekcja wynik:

Zakładamy, że Odpowiedz1=1 oraz Odpowiedz2=1 zatem do Odpowiedz-3 zostanie zapisane logiczne 1 a w związku z tym:

zostanie załączony przekaźnik 3 na karcie 3
    zostanie załączony przekaźnik 4 na karcie 4
    zostanie odtworzony komunikat 6 na playerze 6

Wnioski.

- Zdefiniowanie zdarzenia w jednej linii jest chyba niemożliwe (tym bardziej wielo warunkowego)
    - Wprowadzenie wielu zdarzeń może okazać się mało czytelne, ale chyba tylko takie jest realne