Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sterowanie ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym

dar11111 05 May 2011 20:04 11931 16
 • #1
  dar11111
  Level 9  
  Szukam sterownika - termostatu pokojowego pozwalającego obsłużyć instalację CO w domu. Instalacja to grzejniki w sypialniach i podłogówka w pozostałej części. Dwa niezależne obiegi i dwie pompy. System winien włączyć się i wyłączyć automatycznie. Regulacja temperatury w sypialniach to zawory na grzejnikach. Chcę również mieć możliwość ręcznego sterowania obiegami - na życzenie uruchomienie podłogówki i/lub kaloryferów. Instalator ma z tym problem - chodzi o ręczne uruchomienie pomp. Problemem jest też pomiar temperatury, a dokładnie jakie, gdzie i ile czujników umieścić. Najlepiej jeżeli układ i sterownik będzie prosty oparty o jeden czujnik - termostat. Ważne, aby pompy nie pracowały cały czas.
  Będę wdzięczny za pomoc w wyborze sterownika/termostatu.
 • #2
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  http://pwkey.eu/index.php?s=oferta&st=52

  Ale nie rozumiem kiedy piszesz że "układ ma być oparty o jeden czujnik i jednocześnie pompy mają się załączać i wyłączać automatycznie ... " !?
 • #3
  daniel-1204
  Level 12  
  Polecam regulator R322 f-my compit steruje pogodowo dwoma niezależnymi obiegami grzewczymi oraz ma możliwość podłaczenia 2 termostatów pokojowych przy rozsądnym ustawieniu nie ma lepszego sterownika na polskim rynku
 • #4
  pwraul
  Level 10  
  http://www.euroster.com.pl - coś możesz wybrać,
  jaki masz "kociołek" ?
  jak ograniczasz maks. temp podłogówki ?
  sporo pytań jeszcze, generalnie napisz dokładnie co posiadasz, bo chcieć to można wszystko, ja np. chcę być młodszy :)
 • #5
  dar11111
  Level 9  
  Kocioł de dietricha mca 35.
  Podłogówka ma mieć ręczny regulator maksymalnej temperatury, nastawa np. na 40 stopni na cały obieg. Dalej ręczne sterowanie poszczególnego obiegu w zależności od potrzeb - z czasem uda się to dokładnie wyregulować.
  Na grzejniki temperatura będzie puszczona wyższa około 60 stopni. Dokładna regulacja termostatami przy grzejnikach również w zależności od potrzeb.
  Koncepcja w zarysie jest taka: regulator pokojowy na parterze (otwarte pomieszczenie hal, salon, jadalnia i kuchnia) ma zareagować na spadek temperatury poniżej zadanej i uruchomić obie pompy - podłogową i grzejnikową. Po osiągnięciu zadanej temperatury pompy zostają wyłączone. Problem to bezwładność podłogówki w połączeniu z szybką reakcją grzejników (ustawię je na niską temperaturę - 50 stopni co zwiększy ich bezwładność i zbliży do parametrów podłogówki a z drugiej strony poprawi osiągi kondensatu). Mogę też ustawić czujnik w podłodze - wylewce, zareaguje wcześniej i szybciej wyłączy podłogówkę "zmniejszając" jej bezwładność.
  W tym systemie nie chcę mieć czujników temperatury w sypialniach gdzie są grzejniki - sterowanie odbywa się przy pomocy głowic termostatycznych przy grzejnikach.
  Chcę mieć natomiast możliwość, niezależnie od zadanej temperatury, wymuszenia włączenia obiegu podłogówki i/lub grzejników w zależności od potrzeb, np. podgrzania zimnej podłogi z płytek w okresach przejściowych wiosna/jesień lub grzania tylk0 sypialni.
  Pytanie czy jest regulator pokojowy który steruje dwiema pompami niezależnie w trybie automatycznym i ręcznym, czy też trzeba rozbudować system o dodatkowy sterownik.
 • #6
  pwraul
  Level 10  
  zacznę "po swojemu" -- i co z tego czy jest sterownik czy nie który steruje X liczbą pomp. To kocioł ma dostawać sygnał wł/wy żeby wyprodukować ciepło które chcesz "rozgonić swoimi pompami", jak nie będzie ciepła to i 7 pomp domu nie ogrzeje.[pomijam "pompy ciepła :)"

  Nie jestem specem od DD, ale przeglądałem przed chwilą instrukcję - czy on sam w sobie (pakiet standardowy) nie ma możliwości sterowania jednym obiegiem bezpośrednim i jednym z mieszaczem, oraz pompą zasobnika ?
  To podkreślone mnie interesuje, jesteś w stanie zajrzeć do kotła i podać jakie są wolne kostki do podpięcia ?  Tak "mówi" instrukcja

  4.10.7. Podłączenie obydwu obiegów grzewczych
  za sprzęgłem hydraulicznym, a
  podgrzewacza c.w.u. przed.
  4.10.8. Podłączenie obydwu obiegów
  i podgrzewacza c.w.u. za sprzęgłem
  hydraulicznym
 • #8
  pwraul
  Level 10  
  itadek wrote:
  Witam.
  polecam sprawdzony u mnie sterownik EUROSTER 2026 z algorytmem PI, podłączony do pompki ogrzewania podłogowego, natomiast grzejniki mają każdy oddzielnie regulator temperatury na zaworach wlotowych. pierwsza zima i jest dobrze.


  A co powoduje włączenie/wyłączenie kotła, skąd dostaje sygnał grzej lub nie?
 • #9
  itadek
  Level 22  
  U mnie nie ma sygnału grzej lub nie piec działa non stop z temperaturą 55 stopni, bojler ma właśnie taką temperature wody, grzejniki włączaja sie gdy potrzebują a podłogówka sterowana jest własnie takim sterownikiem, który włącza sie z wyprzedzeniem jak zaczyna spadać temperatura w pomieszczeniach, dodam że piec jest na ekogroszek więc nie ma mozliwości zagotowania wody w momencie zamknięcia wszystkich odbiorów, piec poprostu wchodzi w stam czuwania.
 • #10
  pwraul
  Level 10  
  itadek - no to ma uzasadnienie, ale mając DeDietricha z automatyką w komplecie, trzymanie go jako kotła stało-temperaturowego to bezsens, to tak jakby wracając z pracy do domu, nie "gasić samochodu", bo rano przecież jadę do pracy :)
 • #11
  dar11111
  Level 9  
  Kocioł ma pracować wtedy kiedy będzie taka potrzeba, a nie cały czas. CWU - czujnik w wymienniku ma utrzymywać zadaną temperaturę i to jest proste. CO - zasilanie instalacji prosto z kotła co znaczy że kocioł ma wiedzieć kiedy się włąćzyć i kiedy uruchomić pompę.
  Problem w tym że pompa, a dokładnie 2 pompy nie mogą pracować cały czas. Coś musi powiedzieć kiedy te pompy mają się włączyć i wyłączyć.
 • #12
  das160
  Level 15  
  Witam twoje oczekiwania są jasne i klarowne jednak rozwiązania techniczne już nie.
  Sterownik działa w oparciu o dane przekazane np. z czujnika, może być jeden sterownik jednak czujniki muszą być najmniej dwa. Twoje wymagania spełnił by sterownik mikroprocesorowy tac po stwożeniu odpowiedniego programu podtrzymywał by pracę podłogówki o jakąś wartość czasową zależną od czasu pracy układu grzejnikowego, jednak koszt takiego sterownika i programu przekroczyłby kwotę 3000zł i wymagałby kalibracji podczas pierwszego sezonu.
  Prostszym rozwiązaniem jest zastosowanie dwóch sterowników po jednym na każdy układ.
  Pozdrawiam
 • #14
  MarcinK1983
  Level 9  
  Witam, co do twojego pytania o regulacje temperatury na podlogowce proponuje uzycie zaworu mieszajacego 3 lub 4 D. Pozwoli ci to dokladnie dobrac temperature podlogi i tym samym rozwiaze twoj problem. Pozdrawiam.
 • #15
  pwraul
  Level 10  
  Nie rozumiem, kupuję kocioł kondensacyjny, a chcę go używać jak "węglówki",

  Cytat, bo nie chce już mi się cofać :)
  Problem w tym że pompa, a dokładnie 2 pompy nie mogą pracować cały czas. Coś musi powiedzieć kiedy te pompy mają się włączyć i wyłączyć. --tyle to wie automatyka kotłowa , DD ma możliwość sterowania 2-ma obiegami w tym jednym z mieszaczem, po co proch wymyślać ??


  SCHEMAT Z INSTRUKCJI DD MC35

  sterowanie ogrzewaniem podłogowym i grzejnikowym
 • #17
  elektro01
  Level 9  
  Ja w najbliższym czasie zamierzam przeprowadzić generalny remont swojego domu (łącznie z wymianą praktycznie wszystkich instalacji) i zastanawiam się właśnie czy nie zamontować takiego systemu sterowania ogrzewaniem i klimatyzacją.
  Przyznaję, że ogrzanie tak dużej powierzchni jaka jest w moim domu jest sporym wyzwaniem pieniężnym i chciałbym nieco zaoszczędzić.
  Przeczytałem ciekawy artykuł: http://www.mieszkajbezpiecznie.pl/artykuly/101,sterowanie-ogrzewaniem-i-klimatyzacja/ i coraz bardziej mnie to interesuje. Co o tym sądzicie?