Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

czy istnieją przepisy informujące o warunkach instalacji licznika elektrycznego

maciek wawa 06 Maj 2011 23:25 4899 9
  • #1 06 Maj 2011 23:25
    maciek wawa
    Poziom 8  

kupiłem mieszkanie w starej kamienicy. po kapitalnym remoncie przystąpiłem do "romansu" z RWE - chciałem zwiększyć przydział mocy w mieszkaniu - tu wszystko jest zasilane prądem...w roku 2008 licznik został umieszczony na ścianie -zaplombowany i przyjęty przez RWE jednak dziś miał przyjść pan instalator i zmienić licznik na nowy elektroniczny -siłowy, 3fazowy i tu okazał się problem - licznik znajduje sie we wnęce szafy która znajduje się na korytarzu. jest on umieszczony na ścianie bocznej owej szafy tak że wystarczy wyciągnąć szyję by odczytać stan licznika i jak do tej pory nie było problemu jednak usłyszałem że pan nie zmiani licznika ponieważ 1) nie może zrobić zdjęcia, 2) nie będzie wyginał ręki by go montować ponieważ ja nie spełniłem warunków przyłączeniowych - JAKIE SĄ WARUNKI PRZYŁĄCZENIOWE DOT INSTALACJI LICZNIKA- nigdzie nic takiego nie znalazłem oprócz tego że umieszczony ma być na wys od 80 do 180 cm od poziomu podłogi oraz ma mieć łatwy dostęp do odczytania przez inkasenta- ja te warunki spełniłem.....

0 9
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 06 Maj 2011 23:49
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Niestety ale ten "pan" ma racje. Skoro wystąpiłeś o przydział mocy to musisz dostosować instalacje/pomiar do obecnych standardów.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #3 07 Maj 2011 00:14
    maciek wawa
    Poziom 8  

zgadzam się z tym "panem", ale co to znaczy obecne standarty? cały czas o to pytam - CO JEST OBECNYM STANDARTEM I GDZIE GO MOGĘ ZNALEŻĆ. gdyż w monitorze z 12 kwietrnia 2009 roku i w rozporządzeniu ministra budownictwa i infrastruktury w paragrafach od 180 do 189 nie ma ani słowa i jakakolwiek regulacja nie istnieje - kto te normy czyli patrz standarty ustala i jakie one są?

0
  • #5 07 Maj 2011 11:27
    maciek wawa
    Poziom 8  

no i to samo - czyli nic
    nic co by powiedziało jak przygotować pomieszczeine -ścianę -lub nie wiem co pod instalację licznika elektrycznego

0
  • #6 07 Maj 2011 15:35
    stomat
    Specjalista elektryk

Słabo szukałeś
    "§ 185. 1. Instalacja odbiorcza w budynku i w samodzielnym lokalu powinna być wyposażona w urządzenia do pomiaru zużycia energii elektrycznej, usytuowane
    w miejscu łatwo dostępnym
    i zabezpieczone przed uszkodzeniami i ingerencją osób niepowołanych."
    Wnęka za szafą w której trzeba wyjąć szybę żeby odczytać licznik a do wymiany trzeba zdolności ekwilibrystycznych nie jest miejscem łatwo dostępnym. Jeżeli nie wiesz jak przygotować miejsce na licznik - wynajmij zawodowca.

0
  • #7 07 Maj 2011 18:41
    maciek wawa
    Poziom 8  

Co to znaczy miejsce łatwo dostępne? Czy ściana płaska z licznikiem na wysokości 170 jest miejscem łatwo dostępnym? A czy jeżeli inkasent ma 160 to musi użyć krzesła i czy to nadal łatwo dostępne - jaka jest interpretacja tak oczywistej rzeczy jak łatwo dostępne? Jeżeli inkasent ma za zadanie wysunąć szyję i obrócić głowę w lewą stronę to czy jest już to ponad siły biednego inkasenta?

0
  • #8 07 Maj 2011 19:55
    Akrzy74
    Poziom 39  

Oczywiste jest rozgoryczenie kol. maciek wawa że musi przestawić szafę w inne miejsce, jednak w miejscu opisanym przez kolegę

Cytat:
    we wnęce szafy która znajduje się na korytarzu. jest on umieszczony na ścianie bocznej

układ pomiarowy nie może się znaleźć i nie ma co biadolić i szukać dziury w całym. Usytuowanie i sposób rozwiązania tablicy licznikowej powinny zapewnić maksymalną wygodę obsługi, łatwy dostęp umożliwiający sprawdzenie obwodów układu pomiarowego, a liczydło układu pomiarowego (licznika) powinno znajdować się na wysokości 140÷200 cm nad podłogą. Liczniki energii elektrycznej nie powinny być instalowane w miejscach, w których osoby postronne mają do nich dostęp, są narażone na uszkodzenia mechaniczne, zanieczyszczenie, zalanie wodą czy w środowisku wilgotnym. Nie powinna być zastawiona meblami ani wieszakami na wierzchnie okrycia i powinien być zapewniony swobodny i bezpośredni dostęp do skrzynki co ma umożliwić łatwe przyłączenie do zacisków, wygodę obsługi, dobrą widoczność tarczy i liczydła, kontrolę działania układu pomiarowego oraz dostęp do plomb. To tak z grubsza... :)
    Proszę więc zastosować się do sugestii montera a nie żony, która jak sądzę widzi tylko to miejsce dla szafy. Skąd ja to znam- życie...

:D

0
  • #9 08 Maj 2011 00:31
    maciek wawa
    Poziom 8  

hmmm - tylko że te normy wszystkie są spełnione i jak powtarzam od 2008 roku nie było zastrzeżeń co do licznika - nawet podczas odbierania instalacji elektrycznej. jednak teraz usłyszałem z ust tego ch*** że on nie da rady zrobić zdjęcia licznikowi a po za tym jakby tak za każdym razem miał rękę wyginać to by go ręce pod koniec dnia bolały - to było całe uzasadnienie montera - a elektryk który również z uprawnieniami tylko że z innej sieci bo z wybrzeża ENEA, zdziwił się na reakcje montera - a sam przyjechał specjalnie do Wwy bo on zakładał całą instalację :) ot i całą historia

Dodano po 13 [minuty]:

licznik jak pisałem umieszczony na wysokości 170 cm od poziomu podłogi - znajduje się na wysokości oczu człowieka w zabezpieczonej szafce- bo tak można nazwać szafę na korytarzu - w szafie w jej ścianie jest wycięty otwór bo licznik przeciez wisi na ścianie murowanej- co oczywiste - bo takie warunki też są, i jeynym problemem cały czas powtarzam jest obrócenie głowy przez inkasenta czyli w tym wypadku montera licznika. a tak po za tym to jeszcze chwila i panowie z elektrowni czy z wodociagów będą mówili jaki kolor ma mieć ściana, bo licznik musi być na kontrastującej w kolor powierzchni oraz gdzie będą stać meble, bo akurat zatrudnili grubego inkasenta a on nie zmieści sie do szafy szerokości 90 cm...

Zdanie zaczyna się wielką literą. Proszę poprawić post. [retrofood]

0
  • #10 08 Maj 2011 01:04
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

maciek wawa napisał:
    hmmm - tylko że te normy wszystkie są spełnione

To znaczy jakie normy, możesz podać numery?
    maciek wawa napisał:
    od 2008 roku nie było zastrzeżeń co do licznika - nawet podczas odbierania instalacji elektrycznej. jednak teraz usłyszałem z ust tego ch*** że on nie da rady zrobić zdjęcia licznikowi a po za tym jakby tak za każdym razem miał rękę wyginać to by go ręce pod koniec dnia bolały - to było całe uzasadnienie montera

Denerwujesz się, bo jest Ci to nie na rękę. To że kiedyś ktoś odebrał taką fuszerkę nie oznacza, że całe życie tak będzie. Mogę Tobie przesłać kilkadziesiąt zdjęć liczników które zostały zaplombowane i odebrane kiedyś przez kogoś w mniej lub bardziej szczęśliwym miejscu. Puki wiszą i nie jest zmieniana moc itp nikt się nie przyczepi.
    Teraz wystąpiłeś o nowy przydział mocy i dostałeś nowe warunki. Był też nowy odbiór ze skutkiem negatywnym.
    maciek wawa napisał:
    elektryk który również z uprawnieniami tylko że z innej sieci bo z wybrzeża ENEA, zdziwił się na reakcje montera - a sam przyjechał specjalnie do Wwy bo on zakładał całą instalację :) ot i całą historia

Niema czegoś takiego jak uprawnienia na inną sieć. Nie dziw się elektrykowi który to zamontował, przecież kasę wziął i teraz za wszelką cenę będzie się bronił. Wiem co myślisz o panu z ZE ale pretensje miej tylko do elektryka. Jako osoba z uprawnieniami powinna wiedzieć jak i gdzie zamontować licznik - Ty nie musisz się na tym znać.
    Mało tego, elektryk przed przystąpieniem do prac powinien uzgodnić z działe technicznym w miejscowym ZE wszystkie sprawy dotyczące WLZ i montażu licznika. Mogę się założyć, że tego nie zrobił :)

Czy mógłbyś zrobić zdjęcie lokalizacji tego licznika? Pytam o to, bo czasem faktycznie niektórzy przesadzają.

1
  Szukaj w 5mln produktów