Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka antena-odbiór 45km ze Sławoborza

06 May 2011 10:48 3696 12
 • Level 2  
  Witam
  Proszę o pomoc w wyborze anteny.
  Odbiór ze Sławoborza (około 45 km).Interesują mnie tylko programy TV(MUX-2) bez radia.
  Fajnie by było abym mógł odbierać również TVP1 i TVP2
  Antena na pewno kierunkowa 12m nad ziemią.
  Pytanie jaka do 150zł(ze wzmacniaczem czy bez?).
  Nie mam żadnej anteny,żeby sprawdzić jakość sygnału.
  Poniżej dane i częstotliwości nadajnika oraz mapa terenu.
  Proszę o pomoc.

  TELEWIZJA
  MHz Kań. Nazwa stacji Lokalizacja DW NW ERP kW Poi.
  527,25 28 TVP 2 RTCN Białogard *Sławoborze* KSZ ZPM 100,000
  559,25 32 TVN RTCN Białogard *Sławoborze* KSZ ZPM 100,000
  706,00 K 50 MUX-2 RTCN Białogard *Sławoborze* KSZ ZPM 50,000
  783,25 60 TVP l RTCN Białogard *Sławoborze* KSZ ZPM 200,000
 • Moderator
  Na tym forum parametrów obiektu nie ma potrzeby podawac, bo jest to ogólniedostepne. Wystarczy podac nazwe.
  Antena nie musi byc rozbudowana ani wyposazona we wzmacniacz. Może być w zasadzie każda dobrze zrobiona, np taka:
  http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_19-21-69_dvb-t_A1911.htm
  Do tego symetryzator i dobry kabel.

  A programy TVP najprawdopodobniej najszybciej pojawia się tam w ramach MUX1 niż MUX3, wszystko z powodu kreciej roboty TVP, starającej się torpedować cyfryzacja na każdym kroku...
 • Network and Internet specialist
  Przy tej odległości powinno się uda spokojnie odebrać DVB-T na antenie pasywnej. Bardzo dobra jest UHF-200 Maximuma (np tu: Link). Do tego kabel antenowy tzw. "satelitarny", obowiązkowo w osłonie zewnętrznej z PE (kolor czarny). Może być Triset-113.

  Gdyby jednak zaszła potrzeba dodania jakiegoś wzmacniacza, wtedy jest dużo do wyboru masztowych lub wewnętrznych.

  Pamiętaj, przy DVB-T istotne jest bardzo precyzyjne ustawienie anteny na max jakości odbieranego mux-a. I maszt musi być stabilny.

  @ irekr: antenka którą wskazałeś ma WFS w zakresie 1.1-3. Jeśli to nie pomyłka, to to nie jest dobry parametr pod DVB-T.
 • Network and Internet specialist
  Osobiście stawiałbym bardziej na UHF-200, ewentualnie: Link
 • Level 24  
  SP5ANJ wrote:
  grisza42 wrote:

  Wygląda jakoś podejrzanie - ilość elementów i te boom-y - oraz szerokość wiązki .
  [podejrzana konstrukcja]


  Pozdrawiam.


  Pewnie to taki sam złom jak ta opisywana kiedyś przeze mnie i tu na Elektroda.pl ta "dziwna Yaga podobno na OIRT UKF 5 el." które realnie była na 84 MHz :/

  Na 100% ten sam wytwórca-"fizyk".

  Oto link do mojego tematu o innej dziwnej antenie, tym razem na rzekomo OIRT UKF. :p

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1951942.html

  Pozdrawiam, oraz przestrzegam

  -Adam-
 • Moderator
  Odnośnie anteny która podałem: ona ma WFS bliski 3 w dolnej części pasma, od częstotliwości około 500 MHz ten WFS jest już poniżej 2 a w najbardziej interesującym zakresie powyżej 700 MHz ma już poniżej 1,8.
  Nie ukrywam że jest to antena mocno kompromisowa, co jest typowe dla wszystkich szerokopasmowych anten.

  Anteny typu TRYZUB (UHF200 także) to dobre anteny, mają jednak jeden wspólny, bardzo zły parametr: bardzo duże opory na wietrze, co przy coraz silniejszych wichurach w naszym Kraju zaczyna mieć znaczenie. Instalując taką antenę trzeba liczyć się z potrzebą wykonania znacznie solidniejszego masztu, dobrze umocowanego do porządnego komina czy belek dachowych. A to kosztuje.
  Już byłem na instalacjach, gdzie po takiej wichurze ATX - i "UHF-y" - ASR-y także - poległy z uwagi na zbyt delikatne konstrukcje wsporcze.
 • Network and Internet specialist
  SP5ANJ wrote:
  Wygląda jakoś podejrzanie - ilość elementów i te boom-y - oraz szerokość wiązki .
  [podejrzana konstrukcja]

  nie, są w porządku, możesz zachować spokój :D

  Takie anteny to połączenie zmodyfikowanej Yagi - zamiast jednego rzędu direktorów - użycie dwóch, trzech (zależy od konstrukcji) złożonych w pionie plus reflektor kątowy. Taka konstrukcja ma tę zaletę, że jest znacznie krótsza od Yagi o porównywalnym zysku, ale płaci za to szerokością wiązki głównej. Jest stosunkowo szeroka, przez 'zlanie' się listków bocznych z głównym. Telmorowska czy Maximuma są dobrze dopracowane.

  Ale anteny te są krótkie, więc łatwe w aplikacji - nie potrzebują tak jednorodnych pól, jak długie Yagi i są łatwiejsze w montażu.

  Zauważ, że inną mutacją są anteny matrycowe (dwu lub cztero-polowe), np. z serii MX Alcada, które, moim zdaniem są najlepsze - bardzo wysokie zyski przy bardzo wąskich wiązkach. Ale niestety, są długie - potrzebują jednorodnego pola - więc wysokich masztów i dużo wolnego wokół siebie...

  irekr wrote:
  Odnośnie anteny która podałem: ona ma WFS bliski 3 w dolnej części pasma, od częstotliwości około 500 MHz ten WFS jest już poniżej 2 a w najbardziej interesującym zakresie powyżej 700 MHz ma już poniżej 1,8.
  Nie ukrywam że jest to antena mocno kompromisowa, co jest typowe dla wszystkich szerokopasmowych anten.

  wygląda jednak, że to nie jest typowe dla wszystkich anten szerokopasmowych, a dla tego modelu. Już jego "bliźniak" ma zupełnie inną charakterystyką WFS-u: Link, nie wspominając o innych producentach, jak Alcad czy Fracarro, którzy specyfikują dla takich typów anten szerokopasmowych Return Loss powyżej 10 (15) dB. WFS podany jest bez charakterystyki częstotliwościowej, więc nie wiadomo, jaki jest rzeczywisty jej przebieg, i gdzie jest owo 3.
 • Moderator
  Żaden producent - z wyjątkiem profesjonalnych wyrobów - nie pokazuje chętnie charakterystyki WFS w funkcji częstotliwości.
  Miałem okazje porównać obie te anteny i różnice są głównie właśnie w jednorodności WFS w funkcji częstotliwości.
  W budowie te anteny - oprócz różnic w wykonaniu elementów biernych - różnią sie głównie odległością pierwszego direktora dopasowującego a dipolem.
  Ta bez symbolu DVB-T ma ta odległość znacznie mniejszą co poprawia dopasowanie ale pogarsza jednorodność parametru i zmniejsza zysk anteny w górnym zakresie częstotliwości. Antena z dopiskiem DVB-T ma pierwszy direktor znacznie oddalony co poprawia parametry w górnym zakresie ale pogarsza dopasowanie, ponieważ impedancja dipola wynosi wówczas nie ok. 300 a ok. 230 omów, przynajmniej w dolnej części pasma.
  Prawdopodobnie gdyby zamiast dipola pętlowego zastosować bocznikowy to sytuacja wyglądała by znacznie lepiej. Ale to podraża konstrukcję i koło się zamyka.
  Tak czy inaczej jest to kompromis, zyskując w jednym miejscu tracimy w drugim. Praw fizyki się nie oszuka i zmuszanie anteny która z założenia ma szerokopasmowość na poziomie 10% pasma do pracy z widmem 50% pasma zawsze prowadzi do dziwnych wyników.
  Tez chętniej bym widział na dachach dobrze zrobione anteny ścianowe - 4 czy 6 elementowe, ale zrobione zgodnie z zasadami sztuki i praw fizyki a nie jej wbrew.
 • Level 10  
  Mam zwykłą antenę siatkową i mieszkam 35 km od Sławoborza w kierunku Kołobrzegu .Odbieram DWB T ze Sławoborza k.50 oraz w godzinach nocnych i rano kanał 34 i 49 Szczecina oraz kanały niemieckie k 22,k.23 i k.29.Dzisiaj zakupiłem niby lepszy wzmacniacz antenowy do puszkowy LNK 177,do anteny siatkowej w której miałem stary o oznaczeniu Wa-501S-2 i odbiór jest trochę lepszy.Mam te wszystkie kanały z satelity ale byłem ciekawy czy uda mi się coś złapać.Na pewno duży wpływ na odbiór ma pogoda i trzeba przeszukiwać niebo.Chyba sobie kupię antenę kierunkową aby odbierać kanały szwedzkie lub duńskie.
 • Level 2  
  Witam
  Kupiłem antenę UHF-200 Maximuma bez wzmacniacza.
  Sygnał 98%.
  Testowałem przez parę miesięcy.
  Jest super pozdrawiam i dziękuję.
 • Level 24  
  grisza42 wrote:
  Witam
  Kupiłem antenę UHF-200 Maximuma bez wzmacniacza.
  Sygnał 98%.
  Testowałem przez parę miesięcy.
  Jest super pozdrawiam i dziękuję.


  Cieszymy się.
  Pozdrawiamy.