Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HDD Fijitsu MJA2500BH 500 GB Bad Sectory => Naprawa, odzyskanie danych

bronxik 06 Maj 2011 05:37 2713 14
  • #1 06 Maj 2011 05:37
    bronxik
    Poziom 11  

Witam!!

Mój problem wiąże się z tematem https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1980089.html założonym przeze mnie. Tamten temat jest już nieaktualny, komputer uruchomiłem. Rozwiązaniem okazała się wymiana dysku na nowy.

Pozostaje teraz kwestia samego uszkodzonego dysku, otóż bardzo mi zależy na odzyskaniu danych z niego. Jest to Fujitsu 500 GB, podzielony na dwie partycje. Systemowa C: ok 100 GB, reszta partycja D:, przy podłączeniu dysku do innego komputera poprzez USB nie wiele można zrobić. Komputer widzi partycje jednak nie ma do nich dostępu, system nie wyświetla ani ich faktycznych etykiet ani rozmiarów. Gdy próbowałem sprawdzać ten dysk przy użyciu DMDE to program ten wykrył partycje, "wpuścił" na partycję D: i pokazał wszystkie pliki i foldery, odzyskanie byłoby możliwe z tym że po jednym pliku gdyż była to wersja darmowa tego oprogramowania. Co do partycji C: na odzyskaniu której zależy mi o wiele bardziej to niestety nie udało mi się na nią wejść, skanowanie tej partycji DMDE zatrzymuje się na 33% i w trakcie skanowania kolejnych sectorów pokazuje się komunikat o błędzie CRC. W serwisie do którego oddałem komputer powiedzieli mi że powodem tego wszystkiego są bad sectory.

Czy da się temu jakoś zaradzić?? Nie wiem czy mam prawdziwe informacje czy nie ale słyszałem że są programy które skanując taki dysk mogą tak jakby wykluczyć obszary z bad sectorami z powierzchni użytkowej dysku jednocześnie przenosząc dane (o ile nie są one utracone) z tych obszarów w miejsca nieuszkodzone. Hmm... brzmi ładnie ale czy to możliwe??

Pozdrawiam

0 14
  • #2 06 Maj 2011 08:59
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Cytat:
    Czy da się temu jakoś zaradzić?? Nie wiem czy mam prawdziwe informacje czy nie ale słyszałem że są programy które skanując taki dysk mogą tak jakby wykluczyć obszary z bad sectorami z powierzchni użytkowej dysku jednocześnie przenosząc dane (o ile nie są one utracone) z tych obszarów w miejsca nieuszkodzone. Hmm... brzmi ładnie ale czy to możliwe??

Brzmi ładnie ale nie precyzyjnie i nie prawdziwie.

Musisz wykonać kopie posektorową dysku a dopiero po niej można brać się za odzyskanie danych.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330869.html

Kopie można wykonać copyr=HDduplikator, ddrescue, HDclone, DMDE pod DOS lub linux .

Po wykonanej kopii na inny dysk (przed wykonaniem kopii dysk na który kopiujesz wyzeruj : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1332894.html) Dopiero można się zająć odzyskiem i będzie potrzebne do podania to : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1445635.html

Podaj też SMART dysku :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html

0
  • #3 06 Maj 2011 09:38
    bronxik
    Poziom 11  

Cytat:
    Brzmi ładnie ale nie precyzyjnie i nie prawdziwie.

Zbyt ładnie brzmi tak też sądziłem.

W tej sytuacji zabierzmy się do działania. Po pierwsze powiedz mi czy żeby wykonać tą kopie posektorową dysku potrzebuję zupełnie osobnego dysku do jej zapisania?? Czy może to być na przykład nie systemowa partycja tego mojego nowego dysku w kompie. Uszkodzony dysk podłącze po przez USB i spróbuje zrobić wszystko tak jak opisałeś.
    O ile dobrze rozumiem to mam to zrobić jednym z podanych programów pod lunuxem lub DOS?! W żadnym razie z Windowsa??

Co do samego S.M.A.R.T'a dysku to uprzednio próbowałem go odczytać jeszcze zanim wymieniłem dysk i niestety program którego użyłem Victoria dla Windows nie dał rady tego zrobić.

Czekam na odpowiedź, zajmę się tym jak tylko wrócę z pracy i będę miał wszystkie potrzebne urządzenia ;) Teraz muszę niestety wychodzić do roboty. Z racji że mieszkam obecnie w Australii moje odpowiedzi mogą być czasem opóźnione ze względu na różnicę w czasie. Ale postaram się w miarę możliwości być ze wszystkim na bieżąco i równie na bieżąco opisywać postępy.

Pozdrawiam

0
  • #4 06 Maj 2011 09:42
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

1) Raczej drugi dysk co jest napisane w linku
    2) Nie robi się kopi posektorowej dysku podłączonego przez USB !

Kopie posektorową dysku tak uszkodzonego najlepiej zrobić z medium startowego w podłączonych dyskach bezpośrednio do płyty głównej.

0
  • #5 06 Maj 2011 10:07
    bronxik
    Poziom 11  

migol21 napisał:
    1) Raczej drugi dysk co jest napisane w linku
    2) Nie robi się kopi posektorowej dysku podłączonego przez USB !

Kopie posektorową dysku tak uszkodzonego najlepiej zrobić z medium startowego w podłączonych dyskach bezpośrednio do płyty głównej.

Hmm... To troche komplikuje całą sytuację bo zanim zmieniłem dysk na nowy próbawałem odpalić linuxa na moim komputerze z tym uszkodzonym dyskiem (dysk był podłączony tradycyjnie wewnątrz komputera) i niestety linux się nie odpalił. Cały ten beznadziejny przypadek opisany jest w poście do którego linka podałem na początku tematu może znajdziesz chwilę by go przejrzeć?? Mam nadzieję że to Cię nie zrazi i że mimo wszystko spróbujesz mi pomóc...

No nic właśnie zaczynam pracę także będę z powrotem za parę godzin.

Pozdrawiam

0
  • #7 06 Maj 2011 12:30
    bronxik
    Poziom 11  

migol21 napisał:
    Możesz nagrać sobie HDClone lub uruchomić z dyskietki copyr-a.

Teraz to już kompletnie zglupiałem i powoli przestaje wierzyć w to że cały ten zabieg z moim dyskiem sie powiedzie.

Nie mam zielonego pojecia o czym piszesz ;) Na pewno mogłoby to pomóc ale ja nie tyle nie wiem jak to zrobić, ja nawet nie wiem co to wszystko znaczy.

Jak wróce z pracy poczytam te linki które mi podesłałeś i dalej będziemy brneli w to, jeśli starczy Ci cierpliwości ;)

Pozdrawiam

0
  • #9 06 Maj 2011 17:11
    bronxik
    Poziom 11  

A więc ok!!

Zróbmy jakiś plan działania. Ja jestem tutaj w posiadaniu komputera z nowym dyskiem, pendrive'a 8GB i 2x pendrive 1GB do tego uszkodzony dysk oczywiście. Co będzie mi jeszcze potrzebne??

Proszę napisz mi jak byś podszedł do tematu gdybyś miał ten dysk i miał to wszystko zrobić osobiście. Jakich programów w pierwszej kolejności byś użył i co po kolei robił.

Najpierw będę musiał chyba dokupić kilka urządzeń jak np. drugi nowiutki HD, tak?!
    No albo w najlepszym wypadku pożyczyć od kogoś ;)

A i od razu mam pytanie czy dysk na którym będę zapisywał kopie posektorową dysku uszkodzonego może być podłączony przez USB??

Ja tymczasem zabieram się za lekturę linków podesłanych przez Ciebie...

PS. Skoro tak jak pisałem w pierwszym poście DMDE widział moją partycje D: i bez problemu pokazał mi jej zawartość to może w pierwszej kolejności skopiować wszystkie dane z tej partycji za pośrednictwem tego programu?? Oczywiście wykupiłbym do tego licencję za 19 euro żeby móc skopiować za jednym razem więcej aniżeli tylko jeden plik!! Co myślisz??

Pozdrawiam

0
  • #11 06 Maj 2011 17:24
    bronxik
    Poziom 11  

migol21 napisał:
    1) Kopia posektorowa Komputer z podłączonym dyskiem źródłowym i docelowym
    2) CD - DVD PenDRV startowy dyskietak do wyboru
    3) Program HDClone DMDE Linux i ddrescue copyr do wyboru

reszta na stronach opisane.

A dysk docelowy może być podłączony przez USB?? Bo jeśli nie to jak inaczej miałbym go podłączyć?? Hmm...

A skoro trochę już poczytałem to zapytam od razu, więc w sytuacji gdybym chciał rozpocząć ten proces muszę przede wszystkim mieć drugi dysk przynajmniej o pojemności 500GB gdyż uszkodzony dysk ma taką właśnie pojemność (jak go podłączyć?? dodam, że jestem w posiadaniu laptopa i dysk docelowy mogę chyba jedynie podłączyć przez USB) po drugie zrobić pendrive startowy z jednym z programów (chyba zdecyduję się na DMDE) uruchomić go i zrobić kopie wg. opisu?? Tak??

Czy wersje programów zamieszczonych w poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330869.html opisującym wykonanie kopii posektorowej są aktualne i w pełni funkcjonalne, nie potrzebuję nowszych wersji??

U mnie już druga w nocy więc uciekam!!
    Do jutra ;)

0
  • #12 06 Maj 2011 18:07
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Jak go podłączyć ? A co to za pytanie a jak się podłącza dysk do stacjonarnego komputera ? czy tylko USB ?

Musisz podłączyć do stacjonarnego komputera nie polecam robienia tego przez USB to proszenie się o problemy.

0
  • #13 07 Maj 2011 03:55
    bronxik
    Poziom 11  

No to w tym momencie mamy problem rozwiązany i temat chyba jestem zmuszony odłożyć na przynajmniej półtora roku!! Widzę że nie zbyt uważnie czytasz to co napisałem powyżej a Twoje odpowiedzi są jak z automatu :P

Jestem bardzo daleko od domu i nie mam tutaj dostępu do komputera stacjonarnego, dysponuję jedynie laptopem!! Ta opcja chyba nie przejdzie, co myślisz??

Pozdrawiam

0
  • #15 09 Maj 2011 01:42
    bronxik
    Poziom 11  

Kurcze no to albo muszę zawiesić działania na jakiś czas albo znaleźć stacjonarniaka :( co nie będzie proste.

Hmmm... a może istnieje możliwość podpięcia dodatkowych dysków w laptopie bezpośrednio do płyty?? Jakiś rozdzielacz może jest do kupienia albo coś w tym stylu...

0