Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterowanie ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym

dar11111 05 May 2011 20:04 11739 16
 • #1
  dar11111
  Level 9  
  Szukam sterownika - termostatu pokojowego pozwalającego obsłużyć instalację CO w domu. Instalacja to grzejniki w sypialniach i podłogówka w pozostałej części. Dwa niezależne obiegi i dwie pompy. System winien włączyć się i wyłączyć automatycznie. Regulacja temperatury w sypialniach to zawory na grzejnikach. Chcę również mieć możliwość ręcznego sterowania obiegami - na życzenie uruchomienie podłogówki i/lub kaloryferów. Instalator ma z tym problem - chodzi o ręczne uruchomienie pomp. Problemem jest też pomiar temperatury, a dokładnie jakie, gdzie i ile czujników umieścić. Najlepiej jeżeli układ i sterownik będzie prosty oparty o jeden czujnik - termostat. Ważne, aby pompy nie pracowały cały czas.
  Będę wdzięczny za pomoc w wyborze sterownika/termostatu.
 • #2
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  http://pwkey.eu/index.php?s=oferta&st=52

  Ale nie rozumiem kiedy piszesz że "układ ma być oparty o jeden czujnik i jednocześnie pompy mają się załączać i wyłączać automatycznie ... " !?
 • #3
  daniel-1204
  Level 12  
  Polecam regulator R322 f-my compit steruje pogodowo dwoma niezależnymi obiegami grzewczymi oraz ma możliwość podłaczenia 2 termostatów pokojowych przy rozsądnym ustawieniu nie ma lepszego sterownika na polskim rynku
 • #4
  pwraul
  Level 10  
  http://www.euroster.com.pl - coś możesz wybrać,
  jaki masz "kociołek" ?
  jak ograniczasz maks. temp podłogówki ?
  sporo pytań jeszcze, generalnie napisz dokładnie co posiadasz, bo chcieć to można wszystko, ja np. chcę być młodszy :)
 • #5
  dar11111
  Level 9  
  Kocioł de dietricha mca 35.
  Podłogówka ma mieć ręczny regulator maksymalnej temperatury, nastawa np. na 40 stopni na cały obieg. Dalej ręczne sterowanie poszczególnego obiegu w zależności od potrzeb - z czasem uda się to dokładnie wyregulować.
  Na grzejniki temperatura będzie puszczona wyższa około 60 stopni. Dokładna regulacja termostatami przy grzejnikach również w zależności od potrzeb.
  Koncepcja w zarysie jest taka: regulator pokojowy na parterze (otwarte pomieszczenie hal, salon, jadalnia i kuchnia) ma zareagować na spadek temperatury poniżej zadanej i uruchomić obie pompy - podłogową i grzejnikową. Po osiągnięciu zadanej temperatury pompy zostają wyłączone. Problem to bezwładność podłogówki w połączeniu z szybką reakcją grzejników (ustawię je na niską temperaturę - 50 stopni co zwiększy ich bezwładność i zbliży do parametrów podłogówki a z drugiej strony poprawi osiągi kondensatu). Mogę też ustawić czujnik w podłodze - wylewce, zareaguje wcześniej i szybciej wyłączy podłogówkę "zmniejszając" jej bezwładność.
  W tym systemie nie chcę mieć czujników temperatury w sypialniach gdzie są grzejniki - sterowanie odbywa się przy pomocy głowic termostatycznych przy grzejnikach.
  Chcę mieć natomiast możliwość, niezależnie od zadanej temperatury, wymuszenia włączenia obiegu podłogówki i/lub grzejników w zależności od potrzeb, np. podgrzania zimnej podłogi z płytek w okresach przejściowych wiosna/jesień lub grzania tylk0 sypialni.
  Pytanie czy jest regulator pokojowy który steruje dwiema pompami niezależnie w trybie automatycznym i ręcznym, czy też trzeba rozbudować system o dodatkowy sterownik.
 • #6
  pwraul
  Level 10  
  zacznę "po swojemu" -- i co z tego czy jest sterownik czy nie który steruje X liczbą pomp. To kocioł ma dostawać sygnał wł/wy żeby wyprodukować ciepło które chcesz "rozgonić swoimi pompami", jak nie będzie ciepła to i 7 pomp domu nie ogrzeje.[pomijam "pompy ciepła :)"

  Nie jestem specem od DD, ale przeglądałem przed chwilą instrukcję - czy on sam w sobie (pakiet standardowy) nie ma możliwości sterowania jednym obiegiem bezpośrednim i jednym z mieszaczem, oraz pompą zasobnika ?
  To podkreślone mnie interesuje, jesteś w stanie zajrzeć do kotła i podać jakie są wolne kostki do podpięcia ?  Tak "mówi" instrukcja

  4.10.7. Podłączenie obydwu obiegów grzewczych
  za sprzęgłem hydraulicznym, a
  podgrzewacza c.w.u. przed.
  4.10.8. Podłączenie obydwu obiegów
  i podgrzewacza c.w.u. za sprzęgłem
  hydraulicznym
 • #8
  pwraul
  Level 10  
  itadek wrote:
  Witam.
  polecam sprawdzony u mnie sterownik EUROSTER 2026 z algorytmem PI, podłączony do pompki ogrzewania podłogowego, natomiast grzejniki mają każdy oddzielnie regulator temperatury na zaworach wlotowych. pierwsza zima i jest dobrze.


  A co powoduje włączenie/wyłączenie kotła, skąd dostaje sygnał grzej lub nie?
 • #9
  itadek
  Level 22  
  U mnie nie ma sygnału grzej lub nie piec działa non stop z temperaturą 55 stopni, bojler ma właśnie taką temperature wody, grzejniki włączaja sie gdy potrzebują a podłogówka sterowana jest własnie takim sterownikiem, który włącza sie z wyprzedzeniem jak zaczyna spadać temperatura w pomieszczeniach, dodam że piec jest na ekogroszek więc nie ma mozliwości zagotowania wody w momencie zamknięcia wszystkich odbiorów, piec poprostu wchodzi w stam czuwania.
 • #10
  pwraul
  Level 10  
  itadek - no to ma uzasadnienie, ale mając DeDietricha z automatyką w komplecie, trzymanie go jako kotła stało-temperaturowego to bezsens, to tak jakby wracając z pracy do domu, nie "gasić samochodu", bo rano przecież jadę do pracy :)
 • #11
  dar11111
  Level 9  
  Kocioł ma pracować wtedy kiedy będzie taka potrzeba, a nie cały czas. CWU - czujnik w wymienniku ma utrzymywać zadaną temperaturę i to jest proste. CO - zasilanie instalacji prosto z kotła co znaczy że kocioł ma wiedzieć kiedy się włąćzyć i kiedy uruchomić pompę.
  Problem w tym że pompa, a dokładnie 2 pompy nie mogą pracować cały czas. Coś musi powiedzieć kiedy te pompy mają się włączyć i wyłączyć.
 • #12
  das160
  Level 15  
  Witam twoje oczekiwania są jasne i klarowne jednak rozwiązania techniczne już nie.
  Sterownik działa w oparciu o dane przekazane np. z czujnika, może być jeden sterownik jednak czujniki muszą być najmniej dwa. Twoje wymagania spełnił by sterownik mikroprocesorowy tac po stwożeniu odpowiedniego programu podtrzymywał by pracę podłogówki o jakąś wartość czasową zależną od czasu pracy układu grzejnikowego, jednak koszt takiego sterownika i programu przekroczyłby kwotę 3000zł i wymagałby kalibracji podczas pierwszego sezonu.
  Prostszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch sterowników po jednym na każdy układ.
  Pozdrawiam
 • #14
  MarcinK1983
  Level 9  
  Witam, co do twojego pytania o regulacje temperatury na podlogowce proponuje uzycie zaworu mieszajacego 3 lub 4 D. Pozwoli ci to dokladnie dobrac temperature podlogi i tym samym rozwiaze twoj problem. Pozdrawiam.
 • #15
  pwraul
  Level 10  
  Nie rozumiem, kupuję kocioł kondensacyjny, a chcę go używać jak "węglówki",

  Cytat, bo nie chce już mi się cofać :)
  Problem w tym że pompa, a dokładnie 2 pompy nie mogą pracować cały czas. Coś musi powiedzieć kiedy te pompy mają się włączyć i wyłączyć. --tyle to wie automatyka kotłowa , DD ma możliwość sterowania 2-ma obiegami w tym jednym z mieszaczem, po co proch wymyślać ??


  SCHEMAT Z INSTRUKCJI DD MC35

  sterowanie ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym
 • #17
  elektro01
  Level 9  
  Ja w najbliższym czasie zamierzam przeprowadzić generalny remont swojego domu (łącznie z wymianą praktycznie wszystkich instalacji) i zastanawiam się właśnie czy nie zamontować takiego systemu sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją.
  Przyznaję, że ogrzanie tak dużej powierzchni jaka jest w moim domu jest sporym wyzwaniem pieniężnym i chciałbym nieco zaoszczędzić.
  Przeczytałem ciekawy artykuł: http://www.mieszkajbezpiecznie.pl/artykuly/101,sterowanie-ogrzewaniem-i-klimatyzacja/ i coraz bardziej mnie to interesuje. Co o tym sądzicie?