Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jdm programator i Windows7 64 bit

Kolarz1963 06 Maj 2011 23:53 8397 26
  • #1 06 Maj 2011 23:53
    Kolarz1963
    Poziom 8  

Proszę o pomoc!
    Zbudowałem programator by Krzykoz.
    Połączanie masy wykonałem wraz z poprawkami jak w temacie.
    Złącze Pc Db 9M (męskie) w programatorze Db9M (męskie)
    Kabel Db9F (żeńskie) i Db9F (żeńskie)
    Połączenia na płytce sprawdzone.
    Program : IC-Prog 1.06C
    Komputer : Dell studio
    Przejściówka : Expresscard-34mm/54mm
    Kasowanie :
    pokazuje ok (miga dioda zielona ,czerwona świeci się rytmicznie
    podobnie do zielonej)
    Komunikat "urządzenie wyczyszczone"
    Zapis:
    (dioda zielona mruga w takt wpisywanych danych czyli bardzo różnie jakby były wpisywane różne dane wg programu hex ,czerwona świeci)
    Odczyt:
    (zielona mruga rytmicznie i czerwona świeci cały czas)
    Komunikat"
    Na wszystkich pozycjach 3FFF
    Czyli nic nie zapisano i procesor wyczyszczony.
    System w laptopie to Windows 7 64bit.
    Jeśli ktoś coś wie to bardzo proszę o pomoc!
    Pozdrawiam!

0 26
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    #2 07 Maj 2011 09:12
    Urgon
    Poziom 36  

AVE...

Wszystkie systemy z rodziny Windows od XP począwszy mają problemy z tym programatorem. Zarówno Vista, jak i Seven nigdy nie działały z moim programatorem gdyż wtrącają się między software i hardware za bardzo. Masz trzy rozwiązania:
    - starszy komputer pod kontrolą Windows 2000 lub 98SE;
    - instalacja małego linuksa przeznaczonego tylko do programowania mikrokontrolerów;
    - wykonanie lub kupno programatora pod USB.
    Z doświadczenia wiem, iż pod windowsami od XP wzwyż programator JDM nie chce działać. Pod XP ponoć jeszcze udaje się go zmusić do działania, ale zapomnij o tym pod Vistą i Seven - sam spędziłem nad tym dziesiątki godzin bez powodzenia...

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 07 Maj 2011 13:45
    Kolarz1963
    Poziom 8  

Dziękuję Urgon za szybką odpowiedź!
    Męczyłem urządzenie wieczorami prawie przez trzy tygodnie z zerowym efektem.
    W momencie gdy skończyły mi się pomysły napisałem ten post.
    Zaraz poszukam jak się instaluje małego Linuksa a jak to się nie uda
    zrobię programator na usb.
    Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc !
    Pozdrawiam!

0
  • #5 08 Maj 2011 21:23
    Kolarz1963
    Poziom 8  

Witaj Urgon!
    Wgrałem linuxa na pendrive i nawet się ładnie uruchamia.
    Niestety uruchomić jakiś program to gehenna .
    (Nie rozumiem tego systemu więc ciężko mi się w nim poruszać)
    Wniosek z tego że jednak będę potrzebował Twojej pomocy.
    Podpowiedz proszę jaki programator byś mi polecił do budowy żeby działał
    na Windowsie7 pod usb. W kwestji zaprogramowania układu to zwrócę się
    o pomoc do Ciebie przez "prv"o ile propozycja pomocy nadal aktualna
    Pozdrawiam!

0
  • #7 11 Maj 2011 22:02
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 11 Maj 2011 23:02
    Kolarz1963
    Poziom 8  

No dobrze!
    Ale co działa? Co z czym i do czego bo Twój głos do naszej dyskusji nic nie wniósł.
    Proszę trochę szerzej o tym co "działa".
    Jeśli więcej napiszesz pewnie inni skorzystają!
    Pozdrawiam!

0
  • #9 13 Maj 2011 10:35
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 14 Maj 2011 17:31
    blue_17
    Poziom 32  

Ja używam icd2 mam 2 egzemplarze wykonane własnoręcznie taki jak tu

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic930731.html

Mogę się pozbyć a programuje i debuguje wszystkie PIC-e :D

A sterowniki są zintegrowane z MPLAB-em jeszcze dużo czasu minie zanim na poważnie będę się z nimi bawił :)

0
  • #11 15 Maj 2011 01:04
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 23 Maj 2011 23:18
    Kolarz1963
    Poziom 8  

Witam!
    Od "Maciasa86" otrzymałem zaprogramowanego Pica do Brenner8P.
    Dzięki "Urgon" za chęci zaprogramowania, jak będzie możliwość to się zrewanżuję.Jeśli nie Tobie to może takiemu nowemu "komuś" jak ja !
    Dziś składam programator a jutro będą próby które opiszę.
    Pozdrawiam Wszystkich!

0
  • #13 26 Maj 2011 00:06
    Kolarz1963
    Poziom 8  

Witam!
    No niestety nie udało mi się uruchomić programatora.
    Po kolei wytłumaczę co i jak robię.
    1. Podłączam programator do komputera, zapala się na chwilę dioda zielona po chwili żółta i gasną prawie jednocześnie.
    2. Menadżer urządzeń pokazuje - Inne urządzenia i zakładkę "Pic-Brenner8 (sprut 2006 ) z wykrzyknikiem.
    3. Instaluję sterownik i jest ok.
    4. Pokazuje się urządzenie "Custom USB Devices" z zakładką "Microchip Custom Usb Devices"
    5. Czyli stwierdzam że urządzenie jest widoczne dla komputera i zainstalowane prawidłowo.
    6. Włączam program w wersji Usb V 1.10a5 W białym okienku otrzymuję taki napis:
    US-Burn V1.10 a5
    -- Windows NT/2000/XP/Vista
    -- Version 6.1 (Win7) Build 7600
    --
    -- PIC-database V.23 (17/02/2010)
    -- USB-DLL-Version : 00010000
    ## NO Brenner8/9 detected!
    ## NO HEX-file loaded
    7. Naciskam pole "Detect Programmer"
    i mam napis
    -- USB-DLL-Version : 00010000
    ## NO Brenner8/9 detected!
    Każdorazowe naciśnięcie ponawia wyświetlanie tego komunikatu.
    8. Napięcia sprawdzam
    9. LSP3- Gnd LSP2- 3,26V LSP1- 11,35V
    10. Sprawdzam czy działa kwarc 20MHz
    11.Kwarc działa (sprawdzam za pomocą radia krótkofalowego Yeasu VX-7R)
    Koledzy co robię nie tak?
    Proszę o pomoc!

0
  • #14 26 Maj 2011 13:22
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 26 Maj 2011 21:44
    Kolarz1963
    Poziom 8  

Bardzo dziękuję za pomoc! programator działa. Super!
    Jeszcze nie programowałem żadnego układu ale pięknie reguluje napięcie programowania i ładnie sygnalizuje że się łączy (dwukrotne mignięcie obydwu diod
    jednocześnie) To już na nowej wersji programu.
    Mam jeszcze jedno pytanie czy w podstawkę zif (teraz mam tymczasowo "goldpiny") do programowania różne układy zawsze wkładamy tak samo?
    Czyli nóżka nr 1 układu do nr 1 w podstawce dla układy Pic16f84
    i tak samo dla Pic18f258 Noga nr 1 układu do jedynki w podstawce zif ?
    Przetłumaczyłem translatorem z podręcznika niemieckiego
    Wynik:
    Wszystkie 14-bitowe i 16-bitowych PIC core (PIC12F6xx, PIC16Fxxx, PIC18Fxxxx) z DILGehäuse mogą być programowane w bazie testu Brenner8. 8-/14-/18-/28- i 40-pin DIL-typy więc zastosowania w gnieździe pomiarowym że Pin 1 Pin 1 chip w wersji dodaje. PIC w innych rodzajach obudowy oraz dsPIC30Fxxx, PIC1xF5x PIC10Fxxx i typy muszą być podłączone przez adapter do 5-pin ICSPSteckverbinder. Brenner9 Brenner8mini i bazy testowej. Tak więc, oni także potrzebują DIL PIC ICSP Adapter. Chociaż dodaje PIC podczas nagrywania z wszystkich pinów w wersji palnika, są elektrycznie połączone do palnika tylko 5 przewodów podłączonych. Jest to możliwe dlatego, że PIC jest zaprogramowany za pomocą transmisji szeregowej danych - W Circuit Serial Programming (ICSP).
    Czy to będzie ok ?
    Dobrze zrozumiałem?

0
  • #17 30 Maj 2011 22:16
    Kolarz1963
    Poziom 8  

Witam!
    jeszcze się trochę uczę tego programatora i programu ale do rzeczy :
    Pięknie odczytał hex-a z Pic 16F84A Skasowałem a następnie wgrałem program jaki miałem pod ręką. Wszystko ok!
    Czyszczenie uładu w\w bez problemu.
    Odczytywanie Pic 18F258 zapis też bez problemu.
    Mikroprpcesor działa w układzie docelowym który miałem a właściwie to sobie go kupiłem
    Identyfikacja układu w podstawce Pic16F84 Pic18F2550 Pic 18F258 bez problemy.
    Myślę że można go polecić Koleżankom i Kolegom którzy chcą programować Pic-e
    przez USB w laptopie z systemem Windows7 64x
    Pozdrawiam!

0
  • #19 30 Maj 2011 23:47
    Kolarz1963
    Poziom 8  

No wszystko działa!
    Zaprogramowałem 18F2550 do Brennera8P zamieniłem w programatorze i też pięknie funkcjonuje!
    Dziękuję Wszystkim za pomoc!!!

0
  • #20 08 Wrz 2011 16:18
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

Urgon napisał:

Z doświadczenia wiem, iż pod windowsami od XP wzwyż programator JDM nie chce działać. Pod XP ponoć jeszcze udaje się go zmusić do działania, ale zapomnij o tym pod Vistą i Seven - sam spędziłem nad tym dziesiątki godzin bez powodzenia...

Nie pisz bzdur. Bez problemu ICProg i JDM działa pod Windows Server 2008 R2 64-bit. Z prockiem 16F84 który OIDW wymaga 12V do programowania. Komputer - serwer HP Proliant czemu taki bo akurat był pod ręką z portem COM. IC Prog oczywiście uruchomiony po zalogowaniu się na konto Administrator (takie konto jest jedno i nie jest nim to jakie tworzy się podczas instalacji XP, Visty, W7, W2003, W2008 - nie nazwa ani atrybut "konto administracyjne" ale SID jest najważniejszy). Jeśli w tym środowisku zadziałał to zadziałać musi też i w Viście, W7, W2003 i XP SP3.

Od XP SP3 jest dostępna usługa zastępująca wszystkie sterowniki trybu user dla tradycyjnych portów. Ostatnia wersja ICProg bezbłędnie programuje pod kontrolą najnowszych windowsów także 64-bit. XP SP3 wyeliminowało konieczność stosowania userport.sys i innych wynalazków. Owszem jak będzie program żądał dedykowanego driver'a jako dostawcy portu to klapa.

Problemem jest sam port. Ma to być rzeczywisty port a nie częściowa emulacja pod USB. Tania karta PCMCIA do notebooka rozwiązuje problem. Kolejna sprawa to to ze od pewnego czasu porty COM nie są zgodne ze specyfikacją RS-232. Chodzi o napięcia na liniach sygnałowych. Właściwe poziomy tych napięć są wymagane dla pracy tego programatora. Nie ma on skąd pobrać napięcia. Stąd brak programowania - kasuje się dobrze ale nie nie zapisuje się nic do pamięci flash lub tylko szczątkowe bity.

Jak pomyślisz to JDM'a dostosujesz do zewnętrznego zasilania. Dwie baterie 9V aż nadto. A jak masowo programujesz to prosty zasilacz wtyczkowy.

A podobno w szkole uczą informatyki.

0
  • #21 17 Paź 2011 00:53
    utak3r
    Poziom 25  

Dopiero teraz znalazłem temat...
    Potwierdzam to, co pisze studisat. JDMy pracują bezbłędnie pod ICProgiem pod Win7x64 - pod warunkiem, że się ma prawdziwy port, a nei jakąś tanią emulację. W laptopie raczej żadnym nie pójdzie, w stacjonarkach najczęściej tak.

0
  • #22 18 Paź 2011 16:09
    studisat

Począwszy od Visty w górę czyli Vista, Win7 i W2008 niezależnie czy wersja x86 czy x64 trzeba uruchamiać jako Administrator a najlepiej logować się na konto Administrator bowiem polecenie "uruchom jako administrator" nie ma wpływu na to w z jakim user ID uruchamiany jest inny program przez uruchamianą aplikację..

0
  • #23 24 Paź 2011 22:17
    Czarek O.
    Poziom 14  

u mnie pomogło zainstalowanie winpic z poziomu tryby awaryjnego i od tego czasu poszlo bezproblemowo na win7. Nie wiem czy to u Ciebie pomoże ale u mnie dzieki temu zadziałało.

Pozdrawiam

0
  • #24 25 Paź 2011 09:50
    studisat

Możed pomóc. Standardowo w Win7 jest wyłączone instalowanie niepodpisanych sterowników. W trybie awaryjnym możliwe jest obejście tego zabezpieczenia.

Inną metoda jest uruchamianie Win7 w trybie testowym. W tym trybie jest też możliwe wymuszone podpisanie sterownika stosownym narzędziem.

Niekiedy niestety nawet pomimo podpisania niektóre sterowniki działają nadal tylko w trybie testowym.

Powyższe jest słuszne gdy program musi mieć własny sterownik .sys. Jesłi wystarczało w XP uzyć uniwersalnego sterownika UserPort to wbudowana usługa dostępu do portów legacy w trybie użytkownika wystarcza do prawuidłowego działania apliakcji.

Win7 to kolejne problemy (a praktycznie brak zalet....), Win8 będzie bardziej upierdliwe - zamiana komputera w coś ala komórka z ekranem dotykowym (wrrrrrr.....komputer równany w dół do mobilengo gadżetu). A miało być tak pięknie tj system i na mikrokernelu......

0
  • #26 29 Cze 2014 16:43
    set6666
    Poziom 18  

Sory za odkopywanie starego tematu ale miałem ten sam problem, programator był wykrywany przez Picpgm ale nie dało się zaprogramować procesora, przy weryfikacji każda wartość była 3FFF, przyczyną była zamieniona miejscami linia Data z linią Clk. Używam programu PicPgm pod systemem Windows 7 64bit i standardowego programator JDM po przez RS-232. Więc te bzdury o blokowaniu portu RS przez Windows możecie włożyć między bajki.

0
  • #27 01 Lip 2014 09:12
    studisat

set6666 napisał:
    Więc te bzdury o blokowaniu portu RS przez Windows możecie włożyć między bajki.

To nie są bzdury. Począwszy od XP SP3 istnieje usługa która ma oferować dostęp do portów w trybie legacy.

Twój przypadek oznacza ze tak naprawdę program myśli żę wysyła coś do portu. I tylko na złudzie się kończy. Bowiem no dostaje danych a program interpretuje to jako wszystkie bity na 1 (bo JDM jedynie dba o wystawienie wstecz stanu 0, a o stan 1 zadba elektryka portu RS232). A że dla PIC'a komórka ma mieć 14 bitów więc wyświetlana jest wartość 3F FF.

Dawiej wystarczało ze w katalogu z programem programatora wystarczyło umieścić plus drivera - user-mode. W XP to jeszcze działało. Vista, Win7 juz nie . Powód potomny proces programu jest uruchamiany bez praw administratora i niestety nie działa.
    Radę odpalić CMD jako administrator i z linii komend odpalić program programatora, wtedy i program ma prawa administratora jak i uruchamiany driver dostępu w trybie mode te ma prawa administatora o ma dostęp do stosownej usługi Windows / do drivera.

Przeszkodą może być jeszcze środowisko 64-bit i to że ten UserPort.sys zawiedzie. Wtedy pozostaje tryb zgodności dla CMD. Czyli tworzymy dodatkową pozycje w menu start, poprzez właściwości tworzymy stosowny plik ustawień uruchamiania programu CMD.

Nie wystarczy że takie coś zrobimy dla programu programatora bowiem driver sys (labo zaszyty w dll) zostanie standardowo uruchomiony bez uprawnień amidnistratora.

P.S. - przypominałem sobie jeszcze jeden szczegół (sprzed 3 lat....) - używałem programu ICprog, najnowsze wersje miały problem z ładowaniem driver'a. Któraś ze starszych zadziałała poprawnie.

0