Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uszkodzona Unitra Ślązak. Przy strojeniu nie ma efektów, nie słychać trzasków.

bigjooe 05 May 2011 20:17 2170 8
Tespol
 • #1
  bigjooe
  Level 9  
  Witam,
  Ostatnio wpadło w moje ręce radio Unitra Ślązak.
  Dłuższy czas nie miałem jak się tym zająć, lecz dzisiaj znalazłem trochę czasu.
  W radiu wygląda jakby działał wzmacniacz, bo słychać przy uruchamianiu dźwięk w głośniku. Jednak przy strojeniu 0 efektów. Nie słychać nawet trzasków. Nie reagowało nawet na zbliżanie pazurów do cewek i z resztą całej reszty elementów.
  Co mnie zdziwiło, wyglądało na to, że jedna z cewek była zgnieciona i przyklejona z płytki. Tak powinno być?
  Nie widać tam zimnych lutów. Przy dotknięciu w jedną z nóżek kondensatora przylutowanego po drugiej stronie płytki (przeciwnej niż cała reszta elementów), słychać było trzaski, jednak po pokręceniu gałką strojenia wszystko wróciło do stanu pierwotnego - kompletna cisza.
  Radio nie jest przestrojone (mam to w planach, ale podzespoły są w drodze - nie mam sklepu elektronicznego blisko domu). Z tego co się orientuję, to powinno być słychać przynajmniej trzaski.
  Mam też na stanie radyjko Unitra Jowita. Działa chyba mniej-więcej na tych samych falach, łapie jakąś jedną polską stację i kilkanaście zagranicznych, więc i chyba na ślązaku powinno coś znaleźć?
  Zastanawiam się jeszcze czy to może być wina potencjometru głośności? Przy poruszaniu nie słychać trzeszczenia, a ma już swoje lata...
  Będę wdzięczny za wszelką odpowiedź.

  P.S. Przeglądałem forum, ale wszelkie takie usterki, jakie widziałem w tematach pojawiały się dopiero po przestrojeniu. To radio jest jeszcze przed tym procesem.
 • Tespol
 • #2
  SP9 UXG
  Level 15  
  Jak się zachowuje po przełaczeniu AM / FM czy jest różnica w odsłuchu , jeśli głowica FM jest sprawna nawet nie przestrojona powinna odebrać jakąś stacje albo szumy ...
 • #3
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Na UKF powinno słychać głośny szum. W tych radiach często padają isostaty zwłaczcza że to już wiekowy sprzęt. Wymień, albo je wyczyść.
 • Tespol
 • #5
  bigjooe
  Level 9  
  No właśnie przy przełączaniu fal (są bodajże 4 przyciski do tego) nie słychać różnicy. To mnie w tym najbardziej zdziwiło. Od dołu płytki powinien być podlutowany kondensator? Sprzęt wiekowy, ale unitry są praktycznie nieśmiertelne :D.
  Co do isostatów. Jaka jest szansa żeby padły wszystkie 4 od zmiany fal?
  Zastanawiają mnie potencjometry suwakowe. Ostatnio naprawiając starą kolumnę ITT naprawiałem potencjometry mające jakieś przerwy i trzaski (wystarczyło wd 40), z tym, że tutaj jest calkiem głucho. Słychać tylko uruchamianie się radia (taki dźwięk odpalania wzmacniacza).
 • #6
  dipol
  Level 34  
  Przemyj je czystą benzyna lub spirytusem (dodaje oliwki od maszyn do szycia) i powinna sprawność przełącznika powrócić a może i zagra hi. WD40 chwilowo pomaga a potem tylko już kłopot zawiera dodatki agresywne do elektroniki się nie nadaje.Wykonaj podstawowe pomiary czy masz napięcia na poszczególnych stopniach odbiornika.Sprawdź szczególnie PR-k przy UL1211.(przerywa)
  73!
 • #7
  bigjooe
  Level 9  
  Dzisiaj albo w poniedziałek posiedzę nad tym.
  A te kondensatory wymienione w poprzednim poście, to część przypadkiem nie pójdzie do wymiany przy przestrajaniu? Przypominam sobie, że przynajmniej część z nich zamawiałem.
 • #8
  dipol
  Level 34  
  Są to kondensatory blokujące zasilanie i sprzęgające zmora tych odbiorników-b/duża usterkowość.Przede wszystkim schemat i miernik i pomierz napięcia !! tak to się zaczyna-pomiary nigdy mnie nie zawodziły.
  Filtry omomierzem sprawdź czy cewki nie mają przerwy stosowany był topnik który był agresywny do miedzi -dostawały przerwy przez korozję w obecności wilgoci.
  73!
 • #9
  bigjooe
  Level 9  
  Dzisiaj trochę w tym pogrzebałem.
  Isostaty są w porządku.
  Napięcia wglądają dobrze, poza nóżką 13 ul-1211m (
  jest ok. 9.8-10.3V (w zależności od ustawienia isostatów fal (czy jak to nazwać ;) ), a wg schematu dla FM jest 8.5V, a dla AM 9.3V.
  Poza tym, w sumie przypadkiem trafiłem na dziwny efekt, po dotknięciu jedną sondą multimetru w okolicach kondensatora C77 (jeżeli dobrze odczytałem z płytki, tak czy inaczej to 47mdf elektrolit) w głośniku cicho zaczęło grać zagraniczne radio, co chyba powinno oznaczać, że moduł fm powinien działać?