Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

subwoofer:elmera - moja konstrukcja...

elmer2 08 Lis 2004 13:34 10395 9
  • Witam::.

Subwoofer elmera - rafcioo2(malpa)wp.pl

NA wstępie pozdrawiam wszystkich miłośników pana basika. Z takiej okazji, że jestem nowy w tym miejscu. To moja pierwsza konstrukcja i mam nadzieje ze nie ostatnia :).

Głośnik:

Zastosowałem głośnik mało już znanej firmy Interconti model The bass o mocy max 400W (tak pisze na membranie- wiem wiem bardzo to dziadowski głośnik). Z tego co wiem o tym głośniku to to, że ma średnice 10" (25cm), cewka ma średnice około 30 mm (co dowodzi tego, że głośnik nie ma nawet 100W RMS). Kupiłem kiedyś na giełdzie za śmieszną kase... cóż wtedy byłem laikiem w tym temacie, zaważył napał.

Obudowa:

Pojemność okolo 65 litrow wyznaczona ze tak powiem na podstawie metody polegającej na wkładaniu głośnika w dwie obudowy i w jednej zagrał lepiej. Zrobiłem tak ponieważ nigdzie nie znalazłem parametrów tego głośnika. Sama firma Interconti już nie istnieje od kilku lat.
    Skrzynia ma kształt sześcianu o krawędzi 44cm chyba i wykonana z surowej płyty wiórowej o grubości 18 mm. Całość sklejona i skręcona wkrętami i klejem nikolowym. Koszt wykonania skrzyni to około 35 zeta. Następnie skrzynie okleiłem zieloną wykładziną dywanową i
    założyłem drewniane podstawki.

Wzmacniacz:

Wzmacniacz to typowa aplikacja TDA7294 chłodzona radiatorem z Durona 1200. Powierzchnia radiatora jest tak duża, że nie wymaga chłodzenia aktywnego w postaci wentylatora.
    Jako transformator wybrałem trafo toroidalne o oznaczeniu TST150/012 i
    parametrach:
    moc: 150 VA
    napięcie pierwotne: 230 V AC
    napięcie wtórne: 2 x 24 V AC
    prąd po stronie wtórnej: 2 x 3,12 A
    W układzie zastosowałem transformator toroidalny, ponieważ jego sprawność, wymiary oraz cena są korzystniejsze w stosunku do transformatorów standardowych o rdzeniu w kształcie EI.
    Moc 150 VA wynika z tego, iż maksymalna moc oddawana przez odbiornik-wzmacniacz wynosi 100W, a także należy wziąć pod uwagę moc strat tego wzmacniacza, która wynosi 50W. Bowiem wzmacniacz ten pracuje w klasie AB.
    Mostek prostowniczy to nic innego jak cztery diody prostownicze w układzie Greetz'a.
    Ja zastosowałem mostek typu KBPC3510. Maksymalny prąd przewodzenia wynosi 35 A.
    Kondensatory filtrujące służą do odfiltrowania napięcia pochodzącego z sieci o częstotliwości 50 Hz lub 100Hz ( zależności od zastosowanego układu prostownika). Jest to przydźwięk zwany także brumem sieciowym. Bez zastosowania tych kondensatorów i po podłączeniu wzmacniacza w głośniku będzie słychać bardzo głośne buczenie o częstotliwości bardzo szkodliwej dla głośnika, szczególnie niskotonowego. Aby obliczyć
    wartość pojemności kondensatorów filtrujących posłużyłem się poniższym wzorem:
    ΔU = Iobc / (2f C)

gdzie:

Iobc - to prąd obciążenia czyli wzmacniacza
    ΔU - to napięcie tętnień, zwykle przyjmuję się wartość 2 V
    f - to częstotliwość tętnień, dla układu prostownika mostkowego wynosi 100 Hz
    C- szukana pojemność kondensatora filtrującego

Przekształcając powyższy wzór do postaci bardziej czytelnej otrzymujemy:

C = Iobc / (2f x ΔU)

W wyniku zastosowania powyższego wzoru otrzymana pojemność filtra wynosi 4700uF.
    Należy pamiętać, że w filtrze są zastosowane kondensatory filtrujące polaryzowane czyli elektrolityczne.

Kosztorys zasilacza:

Transformator TST150/012 cena 60 zł
    Mostek prostowniczy KBPC3510 cena 8 zł
    Przełącznik MK-621 250V cena 2,5 zł
    W skłąd wzmacniacza wchodzi rzecz jasna końcówka mocy, zasilacz oraz filtr dolnoprzepustowy z regulacja głośności i częstotliwości odciecia od 80Hz do 250Hz. Jest to kit NE125, ale zamierzma go troszke jeszcze przerobić. Po drobnej modyfikacji filtr schodzi jeszcze nizej. Stromość 24dB/oktawe.

Testy odsłuchowe:

No coż czego moznaby się spodziewac po takim głośniku. Na pewno nie będzie rewelacji. I tu się troszke zdziwiłem, ponieważ bas jest w miare niski, miekki, i w miare kontrolowany. Krótka stopka perkusji nie jest rozwałkowana do drugiej lecz szybko zanika. To mnie cieszy, ponieważ bardziej preferuje muzyke rytmiczna. A bardzo rzadko techno.
    Jeśli chodzi o wibracje to u sasiada nade mna cos lata w kaloryferze, a jak wyjde przed okno na dwor (mieszkam na parterze) to widac ze trzeba założyć nowy kit do okna. To tyle. Nie jestem drasiem!

Ponizej oczywiscie kilka fotek tego co zrobilem. Oczywiscie jestem przekonany, ze otrzymam spora dawke super komentarzy w postaci - "slabo". Ale mnie to wcale nie zraza, a nawet inspiruje do robienia czegos nowszego i lepszego- oczywiscie jak mi kasy nie zabraknie:).

POZDRAWIAM

Fajne!
  • #2 09 Lis 2004 13:38
    tomaszo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Rafcioo2 - estetyka wykonczenia nie ma wlasciwie wplywu na dzwiek... Ale - moze warto nad tym popracowac?... W koncu jak juz cos robisz i ma to stac w pokoju - i bedziesz na to patrzyl przez dluzszy czas - to niech i oko cos z tego ma ;)

Nie jest to najlepszy pomysl - umiejscowienie glosnika na gornej sciance z kilku powodow :
    - kurzy sie bardziej,
    - jest narazony na zniszczenie - sprobuj cos upuscic na gorna scianke ;(
    - moze nie wplywa to na reprodukcje i samo brzmienie w pomieszczeniu, ale jednak...wizualnie nawet - wiem, ze ekstrawaganckie...ale wzgledy powyzsze wplywaja zanadto na niekorzysc...

Modul napedowy jest prosty i zgrabny. Plusem jest wychylowy wskaznik mocy wyjsciowej (domyslam sie).
    Co do obliczen poj. filtrujacej - niby tak, ale po co sobie komplikowac zycie? Wiadomo ile sie jeszcze oplaca dac do danej mocy koncowki i nie trzeba sie za bardzo tym przejmowac - lepiej wiecej, niz za malo. W Twoim wypadku jest wystarczajaco...

• #3 09 Lis 2004 14:04
    elmer2
    Poziom 28  

Witam

Wiem wiem moze nie wyglada to zbyt estetycznie ale staram sie:). Robiac tego suba w lipcu juz w tedy tak troszke myslalem o tym ze na prace dyplomowa zrobie cos takiego lecz innego :). Mam juz nowy glosnik Magnata Xpress 1001 (z parametrami he he) nowy na dwuletniej gwarancji. cos fajnego chyba... I wlasnie na tym subwooferze bede robic skrzynie z tym ze do samochodu, ktora bedzie zasilana na poczatku z jednego TDa7294 a nastepnie jak nie bedzie zadnych komplikacji zrobie mostek. oczywiscie do tego przetwornica napiecia - myslalem o tej z EDW.

POzdro

• #4 12 Maj 2007 15:56
    adamusdemo
    Poziom 9  

mam pytanko jak zrobiles ten otwor na glosnik bo tak sie sklada ze ja tez chcialbym zrobic sobie komplet glosnikow wlasnej roboty do mp3 tylko nie wiem jak wyciac ten otwor czekam na odp.

• #5 12 Maj 2007 16:23
    elmer2
    Poziom 28  

Otwor najpierw wyznaczam sobie cyrklem, a potem wierce jeden otwor o srednicy 10...12mm na obwodzie. nastepnie wycinam otwor wyzynarka.

• #6 12 Maj 2007 16:40
    adamusdemo
    Poziom 9  

ale jesli wytnie sie wyzynarka to nie bedzie doskonale okragly i glosnik moze nie pasowac

Dodano po 1 [minuty]:

ale jak to? wycinasz otwor o srednicymm ale wiertlem????????? przeciez takiego nie ma????

Dodano po 5 [minuty]:

nie zle..........juz czaje czaje

• #7 12 Maj 2007 17:45
    elmer2
    Poziom 28  

mam cos jeszcze tlumaczyc ?

• #8 16 Maj 2007 13:37
    15jacek15
    Poziom 21  

słyszałem ten głośnik i dla mnie to padaczka, slyszalem o wiele lepsze glosniki

no ale jak Tobie sie podoba to nie ma problemu ;)

ocena 3/5 za przetwornik i miejsce jego zamocowania

• #9 16 Maj 2007 17:03
    elmer2
    Poziom 28  

Kurde zobacz na date kiedy to pisalem a date dzisiejsza, nawet nie wiem czy ten glosnik jesscze istnieje.

• #10 16 Maj 2007 23:25
    15jacek15
    Poziom 21  

hahahahah nie popatrzylem na date :P

proponuje zamknac temat :P

Pozdrawiam 15jacek15

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME