Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HOT AIR PT 803 modyfikacja sterowania grzałką..

Janek Bień 05 Maj 2011 18:39 3557 1
  • Witam
    Jakiś czas temu spaliła mi się grzałką od HOTa . PO zakupieniu nowej
    Okazało się, że jest to grzałka z termoparą, która jest stosowana w wyższych modelach . Model PT803 ma proste sterowanie grzałką HOTa . W oryginale nie posiada termopary . Brak "sprzężenia zwrotnego" w postaci informacji o faktycznej temperaturze nadmuchu powoduje ze operowanie modelem PT803 wymaga ciągłej korekty nastawy temperatury nadmuchu przy każdej zmianie dyszy lub zmianie siły nadmuchu ...
    Na szybko "na kolanie" dorobiłem nową cześć sterowania grzałki nadmuchu .

Napięcie z termopary wzmacniane jest w pierwszym wzmacniaczu operacyjnym.
    Na jego wyjściu otrzymujemy napięcie proporcjonalne do aktualnej temperatury powietrza o wartości 1v/100stC.
    Wzmocniony sygnał podawany jest na drugi wzmacniacz operacyjny gdzie
    Następuje dalsze wzmocnienie sygnału z termopary oraz porównanie go do temperatury zadanej potencjometrem .
    Napięcie wyjściowe z drugiego wzmacniacza operacyjnego podawane jest na
    Wejście modulacji szerokości impulsu popularnego układu czasowego NE555.
    Wyjście generatora 555 steruje optotriakiem a następnie triakiem załączającym grzałkę .
    Sterowanie grzałką ma cechy zbliżone do regulatora PID
    Gdy temperatura jest za niska na wyjściu 555 generowane są impulsy o wypełnieniu około 60% / 3Hz
    Gdy temperatura powietrza jest zbliżona do temperatury zadanej następuje stopniowe zmniejszenie PWMa impulsów aż do ich całkowitego zaniku przy przekroczeniu temperatury powietrza z temperatura zadaną.
    Układ reguluje temperaturę bardzo precyzyjnie bez negatywnego efektu oscylacji temperatury, jakie posiadają zwykłe regulatory temperatury oparte na komparatorze i prostym sterowaniu ON-OFF ...
    Płytka jest wykonana jako 1-stronna z 3 zworkami z drutu posrebrzanego .
    Wpięta została pod grzałkę i termopare z ominięciem oryginalnej części odpowiadającej za regulacje temperatury . Sekcja regulacji nadmuchu pozostałą bez zmian..
    Kalibracje wykonujemy dla temperatury około 20stC oraz 100stC.
    Możemy na ten czas wpiąć typową termopare występującą jako dodatek do multimetrów ..
    Do tego układu możemy podłączyć jeszcze dwa wyświetlacze (ICL7107) temperatury aktualnej oraz nastawionej, ale ja z tego zrezygnowałem, bo, po co ??

Dziele się tym układem ze wszystkimi, ponieważ być może komuś się przyda jako zestaw do reanimacji lub modyfikacji swojej stacji ...

Brak zdjęć, proszę to poprawić, regulamin wewnętrzny pkt. 2
    (joy_pl)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 26 Kwi 2013 12:45
    Kajtek_170
    Poziom 22  

Jaką grzałkę tym sterowałeś? Mi poszedł właśnie sterownik od hota chińskiego 857, mam tu grzałkę 600W/230v z termoparą. Podejrzewam ze poszedł procesor, dlatego prawdopodobnie zbuduje nowy układ do sterowania grzałką, a Twój wygląda bardzo interesująco ;)